La o vârstă fragedă este trădat de fraţii săi, vândut ca rob, şi aruncat în închisoare pe nedrept… povestea lui Iosif începe tare prost!
Astăzi surprindem uimitoarea transformare a lui Iosif: din întunericul temniței ajunge, prin credincioșie și integritate, să fie cel mai influent om din Egipt după faraon.
Marin Prisacariu pătrunde în detaliile ascensiunii lui Iosif, dezvăluind providența lui Dumnezeu, acea putere care rupe orice limită și deschide drumuri imposibile.
Mesaj înregistrat la data de 12 octombrie 2025 în Biserica Antiohia.
Pasaje biblice menționate în această predică: Ieremia 29:11, Geneza 41:14, Apocalipsa 3:4-5, Geneza 41:39-40, Geneza 41:43, Geneza 41:44
Transcriere
[0:00]Titlul sau din această seară pe care Dumnezeu mi l a pus pe inimă este din temniță în stăpânirea Egiptului din temniță în stăpânirea Egiptului. Numai când auzim titlul acesta, știți la ce ne duce mintea? la o schimbare, la o transformare, la o metamorfoză cum din temniță
[0:39]s a ajuns stăpânitor al Egiptului să conduci tot Egiptul. E ceva extraordinar, nu? Și am vrea în câteva cuvinte să explorăm, să ne uităm puțin în cuvântul lui Dumnezeu și nu pot să zic altceva decât să ne minunăm, frați și surori, de felul minunat în care Dumnezeu lucrează. Este extraordinar de felul minunat în care Dumnezeu lucrează. Aș putea să spun că Egiptul la vremea respectivă era pe marginea prăpastiei.
[1:26]La orizont se vedeau nori negri. Viitorul nu prevestea nimic bun. Ei nu știau ce se întâmplă. Dar cu toate acestea, Dumnezeu în dragostea lui trimite lui Faraon un mesaj. Dar îi trimite un mesaj nedecifrabil de oricine. Aș putea să spun capsulat, sigilat și degeaba îl avea. I a dat visul acela. Degeaba îl avea dacă nu înțelegea nimic. Și la un moment dat el spune cuvântul lui Dumnezeu că s a tulburat și imediat a dat adunarea la toți înțelepții, la toți magii, prim miniștrii, oamenii de vază din Israel pe care el îi avea și se baza. Veniți la palat.
[2:25]Știu că visul acesta care Dumnezeu l a dat vrea să ne spună ceva, dar nu știu ce și mă frământă și mă tulbură și știu că este ceva de viață și de moarte și nu știa și i a chemat pe toți și i a întrebat pe toți și cât erau ei de înțelepți, că erau recunoscuți oamenii. Egiptului, că erau învățați, erau înțelepți. Se uita unul la altul și nu știa să dea răspunsul.
[3:07]Erau mărmuriți, era peste puterile lor, era ceva care ei nu puteau să descifreze pentru că era ceva de la Dumnezeu și ei n aveau legătură cu Dumnezeu și trebuia să aducă pe cineva care are legătură cu Dumnezeu. Și soluția știți care era și aici mi se pare ceva extraordinar dacă stăm să ne gândim așa cum gândim noi de multe ori omenește soluția, știți unde se găsea soluția? Știți unde? În temniță, în pușcărie, cum se mai spune în ziua de astăzi. Dar cine s ar gândi la așa ceva? Deci nu rezolvă înțelepții, nu rezolvă magini, nu rezolvă miniștrii, prim miniștrii, oamenii de conducători mari care erau în popor acolo, ci să se găsească cineva din temniță,
[4:15]un deținut, un întemnițat, un acuzat, să vină să ne scoată din necazul acesta, din problema aceasta, să vină el să ne descifreze și cu alte cuvinte, dacă el vine vine și ne descifrează. Ne face de rușine pe toți. Pe toți ne face de rușine. Dar n au avut încotro. N au avut încotro pentru că nu s a găsit nimeni. Și atunci unul dintre slujitori, paharnicul, cel care era apropiat, vine și spune: "Împărate, totuși e o soluție. Acuma văd că cumva am greșit.
