Ce seamănă omul, aceea va secera – Tu ce alegi să semeni? (Marin Prisacariu)

0

„Nu vă înșelați! Dumnezeu nu se lasă să fie batjocorit. Ce seamănă omul, aceea va secera.” Cuvintele apostolului Pavel din Galateni 6 sună dur – și Marin Prisacariu nu le îndulcește.

Mulți ajung la Hristos, dar continuă să poarte aceeași „desagă cu sămânță” cu care veneau din lume: răutate, ură, neiertare, mândrie. Diavolul ne așteaptă mereu cu „tăvița de semințe gratis” ca să le răspândim mai departe. Dar copiii Domnului sunt chemați să schimbe sămânța.

Predica prezintă trei semințe care schimbă o viață: mila (când fratele cade, nu-i apăsa pe rană, ci ajută-l), purtarea de sarcini ca dragoste practică (timpul tău, banii tăi, mașina ta, casa ta), și smerenia (care nu deschide gura să se apere când e batjocorită).

Mesajul se încheie cu o întrebare directă: ce sămânță ai pus tu în familia ta, în biserică, sau la serviciu? Pentru că vom secera exact ceea ce semănăm.

Mesaj înregistrat la data de 26 aprilie 2026 în Biserica Antiohia.

Pasaje biblice menționate în această predică: Galateni 6:7-9, Galateni 6:6, Galateni 6:1-2, Luca 10:25-37, Ioan 13:34, Galateni 6:3, Isaia 53

Transcriere

[0:13]Pacea Domnului. Hristos a înviat. Mi a plăcut că fratele Cezar a venit și a început cu Hristos a înviat. Poate unii spun, frate Marine, a trecut Paștele, s a dus. Nu mai de actualitate acest salut. mai așteaptă un an de zile.

[1:01]Eu aș vrea să vă spun, iubiți frați, iubite surori, că am putea să ne salutăm cu salutul acesta. Hristos a înviat tot anul. Ce ziceți? E greșit? Pentru că El este viu în vecii vecilor. Amin. Slăvit să fie Domnul. Haideți pentru timpul care ne stă înainte să deschidem Sfânta Scriptură

[1:33]la cartea Galateni începând cu versetul 7 la versetul 9. Pagina în Biblie pentru cei care doresc să urmărească Sfânta Scriptură 114. Pune așa cuvântul lui Dumnezeu. Nu vă înșelați. Dumnezeu nu se lasă să fie batjocorit. Ce seamănă omul, aceea va și secera. Cine seamănă în firea lui pământească va secera în firea pământească putrezirea. Dar cine seamănă în duhul va secera din

[2:37]duhul viața veșnică. Să nu oboțim în facerea binelui, căci la vremea potrivită vom secera. dacă nu vom cădea de oboseală. Amin. Până aici cuvântul Domnului. Subiectul din această dimineață se intitulează Ce seamănă omul? aceea vacera.

[3:16]Acum cumva tradus pentru că este un termen seamănă, nu e popular, să zic așa, la oraș. Este un termen care se folosește mult la țară și poate unii copii nici nu prea știu ce înseamnă semănat pentru că cresc la oraș și nu prea au de a face cu semănatul. Mai mult este valabil pentru cei de la țară. Dar cumva tradus subiectul care Domnul mi l a pus pe inimă înseamnă ceva de genul

[3:56]fiecare primește ceea ce merită, ceea ce seamănă. Pentru că Dumnezeu este drept. Dumnezeu este un Dumnezeu drept și răsplătește fiecăruia după faptele lui. Acum revenim la noi.

[4:32]Noi suntem copii ai lui Dumnezeu. Noi suntem sfinții lui Dumnezeu. Noi am fost născuți prin jertfa Domnului nostru Iisus Hristos și în numele lui ne am strâns în această dimineață în locul acesta, în numele Domnului nostru Iisus Hristos. Amin. Slăvit să fie numele lui. Și e frumos, nu? E frumos, dar știți că numele lui Hristos obligă.

[5:22]Noi nu putem să spunem că am venit din lume, am lăsat lumea, am venit la Hristos. Și nimic nu s a schimbat în viața noastră. Suntem aceeași decât că venim la adunare. Am fost scriu, ne am schimbat mediul, dar în rest nu s a schimbat prea multe.

