Ți s-a întâmplat să te rogi Domnului, dar să nu primești răspuns?
Pastorul Marin Prisacariu ne provoacă să privim la exemplul lui Ilie, un om obișnuit, dar cu o credință care a mutat munții. Vei descoperi felul în care Dumnezeu răspunde la rugăciuni, cum stăruința și încrederea schimbă imposibilul în posibil, și motivul pentru care cererile mari Îl onorează pe Dumnezeu.
O predică despre puterea rugăciunii stăruitoare și despre curajul de a cere lucruri mari de la un Dumnezeu care poate totul.
Mesaj înregistrat la data de 1 mai 2025 în Biserica Antiohia.
Pasaje biblice menționate în această predică: Iacov 5:17-18, Luca 18:3, Iacov 1
Transcriere
[0:00]Ar dori pentru seara aceasta să dau citire la un cuvânt care se găsește în Iacov, capitolul 5, versetele 17 și 18, unde spune așa cuvântul lui Dumnezeu. Ilie era un om supus
[0:35]acelorași slăbiciuni ca și noi și s a rugat cu stăruință să nu plouă și n a plouat deloc în țară trei ani și șase luni. Apoi s a rugat din nou și cerul a dat ploaie și pământul ți a dat rodul. Amin. Slăvit să fie Domnul. În seara aceasta aș vrea să vorbesc puțin despre rugăciune pentru că suntem la o seară de
[1:20]rugăciune și e bine poate că de mai multe ori să vorbim despre rugăciune și aș vrea în seara aceasta să vorbesc puțin despre rugăciunea ascultată, rugăciunea împlinită. Apoi noi de când am venit la adunare, de când ne am pocăit, de când ne am apropiat de Domnul, ne rugăm și ne rugăm. Dar vreau să vă pun o întrebare și să ne punem o întrebare. Rugăciunile noastre sunt ascultate, sunt împlinite?
[2:16]Domnul să ne ajute. Să știți că noi nu ne nu noi nu ne rugăm să îndeplinim, să zic așa, un ritual, că așa se face la adunare, așa facem noi în comunitatea noastră. Trebuie să ne rugăm, trebuie să ne cântăm, să cântăm, să avem un cuvânt și altceva. Știți de ce ne rugăm noi în primul rând? Să stăm de vorbă cu
[2:52]Dumnezeu atunci când noi venim la adunare și ne rugăm. Noi de fapt să nu uitați niciodată lucrul acesta, că noi stăm de vorbă cu Dumnezeu și noi nu avem de transmis vreun mesaj în adunare fraților sau surorilor sau altcuiva din adunare. Cum se mai face câteodată? Sunt unii care când se roagă ei au în mintea lor, în gândul lor să transmită un
[3:28]mesaj unuia sau altuia din adunare. Este greșit. Mesajul, rugăciunea noastră trebuie să fie îndreptată către Dumnezeu. Și noi atunci când ne rugăm trebuie să fim conectați 100% prin Duhul Sfânt cu Dumnezeu. Mintea noastră trebuie să fie 100% îndreptată către Dumnezeu. Noi să ne desprindem de pe pământul acesta. Și în momentul în care ne rugăm, trebuie să fim conectați, să zic așa, la sursa
[4:11]cerului. Aș vrea să vă spun că în seara aceasta nu a fost la întâmplare că am ales pasajul acesta. Dacă ar fi să aleg din personajele Vechiului Testament, aș putea să spun că Ilie este unul dintre favoriți. Și dacă e să l caracterizăm așa pe Ilie, să știți că nu prea avem cu ce să l arătăm cu degetul. Că dacă ne uităm la David așa care în Noul Testament este cel mai menționat dintre cei din Vechiul Testament și după David vine Ilie. Dacă ne uităm la David să facem așa un termen de comparație pe David cam putem să l arătăm cu degetul de câteva ori. A Moise la fel, la Avraam la fel.
