Ești mulțumit doar să supraviețuiești sau vrei să trăiești cu adevărat ca un învingător?
Alin Muntean te provoacă să ieși din zona de confort spiritual și să descoperi ce înseamnă să fii „mai mult decât biruitor” prin Hristos, chiar și atunci când realitatea pare împotrivă.
Pornind de la exemplul lui Ghedeon și de la întrebarea: „Ne mulțumim să ne ascundem sau avem curajul să luptăm pentru mai mult?”, predica arată cum Dumnezeu folosește oameni obișnuiți, cu resurse limitate, dar cu o inimă sensibilă la chemarea lui Dumezeu.
Vei vedea că nu contează cât ai sau de unde pornești, ci ce faci cu ceea ce ți-a dat Dumnezeu și cât ești dispus să investești pentru binele altora.
Mesaj înregistrat la data de 8 mai 2025 în Biserica Antiohia.
———————————————————-
Vino să ne închinăm Creatorului împreună!
▪️ Duminică dimineața: 10:00-12:00
▪️ Duminică seara: 18:00-19:30
▪️ Joi seara: 18:00-19:30
————————————————————-
Biserica Creștină ANTIOHIA
▪️ Web: http://antiohia.ro
▪️ Locație: Episcopul Radu 53-33, București
▪️ Hartă: https://maps.app.goo.gl/gozNM2esvCkG8uTr9
Pasaje biblice menționate în această predică: Romani 8:35-37, Judecători 6:12-16, Romani 11, Apocalipsa 3:27, Apocalipsa 12:11, Judecători 7:16, Judecători 8:4
Transcriere
[0:00]Totuși, spune apostolul Pavel, în toate aceste lucruri noi suntem mai mult decât biruitori prin acela care ne a iubit. Slavă lui pentru acest lucru. Pavel aici, apostolul Pavel vorbește de cât de mare este dragostea lui Dumnezeu pentru noi. Să nu uităm lucrul ăsta. Așa cum ne a spus și fratele Ionuț, acea putere a învierii care ne însoțește, care în ce în fața păcatului ne dă autoritate, ne dă putere să fim biruitori. Ce lucru mai deosebit și mai frumos decât acesta, nu i așa? Dincolo de ce noi ne imaginăm, versetul 35 spune: „Cine ne va despărți pe noi de dragostea lui Dumnezeu?" Și sunt enumerate câteva lucruri aici. Totuși, spune versetul 37, în toate aceste lucruri noi suntem mai mult decât biruitori prin acela care ne a iubit. Frați și surori, cred din toată inima că voia lui Dumnezeu pentru fiecare dintre noi nu e să fim doar biruitori, ci să fim mai mult decât biruitori.
[1:04]Amin. Așa să ne ajute Domnul. Știți vreau să folosesc un exemplu. Avem un tânăr cu care ne mândrim aici în România, mai ales la olimpiadă, David Popovici, la în not la cursa de 100 de m a bătut recordul, nu i așa? a fost cel mai bun la olimpiadă, mândria României. Și ce frumos lucrul ăsta să avem reprezentanți. Dar gândindu mă la acest gen de curse cum sunt noturi sau alergarea, ați observat calitatea cursei? Adică faptul că atunci când un arbitru urmărește o astfel de cursă ca să decidă cine e cel mai bun, trebuie să pornească niște camere video speciale, să măsoare cu exactitate care dintre acești concurenți a avut nasul mai lung sau mâna mai lungă să atingă marginea, nu i așa? Foarte important, o cursă foarte strânsă, nu? Uneori însă eu dacă aș nota să concurez cu David Popovici și poate cu unii colegi chiar, aș rămâne tare în urmă. Și sunt astfel de curse, nu i așa? În care este unul atât de bun încât
[2:22]câștigă pentru că capacitățile acestuia sunt cu mult mai mari decât ale celorlalți. Se desprinde de grup. În Domnul Iisus am primit o astfel de victorie pentru că Scriptura spune: "Sunteți mai mult decât biruitori." Sună așa de bine, nu? Când suntem poate la adunare, în cazul nostru la sesiune, abundăm în cuvântul lui Dumnezeu, ne bucurăm ore întregi de de Dumnezeu, de părtășia cu el, cu frații, dar realitatea este că ne întoarcem acasă, că ne întâlnim din nou cu cotidianul vieții noastre, cu acele necazuri despre care Romani 8 vorbește, acele prigoniri, acele lipsuri, acea primejdie. Și acolo tu, frate Alin, vrei să mi spui că pot fi mai mult decât biruitor.