[5:58]În rest, aceeași sămânță care o aveam în trecut, care era de la Satan, trebuie să spunem lucrul acesta și care o semănam zilnic fără nicio remușcare. Acum, frați și surori, lucrurile s au schimbat. Noi dacă suntem urmași ai lui Hristos și ne lăudăm cu Hristos,

[6:28]ce sămânță trebuie să semănăm noi? De unde trebuie să să luăm noi această sămânță? Pentru că vreau să vă zic că și Satana dacă am lăsat lumea lui, ce credeți? Noi l am lăsat pe el și nu mai vrem să avem nimic de a face cu el. Dar ce credeți? El vrea în continuare să aibă de a face cu noi. El vrea și vrea ca în continuare să răspândim în familia noastră, la servici, peste tot unde mergem să răspândim, să semănăm. Sămânța lui vrea sigur. Și de fiecare dată când e ceva, el prima dată ne așteaptă cu tăvița de semințe

[7:25]să luăm gratis și să o răspândim. Dar așa cum spuneam mai devreme, dacă vrem să l urmăm pe Hristos, trebuie să ne schimbăm sămânța. Trebuie să luăm sămânță la Hristos și fie că ne place, fie că nu ne place, noi trebuie de fiecare dată să alegem sămânța lui Hristos și să semănăm în Duhul, nu în fire.

[8:01]Nu în fire. În fire nu trebuie să mai iar. Nu mai trebuie să tragi cu grapa. Nu mai trebuie să discuiești. În fire poți să arunci sămânța cum ai arunca o că iese la suprafață. Ehe. Dar în duhul e de lucru. Trebuie să desțelenești, trebuie să dai cu discul. Trebuie să muncești din greu, să se prindă sămânța. Și noi suntem copiii Domnului și noi trebuie să ăă punem sămânța Domnului. Am stat și m am gândit la ă cuvântul acesta care eu cred și sunt încredințat că Domnul mi l a dat. Pentru că eu am dilema aceasta și de fiecare dată când vin la Anvon mă rog și spun: Doamne, despre ce să vorbesc? Și sunt atâtea și atâtea și atâtea subiecte și am stat și m am gândit să știți că de subiectul acesta am mai vorbit cu ceva timp în urmă

[9:13]cumva în altă lumină. Acum mi a dat Dumnezeu altă lumină. Dar acuma nu știu care dintre dumneavoastră vă mai aduceți aminte de ultima dată când am vorbit din acest pasaj și la un moment dat am zis la un moment dat mă luptam cu mine însumi și spuneam poate nu e ceea ce trebuie poate ar trebui să caut altceva și tot mă rugam și de fiecare dată Duhul Domnului mă aducea în locul acesta și la La un moment dat am venit în cameră la mine unde î fac predica și unde stau cu Domnul și am găsit lângă bibliotecă o

[9:58]carte jos. Nu știu cum a căzut, nu știu cum a ajuns acolo. Așa. Știți ce scria pe ea titlul? Sămânța bună. Ați auzit de ea? meditațiile acelea zilnice când am văzut o am primit putere și a zislavă Domnului. Nu știu, poate cuvântul acesta care îl voi vesi în dimineața aceasta este pentru o singură persoană. Nu știu, toată adunarea poate o s o ia, dar poate e pentru o singură persoană căruia Dumnezeu vrea să i vorbească,

[10:36]vrea să i schimbe sămânța. Poate că a venit la ă la Hristos, dar a venit și în desagă, cum erau iste cu semănători în trecut. are tot sămânța diavolului și nimic nu s a schimbat. Tot răutate, tot ură, tot neiertare, totmășie și nu vezi nimic din Hristos. Doar s a botezat, a venit în adunare. Poate soția, copii acasă zică: Băi, n am văzut nimic în tata sau mama,

[11:17]nicio schimbare. Vreau să vă zic din partea Domnului că copiii Domnului au sămânța Domnului. Sămânța Domnului nostru Iisus Hristos. Și fie că ne place sau nu ne place, noi sămânța Domnului trebuie s o alegem. Și când am citit prima dată versetul 7, mi s a părut un pic dur. Avertismentul acesta care î găsim în versetul 7 și vreau să l recitesc care

[12:01]spune așa: "Nu vă înșelați, Dumnezeu nu se lasă să fie batjocorit. Ce seamănă omul, aceea va și te cera." Și am stat și m am gândit, păi cum avertizarea acest aceasta, versetul acesta e pentru noi cei credincioși? Pare cumva că se potrivește mai bine pentru cei care nu au treabă cu Dumnezeu, pentru cei din lume.