[5:08]Dar dacă vă uitați la viața lui Ilie, nu prea găsești. Cu toate că o fi fost și la el. Dar eu vreau să vorbesc de ceea ce este scris în Sfânta Scriptură. Dar știți ce este interesant cu privire la Ilie? Dacă vă uitați și n am timp în seara aceasta să menționez toate experiențele lui cu Dumnezeu, el nu prea are sau nu are sau nu am găsit eu sau nu am cercetat eu îjuns. Nu are rugăciuniîmplinită. El nu are. Să știți. El când a venit la Domnul și a cerut ceva, dacă vă uitați în Sfânta Scriptură, el a primit. Nu știu cum a făcum cum n a făcut. El a primit, fraților, el a primit. Luați Sfânta Scriptură, cercetați o și să vedeți cam de câte ori a venit el înaintea lui Dumnezeu, să știți că el a primit. Dar știți ce mai este interesant cu privire la Ilie? Vă rog frumos să cercetați. Eu am să spicuiesc doar
[6:26]câteva din ele. Apoi Ilie când a venit înaintea Domnului, să știți că el nu a venit cu cereri mici. Cu cereri mici. El a venit, să zic așa, pentru noi oamenii, pentru noi pământeni, cu lucruri supranaturale. Supranaturale. Ea ăă lucruri de la Dumnezeu care pentru noi, muritorii de rând, dacă le am auzit în adunare, ceea ce a cerut Ilie înaintea lui Dumnezeu, știți ce am spune eu? Uau! Așa ceva nu e posibil. Și cred că ne am oprit toți și ne am uitat către fratele sau sora dacă ar fi un Elie, un Ilie în adunare și am auzi o cerere în rugăciune ca ceea lui Ilie. Și vreau să vă dau un exemplu. Să fie un frate în adunare și să ceară înaintea Domnului trei ani și
[7:27]jumătate să nu cadă strop de apă peste România. Trei ani și jumătate. Am mai văzut secetă, a mai fost secetă. Ani fără ploaie. Eu de când sunt n am văzut. N am văzut, dar nu una, trei ani și jumătate. Și eu n am auzit nici în alte țări. Așa ceva n am auzit, nici măcar prin țările africane, unde e seceta mai accentuată și așa mai departe. Așa ceva într un an să nu vezi strop de ploaie. Și el s a rugat Domnului, pare o nebunie așa pentru om, ca Domnul să dea o cercetare pentru popor. S a rugat, Doamne, închide robinetul cerului trei ani și jumătate și s a s a rugat. Acuma, pentru cei care cunoașteți Sfânta Scriptură, ia spuneți, s a întâmplat, s a împlinit rugăciunea lui chiar dacă a cerut un
[8:36]lucru greu și țara a fost greu încercată. S a întâmplat lucrul acesta? S a întâmplat. Și cine a dat drumul înapoi la robinet? Tot Dumnezeu la rugăciunea lui Ilie. Doamne, ce om! Ce bine am fi dacă toți am fi ca un Ilie. Ce putere am avea în biserică. Și dacă vă uitați în Sfânta Scriptură cu Ilie a înviat și morți, nu era o problemă, să știți. Nu era o problemă. El știa că Dumnezeu poate. Când venea înaintea lui Dumnezeu, cerea și primea. Lucru extraordinar. Ce vreau să vă spun, nu este parcă nimic nimic mai minunat cu noi pe calea credinței decât o rugăciune
[9:37]ascultată. Să te rogi pentru un lucru anume, să l urmărești lucrul respectiv, că s ar putea să întârzi și la Ilie. Să știți că n a fost chiar așa. Dacă ne uităm cu ploaia, a trebuit să stăruiască un pic, dar a venit. a venit și ce minunat e și ce plăcut e înaintea lui Dumnezeu pentru noi credincioșii că ne rugăm poate ne rugăm și ani de zile pentru cineva și la un moment dat să vezi că persoana pentru care te ai rugat ani de zile vine la Domnul. E ceva extraordinar
[10:12]sau pentru alt lucru, pentru sănătate, pentru un lucru material și așa mai departe. Ceea ce vreau să vă spun în seara aceasta ca și introducere este că Dumnezeu ne ascultă. Amin. Dumnezeu este cel care ia aminte la rugăciunile noastre și niciodată să nu vă înșele ce rău că vă rugați în zadar. Nu, niciodată. Iar în seara
[10:42]aceasta aș vedea aș vrea să vedem câteva lucruri care totuși Ilie le avea, dar înainte de asta mi a rămas așa mintea, gândul la un lucru pentru că noi avem impresia de multe ori că cei din vechime sau când vorbim de somitățile acestea spirituale, oamenii aceștia atât de mari din punct de vedere spiritual, care au făcut lucrări mari cu Dumnezeu și care au rămas în
[11:22]istorie, ne gândim că parcă aveau alt statut înaintea lui Dumnezeu și ne gândim că cumva de la naștere Dumnezeu i a luat sub aripa lor să nu aibă nici, să zic așa, nicio o ispită. Când vine o ispită, Dumnezeu să pună scuturile lui în jur în jurul lor. Ăă să ie de foame, să nu aibă probleme materiale, să nu știe ce aceea frica, să nu treacă prin stările pe care noi le trecem. Cuvântul lui Dumnezeu spune în versetul 17 la început spune așa despre Ilie.
