Unii oameni o numesc „karma”, însă Biblia ne vorbește în Galateni 6 despre o lege morală rânduită de Dumnezeu: „ce seamănă omul, aceea va și secera”.
Împreună cu pastorul Marin Prisacariu aflăm cum Dumnezeu leagă alegerea de consecință, și perseverența de recoltă. Este simplu: semeni în firea pământească, culegi moarte. Semeni în Duhul, culegi viață.
Oboseala e reală, dar și promisiunea: nu te opri din a face binele – secerișul vine curând!
Mesaj înregistrat la data de 17 august 2025 în Biserica Antiohia.
Pasaje biblice menționate în această predică: Galateni 6, Matei 13:24-28, Matei 13:37, Geneza 2:16-17, Geneza 3:1-5, Filipeni 4:4, 2 Împărați 6:19-23
Transcriere
[0:01]Nu vă înșelați. Dumnezeu nu se lasă să fie batjocorit. Ce seamănă omul, aceea va și secera. Cine seamănă în firea lui pământească va secera din firea pământească putrezirea. Dar cine seamănă în duhul va secera din duhul
[0:38]viața veșnică. Să nu obosim în facerea binului, căci la vremea potrivită vom secera dacă nu vom cădea de oboseală. Până aici cuvântul lui Dumnezeu. Dumnezeu mi a pus pe inimă în dimineața aceasta să vorbesc despre ce fel de semănători suntem noi. Pentru că dacă ne uităm la textul pe care l am citit, cuvântul lui Dumnezeu prin gura apostolului Pavel ne vede ca pe niște semănători.
[1:30]Poate veți spune că e un termen nepotrivit pentru noi orășenii. Se potrivește mai bine parcă termenul acesta de semănător pentru cei de la țară, dar nu pentru noi. Dar vreau să vă spun că cuvântul lui Dumnezeu, cuvântul acesta care l am citit este și pentru noi pentru că e o metaforă,
[2:01]ci vorbește într un fel despre viața noastră, despre faptele noastre, despre trăirea noastră, despre umblarea noastră cu Dumnezeu. Despre asta practic ne vorbește cuvântul lui Dumnezeu în locul acesta și într un fel sau altul fiecare dintre noi semănăm în fiecare zi într un fel sau altul, dar fiecare dintre noi suntem semănători.
[2:43]Dacă ne uităm în mod special cum începe versetul 7, cuvântul lui Dumnezeu spune așa: "Vă înșelați." Acum vreau să vă întreb pe dumneavoastră, ați trăit vreodată sentimentul acesta? Să fiți înșelați. Ați trăit? >> Ați observat ce umilitor este? Să te înșele cineva?
[3:23]Este foarte umilitor să te aștepți să ai un rezultat și la sfârșit să ai alt rezultat. Dar să știți că cu privire la semănat, noi suntem tributari aceea ce semănăm, să știți, pentru că Dumnezeu e drept. Și întotdeauna ceea ce semănăm, aceea vom și culege. Secera întotdeauna. Dar noi de multe ori, mă ierte Dumnezeu,
[4:02]semănăm neghină și când mergem la seceriș, știți ce vrem să vedem acolo pe lan? Pe hectar acolo. Știți ce? Greu, greu. Și Dumnezeu îmi spune: „Frate Marin, te ai înșelat? Dacă e neghină, vezi că tu ai semănat o. și ceea ce semănăm, aceea vom și secera. E un cuvânt de reflexie, un cuvânt de cercetare, un cuvânt să luăm o mică pauză, să ne uităm puțin în viețile noastre, că poate
[4:50]e întuneric în jurul nostru. Dar oare n am spart noi becul? Oare n am sims noi lumina? Și cuvântul lui Dumnezeu vine și ne ă avertizează că ceea ce seamănă omul aceea va și secera. Fiecare dintre noi semănăm, fiecare semănăm în primul rând în familiile noastre, că acolo ne petrecem cel mai mult timpul și dacă în familiile noastre nu e un colțișor de rai, s ar putea că ai semănat acolo în familie ceva ce nu trebuie.