[12:36]Și parcă le vorbește lor și spune: „Nu vă înșelați că trăiți voi cum vreți și o să scăpați de judecata lui Dumnezeu. Dar e și pentru ei. Dar în primul rând știți pentru cine e? Hai să nu arăt cu degetul pentru către dumneavoastră pentru mine să nu mă înșel

[13:15]și să nu ne înșelăm. Pentru că dacă cu oamenii ne mai merge și i înșelăm și de multe ori foarte ușor îi înșelăm și ne mirăm și noi cât de ușor se lasă înșelați unii oameni. Vreau să vă spun din partea Domnului că la Dumnezeu nu merge niciun omodată de când este pământul, de când Dumnezeu l a făcut. pe om. Omul nu a reușit să l înșele pe Dumnezeu. Nu a reușit. Înaintea lui este totul gol și descoperit. El știe ce este în inimile noastre înainte de a scoate noi un cuvânt

[14:06]pe gură. El știe și el vine și dă avertismentul acesta. Și mă gândeam, dar chiar pentru noi, pentru biserica din Galateni, care era totuși la început, făcea parte din biserica primară, erau în focul Duhului Sfânt, erau înflăcărați atunci, nu demult Domnul înviase, toate istorisirile despre Domnul erau proaspete. Mesagerul Mesagerii Domnului erau în foc pentru Domnul. erau ă una cu Domnul și erau gata să meargă la moarte oricând.

[14:47]Și cu toate acestea, cuvântul acesta era pentru ei? Se pare că da, că dacă ne uităm în versetul 6, știți ce spune? Fraților, iar dacă un om ar cădea deodată în vreo greșeală, vedem cui se adresează. Fraților, fraților, fraților, surorilor, ce facem? Suntem în regulă cu Dumnezeu? Ce sămânță am semăna săptămâna aceasta?

[15:26]Știți că noi putem să schimbăm viața noastră în mai într o viață mai bună sau mai rea în funcție de sămânța pe care o semănăm. știți că se poate schimba și aș vrea în continuare să scot câteva, să zic așa, ăă semințe din partea Domnului, din pasajul care e, dar din partea de sus a capitolului, unde nu V am citit să vedeți ce fel de semințe

[16:16]le a pus Domnul celor din Galateni și astăzi și nouă celor din Antiohia. Ci sunt multe semințe, dar avea să scot în evidență, în relief, trei seminte pe care fiecare credincios ar trebui să le aibă și nu numai să le aibă, să se vadă, ci în momentul în care le ai, te vede și recolta în spate, roada, efectul.

[17:04]În momentul în care tu plantezi acea sămânță, în versetul 1 spune așa: Fraților, chiar dacă un om ar cădea deodată în vreo greșeală, voi care sunteți duhovnicești vă ridicați cu duhul blândeții. Despre ce sămânță este vorba aici, fraților? Chiar dacă un om ar cădea deodată în vreo greșeală, voi care sunteți duhovnicești să ridicați cu duhul blândeții.

[17:54]Eu cred că este vorba despre sămânța milei. să fii milos față de cel care cade. Să ai mila aceasta. Mai suntem noi miloși? Mai arătăm noi compasiune, milă pentru cel care a căzut? arătăm. Vă spun așa din scurta mea experiență,

[18:37]de multe ori suntem răi și când cade cineva parcă nu se mai vede milă compasiunea. Nu mai spun să plângem. Nu mai spun să ne doară. Dar suntem răi și știți ce spunem? Începem să judecăm. Ia mi e o și începem să apăsăm mai tare, mai tare pe rana celui căzut. Nu mergem să i facem o vizită celui care a căzut. Dar știți ce facem? să îi judecăm și să i judecăm aspru,

[19:36]aspru. Parcă nu mai e milă. Trăim într o lume destul de dură și parcă nici noi nu mai vrem să fim miloși. Suntem duri și atunci când cineva cade parcă nu mai avem milă. Normal, ar trebui să ne strângem ciorchine în jurul celui care a căzut. Și în momentul în care cineva a căzut, cum ar fi dacă pe rând așa că nu toți odată, unul după altul, a merge acasă la cel căzut și nu să îi dăm fel și fel de învățături cum să se ridice, ce să facă, să i arătăm unde a căzut, să i arătăm greșelile care le a făcut și care a dus la căderea lui. Nu