[3:20]Nu văd asta în viața de zi cu zi. Poate cineva să spună asemenea lucru, dar v aș invita să deschidem împreună în cartea Judecători, capitolul 6, un exemplul în seara un exemplu în seara aceasta de victorie mai mult decât victorie. Cu siguranță cunoașteți această întâmplare. Am uitat să pornesc cronometrul, dar îmi face semn, fratele. Uite deja am patru minute. Așa i la institut. Măsori tot, numeri tot, nu depășești nimic. E bine asta. Învățătură bună. Ghedeon în versetul 12, dacă vă uitați împreună cu
[4:08]mine, spune și versetul 12. Îngerul Domnului i s a arătat și i a zis: „Domnul este cu tine, viteazule. Gedeon i a zis: „U te, Domnul meu, dacă Domnul este cu noi, pentru ce ni s au întâmplat toate aceste lucruri? Unde sunt toate minunile acelea pe care ni le istorisesc părinții noștri când spun: „Nu ne a scos oare Domnul din Egipt? Acum Domnul ne părăsește și ne dă în mâinile lui Madian. Ce bine sună, nu? Domnul este cu tine. Ceea ce îngerul i a spus, nu? Și apoi cuvintele acestea din versetul 13 despre care Ghedeon spune: „Da, e bine ce spui tu. Suntem la biserică, dar uite, realitatea de zi e că nu sunt un viteaz. Realitatea de zi cu zi e că dușmanii ne prigonesc, că suntem înecați și tu zici că suntem, eu sunt un viteaz, eu nu văd lucrul ăsta. Cam asta este imaginea, nu i așa? Pentru că cu adevărat Ghedeon trăia o vreme când ei erau asupriți, erau învinși de
[5:14]dușmani și el făcea ce putea să facă. Știți, știți această întâmplare descrisă de Biblie? Ce făcea el în vremea aceea când îngerul i s a arătat? Îngerul Domnului ascundea grâu în teasc să nu i l găsească dușmanul. Faci ceva să supraviețuiești. Și asta este tema aleasă de mine pentru noi toți, pentru dumneavoastră și pentru mine. Vrem să fim supraviețuitori sau mai mult decât biruitori? Pentru că asta e imaginea lui Ghedon. Până aici îl vedem un supraviețuitor în comunitatea lui, în poporul lui, un om care se ascundea, care încerca să și trăiască viața și până la acest punct din viața lui așa trăia. Ca și copii ai lui Dumnezeu, poate că noi și noi cântăm că Dumnezeu ne a dat victorie la cruce, dar mă gândesc la mine și mă identific pentru că uneori viața noastră arată mai multă supraviețuire, nu i așa?
[6:18]Facem strictul necesar să nu murim. Citim Biblia, ne am obișnuit să mergem la biserică și merg la biserică, îmi pun și o mască ca să nu fiu identificat ca cel care am eșuat, care doar supraviețuiesc în viața mea de credință. Nu facem mai mult. Încercăm să nu ne ducem în lume, dar suntem supraviețuitori, nu mai mult decât biruitor, ceea ce Dumnezeu vrea de la noi. Și Dumnezeu se arată lui Ghedeon și i a zis așa, dacă vă uitați împreună cu mine, să vedem ce s a întâmplat mai departe.
[6:59]Da. Versetul 14. Domnul s a uitat la el și a zis: „Du te cu puterea aceasta pe care o ai și izbăvește pe Israel din mâna lui Madian. Oare nu te am trimis eu?" Versetul 15. Ghedeon i a zis: „Rogu te, Domnul meu, cu ce să izbăvesc pe Israel? Iată că familia mea este cea mai săracă din Manase și eu sunt cel mai mic din casa tatălui meu. Du te. Domnul i a zis: „Eu voi fi cu tine și vei bate pe Madian ca pe un singur om." Și știți mai departe această
[7:38]întâmplare. Un lucru care î observăm aici este că Dumnezeu s a uitat la Ghedeon și un lucru care l a observat la Ghedeon și l a făcut dintr un supraviețuitor, un învingător este acesta, frați și surori, acestui om îi păsat de țara lui, îi păsat de oamenii din jurul lui. Mi se pare un aspect foarte important, nu i așa? Și el îi spune: "Văd că ți pasă." Când el a spus, părinții noștri ne au zis: "Văd, spune Dumnezeu, ce frământări ai. Văd că stai aici în la teasc și îți pasă de poporul tău, îți pasă de ce se întâmplă în generația ta." Dumnezeu îi zice: „Te voi folosi pe
[8:25]tine." Și stau și mă întreb dacă cu adevărat și nouă ne pasă. unii de ceilalți de starea noastră, pentru că este un criteriu al biruinței. A fi mai mult decât biruitor din perspectiva ceea ce Scriptura ne învață din viața lui Ghedeon, deși trăia la nivel de supraviețuire spirituală, fizică, poate îi păsa de ceilalți, cunoștea istoria.