[5:51]Atenție ce vă spun. Semănăm la locul de muncă și poate nu ne înțelegem cu șeful, nu ne înțelegem cu colege și suntem în război, suntem în ceartă, într o situație tensionată. Oare nu cumva ai semănat acolo ceea ce nu trebuie la locul de muncă? Oare la ă pe strada noastră? Poate nu te înțelegi cu vecinii. Cum spunea un frate, m am dus în vizită la un frate din Izbânda, din frații noștri creștinii după Evanghelie. M am dus în vizită la un frate și m am dus la fratele acesta și n a răspuns. Și când a văzut că n a răspuns, mă duc la vecinul să strig la vecinul să întrebunde e fratele. Între timp cât eu strigam la vecinul, căutam să bată în poartă acolo, la un moment dat iese fratele și începe să strige. A, să nu te duci la omul acesta.
[6:56]E un om rău și a început să dea, să dea, să dea în în vecinul. Deja se vedea ce semăna el. Pentru că Dumnezeu ne a chemat pe noi, chiar dacă sunt răi, chiar dacă ei sunt cum sunt, știți la ce ne a chemat pe noi? Să semănăm? Binecuvântare, să i binecuvântăm. Lasă l, știe Domnul. are o perioadă mai grea. Dumnezeu să l binecuvânteze. Și dacă tu l binecuvântezi și azi și mâine și poimâine și tot așa, să vezi că vecinul se schimbă, te lasă în pace, dar depinde de ceea ce semeni tu,
[7:44]pentru că și vecinii te văd în funcție de ceea ce ai semănat. Eu am pot să zic așa, am ispitit oată pe un frate sau pe domnul [Muzică] Am ajuns pe pe stradă fără să vreau. Pur și simplu așa mi a venit. M am dus să vizitez pe un frate care avea un nume bun și are un nume bun. Și
[8:12]la un moment dat m am întâlnit când mergeam pe stradă cu niște vecini și i am zis: „Măi, ia să întreb eu despre fratele acesta cum e. și zic: "Bunnă ziua. Bună ziua. Ați auzit de fratele Popescu? Nu l cheamă Popescu. Nu vreau să i dau numele. Cum vi se pare? Cum e? Și vă spun ca înaintea lui Dumnezeu, domnule, nu există în satul acesta o persoană ca omul acesta. Nu există o
[8:45]familie exemplu și el și copiii lui, o familie respectuoasă, o familie așezată, o familie care de fiecare dată dacă te duci la ei nu ți întoarce spatele. N am auzit ceva de rău despre ei. O familie deosebită. Dar cum credeți că și a format el numele acesta bun? Așa a avut noroc în viață sau cum credeți că și a format? Eu știți ce cred? A semănat cândva ani de zile, tot a pus
[9:23]în sat acolo câte o sămânță, câte o sămânță, câte o sămânță și la un moment dat aia a crescut și culege rodul. Noi suntem tributari a ceea ce semănăm, iar cuvântul lui Dumnezeu ne avertizează pe fiecare dintre noi, pe fiecare dintre noi să fim cu luare aminte. Acum, în ceea ce privește semănătorul, am vrea să vedem trei lucruri și să ne uităm puțin așa în pasajul care l am citit și din alte părți unde sunt pentru noi materiale, să zic ajutătoare, ci vedem din Sfânta Scriptură că pentru noi credincioșii și în mod special pentru noi se adresează cuvântul acesta. Cu toate că poate să l ia oricine, chiar și un necredincios, dar în mod special pentru noi este că semănătorul își alege sămânța. Eu sunt de la țară, acolo am crescut. Primii 18 ani am
[10:33]crescut la țară. Iar semănătorul își alege sămânța. El când își ia sămânță, îmi aduc aminte când mergeam cu tata la târg și lua sămânță și erau era multă lume acolo cu sămânță, mergea, o lua în mână, se uita la ea, o vântura puțin să vadă dacă are neghină, dacă are eu știu alte semințe în ea, dacă e contaminată și așa mai departe. și se ducea și o lua pe cea mai bună.