[20:37]doar să te duci acasă să i spui: „Mă doare pentru tine și doar atât. Vreau să mă rog pentru tine doar atât și să pleci. Sau dacă nu, nu poți să te rog, am venit să spun că mă doare căderea ta și dacă poți să i dai doar atât, o mângâiere. Atât. Atât. Dar mai avem noi sămânța mile? Să știți

[21:15]că suntem aspri de multe ori și venim la Dumnezeu, spunem: El e bun, El e bun, El e bun. Și e adevărat că nu mintim, El e bun și El ne iartă când e vorba despre noi și avem încredințarea aceasta, El ne iartă. Dar când e vorba de altul și e vorba de noi, mai avem noi puterea aceasta, capacitatea aceasta, sămânța aceasta a milei s o arătăm celui căzut.

[21:45]De multe ori nu ne costă nimic. Dacă ne uităm în Luca, doar vreau să spicuiesc în Luca 10 25 la 37. Acolo cuvântul lui Dumnezeu ne dă un exemplu acolo și spune că un om a căzut între tâlhari și un preot care trebuia să aibă milă. Acuma nu știu, zic eu, preoții trebuie să aibă milă. Eu care sunt aici sunt un fel de preot.

[22:18]Trebuie să avem milă. Trebuie. Trebuia să se oprească lângă cel căzut în drum, care era jefuit, care era lovit, care nu se mai putea ridica, care era în suferință și poate că striga: Ajutați mă! Nu scrie lucrul acesta. Poate nici nu avea putere, dar era de ajuns că l a văzut în ce stare era.

[22:52]Trebuia să se oprească. Trebuia Trebuia să se oprească. S a oprit. Nu s a oprit. De ce? Nu avea milă. Nu avea milă. Poate l o fi și judecat. Treaba lui. N a știut să se apere. treaba lui. Cine știe, nu știu, nu scrie, dar dacă avea mil, oprea. Și de câte ori nu trecem noi pe lângă

[23:29]cei căzuți, nu? Haideți să fim serioși că trecem și ne numim copii ai Domnului. Mai purtăm batic pe cap. Frații au o mină de smerenie, umili, dar nu se vede prinmânța care o pun. Merg înainte și spune că a trecut și un levit și el a făcut la fel. El care toată ziua slujea la templu acolo a făcut la fel. Suntem fără mil. Păi, nu mai zic să facem ce a

[24:15]făcut samariteanul. Samariteanul a dat din timpul lui, că s a oprit acolo. A dat din timpul lui. El era în călătorie, trebuia să ajungă într un anume loc. A dat din timpul lui, a dat din banii lui, a dat din ceea ce a avut el și nu numai atât. După ce l a dus într un loc unde să i fie bine, s a gândit și ce va urma după și a zis: „Îngrijește l în continuare. E bine și ți voi plăti. Asta înseamnă milă, înseamnă sacrificiu. Mai suntem noi miloși unii față de alții? Poate material. Unul nu are ce să pună pe masă și altul poate să pună pe masă numai cozonaci. poate să pună pe masă ce vor ei și spun treaba lui. El nu a învățat ca mine. El nu muncește ca mine. Și cine știe ce

[25:28]judecată și judecată mai are în minte și în inimă, dar nu are milă. Pentru că atunci când nu vrei să faci o faptă, când nu vrei să pui o sămânță bună în pământ, diavolul îți dă 1000 de scuze, să n o faci. Și să știți că scuzele pe care vi le dă cel rău sun credibile. Dar totuși Hristos știți ce dorește de la noi? Să fim miloși. Amin. Să fim miloși. De curând un frate pe care îl cunosc și îl iubesc foarte mult a căzut, a făcut o greșeală, un păcat.

[26:18]M a mirat să văd așa, între ghilimele, frați duhovnicești cum au sărit pe el, să l lovească, să l judece și nu era întors de curând. La un moment dat n a mai venit din cauza aceasta. nici la adunare o perioadă. Știți de ce? Pentru că a văzut pe cei la adunare fără milă, răi. Și el îmi zicea, am stat de vorbă cu ea, cu el și spuneam:„Măi, dar ce cunosc eu din Sfânta Scriptură? Domnul e bun.