[5:00]Este cineva în temniță cu care am stat în temniță eu și care cred că ar avea o soluție și cred că ar descifra. Pentru că atunci când am fost în temniță și noi ne am confruntat și eu cu Pitarul, cu și eu, paharnicul, am avut și noi niște visuri speciale și am venit înaintea lui și el ni le a tălmăcit și a fost întocmai cum le a tălmăcit el. Și de aici începe povestea să fie mai fascinantă, mai interesantă, pentru că faraon ce zice? Du te și l adu. Du te și
[5:59]cheamă. În versetul 14, aș vrea să l citesc pentru că nu l am citit, ci spune așa: Faraon a trimis să cheme pe Iosif, l a scos în grabă din temniță. Din temniță Iosif s a ras, s a schimbat de hainele lui și s a dus la faraon. Și am vrea să vedem prima schimbare, pot să spun așa, primul contrast foarte mare
[6:29]din temniță, din locul poate cel mai umil, cel mai înjositor, temnița. Și atenție, trebuie să fac o observație, fraților și surorilor, nu erau temnițele din zilele noastre cu condițiile care le mai vedem acum la televizor. Nu erau acelea pe jos. Erau paie, nici n aveau paturi. Le punea din când în când paie pe jos. Paie. Dacă i le schimba și alea din când în când, se culcau pe jos, stăteau în lanțuri, erau condiții foarte, foarte, foarte grele. Era joc locul cel mai umil.
[7:19]Uitați ce transformare. Îl scoate din temniță și unde îl duce? Îl duce în palat. Ce transformare! Ce transformare, frați și surori? Și m am gândit la lucrul acesta. Oare nu face și cu noi Dumnezeu așa? Oare nu face și cu noi așa? Ne a scos din lumea aceasta, din temnița lui Satan, de unde el ne a băgat? Ne a băgat în lanțuri, ne a robit acolo și ne a băgat vinovați, ne a vinovat, nevinovați, ne a băgat acolo și ne a ținut mulți ani. Iar Dumnezeu cu mâna lui puternică, știți ce a făcut? Ne a scos de acolo.
[8:11]Și știți că Domnul nostru Iisus Hristos s a dus să ne pregătească un loc, nu? Eu așa știu că s a dus să ne pregătească un loc. și vom sta la masă cu el, în împărăția lui, în palatul lui, în locul unde el l a pregătit pentru noi. dumneavoastră vă dați seama ce contrast o să avem atunci și Iosif a trăit contrastul acesta. A fost luat din temniță și dus în palatul lui faraon. o transformare foarte mare și vreau să vă spun că și în lumea noastră se întâmplă multe. Eu am văzut multe cunosc pe cineva care trăia foarte foarte sărăcăcios că așa face Satana. Atenție, Iosif era în închisoare, nevinovat și cunosc pe cineva care banii câștiga destui bani dădea mii de euro, atenție de euro, de
[9:16]ri. M am exprimat în euro de RON mii și mii și mii știți unde dădea? La jocuri de noroc. Ați auzit? Îl legase Satan și când m a dus la el zicea:„A sunt sărac, sărac cu copiii pe acolo, neîmbrăcați, cum erau așa în casă sărcăcioasă, stăteau toți o familie într o singură cameră mică, sărac, înlățuit de diavolul. de diavolul. Iar când Hristos l a scos de acolo, l a adus împărăția lui. Dacă vă duceți acuma la el să vedeți ce contrast,
[10:00]să vedeți ce schimbare, să vedeți ce transformare. Și vreau să vă spun că lucrul acesta îl face Dumnezeu. Sunt unii cu țigara, cu băutura, cu curviile, cu jocul de noroc, cu păcănele, cu fel și fel de robii. Sunt întemnițați de cel rău și spun: „Sunt sărac. Sunt sărac. Sunt amărât." Și eu zic: „Ba nu ești sărac. Tu ești bogat, dar diavolul te ține înlănțuit. Ia uite, i a făcut socoteala. Câte țigări fumezi, cât alcool bei, câți bani duci la păcănele și alte și alte și alte lucruri. Ea nu mai fă lucrurile acestea. Să vezi câți bani o să ai în casă, să vezi ce belșug o să ai în casă, să vezi cum se transformă casa. Și așa face Hristos. Transformarea aceasta. Hristos face transformarea aceasta și a făcut transformarea aceasta. L a scos din temniță pe Iosif și l a pus în
[11:03]palat. Un al doilea lucru, o a doua transformare care ăă o vedem la la Iosif, versetul 42. Faraon și a scos inelul din deget. și l a pus în degetul lui Iosif, l a îmbrăcat cu haine de insubțire și a pun un lanț de aur la gât. Amin. Slăvit să fie Domnul.