[11:13]Semănătorul asta face. O alege, are posibilitatea aceasta să aleagă. Acum noi dacă ne uităm în Sfânta Scriptură să știți că vom găsi două feluri de sămânță. Pot să zic doi furnizori care ne dă sămânță. Știți cine sunt aceștia? Unul este Domnul nostru Iisus Hristos, care ne dă sămânța lui cea bună, Sfânta
[11:45]Scriptură. Dar mai este cineva care ne dă și el sămânța lui. Vine și el cu sămânța lui și nu se lasă și se impune cumva cumva câteodată chiar forțat să i luăm sămânța lui. Știți cine este? diavol, vrăjmașul sufletelor noastre. Și aș vrea să citesc câteva versete din Matei, capitolul 13, din pilda Neghinei,
[12:18]primele cinci versete, 24, 25, 26, 27 și ă 28. spune așa cuvântul lui Dumnezeu. Îi spun Iisus le a pus înainte o altă pildă și le a zis: Împărăția cerurilor se aseamănă cu un om care a semănat o sămânță bună în țarina lui. Dar pe când dormeau oamenii, a venit vrăjmașul, adică diavolul, a semănat neghina între grâu și a plecat. Când au răsărit firele de grâu, au făcut rod și a ieșit la iveală și neghina.
[13:07]Robi stăpânului casei au venit și i au zis: „Doamne, n ai semănat sămânță bună în țarina ta? De unde are dar neghină?" El le a răspuns: "Un vrăjmaș a făcut lucrul acesta și robii i au zis: „Vrei, dar să mergem s o smulgem?" Nu le a zis el, ca nu cumva smulgând neghina să smulge și grâul împreună cu ea. Iar în versetul 37 spune el le a
[13:45]răspunsă cel ce seamănă sămânța bună este fiul omului, adică Domnul nostru Iisus Hristos. Vedeți doi furnizori. Domnul nostru Iisus Hristos a pus sămânța. O sămânță bună. spune cuvântul lui Dumnezeu. Dar ce spune cuvântul lui Dumnezeu? Că a venit și diavolul și a pus și el sămânța lui. Acum noi ne am pocăit.
[14:23]Ne am pocăit, ne am transformat viața, ne am schimbat. Dar vreau să vă întreb, de când ne am pocăit și fiecare dintre dumneavoastră vă știți ani de când v ați pocăit, a venit vreodată vrăjmașul la dumneavoastră și la nivelul minții să vă pună sămânța lui? Mai pun încă o dată întrebarea, că n ați înțeles o bine. N ați dacă n ați înțeles o, asta i situația. De când v ați pocăit, a venit vreodată vrăjmașul să vă
[14:58]pună la nivelul minții sămânța lui? >> Da, ăsta i adevărul. Da. Și eu vreau să vă spun ceva. Eu cred că cam în fiecare zi vine, de multe ori vine, spune să nu te duci la adunare, să nu te duci. și ți dă motive. Să știți că unele dintre motive sunt adevărate care vi le spune, că știe să folosească, să distorsioneze adevărul în în felul lui. El vine cu sămânța lui și el știți de ce vine? Să ne înșele.
[15:42]Că el răcnește ca un leu și nu știe ce să facă, să înșele chiar și pe cei aleși. și el vine cu sămânța lui. Și dacă ne uităm în Sfânta Scriptură, m am uitat așa și am cercetat, sunt multe de spus cu privire la sămânță dar m a impresionat că să știți că diavolul și a făcut influența cu sămânța lui chiar de la început, de la Geneza, de la primii oameni. N așteptat să treacă generație, generație, generație. și după aceea să stea să vadă: Băi, stai așa. Dar eu nu am nicio influență, eu nu am niciun cuvânt de spus. Nu, el de la început, el de la început a stat pe margine, a văzut ce se întâmplă și la momentul potrivit a intervenit și el.
[16:38]Și ia uitați ce spune în Geneza în capitolul 2 cu versetul 16. Și să vedeți cum Domnul pune o sămânță bună ca omului să i fie bine și s o ducă bine în grădina Edenului. La versetul 16 și 17 îi spune așa: Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta. Pot să zic în loc de poruncă sămânța aceasta. Poți să mănânci după plăcere din orice pom din grădină,
[17:15]dar din pomul cunoștinței binele, binelui și răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el, vei muri ne greșit. Lucrul acesta i a zis Dumnezeu lui Adam, omului, i a dat sămânța aceasta bună, ca el să se bucure de viață și el să aibă o viață fericită în grădina Edenului. Dar ia uitați vă ce se întâmplă cu sămânța diavolului care a pus o în mintea femeii și mai departe a ajuns s o mănânce, s o asimileze și Adam.