[26:59]El e bun. El e bun. Amin. El e bun. De aceea, ce sămânță punem noi? Apoi, o a doua sămânță, care tot din context aici aș vrea să o scot în evidență la versetul 2 și vreau să citesc. Spune așa: "Purtați vă sarcinile unii altora și veți împlini astfel legea lui Hristos.

[27:35]Ce sămânță sau despre ce sămânță este vorba aici în versetul acesta? Spune: "Purtați vă sarcinile unii altora". Vedeți legătura aceasta, unitatea aceasta, părtășia aceasta unie altora. Despre ce e vorba aici? Adică mie să mi pese de fratele, de sora, de greutățile dumneavoastră, de greutățile dumneavoastră. dumneavoastră, de greutățile mele când trec prin ele. Despre ce e vorba aici? tradus

[28:20]dragostea. Amin. Păi, ca să mi pese de sora care are probleme, păi eu trebuie să mă lepăd de mine și ca să îi port sarcina, eu trebuie să pun să semăn sămânța lui Hristos. Așa este. Și sămânța lui Hristos nu se găsește în firea pământească. Pentru că firea pământească, știți ce spune? E plină de eu, de ego.

[28:55]Am eu treabă. Eu, familia mea, copiii mei și nu mă interesează de voi. Nu mă interesează. Fiecare pe cont propriu cum se descurcă. Așa mergea în lume. Așa e sămânța diavolului. Diavolul de fiecare dată știți ce spune? Să nu te intereseze aproapele. Du te înainte. Indiferent în ce stare e să nu te intereseze. Dar Hristos e altfel.

[29:29]Hristos spune să semănăm sămânța lui. Să semănăm semmânța lui. Dar cum? Că noi de multe ori așa o diluăm sămânța Domnului și o facem să fie așa după puterile noastre, să spunem noi, și după inima noastră și cum ne place nouă. Dar cum? În Ioan 13: 34, iar este vorba și putem s o luăm în context. Spune așa: "Vă dau o poruncă nouă să vă iubiți unii pe alții, nu punct. Să vă iubiți unii pe alții. Atenție! Și nu punct. S a terminat și continuă. Cum spune în continuare? Cum v am iubit eu? Cum v am iubit eu?

[30:28]Păi, asta e peste puterile mele. Asta știți ce înseamnă? Ce am eu e și al dumneavoastră. Ce aveți dumneavoastră e și al meu. Am o bucată de pâine. Eu trebuie s o împărțesc cu cel care nu are. Am o mașină, eu trebuie s o dau și celor care nu are în adunare, că sunt un mai amărâți, au carnet, dar nu au mașină. Și eu m a binecuvântat Domnul cu mașină și eu trebuie să așa cum spune aici cuvântul lui Dumnezeu, sarcină uniuia altora dau și mașina mea. Vine diavolul și spune aduți aminte cât ai muncit tu pentru mașina asta? Unii a făcut rată la bancă. Așa este. Pentru mașină. Și acuma să vină fratele să i dai mașina. Păi nu uita că nu așa spune că al Domnului este pământul cu tot ce este pe el. Așa spune cică noi ceea ce avem e de la Domnul și nouă ne place. Nu ne a Nu spunem noi dacă își ia un frate o mașină nouă.

[31:36]Frate, ce mașină frumoasă, nu știu ce primele cuvinte care le auzi știți ce spune? M a binecuvântat Domnul. Ați auzit lucrul acesta? M a binecuvântat Domnul. Cu alte cuvinte, nu e de la tine, e de la el. Păi dacă e de la el, când vine fratele la tine, spune: „Dă mi și mie mașină că vreau să mă duc și eu până la țară și am și eu ceva de făcut pe acolo. Mașină. Hai, hai, hai. Dar nu ți e rușine?

[32:13]Să știți că eu am luat cuvântul acesta și vă spun acuma nu că vă încurajez să veniți așa că mă prinț mă prindeți câteodată în firea pământească și nu dau. Dar eu am zis: „Doamne, dacă m ai binecuvântat cu mașină, haideți să dau." Și am dat o și mi s a întâmplat, nu știu cum a făcut și mi a adus o și lovită și nu o dată, de mai multe ori și i am zis: „Doamne, am găsit motiv, nu mai dau." Dar știți ce spune Hristos? Nu o de la mine. Că diavolul spune: „N o mai da". Deci spune Hristos: "Dă o în continuare. Dă o în continuare." Nu i spune e prea mult. Așa spune cuvântul lui Dumnezeu. Purtați vă sarcinile unii altora. Noi alegem sarcini așa ușoare. Dar știți ce spune Hristos? spune cum v am iubit eu. Știți ce înseamnă cum v am iubit eu? Înseamnă să dai totul. A dat Hristos totul pentru noi? Da.