[11:52]Când a fost adus Iosif la faraon, l au îmbrăcat cum l au îmbrăcat, dar nu era cu haine așa bune. Nu. Ce a făcut Dumnezeu prin faraon? Ce a făcut? L a îmbrăcat. I a pus haine de in subțire. I a schimbat hainele, i a schimbat vestimentația la de la vestimentația
[12:29]care el o purta în temniță. Din temniță să știți că porți haine sărăcăcioase. L a transformat de la lanțurile care le purta în temniță, că purta lanțuri în temniță, că era întemnițat. Și ce i a pus Dumnezeu? Lanț de aur la gât. Și am stat și m am gândit, frați și surori, ce schimbare, ce transformare, cine face lucrul acesta? Cine face schimbarea aceasta? Cine face transformarea aceasta? Nu i așa că o face Dumnezeu? Dar vreau să vă întreb și să pun întrebarea aceasta. Am curajul să pun întrebarea aceasta. Fraților, surorilor, cu noi a făcut Dumnezeu vreo transformare? Ne a transformat și pe noi? Ați văzut transformarea din viața dumneavoastră, din viețile
[13:39]dumneavoastră? Să știți că a făcut o. a făcut o. Aș vrea să citesc din Apocalipsa 3, să întăresc puțin cuvântul trei cu versetele 4ă și 5. Apocalipsa 3 4: 5 spune așa: "Totuși, ai în Sardes câteva nume care nu și au mânjit hainele. Nici Iosif nu și a mânjit hainele. El nu era acolo pentru că era vinovat. era acolo pentru că și a păstrat haina curată. El a intrat nevinovat și spune așa mai departe: "Ei
[14:24]vor umbla împreună cu mine și acum atenție îmbrăcați în alb, fiindcă sunt vrednici." Iosif a fost îmbrăcat din subțire, a fost schimbat. Știți de ce? pentru că a fost vrednic. Vrednic în faraon, împăratul a văzut că este vrednic. Versetul 5 spune așa: "Cel ce va birui va fi îmbrăcat astfel în haine albe. Nu i voi șterge nicidecum numele din cartea vieții, ci voi mărturisi numele lui înaintea Tatălui meu și înaintea înger îngerilor lui. Amin. Slăvit să fie Domnul.
[15:27]A biruit Iosif. A fost el un biruitor. A meritat hainele acelea? Le a meritat? Le a meritat. Și ca să vedeți că cuvântul este adevărat, Dumnezeu nu l a uitat pe Iosif. Dacă vă uitați mai în spate să vedeți dumneavoastră acolo că spune atât de frumos cuvântul lui Dumnezeu că pe unde s a dus el în temniță în casa Potifar pe unde a fost el spune că Dumnezeu era cu el.
[16:05]Dumnezeu niciodată nu l a uitat pe Iosif și spune că cel ce va birui va fi îmbrăcat astfel în haine albe. Și noi, frați și surori și iubiți ascultători, suntem biruitori prin Domnul nostru Iisus Hristos și nouă ni s a dat niște haine albe și noi am fost transformați și noi am fost schimbați, slăvit să fie numele Domnului
[16:40]pentru că Domnul ne a schimbat, ne a transformat. Nu mai aveam haina aceea de ocară, din temniță a vrăjmașului care vrăjmașul a pus o pe noi. Domnul ne a schimbat, ne a dat o haină nouă, curată, o haină de slavă, pentru că prin Domnul nostru Iisus Hristos noi suntem biruitori.