[18:10]Versetul 1 din capitolul 3. Diavolul spune a doua parte a versetului. El a zis: "Femeie, pune la îndoială cuvântul lui Dumnezeu, că așa face diavolul. Întotdeauna pune la îndoială cuvântul lui Dumnezeu. Oare a zis Dumnezeu cu adevărat? Așa face diavolul. Așa i sămânța diavolului. Vine sădească în noi îndoiala.
[18:41]Oare a zis Dumnezeu cu adevărat să nu mâncați din toți pomii din grădină? Dar ce nu a vorbit foarte clar? Am citit mai devreme, nu a spus foarte clar? Mai trebuia tradus, mai trebuia explicat ceea ce Dumnezeu i a spus omului. A fost foarte clar, pe înțelesul tuturor. Dar diavolul să nu mâncați din toți pomii din grădină. Femeia în primă parte găsim că a postat,
[19:14]a respins sămânța în prima parte. Spune femeia a răspuns șarpelui: "Putem să mâncăm din rodul tuturor pomilor, din grădină. Dar despre rodul pomului din mijlocul grădinii, Dumnezeu a zis: "Să nu mâncați din el și nici să nu vă atingeți de el ca să nu muriți." Șarpele nu s a lăsat. Diavolul nu s a lăsat și a venit în continuare cu sămânța lui. Și ce spune? O sămânță, o sămânță mincinoasă. spune în versetul 4: "Hotărât că nu veți muri." Se face el mai mare decât Dumnezeu. Dumnezeu spune că veți muri. El spune hotărât că nu veți muri și spune: „Dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca Dumnezeu cunoscând binele și răul. Vedeți cum șarpele vine? Diavolul vine și la noi. Vine la noi. Vine. Vine chiar și în adunare când stați aici să vă pună gânduri rele. Să știți aici în adunare puteți să aveți multe multe gânduri rele
[20:24]dacă nu vegheați la sămânța care intră în inima dumneavoastră prin intermediul gândurilor. Pentru că diavolul vine cu sămânța ăă lui, dar sămânța Domnului de fiecare dată este bună. Și noi suntem în punctul ca unii care avem lumină să alegem între o sămânță de ură și sămânța dragostei. Pe care ați alege o? dragostea. Atunci numai urâți, fraților, numai urâți. Când vine sămânța aceasta și vine un gând de ură, de repulsie față de cineva,
[21:15]alungați sămânța aceasta. Apoi vine sămânța răutățiiată de diavol. Dumnezeu vine și spune: „Ia sămânța mea, care i bunătatea? Fi bun. Nu te alinia cu mersul lumii, că lumea e rea. Tu fii sfânt, fii deosebit,
[21:48]fii bun, pentru că Dumnezeu este bun și sămânța lui Dumnezeu este bună. Dacă în lume nu există iertare, oamenii nu se iartă și nu au putere de a ierta. Dumnezeu știți ce spune atunci când greșim unul față de celălalt? Luați sămânța mea care este bună, că eu v am iertat. Și această masă de aducere aminte despre asta ne aduce aminte, despre iertarea care El ne a dat o. sămânța iertării care a fost a însămânțată acolo la Golgota pe cruce. Să știți că asta a făcut Hristos și el a venit să ne dea sămânța aceasta a iertării și nouă și ca și noi s o ducem mai departe ca și credincioși, iar
[22:42]ca un semănător bun, de exemplu dezbinare, sunt multe exemple de semințe, sămânța celui rău, dezbinare, să semănăm între noi, dezbinare, să ne vorbim de rău, să ne certăm, să ne îndepărtăm unii de alții. Dumnezeu vine, spune: „Iubiți vă, acceptați vă cu bune și cu rele. Trăiți în unitate. Pentru că Domnul nostru Iisus Hristos, înainte de a pleca de pe pământ, Ioan 17, acolo știți că el se roagă și repetitiv spune: „Doamne, fă i să fii una, cum eu sunt în cu tine una,
[23:23]fă i să fie una. să fie în adunarea noastră sămânța unității și sunt atâtea și atâtea exemple de semințe, dar vreau să vă dau un exemplu care l am auzit acum două zile, vineri mai exact și mi a plăcut foarte mult. Mi l a trimis cineva mi a trimis cineva un filmuleț ăă despre o femeie din Italia.