[33:17]A dat totul. Spuneți, poate nu știu eu. A dat totul Hristos pentru noi? Hristos a dat totul pentru noi. El a dat totul. A spălat picioarele ucenicilor, le a dat de mâncare, le a slujit, i a vindecat. Și nu în ultimul rând, știți ce a făcut? A murit pentru noi. Noi nu mai zicem să murim, dar măcar să dăm ceva material, măcar să ajutăm și noi cum putem. Putem noi să facem lucrul acesta. Eu zic că dacă umblăm în Duhul și nu în firea pământească, eu vă spun când vine Duhul Sfânt peste noi, pa ce minuni face. Pa

[34:03]dai și mașină. Unii zic, fac o paranteză, nu aveam asta în cap, dar o zic că cred că e la Domnul. Unii au casă mare cu trei camere, cu două așa și spun am loc. Eu aș primi musafiri când vin musafiri la adunare, știți? Și trebuie să i primim să nu se ducă la hotel. Nu am loc. Eu nu am. Am o cameră, mai am o sufragerie, dar nu am loc. Știți când vine Duhul Sfânt? Știți că se face loc. Știți că se face loc? Când n ai dragoste se face loc. Dar ce loc se face? Am auzit de curând o mărturie. Un frate cu 12 copi de undeva din Botoșani, de la mine de acolo. De fiecare dată aproape,

[34:57]poate cu mici excepții, spunea: "Când veneau frați musafiri, ce credeți? Unde erau invitați la masă?" La ei, la ei și erau alții, doar doi și nu i invitau, că noi avem o situație, nu știu ce așa la ei. Și când era de dormit, cu toate că erau mulți, treceau copiii în altă cameră, dormeau încrucișați în pat, cum dormea acolo, e greu de explicat. și dădea camera cealaltă, una din camere musafirilor. Eu cred că Duhul Sfânt face. Ialte niciodată se poate. Unde e sămânța lui Hristos? Eu am dat câteva exemple. Sămânța lui Hristos. Purtați vă sarcinile unii ăă altor

[36:06]unii altora. Vedeți ce sămânță punem. Iar acum ultima și cu aceasta vreau să mă apropii de încheiere. una foarte importantă pentru noi ăă ca și credincioși ă o sămânță care ar trebui să ne caracterizeze și lucrul acesta ă să se vadă în viața noastră. În versetul 3 spune așa: "Dacă vreunul crede că este ceva,

[36:43]măcar că nu este nimic, se înșeală singur." Dar despre ce este vorba aici? Despre ce sămânța? Sămânță este vorba aici când spune cuvântul lui Dumnezeu dacă vreunul crede în mintea lui că este ceva, măcar că nu este nimic, se înșeală. Despre ce sămânță este vorba aici? Deci despre ce este vorba? despre sămânța smereniei, pe care ar trebui să ne caracterizeze pe fiecare dintre noi. Să fii smerit. Poate vei spune, dar cum în lumea aceasta cu atâta răutate

[37:38]noi să fim smeriți? Cum vom birui? Cum vom merge înainte? Cum să fim noi smeriți? Să știți că pe calea aceasta noi trebuie să fim smeriți în primul rând pentru că Hristos a fost smerit și noi la rândul nostru trebuie să fim smeriți. Știți de unde a venit Hristos? A venit din ceruri. Și Hristos a purtat haină de împărat.

[38:15]Ne a purtat haine de părat împărat. Hristos a locuit în palate împărățești. N a locuit acolo. Și n a locuit acolo pentru că a fost sărac, pentru că el a ales să trăiască în smerenie. Să știți, a fost o alegere și smerenia ne scapă de multe, multe multe probleme, de multe greutăți. Poate că nu vă dați seama. Știți că cel smerit când este batjocorit

[39:00]nu pune la inimă. Dacă e smerit, știți ce faci? vii înaintea lui Dumnezeu și te rog, Doamne, binecuvântează. Dă i sănătate, dă i putere, binecuvântează i familia, binecuvântează i copiii. Când te întâlnești cu el, dacă ai posibilitatea să l ajuți cu ceva, îl ajuți. Și dacă ți mai zice ceva, nu i spui nimic. Lași capul în jos și mergi înainte.