[17:11]Lucrul acesta este o transformare care Dumnezeu o face în viețile noastre. Acum aș vrea să mai vedem încă un lucru legat de Iosif. Încă o schimbare, încă o transformare în versetul 43, dar am să citesc și versetul 39 și 40 și 43. spune așa și faraon a zis lui Iosif: Fiindcă Dumnezeu ți a făcut cunoscut toate aceste lucruri, nu este nimeni care să fie atât de priceput și atât de înțelept ca tine. Te
[18:02]pun mai mare peste casa mea și tot poporul meu va asculta de poruncile tale. Numai scaunul meu de domnie mă va ridica mai presus de tine. Faraon a zis lui Iosif: „Uite, îți dau în stăpânire peste toată țara Egiptului. Și versetul 43. L au suit în carul care venea după a lui și strigau înaintea lui în genunchi. Astfel i a dat stăpânire peste toată
[18:39]țara Egiptului. Amin. Slăvit să fie Domnul. Ce transformare, ce contrast de la o cara a lumii, pentru că el era întemnițat. Asta era. Și întemnițații niciodată nu sunt văzuți bine. Nu sunt văzuți bine. Sunt ocărâți pentru faptele lor. Cu toate că trebuie să facă observația aceasta. El era acolo nevinovat, dar tot se uita la el și l judeca ca pe unul vinovat. Că de ce a fost băgat în închisoare? Pentru că a fost considerat vinovat. Chiar dacă el era nevinovat. Dar numai Dumnezeu și cu el știa și cu femeia care l a acuzat știa adevărul, dar el a fost băgat acolo ca nevinovat și el purta o ocă.
[19:51]Purta o ocă asupra lui demnit de întemnițat, de acuzat. Dar ce a făcut Dumnezeu? Știți ce a făcut Dumnezeu? I a ridicat o cara. I a ridicat o cara a lumii. Și știți de ce? Pentru că spune în versetele care tocmai le am citit, ce a făcut? I a dat slavă. I a dat slavă faraon și i a zis: „Te pun peste tot Egiptul. Peste tot Egiptul. Tot Egiptul e al tău. Tu faci legile cum consideri tu. Tu cârmuiești cum consideri tu. Numai tronul meu e deasupra ta.
[20:38]Și ce minunat este, frați și surori, că spune cuvântul lui Dumnezeu atât de minunat și atât de frumos în versetul 43. Mi s a părut ceva extraordinar ca omul acesta care avea o cara aceasta ca Iosif care era văzut cum era văzut ă să se spună despre el și spune cuvântul lui Dumnezeu că l a suit în carul care venea după a lui și strigau înaintea lui în genunchi. Astfel
[21:08]le a dat Faraon stăpânire peste toată țara Egiptului. A intrat în palat ca un întemnițat, ca un deținut și a ieșit din palat afară. Cum a ieșit? Ca un stăpânitor al Egiptului, ca un conducător al Egiptului. A ieșit din palat. în haine împărățești. A ieșit din parat cu aur de cu lanț de
[21:46]aur la gât, cu inel împărătesc în deget, cu car. Car car împărățesc. I a dat împăratul carul ă un car de la el. Așa a ieșit și se striga înaintea lui celui care fusese întemnițat, celui care era deținut. Ce se striga? De ce se striga? În genunchi. Doamne, ce contrast! Ce contrast, ce transformare radicală. Poate mulți dintre cei care erau acolo și care l au văzut când au intrat, zic, nu scrie cuvântul lui Dumnezeu, când au văzut că a ieșis, Doamne, ce s a întâmplat cu transformarea aceasta? Că parcă l au adus în lanțuri și acuma ne spune să ne punem în genunchi înaintea lui și să ascultăm de el. Nu mai înțelegem nimic. Nu mai înțelegem nimic. Dar noi înțelegem, dumneavoastră înțelegeți. Asta e lucrarea lui Dumnezeu. Ceea ce s a întâmplat aici, numai Dumnezeu poate
[23:00]să facă o astfel de metamorfoză. Aici nu este lucrarea omului, este lucrarea lui Dumnezeu care o face în om. Și Dumnezeu ne a dat exemplele acestea să ne uităm cu atenție ceea ce poate face Dumnezeu de un om. de un om. Dacă ne uitam la el cum era în temniță, puteam să le îi dăm verdictul spunem și să i spunem e pierdut. Și înaintea oamenilor era pierdut, dar nu înaintea lui Dumnezeu. Și știți de ce? Revin la ce am spus mai devreme. Ochii lui Dumnezeu erau mereu ațintit asupra
[23:41]lui. Pentru că spunea fratele mai devreme, Iosif era în voia lui Dumnezeu. Frați și surori, el nu avea Biblie. Noi avem Biblie. Ne zidim, citim dimineața din psalmi, din Vechiul Testament, din Noul Testament, venim la biserică, la părtășie, ne gidim unii pe alții, ne rugăm unii pentru alții, avem părtășie unii cu alții. El nu avea, frați și surori, era sigur cu Dumnezeu în temniță, dar făcea voia lui Dumnezeu. Și el când s a păstrat curat acolo în Egipt, că s a păstrat curat, sfânt înaintea lui Dumnezeu, știți de ce s a păstrat curat? Nu de frica lui mama, nu de frica lui tata, nu de frica împăratului, nu de frica dregătorilor sau de frica altcuiva. S a păstrat curat de frică de Dumnezeu. Și frica de Dumnezeu e începutul înțelepciunii. Și Dumnezeu i a dat înțelepciune că atenție, frați și surori, vă rog frumos să fiți atenți.
