Când oamenii dezamăgesc, Dumnezeu rămâne credincios (Marin Prisacariu)

0

În această predică suntem provocați să reflectăm asupra unei întrebări esențiale: în cine ne punem încrederea? Inspirat din Psalmul 146, preotul Marin Prisacariu subliniază diferența dintre promisiunile oamenilor, care sunt trecătoare și adesea dezamăgitoare, și credincioșia lui Dumnezeu, care rămâne veșnică.

Prin exemple practice, predicatorul ne arată cum Dumnezeu este singurul în care putem avea încredere deplină, pentru că El nu dezamăgește niciodată. Predica este o chemare clară de a ne ridica privirea de la oameni și de a ne pune încrederea 100% în Dumnezeu.

Mesaj înregistrat la data de 16 martie 2025 în Biserica Antiohia.

Pasaje biblice menționate în această predică: Psalmul 146, Filipeni 4:4

Transcriere

[0:00]Dumnezeu mi a pus în seara aceasta pe inimă să vorbesc din acest psalm și aș vrea ca în seara aceasta să vorbesc puțin din psalmul acesta despre încredere. încrederea pe care noi trebuie să i o acordăm lui Dumnezeu. Și noi avem această meteahnă, aș vrea s o numesc eu, că de multe ori ne încredem mai mult în oameni decât

[0:41]în Dumnezeu. Și atunci când am citit psalmul acesta, am observat că psalmistul a avut așa ca o revelație, ca o viziune. Nu știu dacă a fost în urma unei experiențe negative pe care a avut o în viața lui de zi cu zi cu oamenii. Dar a ajuns la o concluzie, că noi trebuie să ne luăm privirea de pe om și să i mai acordăm atâta și atâta încredere pe care i o acordăm și să ne ațintim privirea către

[1:30]Dumnezeu și lui Dumnezeu să i acordăm încrederea noastră 100%. oamenilor putem să le dăm încredere că trebuie, că suntem în lumea aceasta și societatea funcționează cumva pe încredere, dar trebuie să fim atenți, să acordăm 5 10%, 50 60% vorbesc în procente, dar când este vorba de Dumnezeu să o acordăm 100%.

[2:05]Pentru că oamenii mai devreme sau mai târziu ne va dezamăgi. Dar Dumnezeu niciodată. La Dumnezeu orice cuvânt este ta și amin. Așa este la Dumnezeu. Nu la fel se poate spune despre noi. Dar ce este încrederea? Este încredere. Încrederea este un

[2:42]sentiment, aș putea să spun un sentiment de siguranță pe care ți l dă cineva. Să ai încredere în persoana aceea. Să fii sigur de ceea ce spune, că ceea ce spune, ceea ce vorbește, ceea ce promite, pace. Apoi, frați și surori și iubiți ascultători, câte nu spunem noi ca oameni și promitem și să ne ierte Dumnezeu că nu facem. Nu facem, dar nu așa stau lucrurile cu Dumnezeu. Dumnezeu dacă apucă să ți promită ceva, el nu și întoarce cuvântul înapoi. Cuvântul lui este da și amin. Și el împlinește lucrul acesta. De aceea, de aceea psalmistul vine să ne întoarcă privirea de la om la Dumnezeu. Încrederea noastră care o punem de multe ori exagerat în oameni, s

[3:48]o punem s o investim în Dumnezeu și atunci vom fi câștigați și atunci vom fi binecuvântați. aș putea să spun că atunci vom fi realizați și aș vrea din pasajul care l am citit să extrag câteva învățături pe care Domnul ă mi le a pus pe inimă. Aș vrea să recitesc versetul

[4:20]3. Să vedeți ce spune. După ce psalmistul laudă pe Dumnezeu ca și cum a avut o descoperire și l a lăudat pe Dumnezeu pentru ceea ce Dumnezeu i s a revelat. Și el acuma în versetul 3 cumva vine și ne spune de ce și spune așa cuvântul lui Dumnezeu: Nu vă încredeți în cei mari. Nu vă încredeți în cei mari. O atenționare, o avertizare. De ce spun lucrul acesta? Pentru că nouă, oamenilor, așa suntem noi, carne păcătoasă, asta e. Avem