[23:56]la 101 ani. Și când te gândești la o vârstă atât de frumoasă, te gândești că cred că o sta săraca la pat. Stă la pat, dar nu am văzut o. La 100 de ani în fiecare zi se duce la o cofetărie și muncește. Se servește clienții în fiecare zi la 101 ani. Și cineva a venit și i a pus întrebarea aceasta. I a spus: "Spuneți mi care este secretul longevității? Cum ați reușit să ajungeți la vârsta aceea, ce mâncați, cum trăiți și așa mai departe. Că de muncit, să știți că nu munca a omorât o, că muncea mult,
[24:55]dar a zis așa: "În viața mea am scos de fiecare dată din inima mea gelozia. Eu nu am fost gelos pe alții. Putea să facă case, mașini, bani, orice. Eu n am fost gelos. N am fost invidios. Sămânța aceasta a geloziei care i mai rea ca moartea așa și ne pune în competiție să luptăm unii împotriva altuia. Unul a cântat mai frumos ca altul, unul a predicat mai frumos ca altul, unul a luat locul în adunare, locul mai bun ca altul și așa mai departe. Atâtea și atâtea și atâtea motive. Unul e mai îmbrăcat, mai frumos ca altul. Unul are mașină mai frumoasă ca altul și așa mai departe. Unul are studii ăă eu știu la Sorbona
[25:51]sau în altă parte, altul nu are deloc și așa mai departe. Atâtea și atâtea semințe le numesc eu că suntem în context care pot să ne facă rău. Și ea a zis: "Eu le am îndepărtat. Eu nu le am acceptat. Eu nu le am acceptat. Și mai e încă un lucru care a zis ea care am ținut foarte mult. Vă rog frumos să fiți atenți. Acum a zis așa: Eu am învățat un lucru de la viață, să mă bucur de viață de fiecare zi așa cum este, așa cum mi o dă Dumnezeu. Că între 100 de 101 ani mă gândesc că au
[26:32]fost și zile rele. Așa este. Cu boală, cu încercări, cu foamete, cu accidente, cu cine știe ce fel de încercări într 101 ani. Dar ea a zis: "Vreau să mă bucur de fiecare zi din viața mea." Apoi noi, frați și surori, noi ne bucurăm. Știți ce spune în Filipeni despre sămânța aceasta? Bucurie Filipeni 4:4. despre sămânța aceasta bucurie pe care Dumnezeu ne o dă nouă ca noi credincioșii, pocăiții, sfinții lui Dumnezeu, să fim mai fericiți ca oricine din lumea aceasta, că l avem pe Hristos, că avem cerul, că avem un viitor și o nădejde. Știți ce? Sămânța bucuriei. Spune: „Bucurați vă în
[27:30]Domnul! și zice încă o dată, îl întărește iarăși vă zicburați vă. Ați văzut? Bucurați. Apoi, câte motive avem să fim triști? Multe, dar să fim bucuroși. Avem Avem sora Vera. >> Avem. Slăvit să fie Domnul. Avem și avem multe, dar trebuie ca să luăm sămânța aceasta a bucuriei și să ne bucurăm. Dacă avem o bucată de pâine, cu o bucată de ceapă, cu ce ne a dat Domnul și ce a îngăduit Dumnezeu pentru ziua de astăzi, haideți să ne bucurăm, frați și surori, să ne bucurăm.
[28:17]Dumnezeu a lăsat ca noi, semănătorii să alegem sămânța. Apoi, un al doilea lucru este că semănătorul alege pământul în care să l pun. Alege pământul. Un semănător bun întotdeauna va căuta, știți ce va căuta? Un pământ bun. N o să vedeți un semănător că o să ia sămânța lui bună pe care a dat bani să dea cu ea pe asfalt. N o să vedeți? Sau
[28:55]să se ducă să dea cu ea printre stânci sau să se ducă să dea cu ea pe un teren bătătorit. Nu. El se duce să dea într un pământ bun. Și dacă ne uităm aici în versetele care le am citit ne vorbește cuvântul lui Dumnezeu aici de două pământuri. Spune așa în versetul 8: Cine seamănă în firea lui pământească va secera din firea lui pământească.