[12:14]Ilie era un om supus acelorași slăbiciuni ca și noi. Atenție, la fel ca și noi. Era isbitit. La fel ca și noi. Cu toate acestea a biruit. Și când Dumnezeu lasă pe paginile Sfintei Scripturi lucrul acesta, știți de ce îl lasă? îl lasă pentru noi. Și într un fel Dumnezeu ne spune tradus aici pentru noi cei care ascultăm astăzi Evanghelia că se poate, că de multe ori noi ne vedem micuț, micuț, micuț și a nu se poate, este imposibil pentru noi. Și Dumnezeu vine și spune aici, stai așa că se poate, că Ilie a trecut prin
[13:02]aceleași terri ca și noi și a biruit. Și dacă el a biruit, voi puteți birui. Ce voi puteți să fiți binecuvântați, voi puteți să fiți un Ilie, chiar dacă mai mic, dar puteți să fiți un Ilie sau mai mare ca Ilie. De ce să nu? Dacă aveți credință, puteți să l întreceți pe Ilie. Dar noi așa în smerenia noastră ne gândim a nu pot să gândesc eu până acolo. Dar Dumnezeu ne dă voie să gândim prin credința în Domnul nostru Iisus Hristos, prin puterea Domnului nostru Iisus Hristos. El ne dă puterea aceasta.
[13:44]Amin. Ilie era un om supus acelorași slăbiciuni ca și noi. Dar totuși avea el ceva și poate noi nu avem, nu știu, poate unii avem mai mult sau mai puțin, dar el avea totuși ceva. Și aș vrea ca în seara aceasta să ăă ne uităm puțin în Sfânta Scriptură și să vedem ce avea el. Tot din versetul ăă 17, a doua parte a versetului, care
[14:19]spune așa: "Și s a rugat cu stăruință să nu plouă și n a plouat în țară, deloc în țară trei ani și șase luni. Cum s a rugat, ce înseamnă stăruință? Să nu se lase. Și noi de multe ori vrem să primim și ne rugăm poate o dată, așteptăm să vină răspunsul, așteptăm să se împlinească, poate ne mai rugăm încă o dată și încă o dată și spune: A, nu mai gata. Dar m am rugat și cazi în deznădejde spui: „Nai, te rogi pentru altceva. E un subiect
[15:21]închis. La Ilie nu era așa. Ilie nu închidea subiectul. Spune că s a rugat cu stăruință. S ar putea ca Dumnezeu să fi zis: "E prea mult pentru poporul meu să l pedepsesc și trei ani și jumătate să închid robinetul, să nu da o apă peste poporul meu și să sufere și cel bun și cel rău. Atenție că în țară mai erau și oameni buni și suferea deopotrivă și cel bun și cel
[15:57]rău. Și poate că Dumnezeu ezita și spunea: „Nu, Ilie, ceri prea mult." Dar vedem că Ilie insistă, insistă, insistă, săruie până Dumnezeu spune: „OK, ce fac? Și trei ani și șase luni spune cuvântul lui Dumnezeu. Trei ani și jumătate Domnul n a dat ploaie. Dumnezeu nu a dat ploaie trei ani și jumătate. Ce a făcut? A stăruit. Și eu
[16:41]cred că era o caracteristică la el. Și eu cred că ar trebui să fie o caracteristică și la noi, credincioșii, să nu ne dăm bătuți repede, imediat cum vedem că nu se întâmplă nimic, gata, să cădem în deznădejde și dimpotrivă să stăruim. Și dacă ne uităm în Luca capitolul 18 ă cu 3 acolo veți vedea acolo, nu mai citesc, veți vedea acolo că Domnul nostru Iisus Hristos dă o pildă cu judecă, judecătorul nedrept și cu o văduvă care se ducea să i se facă
[17:27]dreptate. Și ce făcea judecătorul când se ducea să i se facă dreptate? E avea dreptate. Atenție, e avea dreptate, dar judecătorul considera că nu merită să îi acorde timp, nu merită să i facă dreptate. Nu știu din ce considere. Nu i făcea dreptate. Dar spune acolo cuvântul lui Dumnezeu că văduva aceasta nu a certat. Și ce spune în versetul 3? Că se ducea, știți cum se ducea acolo? Apropo de stăruință, citiți acolo. Eu n am să am citit acasă. Știți cum se ducea? Se ducea