[5:11]slăbiciuni. Ne place să vedem. E adevărat? Ne place să pipăim. Ne place să [Muzică] auzim. Și cum vedem un om mare, arată bine, vorbește frumos, parcă vrând nevrând, parcă ne hipnotizează și imediat îi acordăm încrederea noastră. Și de multe ori 100%. Trece timpul, trece timpul și așteptăm așteptăm ceea ce a promis și trece timpul, trece și el se duce în mormânt, cum spune aici cuvântul și nu se mai împlinește ceea ce a zis. Câte dezamăgiri nu am trăit. Și aș

[6:06]vrea puțin în contextul vremurilor care le trăim să vorbesc un pic despre alegerile acestea care sunt în țara noastră și care ne tulbură. Și văd că în multe familii sunt două tabere. M a sunat un frate și a zis: Bă, frate, eu nu mai deschid gura la mine în familie despre alegeri. Dar de ce, frate? Pentru că sunt două tabere. E ceartă, e tensiune. Și eu vreau să mă împac cu toți, cu frații mei. Nu vreau să mă cert de la așa ceva. Ci știți ce am observat la noi la credincioși? Că noi ne punem încrederea în cei mari, că ei sunt mari, ei sunt sus acolo, ei sunt mari și ne promit multe. Hooho, eu

[7:05]nu vreau să mai reproduc, să pierd timpul cât ne promit acuma să i alegem, dar ne promit multe. Eu vă spun, vă rog frumos să mă credeți că nu împlinesc nici măcar 15% din ceea ce ne promis. Ca drept dovadă, uitați vă la cei care au fost înainte. De când m am pocăit, eu am învățat să nu mă mai încred în oameni. Să nu mă mai încred. Mă încred în Dumnezeu. Mă duc și eu la vot. să nu mă mai încred în oameni. Și am văzut un lucru foarte, foarte interesant, aș spune eu, o caracteristică la toți. Ați observat că cam toți candidații la președenție când își fac campanie electorală din credincioși, ați observat cu Dumnezeu înainte, cu Dumnezeu înapoi. Dumnezeu să vă

[8:12]binecuvânteze. Și am mai observat un lucru și ei merg la biserică. Am văzut pe unii dintre ei merg la biserică. Nu contează ce fel de biserică. ortodoxe, catolică, după evanghelie penticostală, dar merg la biserică. Dar nu merg la biserică sau vin la biserică ca noi. Dar de ce zic ca noi? Știți de ce? Eu am văzut, eu sunt atent. Când vin ei la biserică, în spatele e Caramanul. Uite când merge la altar și își face

[8:46]rugăciunea, Caramanul e foarte atent acolo la expresia feței cum se roagă. Ne arată nouă că e credincios când merge și pupă icoana. Dă zoomul aproape acolo cum o sărută cu atâta pasiune când face filmare. Dacă sunteți atenți, vă rog frumos să fiți atenți. În spate, în fundal nu se poate fără o iconiță undeva sau o cruciuliță. Poate vi se pare așa că e un accesoriu aruncat așa la întâmplare. Nu e la întâmplare. Și știți de ce toate acestea? Vă spun de ce. Să ne câștige încrederea nouă. Să ne câștige

[9:35]încrederea. Să ne câștige încrederea, ca această încredere să se materializeze într un vot. Iar după ce a ajuns acolo, vacanțe nu i mai interesează. Uită de noi. Uită de noi. Uită și de biserică. Uită și de Dumnezeu. Uită. Dar ceea ce vreau să vă spun în seara aceasta din partea lui Dumnezeu este să ne punem încrederea în

[10:09]Dumnezeu. Să ne punem încrederea în Dumnezeu. Indiferent ce promisiuni fac ei. Frați și surori, dacă Dumnezeu nu ne dă apă din cer, indiferent ce promisiune ar face ei, noi nu avem pânică să punem pe masă. Atenție și vă spun, dacă Dumnezeu și ar închide cerurile, noi nu avem ce să punem pe masă. Nu avem încrederea noastră. Și dacă vă uitați la credincioșii din vechime, din Noul Testament, din zilele noastre, credincioșii autentici își pun încrederea în Dumnezeu. Ei nu și pun încrederea în oameni și nici noi n ar trebui să ne punem încrederea în oameni. Și eu vreau să vă spun că noi pocăiți, am văzut la mulți și pe mine personal lucrul acesta mă doare, își pune foarte mult încrederea în oameni, în cine o să vină, că o să schimbe, că o

