Legând experiența lui Daniel în groapa cu lei de istoria Edenului, Bogdan Golea arată că marele obiectiv al lui Satana, de la Adam până azi, este același: să întrerupă părtășia dintre om și Dumnezeu, să ne scoată din „răcoarea dimineții” a întâlnirii cu Domnul.
Predica explică faptul că atacul nu a vizat în primul rând poziția lui Daniel la curte, ci tocmai obiceiul lui sfânt, cunoscut de toți, de a se ruga cu consecvență, și că ispita subtilă era nu doar să renunțe, ci măcar să se roage pe ascuns, cu ferestrele închise, acceptând astfel o viață duplicitară.
Mesajul din Daniel capitolul 6 devine o chemare concretă de a ne păstra „camera de rugăciune” deschisă indiferent de context, de a refuza compromisul unei spiritualități secrete și de a ne asuma disciplina rugăciunii ca locul unde credința este testată, dar și onorată de Dumnezeu.
Mesaj înregistrat la data de 29 ianuarie 2026 în Biserica Antiohia.
———————————————————
Vino să ne închinăm Creatorului împreună!
▪️ Duminică dimineața: 10:00-12:00
▪️ Duminică seara: 18:00-19:30
▪️ Joi seara: 18:00-19:30
————————————————————-
Biserica Creștină ANTIOHIA
▪️ Web: http://antiohia.ro
▪️ Locație: Episcopul Radu 53-33, București
▪️ Hartă: https://maps.app.goo.gl/gozNM2esvCkG8uTr9
Pasaje biblice menționate în această predică: Ezechiel 14:14, Ezechiel 14:20, Mica 5:1
Transcriere
[0:00]Am ales mesajul acesta și personajul Daniel pentru că este unul dintre cele mai frumoase personaje din Vechiul Testament. Și spun lucrul acesta pentru că în dreptul lui Daniel nu găsim în Vechiul Testament vreun lucru negativ specificat despre el. Dacă ne uităm la Moise sau la alte personaje din Vechiul Testament impresionante după lucrarea pe care ei au făcut o, vom găsi acolo lucruri sau aspecte negative care au fost aduse în discuție. Despre Daniel nu se spune nimic rău. Ba mai mult, în cartea Ezechiel, în două rânduri, se vorbește despre Daniel, proorocul, într un mod laudativ. Și aș dori să citesc din Ezechiel capitolul 14 versetul 14
[0:50]unde spune așa: "Și chiar dacă ar fi în mijlocul ei acești trei oameni, Noe, Daniel și Iov, ei și ar scăpa numai sufletele lor prin neprihănirea lor, zice Domnul Dumnezeu." Dumnezeu îl pune pe Noe în rândul celorlalți pe Daniel în rândul celorlalți doi, lângă Noe și lângă Iov ca fiind un neprihănit. Apoi, din nou în Ezechiel capitolul 14 versetul 20, Dumnezeu întărește ideea aceasta și spune că chiar dacă Noe, Daniel și Iov ar fi în mijlocul ei, viiu sunt eu, zice Domnul Dumnezeu, că n ar scăpa nici fiii, nici fiicile, ci numai ei singuri și și ar scăpa sufletele lor prin neprihănirea lor. Acesta este Daniel la care aș dori să ne uităm în seara aceasta pentru că prin aceste caracteristici Daniel își câștigă atât în Vechiul Testament cât și pentru noi astăzi calitatea de exemplu în ce privește felul lui de trăire. Ba mai mult, dacă ne uităm la Daniel, pe lângă misiunea aceasta pe care Dumnezeu
[2:02]i a încredințat o de a fi profet într o țară străină și să vorbească despre lucruri care s au întâmplat și care se vor întâmpla sfârșitul istoriei din punct de vedere escatologic, Daniel, omul acesta, are și onoarea de a fi tipul Domnului Iisus Hristos prin asemănile care sunt între El și Domnul Iisus Hristos. Daniel a vorbit într un mod profetic despre cel care va veni să salveze omenirea din păcat. Dacă ne vom uita cu atenție la Daniel, vom vedea că el este cel care lasă împărăția lui și merge într o altă împărăție să slujească acolo și în felul lui de trăire să poată să fie o binecuvântare. Tot așa și Domnul Iisus Hristos a lăsat împărăția cerurilor, a lăsat locul acela unde era onorat și glorificat de către făpturile care erau acolo. Și a venit în împărăția noastră plină de păcat, într o împărăție a întunericului și a păcatului, ca să salveze omul din păcat și să l aducă la mântuire.
[3:09]Folosesc adesea mesajele pe care le spun ideea aceasta a faptului că în Scriptură ne sunt lăsate modele care ne vorbesc despre Domnul Iisus Hristos. Pentru că noi ca și oameni avem nevoie de modele, ci modelele ca și Daniel ne arată că se poate trăi în lumea aceasta într un mod curat, într un mod sincer, într un mod plăcut lui Dumnezeu. Și dacă vă aduceți aminte de restul istoriei pe care nu am citit o din capitolul 6, vă aduceți aminte că Dumnezeu, pentru modul în care Daniel acționează în ceea ce privește rugăciunea și neprihănirea, îl onorează și îl binecuvântează. Și dea trebuie să ne reamintim și noi exact același adevăr, că uneori Dumnezeu ne trece prin niște teste ale credinței noastre ca în cele din urmă să ne onoreze și să dea binecuvântarea peste noi.