[18:08]des. Des. Nu știu ce înseamnă des. În fiecare zi, de două ori pe zi, te duci până se rezolvă problema. Și la un moment dat a judecător, nu mai nu mai, nu mai vreau s o văd. Îi rezolvi problema. Vreau să vă zic când mi am depus actele pentru autorizația de construcție, nu vreau să zic din ce considerente. Așa domnul știe. Așa eu doar suspectez de ce nu mi dădea autorizația de construcție. Mă duceam acolo și găseau fel și fel de motive și așa un
[18:53]an de zile m a pus pe drum și le am zis așa: "Nu mi dați autorizația? De acum încolo o să vin din ce în ce mai des. O să mă vedeți în biroul dumneavoastră din ce în ce mai des. și o să vă săturați de mine și o să mi dați autorizația. O să vin din ce în ce mai des. I am spus soție și a zis: „Lasă că mă duc eu." S a dus și a rezolvat problema. Dar
[19:30]nu trebuie să ne dăm bătuți. O caracteristică care o au copiii lui Dumnezeu, oamenii care se încred în Dumnezeu este aceasta. să stăruim, să stăruim înaintea lui Dumnezeu și avem pentru ce să stăruim. Vorbeam la început cu frații și spuneam, făceam o comparație cu anii trecuți parcă de mult apuși când
[20:03]era sărbătoare așa cum e astăzi 1 mai națională cam era adunarea plină pentru că oamenii nu mergeau la adunare. Acuma invers. Când e sărbătoare așa nu prea vin. se duc la munte, se duc la mare, colo, colo, colo. Deci eu nu vreau să judec cumva judec, dar asta se întâmplă. Dar noi știți ce vrem? Dorința mea. Așa. Noi vrem ca focul Duhului Sfânt să vină peste noi, să săruim, frați și surori, să vină vremurile din trecut să mai aud pe unul și pe altul nostalgic și spune: Ce frumos era odată. Veneai la adunare și dacă nu veneai din timp. Am apucat și eu vremurile acelea, apoi stăteai pe hol, stăteai pe la ușă. Apoi eu vreau să vă întreb, ar mai putea să vină acele vremuri? Să știți dacă credeți și stăruim înaintea lui Dumnezeu cu rugăciune, cu post, eu cred că Dumnezeu poate să trezească duhul în noi, să venim la
[21:20]închinare, să venim să căutăm fața Domnului ca Domnul să ne răspundă de acolo din ceruri. Și Ilie avea ă calitatea aceasta, aș putea s o numesc, el stăruia înaintea lui Dumnezeu această caracteristică și aș vrea ca și noi să ne ă o însușim. O altă caracteristică care o vedem la Ilie, versetul 18, cu toate că putem să subînțelegem și din versetul 17, spune așa: Apoi s a rugat din nou și cerul a dat ploaie și pământul și
[22:10]a dat rodul. Ce înțelegem din versetul acesta? S a rugat din nou și Dumnezeu ce a făcut? I a ascultat rugăciunea și a dat din nou ploaie și pământul și a dat rodul. Știți ce văd eu aici? El a avut credință. El a mers înaintea lui Dumnezeu ca unul care are
[22:50]credință. Și el când a mers înaintea lui Dumnezeu, atenție, el a știut că o s o primească. El nu s a dus înaintea lui Dumnezeu ca un perzător alba, neagra. Fie ce o fi. Mă rog și eu. Dacă m a ascultat bine, dacă nu, asta e, eu merg înainte. El s a dus înaintea lui Dumnezeu și a zis: "La rugăciunea mea, Dumnezeu trebuie să deschidă cerul." Și dacă vă uitați și citiți
[23:24]acolo, că știți că nu i a fost ușor. Nu, nu, nu, nu, nu, nu. I a spus lui Ahab înainte du te, pregătește că vine ploaie. Și după ce i a spus, prin credință i a spus că cerul era fără un pic de nor, era albastru peste tot. Nu se vedea niciun semn de ploaie, niciun vânt, nimic, nimic, nimic. Dar prin credință i a zis că vine
[23:50]ploaie, iascarul și du te. Dar unde s a dus? S a dus pe munte, a plecat, a pus capul între genunchi, știți acasă și a început să se roage. Nu, parcă așa spune. Nu, a început să se roage, dar spune și aici. Și după ce se ruga o tură, îl trimitea pe slujitor și spunea: „Du te, vezi, vine ceva ploaie." Și l trimite odată.