[8:56]Dumnezeu vine la un om căruia îi pasă de situația în care se află El și ceilalți. Nu la unul care zice: Am serviciu, am casă, fiecare pentru el și Dumnezeu să ne ajute pe toți. Pentru că așa se întâmplă uneori. Simțim asta, lipsa un unei călduri spirituale între frați, acea dragoste intensă despre care Scriptura ne spune sunt acea păsare unii față de ceilalți. Unui învingător trebuie să i pese ce se întâmplă cu poporul lui Dumnezeu. Și cred că nu avem biruință în viața lui personală pentru că nu ne pasă de ce se întâmplă în viața altora. Suntem focusați pe propriul nostru confort, pe propriile noastre griji și nu merge pentru că suntem egoiști, nu ne pasă de frați, de starea bisericii. Desigur, să știți că nu am primit informații despre Biserica Antiohia. Vorbesc la general, mă gândesc la mine în primul rând. Să fie o cercetare pentru noi toți. Nu este modul în care Dumnezeu
[10:00]lucrează. În lumea noastră modernă, individul este important, nu Dumnezeu. Dacă vrem să fim mai mult decât biruitori, haideți să nu păstrăm ce avem. Trebuie să învățăm să ne uităm în jur, să ne pese. Așa a fost Ghedeon. Exemplul lui Moise. Știți acest exemplu? Dumnezeu l a folosit un titan al Scripturilor. El a crescut în casa lui Faraon. Avea ce mânca. Avea o carieră în față, fiul fiicei lui faraon. Biblia zice că el s a uitat la ce se întâmpla cu frații săi. Ce ați fi făcut dumneavoastră în locul lui? Greu să alegi. Nu când confortul este prezent în viața noastră.
[10:46]spune lucrul ăsta că el a renunțat, a părăsit bogăția slavei Egiptului ca să sufere cu frații săi. Pavel, câtă durere pentru biserici, citind epistolele lui, zice: "Pentru cei nemântuiți, mai ales cu privire la poporul Israel, Romani 11, zice: "Aș vrea să fiu eu, Anatema, ca să fie mântuiți frații mei. Eu m aș da în locul fraților mei să cunoască mântuirea. Tesaloniceni spune: „St ca o doică, le zice ca o doică pentru voi. Sunt multe lucruri ce am putea să spunem mai departe, dar în versetul 14, dacă vă uitați împreună cu mine, ni se spune: „Oare nu te trimit eu?" Dumnezeu îi spune: „Oare nu te trimit eu? Nu există victorie fără luptă. Dacă vrem să fim biruitori, nu există această posibilitate fără luptă. Frați și surori, am cântat despre biruință în seara
[11:48]asta, despre a avea victorie în Domnul Iisus. Am auzit despre lucrurile acestea. Apocalipsa 3:27 ni s a menționat despre această biserică: Cel ce are urechi de auzit să audă ce zice: "Bisericilor Duhul". Care este mesajul? Cel ce va birui voi da să mănânce. Cel ce va biru nu oricine din biserică, acei care vor birui. Pentru că de multe ori spunem avem biruința în Hristos, dar tot în Scriptură găsim că suntem antrenați într o luptă. Și este atât de important lucrul acesta. Unii vor bilui, alții nu. Victoria este pentru toți. A fost și pentru cei care au ieșit din Egipt, victorioși, au trecut prin Marea Roșie. Câți au ajuns la capăt? s au răzvrătit până au murit. A fi copilul lui Dumnezeu am această încredințare că nu ne dă automat victoria. Avem și noi o parte de făcut. Trebuie să luptăm prin credință. Dumnezeu zice lui Ghedon: "Du te și luptă, izbăvește. Gata cu
[12:52]supraviețuirea. Vreau să fii mai mult decât biruitor. Trebuie să alegem pentru că nu putem fi în ambele părți. Despre niște oameni din Apocalipsa care stau în prezența lui Dumnezeu ni se spune versetul 11 din Apocalipsa capitolul 12. Ei l au biruit prin sângele mielului și prin cuvântul mărturisirii lor și nu și au iubit viața până la moarte.