[29:37]Primul pământ este carnea aceasta. firea pământească. Și aici ne place nouă să semănăm cel mai mult, să ne facem poftele. Cuvântul lui Dumnezeu spune că în firea noastră, în carnea noastră nu locuiește nimic bun. Cu toate acestea, nouă ne place să semănăm foarte mult în firea
[30:07]pământească. Iar cuvântul lui Dumnezeu spune: "Nu vă înșelați, că dacă semănați în firea pământească, ce spune? Nu veți avea niciun rod." Ce spune aici? V ați din firea pământească putrezirea. Nimic. Vom secera moartea. Nu ne vom alege cu nimic. Și aici în firea pământească este vorba de eu. Aici în firea pământească este vorba de eu. Ce mi place mie? Să știți că în firea pământească nu e niciodată vorba de Dumnezeu. Este doar de ce îmi place mie și ca eul
[30:54]meu să fie pe tron. Și în firea pământească Dumnezeu nu și găsește locul. De aceea cuvântul lui Dumnezeu spune să ne răstignim firea pământească. De aceea, să știți, și cuvântul lui Dumnezeu vine și ne atrage atenția, spune:„Nu răsigniți mi firea pământească. Nu, nu, nu, nu, nu, nu e un loc bun. și ne a ne avertizează și mai mergem mai departe cuvântul lui Dumnezeu și în a doua parte în versetul 8 spune așa: "Dar cine va asemăna în Duhul va secera din Duhul viața veșnică.
[31:38]Amin. Slăvit să fie El! un alt pământ, Duhul. În Duhul Sfânt, aici este vorba de Dumnezeu. Dumnezeu ne a dat Duhul Sfânt să ne călăuzească viața. Și spune cuvântul lui Dumnezeu că noi trebuie să semănăm unde? În Duhul. Tot ceea ce semănăm în Duhul aduce viață. Și în Duhul este voia lui Dumnezeu. Dacă ascultăm de Duhul este voia lui Dumnezeu. Aici este voia lui Dumnezeu în Duhul
[32:20]și aici este pământul ăă potrivit, pământul bun unde trebuie să ăă semănăm. Vreau să vă dau un exemplu ca să înțelegeți mai bine ce înseamnă să semeni în fire și ce înseamnă să semeni în duh. Sunt mai multe exemple în Sfânta Scriptură, dar am luat unul chiar din Vechiul Testament când nu primise Duhul Sfânt ca și noi, dar oamenii lui Dumnezeu și în Vechiul Testament erau călăuziți de Duhul Sfânt al lui Dumnezeu și ă semănau în Duhul Sfânt și erau călăuzit de Duhul lui Dumnezeu. Este un exemplu foarte frumos în doi împărați capitolul 6 este vorba despre sirieni când a venit la poporul lui Israel ă să i cucerească, să i măcelărească, să le facă rău, să i cotropească. spune cuvântul lui Dumnezeu că la un moment dat când au venit, dar mai bine aș vrea să citesc de la versetul 19 la versetul 23
[33:33]din Doi Împărați, capitolul 6, să vezi ce spune. Elisei le a zis după ce i a orbit, Elisei le a zis: "Nu este aceasta calea și nu este aceasta cetatea. Veniți după mine și vă voi duce la omul pe care î căutați și i a dus în Samaria." Când au intrat în Samaria, Elisei i a zis: „Doamne, deschide ochii oamenilor acestora să vadă." Și Domnul le a deschis ochii și au văzut că erau în mijlocul Samariei. Împăratul lui Israel, văzându i, a zis lui Elisei, atenție ce a zis împăratul. Să i măcelăresc, să i măcelăresc, părinte.