[24:25]și vine slujitorul. Vă dați seama cât de dezamăgitor ar fi pentru noi lucrul acesta? Îl Îl trimite și vine, poate se uită și la fața lui așa să vadă de vreun semn, ceva dinainte de a i spune. Și slujitorul știind pentru ce se roagă Ilie îi spune: "Nu vine nimic, nu văd nimic. Și l mai trimite o dată și mai vine o dată." Același răspuns și cuvântul Dumnezeu spune de șapte ori același lucru. Ilie nu s a ridicat de acolo pentru că credința lui era că va
[25:05]veni ploaie. Credința lui. Mi a venit a șaptea oară așa zis: „Vezi ceva? Vine ceva ce i spune? Parcă văd ceva așa un mic norișor, parcă se ridică așa la orizont, dar foarte mic, așa ceva care cumva neînsemnat. Dar el prin credința care o avea, știți ce a văzut? O mare furtună. Asta înseamnă să ai credință.
[25:41]Slujitorul n a văzut, să știți ce a văzut Ilie, dar Ilie avea credință. și a zis: „Gata, vine ploaie. Dumnezeu a deschis robinetul cerului. Eu vreau să vă întreb cu ce credință venim noi înaintea lui Dumnezeu? Mai avem puțin și venim la rugăciune. Venim așa și ne rugăm. A, dacă o fi să primim, bine, dacă nu, nu. Mi a pus frate să ne rugăm pentru sora care e în spital. Dacă o fi să se vindece bine. Dacă nu, nu. Dacă ai credință, sora respectiv poate fi vindecată în numele lui Iisus. Ba mai mult, dacă e să merg după credința lui Ilie, spune că și morții pot să învie. Avem noi credința aceasta? Că trebuie să ai credință. fost de curând la o înmormântare. Frați și surori, avem noi credința aceasta? Ilie avea
[26:54]credință. Avea credința aceasta și vedem că Ilie avea credință și Dumnezeu ce a făcut? I a răsplătit credința. Noi avem credință de multe ori. Nici nu ne mai rugăm că spune ce să mă rog. că degeaba mă rog, că în viața mea nu se întâmplă nimic. Parcă de atâta și de atâta timp mă rog și nu se întâmplă nimic. Nu e bine. E o șoaptă a celui
[27:27]rău. Dumnezeu ascultă, Dumnezeu vorbește. Dumnezeu este cel care vrea să ne răspundă și e plăcerea lui, e onoarea lui ca atunci când venim cu credință la el, el să ne întindă mâna și el să ne răspundă la rugăciunile noastre. Dar nu oricum, cu credință, că așa cum spune în în Iacov când în capitolul 1 acolo vine
[27:57]se vorbește de înțelepciune, dar se aplică la orice, că cine se îndoiește, e vorba de rugăciune, când vii să ceri ceva de la Dumnezeu și te îndoiești, spune să nu se aștepte să primească Ce? Ceva de la Domnul. Să nu vă așteptați. Cu alte cuvinte, ce spune cuvântul lui Dumnezeu acolo? Când vii să ceri un lucru, să ai credință că primești lucrul
[28:32]acela, să ceri lucrul acela cu credință și Dumnezeu va lucra. Amin. Credeți lucrul acesta? Eu spun că îl cred pentru că am experimentat unele mai mici, altele mai mari, dar nu ca Ilie. Eu nu pot să mă ridic, zic ca Ilie. Nu pot, dar vreau. Vă spun, vreau și pot în seara asta să mă rog și să spun: „Doamne, mărește mi credința, că nu se supără Domnul să zică că e sunt mândru sau nu știu ce, că El vrea ca noi să avem o credință mărită. Vreau să vă spun că acum vreo două