[13:18]Cum au ajuns ei biruitori acolo și au pus viața la dispoziție până la moarte? Nu și au iubit viața. N au păstrat grâul ca să le fie lor bine. S au dedicat pentru ceilalți. Nu pot fi ambele. Tot poporul a fost chemat la război. N o să citim în seara asta. Nu mai avem timp. Toți au fost chemați la război, dar unii de frică au plecat. Nu i așa? Știți această istorioară? n au experimentat victoria. Trebuie să alegem. Dumnezeu vrea să fim mai mult decât biruitori. Și ultimul lucru ce mi atrage atenția ni se Am citit deja în versetul acesta 15 16 aici că Domnul i a spus: „Du te cu puterea care o ai." Și mă gândesc, frați suror ce încurajare pentru noi? Că Dumnezeu nu ne, ca să fim biruitori, nu ne cere ceva superior, o putere superioară, ci ceea ce ai să pui la dispoziția lui
[14:19]Dumnezeu. Ceea ce avem să punem la dispoziția lui Dumnezeu, fiecare dintre noi. Nu i așa? Că de multe ori ne gândim, a dacă aș cânta și eu ca fratele la pian, a ce bine ar fi lucrarea mea, ar merge bine. Nu ne comparăm uneori, nu i așa? Fratele care cântă la chitară sau fratele care are darul de predicator, ce bine de învățător. Aș vrea și eu să fiu așa. Biblia ne spune că ceea ce avem trebuie să punem la dispoziția lui Dumnezeu. Domnul Iisus Hristos a plătit totul pentru noi. Să ne încredem în El, să ne rugăm, să așteptăm după el. Și Ghedeon în versetul 15 a zis: „Cu ce să izbăvesc?" Dar Dumnezeu îi spusese deja. El începe să găsească aceste argumente ce le regăsim la Ieremia în la Moise. Zice: „Păi, familia mea e săracă. N am bani, sunt cel mai mic. N am diplome, n am tot felul de motive pe care le găsim pentru a nu experimenta aceast această biruință
[15:23]extremă. Un exemplu, femeia aceea cu puțin ulei, vă aduceți aminte, în vechime i s a s a dus Elisei, cred sau Ilie Elisei, la acea văduvă și i a spus: „Păi, dar n am cu ce să murim amândoi. Murim, ai venit, dă mi să mănânc." I a spus: „Nu avem ce, ce ai dă mi." Și au trăit și au avut ce mânca și ce bea din ulcior și ulei din ulcior și mâncare. Așa ni se întâmplă. Nu credem că avem ce că ce avem poate să schimbe ceva în mâinile lui Dumnezeu. Căutăm lucruri speciale. Ucenicii, aproape mi se pare ironică situația asta când s au dus zice: „Păi, dați le voi de mâncare, spune Domnul Iisus.Păi Păi, aici e un băiat cu doi pești și cinci pâini. Adică cumva serios, Doamne Iisuse, Iisus a zis: „Aduceți, aduceți la mine." Și cu acele lucruri au hrănit pe toată lumea. Fiecare dintre noi, frați și
[16:30]surori, avem ceva și crede în seara aceasta că e destul ca să aduci lui Dumnezeu și să facă o minune. E interesant cum a obținut Ghedeon Victoria, nu i așa? Capitolul 7 cu versetul 16 ni se spune că au mai rămas 300 de oameni. I a împărțit în trei cete, le a dat trâmbițe și ulcioare goale și zice: „Să faceți ca mine când v a sunat trâmbița să sunați și să ziceți sabia Domnului și a lui Ghedeon." Și apoi citim descrierea înfrângerii lui Madian cu ce? Cu niște ulcioare și cu niște făclii. Ce tehnică militară! să ți folosești doar plămânii, nu că sufli într o tâmbiță. Atât. N ai nevoie. Aerul din plămânii tăi pe care ți l a dat Domnul suficient să experimentezi victoria lui
[17:23]Dumnezeu. Uitați vă în capitolul 8 versetul 4 împreună cu mine. Îl mai recunoaștem pe Ghedeon din capitolul 6, versetul 4. Haideți să vedem. Ghedeon a ajuns la Iordan și l a trecut. El și cei 300 de oameni care erau cu el obosiți, dar urmărind mereu pe vrăjmași. David Popovici a rupt toate recordurile. Un om folosit de Dumnezeu ca și Ghedeon obosind, dar urmărind dușmanul. Acel băiat care se ascundea în tească. El și grâul mai mult decât biruitor. Frați și surori, închei în seara asta cu acest gând. Ce dorim noi pentru viețile noastre? Eu cred că este timpul să trecem la luptă, nu să trăim supraviețuirea, să nu ne ascundem, să nu credem că ceea ce Dumnezeu ne a dat nu este suficient. Avem ce ne trebuie doar să folosim, să credem ce spune Dumnezeu și nu trecutul nostru. Și el ne spune în
[18:30]seara asta că e timpul să ne pese de alții, să ne frământăm cu acest lucru. să folosim tot ce ne a dat pentru că este suficient pentru slava lui. Amin. Domnul să ne binecuvânteze.