[11:19]să Eu nu mi pun încrederea în Am fost dezamăgit de atâtea ori și voi mai fi dezamăgit pentru că omul e om. Dar știi un lucru, că Dumnezeu, atenție, niciodată nu dezamăgești. Amin. Niciodată. Dacă ți a promis ceva, ți a dat lucrul acela. Dacă ai apela la el cu credință, cu încredere la Dumnezeu, El nu te a dezamăgit pentru că este Dumnezeu. De aceea psalmistul vine și ne

[11:57]avertizează pe noi. În cine v a spus, fraților, surorilor, încrederea? În cine? În cine? În Dumnezeu sau în oameni? Ce? Dacă vine unul sau altul la putere, credeți că nu mai mergeți mâine, nu vă mai treziți mâine să plecați la muncă. Vă umple contul de euro, nu mai plecați la muncă, n o să vă mai îmbolnăviți, să nu mai aveți nevoie de Dumnezeu sau alte și alte lucruri. Eu vă spun că tot o să aveți nevoie de Dumnezeu. Noi suntem dependenți de Dumnezeu. Noi avem nevoie de Dumnezeu.

[12:41]Știți că pe un vapor cu atei care se scufundă, în momentul în care se scufundă nu mai există niciun ateu, pentru că toți strigă la Dumnezeu: Doamne, ajută mă! Doamne, scapă mă! Pentru că numai Dumnezeu sunt momente de genul acesta când se scufundă barca vieții noastre când numai Dumnezeu poate să ne scape și psalmistul ne

[13:14]avertizează avem nevoie de Dumnezeu. În El trebuie să ne punem încrederea. Un alt lucru care ăă aș vrea să l scot în evidență, aș vrea să citesc ă versetul 6, care el spune așa în continuare: El a făcut cerurile și pământul, marea și tot ce este în ea. El ține credincioșia în veci.

[13:49]și mai departe. Dar mă opresc aici. De ce am citit versetul acesta? Vreau să vă spun că încrederea te câștigă. Trebuie să faci ceva. Nu ți dă cineva încredere așa gratis, fără să dovedești cu ceva, că ești capabil de ceva, că ai făcut ceva la viața ta. Trebuie să dovedești cu ceva. Ei, Dumnezeu vine într un fel aici și și depune CV ul în fața noastră. Așa să l credem, să ne încredem în el, să mergem cumva pe mâna lui. Și ce spune cuvântul lui Dumnezeu aicea? Ca să ne câștige nouă încrederea Dumnezeu și să ne încredem în El, spune așa: El a făcut cerurile și pământul,

[14:45]marea și tot ce este pe ea. El el ține credincioșia lui în veci. Cine poate ce a să facă ce a făcut el? Poate cineva din toți candidații și din toți președinții, regii, oamenii înțelepți, oamenii cu viziune, cum vreți dumneavoastră să i numiți, de pe pământul acesta, poate vreunul să facă ce a făcut Dumnezeu, un alt pământ și să facă marea și să facă pește

[15:21]din mare și să facă tot ce există pe fața pământului, inclusiv pe noi care ne a luat din pământ. A luat o bucată de pământ, a făcut o, a modelat o, ne a făcut pe noi și a suflat în noi. Știți ce a suflat? Duh de viață. Și noi ne am ridicat, a început să vedem, a început să vorbim, a început să umblăm prin puterea lui Dumnezeu. Vreau să vă întreb, să ne punem întrebarea aceasta. Este cineva care poate să facă ce a făcut Dumnezeu? este cineva, încrederea te câștigă.