[4:08]Dacă ne uităm în textul acesta, vedem că cel rău, în vremea lui Daniel, ca și mai înainte, s a luptat ca să întrerupă părtășia dintre om și Dumnezeu. Pentru că din grădina Eden, din momentul în care Dumnezeu avea părtășie cu omul, Satan a căutat cu tot din adinsul să întrerupă lucrul acesta. Și primul efect pe care î vedem după căderea în păcat a lui Adam, vedem că ei nu s au mai prezentat în răcoarea dimineții să aibă părtășie cu Dumnezeul lor. S a întrerupt ceva acolo în momentul păcatului. Și de atunci încoace până la noi astăzi, Satan caută dacă ar fi cu dacă ar avea posibilitatea să întrerupă părtășia dintre fiecare dintre noi și Dumnezeu, măcar pentru o perioadă, măcar pentru 30 de zile, așa cum și a dorit în dreptul lui Daniel.
[5:05]Bătălia spirituală se dădea în niște termeni foarte clar. În primul rând, în viața lui Daniel, bătălia era dată pentru rugăciune. Cel rău știa că Daniel se roagă Dumnezeului lui și prin supușii lui, prin oamenii împărăției din vremea respectivă, prin minciună, face acest plan prin care să întrerupă viața de rugăciune a lui Daniel. Și bătălia nu a fost în primul rând pentru funcția lui Daniel, nici pentru viața lui Daniel, ci era în mod special pentru disciplina aceasta pe care Daniel o avea de trei ori pe zi, așa cum am citit. Dacă veți uita, vă veți uita în text, vă veți da seama că în momentul în care oamenii aceștia merg la împărat, ei spun o mare minciună. spun că toți oamenii, toate dregătoriile au hotărât că porunca aceasta este bună, ca nimeni să nu mai înalțe rugăciuni timp de 30 de zile. Dar cu siguranță Daniel n a fost de acord cu lucrul acesta, deși el era unul dintre cele trei mari căpetenii ale imperiului lui Darius.
[6:16]Apoi, prin porunca aceasta, prin planul pe care oamenii aceștia supuși al celui rău l au născocit, se dorea măcar să fie o perioadă de duplicitate în viața lui Daniel, pentru că se putea poate ca Daniel să se roage în ascuns, să se roage în liniște, să se roage cu fereastra închisă, să nu se roage la altă oră, să se roage noaptea pe întuneric sau dimineața când nimeni nu l ar fi observat. Dar lucrul acesta ar fi însemnat pentru Daniel să fie să aibă o viață duplicitară. Pe de o parte să accepte porunca respectivă, dar în același timp să caute să fie după placul lui Dumnezeu și să accepte porunca divină a Dumnezeului lui și al părinților lui. Apoi,
[7:04]planul acesta putea însemna pentru Daniel o pauză de la credință. O perioadă de timp ar fi putut și el să spună: "Sunt doar 30 de zile. Ce e atât de mult 30 de zile? Trec acestea, păstrez și funcția, păstrez și relația cu colegii mei și în cele din urmă voi relua rugăciunile ca și mai înainte." Dar Daniel nu face lucrul acesta pentru că știa că este un test al credinței prin care Dumnezeu îl trece și pe care trebuie să îl ducă până la capăt cu onoare și cu demnitate. Ca și la Daniel atunci, aceeași putere, același domn al văzduhului și al întunericului caută și astăzi în fiecare dintre noi, dacă ar fi cu putință, prin tot felul de planuri, să întrerupă părtășia pe care o avem noi cu Hristos. și avem pe de o parte viața aceasta de rugăciune a bisericii, cum suntem noi în seara aceasta, extraordinar de importantă, care din păcate este întreruptă prin tot felul de planuri de
[8:07]către cel rău. Și nu știu cum este aici la dumneavoastră, dar la noi acolo în nordul României, în Botoșani, adesea ne dăm seama că ora de rugăciune este cenușoreas bisericii. Joi seară vin cei mai puțini oameni, deși este un timp extraordinar de important, extraordinar de binecuvântat și cu o părtășie extraordinar de frumoasă. Dumnezeu dorește să aibă părtășie cu omul. Dumnezeu caută și cheamă omul la părtășie. Dumnezeu a deschis prin Histos fereastra aceasta sau ne a dat loc să intrăm în locul preasfânt și omul din cauza planurilor celui rău adesea nu reușește să treacă acest test al credinței. Vreau să trag în seara aceasta un semnal de alarmă în vederea rugăciunii, atât împreună ca și biserică, dar și în mod particular în viața noastră de zi cu zi, pentru că trebuie să fim atenți ca nu cumva cel rău să aibă de câștigat prin aceasta.