[29:16]săptămâni, bine, a început mai de mult timp, băiatul meu a dat pentru carnet de conducere și ca orice părinte vrea ca copilul lui să ia carnetul, să mai facă un pas important în viață. Și la început când s a dus așa pentru să dea pentru carnet a luat sala. Am povestit la un moment dat cum a luat sala, dar când s a dus la traseu l am văzut mândru. Eu mă duc toate, iau carnetul, nu știu ce din prima cutare, cutare și i am zis așa: "Ca să iei carnetul trebuie să te duci smerit ca ghocelul cu capul în jos, măerit înaintea lui Dumnezeu și vei veni cu capul sus. Dar dacă te duci așa, vei veni cu capul în jos. Nu că l iau nu știu ce. Normal că eu aș fi vrut să l iau. și a venit cum i am zis ca ghocel cu capul în jos. Nici nu trebuia să l mai întreb că deja am văzut pe fața lui și a doua oară la fel. La fel n a învățat
[30:27]nimic din prima lecție. La fel. Nu l am luat prima dată că a fost nu știu cești. Nu, băiatul meu, fii smerit înaintea lui Dumnezeu. Du te cu capul jos și vei veni cu capul sus. Dumnezeu vrea să fim smeriți. Și celor smeriți, ce zice cuvântul? Le dă har, le dă carnetul. Așa e. Celor smeriți, așa spune cuvântul. Și îl întreb eu, măi, dar de ce ai căzut? Ce motive? Pentru că noi ne rugăm în fiecare zi. Ne rugăm pentru tine. Pentru ce vrei să ne rugăm? Și el zice: „Tate ăă eu cam știu de ce am căzut, zice el. De ce așa? Unu,
[31:09]că de fiecare dată când mă duceam acolo venea ordinea, era totul aleatoriu, spunea: "Eu am căzut la sfârșitul listei" și venea pe masă la 1 2:00 și vă dați seama fiind de dimineață acolo la 7:30 sau 7:00 și ceva când începea să dea examenul până atunci, fără să mănânce, cu stres, cu cât să ai mai mult tensiunea ei mai mare și așa mai departe, spunea: "Eu deja eram obosit. Eu deja eram obosit și după 121 încolo
[31:43]atunci începe să fie mai aglomerat traficul. Dimineața între 8 9 10 până în 11 e mai liber, dar eu am căzut mereu pe la 12 și am venit înaintea Domnului și vă spun, mă rugam specific și am zis: „Doamne, ca să vadă că există un Dumnezeu cum s a rugat [Muzică] Ilie, fă să cadă Dumnezeu să l pună la
[32:10]început de listă. la început de listă să fie primul și mai să mai faci un lucru, să nu fie aglomerație. Fă i tu pârtie, dă mașinile la o parte pentru el, că nu știe să conducă decât cu șoseaua liberă. Fă i tu pârtie. Când a venit ziua de examen, el deja pe la 800 ceva era acasă. Păi cum așa repede? Și a zis: „Tati, am fost primul pe listă. Acuma poate spune au o întâmplare, nu știu, dar mie îmi plac întâmplări din astea. Să mă rog și Dumnezeu să răspundă. Îmi plac. Și a întrebat traficul cum a fost? Da, a fost liber. N am avut aproape nicio problemă. Mergeam, mergeam, n am avut probleme. I am zis: „Vezi, Natan, ce înseamnă Dumnezeu? Îți facă pârtie Dumnezeu. Dumnezeul nostru este viu în
[33:17]vecii vecilor și Dumnezeul nostru ia aminte la rugăciunile noastre. Să știți că noi nu ne rugăm aici să ne auzim noi. Noi nu ne rugăm aici că așa e felul nostru de închinare și trebuie să zicem și noi ceva acolo. Nu. Noi ne rugăm înaintea unui Dumnezeu viu, un Dumnezeu lucrător, unui Dumnezeu care ascultă, unui Dumnezeu care răspunde. Iar Ilie știa lucrul acesta.