[16:04]Iar noi ca și credincioși, știți că și noi trebuie să avem o anumită credibilitate în fața lumii. Noi ca și credincioși, faptul că suntem conectați cu Hristos prin Duhul Sfânt al lui Dumnezeu, noi trebuie să avem o anumită credibilitate în lumea aceasta în care noi trăim, pentru că avem legătura aceasta sfântă prin Duhul Sfânt cu Dumnezeu. Vreau să vă dau un exemplu din viața mea. La un moment dat

[16:41]m am dus să lucrez la un doctor care a fost de mult pe timpul lui Ceaușescu ăă director aici la spitalul Colectinea. A lucrat și în afară și avea mai multe proprietăți și m a luat m a luat să i rezolv niște probleme în casă. m a lăsat singur în casă și la un moment dat, vorbesc de acum vreo 28 de ani, a pus 50 de $ care eu nici n am pus

[17:14]mâna pe dolari niciodată. Nu i am văzut cum arată în față așa fizic la vremea respectivă. I a pus pe jos pe acolo. Eu când i am văzut v am zis, i am găsit aici. Dar a cui e casa? a domnului doctor. Dacă e a lui casa, a lui sunt și banii că i am găsit aici. I am luat, i am pipăit puțin, m am uitat la ei că n am văzut niciodată cum arată dolarii americani, verzișorii, cum îi mai spunem noi. M am uitat la ea, arăta bine, îmi prindeau bine, dar nu erau ai mei. Erau ai mei. Și a venit domnul doctor și i am zis: „Am găsit 50 de aici. Poftiți, luați i că nu știu ce s a întâmplat, cum m a apărât aici, nu știu ce. Era a fi de la mine, nu știu ce. I a

[18:10]luat, i a băgat în buzunar și a plecat. N a zis nimic. În timp a început să mă cheme pe el pe acasă și cumva ne am împrietenit și mi a zis într o zi după mult timp, Marine, vreau să să știi că tu ăă prin ceea ce ai făcut mi ai câștigat

[18:41]încrederea. Eu am încredere în tine. Am încredere în tine. Și i am zis: „Dar de ce?" I am spus eu cu mulți care au venit la muncă aici la mine, inclusiv pocăiți, atenție că aici e un semn de întrebare pentru mine, inclusiv pocăiți care mai veneau un timp și lucra la el, spunea toți care veneau electricii ce era, eu puneam ceva bani pe acolo ca și cum erau pierduți. Și a zis majoritatea dintre ei îi lua, că erau doar ei și nu i mai dădea înapoi. nu mai dădea înapoi. Dar nici eu nu le ziceam nimic. Dar îmi spunea îmi spunea îmi spunea așa: "Dar știu cu cine

[19:25]am de a face. Omul acela nu e de încredere. În omul acela nu pot să investesc. Nu pot să am încredere și să l las singur în casă. Să l las undeva pentru că nu am încredere. Omul acela va pune mâna. El trebuie să mă păzesc și să mă feresc și să caut pe altul. Mi a zis: „Pe tine vreau să te păstrez. Slăvit să fie Domnul că m a plătit bine. Dar dacă îi luam, dacă i luam, de aceea îți spun, frați și surori, că încrederea se

[20:03]câștigă prin ceea ce facem noi. Iar Dumnezeu, slăvit să fie numele Lui. Păi, el a făcut pentru noi. A făcut cerul și pământul. Dacă vă uitați în jos, El ne dă pâinea. El are grijă de orfan, de văduvă. El are grijă de noi când suntem ăă ăă în probleme, în necazuri, în boli. El este cel care ne vindecă Dumnezeu. Și el prin ceea ce a

[20:34]făcut ne a câștigat încrederea noastră. Dumnezeu. De aceea, frați și surori, este bine că ne încredem în Dumnezeu. De aceea spune psalmistul, spune că planurile oamenilor pier. Odată ei mor, dar ce de multe ori pier și când sunt în viață nici nu mai trebuie să moară. El la planurile Domnului sunt veșnice cu privire la noi și El ne a câștigat încrederea și prin dragostea care ne a arătat o că a dat pe singurul său fiu ca să moară pentru noi. Ce ar putea cineva să facă mai mult decât a făcut Dumnezeu pentru noi?