[24:46]Când împăratul i a spus visul, el nu a zis: „Stai așa, împărate, într adevăr, mi a dat Dumnezeu darul acesta de tălmăcire. Mă duc acasă, mă rog Domnului vreo două trei zile, o să postez, o să mijlocesc și o să mă întorc înapoi după două trei zile cu rezultatul, să văd ce spune Domnul. N a făcut așa și am stat și m am gândit:"Doamne, ce relație! El era într o conexiune, într o legătură strânsă cu Dumnezeu. El comunica prin Duhul Sfânt permanent cu Dumnezeu. Legătura între El și Dumnezeu nu era ruptă deloc. Era într o comuniune strânsă cu Dumnezeu și el
[25:34]comunica cu Dumnezeu în timp real. Și după ce a auzit visul, el imediat, fără să stea mult pe gânduri, prin Duhul Sfânt a primit înțelepciunea. Duhul Sfânt îi dădea și el tălmăcea și el spunea. Și el spunea pentru că era lucrarea lui Dumnezeu. Iubiți frați și ascultători, așa face Dumnezeu. Vezi cum face Dumnezeu?
[26:07]Poate lumea să te bage în orice temniță, în orice lanțuri, să te umilească în orice fel, să te bată, să te umilească, să facă orice. Ceea ce Dumnezeu îți spune în inimă, nimeni nu poate să ți ia. Nimeni. Și nici lui Iosif nu i a luat. Și uitați ce transformare a făcut din ocara lumii. Dumnezeu a dat slavă și a dus tot poporul egiptean care era mare la număr
[26:45]la picioarele lui. Și nimic, spune cuvântul lui Dumnezeu, nu se mișca în Egipt fără poruncă. Nu de la faraon, de la Iosif. Dacă venea cineva pe la spate la faraon și spunea: „Împărate, cred că ar trebui să facem așa sau așa?" Știți ce zicea împăratul? Știți ce zicea Mihaela? Zicea așa:„Du te la Iosif, vezi ce zice el? Spune i lui. Spune i lui Iosif, pentru că are Duhul lui Dumnezeu în el. Ce transformare! Dumnezeu i a dat slavă. Un alt lucru care aș vrea să îl spun și să mă ascop, să mă apropii de încheiere în versetul 44 și aș vrea să recitesc.
[27:35]spune așa și a mai zis lui Iosif, sunt faraon, dar fără tine nimeni nu va ridica mâna, nici piciorul în țara Egiptului. Amin. Slăvit să fie Domnul. Ce vedem aici? Sau ce am văzut eu sau ce mi a arătat Dumnezeu? Știți ce văd? Dumnezeu l a făcut din rob. Știți ce l a făcut? Din rob? L a făcut stăpân. Deci transformare era rob. Era întemnițat și dintr un rob,
[28:21]că el, știți, nu mai revin că timpul e înaintat. El a fost vândut ca rob. Ca rob în țara Egiptului. Dintr un rob l a făcut stăpân. Păi asta ce m am gândit? Oare câte nu erau din Egipt, din miniștri, din eu știu din înțelept, din maș, din cei din jurul lui care ar fi doriți să aibă poziția și puterea lui Iosif? V a pus întrebarea aceasta? Câți? Nu avea nimeni. Cui i a dat faraon
[28:59]inelul lui împărătesc? Cel cu care punea el sigiliul. Cui l a mai dat? Nu i a dat nimănui pentru că l avea pe mâna lui. Dar lui Iosif i l a dat și l a făcut din rob, că rob era. Când i a dat inelul, l a făcut stăpân. Și toți care vedeau inelul când ridica mâna, am și eu un amărât de inel așa, nu prea abia se vede. Dar el cred că avea un inel împărătesc care când te uitai la el, cred că câteva minute stăteai și te uitai și te minunai ce inel avea pentru că era împărătesc, era special. Și inelul acela special i l a dat lui Iosif. De la statutul de rob l a adus la statutul de stăpân, de stăpânitor și el stăpânea. Nu i așa că este minunat? Nu i așa că este minunat? Și noi am fost robi ai păcatului.