[39:32]Știți ce se spune despre Hristos care era smerit când a fost judecat pe nedrept și Pilat a văzut că nu s a găsit niciun păcat în viața lui, nicio vină. Știți ce a observat Pilat? Că el nu răspunde la niciuna din acuzațiile lui. Și știi de ce n a răspuns? Era smerit. Era ca o oaie, cum îl vedea profetul Isaia în Isaia 53. Ca o oaie

[40:05]mută înaintea celor ce o tund, n a deschis gura. Ca un miel pe care î duci la măcelărie era Domnul nostru Iisus Hristos și n a deschis gura că era Hristos. Dar noi noi deschidem gura. Noi dăm imediat înapoi. Nu mai trebuie să mi zică cineva să scape din greșeală ceva împotriva noastră și să vedeți ce este la gura noastră. Unde este sămânța smereniei în viața noastră? Se vede lucrul acesta. Eu zic că ar

[40:47]trebui să se vadă, frați și surori, să știți că atunci când semănăm de fiecare dată, eu ca unul care a semănat la viața mea și am fost de multe ori și am semănat la țară, semănătorul de fiecare dată e cu gândul la timpul, la vremea în care ce va face? se va duce și va secera. Acum vreau să vă spun că nu am semănat grâu

[41:22]și te duci și aștepți să culegi neghină. Cu toate că se mai întâmplă să fie între grâu, neghină, dar te aștepți la grâu. Nu e grâu acolo pentru că asta i semănat. Asta i semănat. Dar ce a însemănat în viața noastră într o zi și aici pe pământ și în ceruri se va vedea ce recoltă am adunat și ce am și poate

[41:55]că în familiile dumneavoastră nu știu, nu vă cunosc așa doar pe unii sunt neînțelegeri în familie și nu vă înțelege soțul cu soția. Eu zic să vă faceți o cercetare în dimineața aceasta sau acasă să vedeți ce sămânță a pus în familie, cum soțul vorbește soției și cum soția soțului. Ce semințe ați plantat în familia dumneavoastră de nu vă înțelegeți în familie? Ce semințe ați plantat?

[42:37]Unde? În ce pământ? Ați pus sămânța în familia dumneavoastră, în firea pământească sau în Duhul Sfânt? Când ați semănat sămânța Domnului, să știți că în acea familie e bucurie, e pace, e armonie sau poate că ai fost de curând la la spital și zici: "Dar pe mine nu m a vizitat niciun frate." Ia uite câți frați și surori sunt în adunare. Nu m a vizitat nimeni. Nu mi a dat nimeni un telefon. Te ești supărat pe frați, pe surori că nu te a vizitat și poate pe bună dreptate. Dar vreau să ți pui și tu întrebarea. Dacă nu te a vizitat nimeni și nu ți a dat nimeni telefon, când ai fost sănătos și ai fost la adunare, ce sămânță ai pus tu? La cât te ai dus tu în vizită la spital? Pe câți ai îmbărbătat tu, pe câți ai ajutat tu, așteptăm numai să primim, fără să fără să semănăm. Deci noi

[43:53]semănăm neghină și așteptăm să tecerăm grâu. Deci trebuie ca Dumnezeu să cerceteze sau poate că avem nevoie de un ajutor și avem nevoie de ajutor și mulți poate au nevoie de ajutor, dar noi că ne a binecuvântat Dumnezeu din puținul care ni l a dat. De câte ori am ajutat și noi? De câte ori să cumperi o pâine să duci la un sărac? De câte ori am făcut lucrul acesta? Și închei cu cuvântul acesta care spune: "Nu vă înșelați. Dumnezeu nu se lasă să

[44:38]fie batjocorit. Ce seamănă omul aceea va și secera. Cine scoate sabia spune cuvântul lui Dumnezeu. Ce spune? de sabie va peri. Cine seamănă vânt, ce va culege? Va culege furtună. Cine țapă groapa altuia, unii dintre noi suntem gropari, n ar trebui să fim, dar suntem gropari, spune că va cădea el. Unde va cădea el? În ea.

[45:15]Și cine seamănă nelegiuire, ce va culege? nelegiuire. Dar cine seamănă în Duhul Sfânt al lui Dumnezeu, cine seamănă sămânța lui Hristos, va culege viața veșnică și va fi binecuvântat și aici și în veșnicie. Amin.