[9:08]Și aș dori să fac o mică extrapolare din viața lui Daniel, pentru că astăzi cel rău nu poate să ne mai împiedice prin autorități, să ne amenințe cu groapa cu lei. În zilele noastre, cel rău încearcă să ne ademenească cu leii. Vedeți, noi suntem o țară care avem ca și monedă națională tocmai leul și prin aceasta, în unele situații, cel rău caută să ne ademenească. Nu ne mai temem de ei, ci îi dorim. Și mulți credincioși fac compromisul acesta ca din dragoste de bani să lase pentru o perioadă viața de rugăciune deoparte. Unii pentru 30 de zile, alții având o viață duplicitară, alții nemai reușind să ajungă la seriile de părtășii ale bisericii, nemai reușind să aibă dimineți în părtășie cu Domnul. Și dintr o dată Satan prin leii aceștia
[10:08]încearcă să ne ademenească și să ne mute privirea de la ținta și căpetenia noastră care este Hristos și care ne așteaptă în fiecare zi la părtășie. Miza este aceeași. Măcar pentru o perioadă cel rău dorește ca noi să nu ne mai rugăm sau pentru o perioadă să avem o viață duplicitară și în felul acesta să pierdem mărturia pe care o avem. Uneori suntem puși în situația la locurile noastre de muncă să mințim sau să facem tot felul de lucruri pentru a câștiga mai mulți bani și dacă nu suntem atenți, cădem pradă tocmai acestor teste
[10:47]ale credinței care sunt în viața noastră. Dumnezeu ne cheamă și semnalul de alarmă este tocmai acesta. Fiți vegheatori în ceea ce privește rugăciunea. Stați fermi și rămâneți agățați de cel care este Hristos, cel care din dragoste dorește să aibă părtășie cu fiecare dintre noi. Și chiar dacă trebuie să plătim prețul, să o facem, să fim gata să l plătim la fel cum a fost și Daniel, pentru că dacă vom asculta mai mult de Dumnezeul nostru, el va fi cel care în final ne va răsplăti. Ci ceea ce noi spunem și noi ceea ce noi credem nu este că avem o fericire aici și acum, ci avem o fericire deplină cu Hristos în viața veșnică. Și dacă pentru o scurtă perioadă pe acest pământ trebuie să suferim sau trebuie să spunem nu unor lucruri care ne ar împiedica alergarea, o vom face cu plăcere de dragul lui Hristos. Și în final aș dori să mai aduc în discuție un singur aspect. Să știți că
[11:49]Daniel nu s a ridicat de nicăieri singur în Babilon și a început dintr o dată acolo să fie un exemplu pentru generația lui și un exemplu pentru noi astăzi. Daniel este rezultatul muncii unor părinți care au ascultat chemarea Domnului. În Mica capitolul 5 versetul 1, Dumnezeu cheamă poporul Israel la o mobilizare națională și versetul acesta spune așa: "Acum strângeți rândurile în cetate, cetate Sionului, căci suntem împresurați." Mesajul acesta este oferit de către Dumnezeu prin Mica în generația bunicilor lui Daniel și era o mobilizare generală și Dumnezeu trimite prin Mica mesajul acesta voi trimite, eu trimit babilonienii drept pedeapsă pentru neascultarea voastră, dar este cazul să vă mobilizați pentru că cetatea Sionului va fi asediată și în
[12:47]mod special din punct de vedere spiritual, ci pentru că bunicii aceștia au ascultat și au transmis mai departe mesajul acesta al mobilizării. S au ridicat niște părinți care au avut grijă de copiii lor și părinții aceștia sunt Daniel și cei trei tineri care au fost în cuptorul cu foc. Tinerii aceștia au fost rezultatul unor părinți care au ascultat mesajul Domnului. De aceea, dragi frați care sunteți mai în vârstă, care sunteți părinți, să nu credeți că este prea târziu pentru dumneavoastră. Mesajul mobilizării sună și astăzi. Biserica lui Dumnezeu este sub asediu și Dumnezeu ne cheamă să ne mobilizăm, ne cheamă să investim în copiii noștri, ne cheamă ca și biserici să ne rugăm cum s au rugat biseric, cum s a rugat biserica primară pentru Petru și dorim ca mobilizarea aceasta să crească în sânul bisericii o generație de copii care să ducă lumina mai departe și fie că vor crește în țara noastră sau
[13:47]undeva pe un pământ străin, ei să reușească să strălucească în întunericul lumii acesteia. să fie o lumină așa cum a fost cum a fost Daniel. Și dacă Daniel ne a arătat nouă și generație lui pe Hristos cel care avea să vină, aceasta este responsabilitatea noastră, a copiilor și a nepoților noștri. Să arătăm lumii acesteia că există un Hristos, că există un Domn care va să vină și El este acela în care noi ne încredem. El este cel în care căruia ne rugăm și El este cel pentru care trăim. Și aș dori ca Dumnezeu să înflăcăreze viața noastră de de rugăciune, să dăm la o parte orice piedică, ci mobilizarea aceasta să fie pentru noi și pentru generațiile care vor urma. Amin.