[21:24]Și ultimul lucru și cu acesta vreau să închei de la versetul 5 e, să zic așa, un semn, un semn acelora care se încred în Dumnezeu. Știți care este scrie? Ce ar trebui să văd și pe fețele dumneavoastră și dumneavoastră să vedeți pe fața mea. Știți care trebuie să fie? fericirea, bucuria, o caracteristică a unui om care se încrede în Dumnezeu. Știți care este fericirea,

[22:07]bucuria? Este împlinit. Filipeni 4:4. Bucurați vă în Domnul. Iar vă zic, bucurați vă. Păi, fraților, surorilor, dacă ne încredem în Dumnezeu și avem încredere în Dumnezeu, avem tot ceea ce ne trebuie. Dacă vom ajunge mâine și mâine vom avea probleme cu ajutorul lui Dumnezeu, dacă ajungem ziua de mâine, Dumnezeu, știți că este deja acolo. Dumnezeu este deja acolo. El deja ne așteaptă. Și oamenii lui Dumnezeu au avut această caracteristică. a fericirii. Ia uitați ce spune cuvântul lui Dumnezeu aici. Ferice de cine are ca

[22:53]ajutor pe Dumnezeul lui Iacov. Iar a doua parte a versetului, ferice de cine pune nădejdea în Domnul Dumnezeul său. Toată adunarea să spună amin. N a zis toată adunarea, dar vă îngădui și așa. Amin. Amin. Ce mare Dumnezeu avem. Vreau să închei un exemplu din Vechiul Testament care îmi place foarte mult și nu mă lungesc foarte mult. Un om

[23:31]împlinit, un om fericit, un om binecuvântat din Vechiul Testament sunt mulți. Sunt mulți, dar nu stau acuma să i număr pe toți. Știți care a fost? Daniel. Ați auzit de Daniel? A fost Daniel. Știți că Daniel a slujit la patru împărați. Daniela a slujit la patru împărați și cu toate acestea a slujit la ăă

[24:07]Nebucatnețar, la Belșațar, la Darius și la Cir și au plecat, așa cum spune cuvântul lui Dumnezeu aici, au plecat și planurile lor s au năruit. Dar Daniel a rămas. A rămas și a dus o bine la curte. Dar știți de ce a adus o bine? Pentru că încrederea lui să vă intre bine la inimă era în Dumnezeu. Slăvit să fie numele lui. Și mâna lui Dumnezeu era peste el. Și dau un exemplu, sunt mai multe, dar dau unul și cu acesta vreau să

[24:50]închei. La un moment dat când Daniel a ascultat mai mult de Dumnezeu decât de împărat care a dat în porun poruncă să i se închine doar lui, așa a fost dat la lei. Nici chiar împăratul nu putea, atenție, nu putea să l salveze. Nu putea și l a băgat în groapa cu lei. Eu acuma vă întreb pe dumneavoastră când l a băgat în groapa cu lei, Daniel mai avea încredere în Dumnezeu? Avea încredere. Ca drept dovadă, a scăpat de acolo din groapă. Dar cine l a scăpat? Împăratul. A stat cineva cu bățul lângă groapă acolo și când se dădea lei la Daniel spunea: „Pleacă de acolo, lasă l în pace că arunc cu bățul în tine sau cu ceva acolo cu o suliță să l să l sperie. Nu, nu. Deci cine? Dumnezeu, pentru că se încredea în Dumnezeu, Dumnezeu a zis: "Eu, pune îngerul meu să stea cu el

[26:00]în groapă." Și Daniel a stat cu leii în groapă ca niște pisicuțe. Putea să i mângâie, putea să se plimbe pe acolo. Lei n avea voie să atingă de el. Avea gura închisă de la Dumnezeu, pentru că Dumnezeu a vrut să și arăte slava. Și stau și mă gândesc împăratul a venit, săracul tremurând și i a zis: „A putut să te scape Dumnezeul tău? Păi cum să nu mă scape? Păi cine a creat lei? Cine le dă poruncă? Cine le dă hrană? Cine are grijă de ei? Numai că pentru ei eu nu sunt comestibil. I a interzis Dumnezeu să mă mănânce. Nu m a mâncat. De ce lucrul acesta? Pentru că s a încrezut în Dumnezeu. De aceea și frați și surori și iubiți ascultători, dacă ne încredem în Dumnezeu, vom vedea lucruri mari, vom vedea minuni mari, vom vedea slava lui Dumnezeu, îl vom vedea pe Dumnezeu la lucru în viețile noastre și l vom

[27:09]proslăvi și noi ca psalmistru și l vom lăuda și noi ca psalmistul și ne vom bucura și noi în Duhul Sfânt ca psalmistul. Și Dumnezeu să vă binecuvânteze, să vă întărească, să rămâneți aproape de El și să vă puneți încrederea în Dumnezeu și nu în oameni. Amin.