[34:23]Elisei a zis: "Să nu i măcelărești. Măcelărești? A răspuns luii.Obișnuiești tu oare să măcelărești pe aceia pe care i ai prinși cu sabia și cu arcul tău? Dă le pâine și apă ca să mănânce și să bea. Apoi să se ducă la stăpânul lor. Împăratul lui Israel le a dat un mare le a dat un prânz mare și ei au mâncat
[34:55]și au băut. Apoi le a dat drumul. și au plecat la stăpânul lor și oștile sirienilor nu s au mai întors pe ținutul lui Israel. Amin. Slăvit să fie Domnul. Foarte simplu cuvântul lui Dumnezeu. Împăratul lui Israel, care trăia în fire, era călăuzit de fire, când a văzut pe sirieni orbiți, fără putere, ce a zis din fire? Din firea pământească, ce a zis? Ceva firesc, să știți. Să nu l acuzați că era ceva firesc. Dar sămânța lui care era? de moarte, de moarte, de moarte. Și a venit și i a zis lui Elisei, repede, parcă însetat de sânge, de răzbunare, pentru că cumva era îndreptățit, nu? Pentru că sirenii n au venit acolo cu gând pace să încheie tratat de de pace, să încheie tratate de
[36:06]comerț, de business și așa mai departe. Nu a venit să le ia copii, a venit să le ia averile, a venit să i nimicească, a venit cumva să i șteargă de pe fața pământului. Cumva era îndreptățit, dar omul lui Dumnezeu care era călăuzit de Duhul lui Dumnezeu și care ăă era călăuzit de Duhul lui Dumnezeu și care a pus sămânța lui de dragoste, de
[36:35]bunătate, ce i a zis? A zis: „Nu i măcelării. Putea să zică direct: trimite i înapoi în țara lor." A zis: „Nu, mai mult decât atât, asta e dumnezeiesc la vrăjma e dumnezeiesc. Numai Dumnezeu poate să facă așa ceva prin Duhul Sfânt. De aceea noi trebuie să ne lăsăm călăuzit de Duhul Sfânt al lui Dumnezeu, că așa poate să facă lucrări mari. Ce spune? Dă le să bea și să mănânce. Și spune în
[37:06]ultimul în versetul 23 spune că împăratul lui Israel le a dat un prânz mare. După ce că a venit să i nenorocească, le a dat și un prânz mare și le a dat drum. Dar lucrul acesta se poate face numai prin duhul. Dacă semeni în duhul, dacă semeni în fire, se lăsa acolo cu o baie de sânge și multe suflete își pierdeau viața acolo dacă accepta sămânța fire.
[37:49]Dar pentru că acceptat ca să fie pusă sămânța în Duhul Sfânt al lui Dumnezeu, a există o binecuvântare. Și ca răsplată, dacă vă uitați, spune că sirienii nu s au mai întors pe ținutul lui Israel. Revin imediat la ceea ce spuneam mai devreme, că ceea ce seamănă omul, aceea va secera. pe sirieni să știți că i a atins și i a zis: „Noi mergem oriunde în altă parte să cotropim, dar nu ne mai întoarcem aici. Aici nu ne mai întoarcem. Oriunde în altă parte. Deci două pământuri, pământul firii pământești și pământul Duhului, a Duhului Sfânt. Să ne ajute Dumnezeu să semănăm în Duhul Sfânt al lui Dumnezeu, să ne lăsăm călăuzit de Duhul Sfânt al lui Dumnezeu. Și ultimul lucru care vreau să l scot în evidență este că întotdeauna semănătorul se va întoarce la ogorul lui întotdeauna și va culege, va secera
[39:01]ce i a semănat. Să știți după ce seamănă semănătorul, spun din nou ca unul care am crescut la țară și am și semănat. M a învățat tata și cum să semăn, că când eram mic, să știți că nu prea se semăna cu utilaje ca acum. Luai tră traista, o puneai sau sacul puneai așa într o anumită poziție și veneai și mă învăța tata cum să arunc sămânța, să o arunc uniform. După ce însămânțam, să știți că nu lăsam acolo și gata, nu mai treceam pe acolo. Când venea vremea recoltei, mă duceam acolo să văd ce a ieșit din pământul acela ca să secer, ca să culeg. Și așa spune și cuvântul lui Dumnezeu aici, că noi toți care semănăm vom fi secera. Fiecare, să știți, fiecare dintre noi. Și în cuvântul lui Dumnezeu spune că cine scoate sabia, ce spune? de sabie va muri. Să nu te aștepți, frate și soră, să scoți sabia și tu să
[40:14]rămâi în viață mai devreme sau mai târziu. Tot vei muri. Tot de sabie vei muri. Așa spune cuvântul lui Dumnezeu. Cine scoate sabia de sabie va muri. Cine seamănă vânt ce va culege? Va culege furtună. Poate te întrebi, dar de ce e atâta furtună în viața mea? Ia uite câtă furtună. N am pace acasă, n am pace la muncă. Pe unde mă duc e numai furtună.