[33:51]Iar lucrul acesta s a încrezut în Dumnezeu, iar Dumnezeu l a ascultat. Slăvit să fie numele Domnului. Și ultimul lucru care aș vrea să l idență foarte repede legat de Ilie este că, fraților, eu pe Ilie îl văd un om, un credincios, curajos. Curajos. De ce? Dacă vă uitați la el ce a cerut așa înaintea Domnului, mergeți în Sfânta Scriptură. Sunt mai multe lucruri care am citit și cu și cu ploaia și cu vădva de Sarepta cu Învierea și cu
[34:38]și proorocii lui Bal când cu focul când a venit acolo peste altar. Știți ce văd eu? Mult curaj. Ce curaj avea să ceară lui Dumnezeu? Așa și m am gândit când era acolo la altar cu proor lui Bala acolo, cu toate că a cerut o minune. Deci să vină focul de nicăieri, nu era un lucru ușor să vină să [Muzică] să mistuiască jertfa de pe altar cu lemnele, cu ce era acolo. Nu era un lucru ușor fără foc, ci să vină foc din cer, că nu era un lucru ușor ce a cerut el. Așa. Când i a venit rândul, după ce au încercat toți proorocii lui Bal și s au tăiat și au strigat și au început să delireze pe acolo, când i a venit rândul, știți ce zice el? Vă dați seama ce credință avea și ce curaj avea el. A zis așa: "Nu, e prea puțin lucru. Voi ați încercat cu lemnele uscate, tot uscat, dar nu pentru mine. Pentru Dumnezeul meu e prea
[35:46]puțin. Nu știți ce faceți? Luați apă și faceți să mostească jertfa, lemnele, altarul de apă. Și s a umplut de apă acolo. Totul era numai apă, că nu putea să ia foc. Normal. Și după ce s a umplut de apă acolo și atunci proorocii lui Bal probabil își frecau mâinile, chiar nu mai are cum să vină focul și să ia foc lemnele acestea
[36:17]udă, leoarcă, cum spunem noi, că stăteau în apă acolo și erau pline de apă, nu o arecum. Și Ilie s a rugat Doamne, fă să se vadă vadă mâna ta. Fă să se vadă în Israel că există un Dumnezeu viu. Fă să se vadă slava ta. Fă să se vadă mâna ta atotputernică
[36:45]și coboară foc din cer. Ce fă? Dumnezeu a dat foc din cer și a ars apa, să zic așa, cum arde benzină, că a ars totul acolo. A ținut cont de apă, de nimic. Atât de puternic a fost focul. Vreau să vă spun, Ilie a avut curaj să vină înaintea lui Dumnezeu și să ceară lucruri mărețe. Vreau să închei cu ăă un exemplu care mie mi l a făcut, l am citit ceva timp în urmă despre Napoleon. spune că la un moment dat a venit un [Muzică] un om din popor, un slujitor care era în
[37:33]guvernul lui, să zic așa, și i a cerut o sumă foarte foarte mare de bani, foarte mare. El era în război, că toată viața lui el a fost cu războaiele, cu cuceririle. Și când a auzit trezorierul despre suma aceasta mare, cerut să fie omorât. Cum are curaj să mi ceară o sumă atât de mare să fie
[38:04]omorât. Se poate așa ceva? Să ai curajul acesta? Noi suntem în în război, avem atâtea nevoi și el să vină să ceară o sumă atât de mare. Se spune că Napoleon spune așa, nu l omorât și du te și ia și dă i toți banii care i a cerut, dar toți să i dai. Și l a mirat așa s a Dar cum, mă, împărate? De ce să i dăm? Nu văd sensul. De ce să i dăm? Apoon spune: "Omul acesta m a onorat cu cererea lui, cu curajul lui. El a văzut o bunătate în mine. El a văzut că eu pot să i dau. El a văzut ceva bun în mine." Și așa așa suntem și noi când venim înaintea lui Dumnezeu și i cerem și i cerem lucruri mari. Dumnezeu se simte onorat. Să știți că l onorăm pe Dumnezeu când cerem lucruri mari și Dumnezeu ne va
[39:15]binecuvânta, ne va răspunde, ne va împlini rugăciunile. De aceea, în seara aceasta vă rog, în numele Domnului nostru Iisus Hristos, când veniți la rugăciune, în numele Domnului nostru Iisus Hristos, cereți și veți primi să veniți cu credință și veți căpăta. Să veniți cu curaj și Dumnezeu va deschide porțile cerului pentru noi. Amin. Slăvit să fie Domnul. Yeah.