[30:08]Ne stăpânea tot felul și felul de păcate pusese stăpânire pe noi. Iar Dumnezeu, prin mila și harul lui ne a scos de sub jugul acesta al robi. Să nu mai fim robi, să stăpânim noi păcatul. Ce minunat și ce plăcut și avea în încheiere că timpul a trecut să spun taina. Oare cum s a petrecut această metamorfoză, această schimbare, această transformare, acest contrast extraordinar? Ar aș putea să spun că ori de câte ori citesc din pasajul acesta, fraților, parcă nu mă satur și parcă aș vrea să fiu și eu Iosif, să nu mai fiu Marin, să trăiesc ceea ce a trăit el. Aș vrea să fiu Iosif, să fiu ca Iosif, vreau să fiu. Poate spune: „Frate, cer prea mult, dar nu știu, vreau. E ceva extraordinar ceea ce Dumnezeu a făcut. Dar știți ce avea el? Avea ceva ce Dumnezeu ne a promis și nouă. Atenție,
[31:25]știți ce avea? Ce avea în el? Spuneți fără frică că nu vă fac nimic. Spuneți, spuneți. Predicați și voi. Ce avea? Poftim. Credință avea. Credință. Așa e. Dar mai avea ceva. Ce avea în el? Am citit mai devreme ce avea Duhul lui Dumnezeu. Frați și surori și iubiți ascultători, nimic nu făcea fără Duhul lui Dumnezeu. Tot ceea ce făcea el făcea cu Duhul lui Dumnezeu. A tălmăcit cu Duhul lui Dumnezeu. A condus Egiptul cu Duhul lui Dumnezeu. Tot ceea ce a făcut a făcut cu Duhul lui Dumnezeu și toate viziunile și toate descoperirile pe care El le avea cu Duhul lui Dumnezeu. Pentru că Dumnezeu îi arăta, Dumnezeu îi vorbea, Dumnezeu îl călăuzea și Dumnezeu era scutul lui. Să știți, nu faraon
[32:21]îl păzea pe el și l ocrotea. Știți cine îl păzea pe el? Dumnezeu. Dumnezeu. Până să ajungă el mare, știți că Dumnezeu i a dat un vis că va ajunge mare când mama, tata, frații neamului vor veni și se vor arunca unde? La picioarele tale. La picioarele lui. Și tata l a cam mustrat un pic că nu prea i a plăcut visul. Dar așa s a întâmplat. Fraților,
[32:53]Dumnezeu a făcut lucrarea aceasta. Știți de ce? pentru că avea în el duhul lui Dumnezeu. Și nouă ne a dat ăă Dumnezeu ăă Duhul lui cel Sfânt ca să ne dea descoperire, să ne dea înțelepciune, să ne dea putere, să ne reabiliteze. Poate am căzut, suntem slabi. Să știți că ne a dat Duhul lui să ne ridice din starea noastră. Poate că nu mai aveți credință, nu mai aveți putere să mergeți înainte. Veniți înaintea lui Dumnezeu să vă umple de Duhul lui cel Sfânt și El vă va da putere. El ne dă putere să ne ridice povara, să ne scoată din temnița lui Faraon, să ne ridice la lumină, să ne dea un viitor și o nădejde. El ne scoate la liman, frați și surori. El, Dumnezeu.
[33:42]Și dacă ați venit fiecare dintre dumneavoastră la mine cu o grămadă de probleme, multe, multe și care din care mai mari, eu am soluție la toate. La toate. Veniți la mine că am soluție la toate. Știți care este soluția mea de aici? Iisus Hristos este soluție la toate problemele lumii. Iisus Hristos prin Duhul Lui cel Sfânt poate să rezolve toate problemele, să ne transforme, să ne schimbe și să ne ajute ca prin puterea Duhului Sfânt și să ajungem împărăția lui Dumnezeu. Amin. Slăvit să fie Domnul.