[40:48]Vreau să te întreb, oare n ai semănat vânt pe unde te ai dus, frate și soră, de nu ai pace? Oare nu ai semănat vânt? De culegi furtună? Că dacă semeni pace, ești un om al păcii, te lasă în pace. Ca sirienii pe israeleni i a lăsat în pace pentru că au semănat pace. Cine sapă groapa altuia ce spune? Va cădea el în ea. Se întâmplă de multe ori. Să căutăm să facem rău altuia și să cădem noi în ea. Aduceți aminte de
[41:42]Nu mai cit că nu mai ai timp de Naaman cu Mardoheu. Vă aduceți aminte? A pregătit ștriangul pentru Mardoheu. Și cine a fost pus? Naman. A pregătit >> Naaman. >> Naman. Haman. Haman. Da, Haman, mă scuzați. Haman. Și cine a fost pus în în ștreang?
[42:14]Aman. Ați văzut? Să avem mare grijă că ceea ce semănăm vom și secera. Cei ce seamănă cu lacrimi vor secera cântări de veselie. Și vreau să vă spun că Dumnezeu nu se lasă batjocorit. Spune cuvântul lui Dumnezeu. Ce seamănă omul spune că aceea va și
[42:49]secera. Dumnezeu nu se lasă să fie batjocorit. Cu puțin timp în urmă, vă spun ca o nu ca o laudă, ca o experiență personală. Dumnezeu să fie lăudat, slăvit. Am împlinit și eu o onorabilă vârstă prin harul lui Dumnezeu și am primit la cineva care nu mă așteptam un cadou.
[43:22]Un cadou de cum n am primit niciodată la niciodată de când sunt un cadou așa mare de peste 1000 de €. Pentru mine e foarte mare. E foarte mare pentru mine. Pentru alții poate e mic. Nu știu dacă ați primit vreodată vreun un cadou de tuma asta, dar pentru mine foarte mare care erau zile în care nu primeam nimic. De data aceasta mi a pus Dumnezeu mâna în cap, să zic așa. Dar ce vreau să vă zic a fost un, să zic așa, ă un rod a ceea
[43:59]ce am semănat. Ată un frate m a chemat cu ceva timp în urmă să l ajut la casă și am ezitat la început. Era mult de lucru, nu cunoșteam, erau mai multe cauze. Nu mai intru în detaliu acolo. Și am zis în primă instanță nu mă duc, dar Duhul lui Dumnezeu nu m a lăsat și m am rugat acasă și am zis: „Doamne, dacă mă mai sună încă o dată după ce l am refuzat, îl refuzas nu mă duc. Nu mă duc. Dacă mă mai sună încă o dată, mă duc. O iau ca din mâinile tale și mă duc. Dar mă duc ca să l ajut, nu pentru bani. Mă duc ca să l ajut ca pentru tine. Așa am zis înaintea lui Dumnezeu. Ce mi a dat, mi a dat, dar mă duc ca pentru tine. Nu, nu mă, am zis, nu mă tocmez la preț, la nimic. Și m a sunat. Și când m a sunat, am zis: „Astta e. Am pus înaintea Domnului. Domnul mi a răspuns
[45:02]el mi a zis: „Nu mă lăsa, frate, nu mă lăsa că m am dus pe colo, pe colo. Am și situația financiară care o am. Nu mă lăsa. Sunt în situația în care sunt. Nu mă lăsa. Și m am dus și mi a dat un preț față de cât? Față de prețul pieței. Un preț mic. Chiar cineva când a auzit cât eu a râs de mine în comparație cu cu el. A eu nici nu mă scol din pat la prețul acesta. Și eu zis: „u mă scor și mă duc că fac ca pentru Domnul. Și a trecut timpul și s a terminat lucrarea, a rămas acolo, a rămas prieten și după un timp îndelungat și a adus aminte de mine și a adus aminte de mine chiar în preazna când eu am împlinit 54 de ani și a zis când și a mai revenit și el financiar și a zis să îl binecuvântez pe
[45:59]fratele Marin cu un cadou frumos și mi a dat un cadou frumos. după atâta timp. Dar vreau să vă spun un lucru. Este în urma ceea ce am însămânțat întotdeauna. Dar întotdeauna Dumnezeu nu se lasă să fim batori dacă vom însămânța pse nu știu cum necum Dumnezeu, oamenii cum necum Dumnezeu ne va binecuvânta.
[46:33]Să știți că Dumnezeu te va binecuvânta dacă semănăm în Duhul și ascultăm de Dumnezeu. Amin.