Nu vi s-a întâmplat să fiți într-un loc anume, și fără batic pe cap sau alt indiciu, să spuneți: “Eu cred că omul acela este un copil al lui Dumnezeu”?
Eram odată la mare și am văzut un grup de tineri jucând volei. Am intrat și am început să joc cu ei. Și văzând cum se purtau, felul cum arătau, și felul în care vorbeau unii cu alții, i-am întrebat: “La ce biserică mergeți?” Fratele respectiv a zâmbit și a răspuns: “Dar de unde știți?” “Pai”, zic… “se vede”.
Mesaj înregistrat la data de 14 martie 2024 în Biserica Antiohia.
Pasaje biblice menționate în această predică: Psalmul 103
Transcriere
[0:00]se [Muzică] spune că sunt două tipologii de fizionomii și în general toți oamenii care trăiesc în această lume sunt într o categorie sau în cealaltă o fizionomie o față o Expresia feței care spune da și o expresie a feței care spune nu De obicei când te uiți la fața unui om și vezi că fața lui este posomorâtă ă agitată nervoasă o grimasă apăsată de
[0:45]cele mai multe ori și dacă ai avea o nevoie de ceva Instinctul spune că omul acela o să spună nu sunt în schimb oameni a căror față spune da de ce am început cu lucrul acesta și stăteam și mă gândeam mă analizam și viața mea cum suntem noi ca și creștini fața noastră Ce spune adesea când oamenii se uită la noi este lumina Domnului Iisus Hristos pe fața noastră se vede pace se vede bucurie se vede seninătate nu vi s a întâmplat să fiți într un loc anume și fără batic pe cap sau fără să fie vreun altfel de indiciu să spuneți Eu cred că omul acela este un copil al lui Dumnezeu vi s a întâmplat lucrul acesta să vezi un om și să vezi fața lui radioasă s o vezi senină să vezi
[1:47]pace și bucurie să vezi acea acel tip care spune da și să spui sigur Acesta este un copil al lui Dumnezeu eram odată la mare și și un grup de tineri jucau volei am intrat și eu și am început să joc cu ei și din felul cum se purtau din felul cum arătau și în care vorbeau unii cu alții i am întrebat Dar la ce biserică mergeți și fratele respectiv a zâmbit și a spus dar de unde știți Păi zic se vede și de ce am pornit cu această analogie pentru că fața noastră ori spune da ori spune Nu nu putem să
[2:30]ț Ori suntem oameni a căror fețe spune da este plină de pace o față un chip radiant plin de pace și bucurie o față care îi mulțumește lui Dumnezeu pentru fiecare clipă a existenței sale pentru fiecare binecuvântare pe care o primește fie trăim posaci Apăsați îngrijorați cuprinși de tot felul de îngrijorări și lucrul acesta nu poate să
[3:05]placă Domnului nu poate să aducă onoare lui Dumnezeu pentru că scopul pentru care fiecare ființă trăiește pe pământ este să aducă Slavă lui Dumnezeu și cu atât mai mult copiii lui Dumnezeu ei trebuie să contribuie la mărirea slavei lui Dumnezeu pe pământ adesea nu facem lucrul acesta Pentru că nu trăim În realitatea pe care spunem că o cunoaștem Nu trăim această realitate în viața de zi cu zi și adesea ne surprindem îngrijorați adesea ne surprindem posomorâți adesea ne surprindem dând replici poate în mintea noastră unuia care a făcut ceva și ne a ofensat sau poate ne gândim ce o să i spunem ce o să facem și lucrul acesta
[3:56]nu aduce onoare numelui lui Dumnezeu Stăteam și mă gândeam la David omul David care nu știa ce viitor are Dumnezeu pregătit pentru el care făcea orice lucru cu bucurie Și de unde știm că el făcea lucrurile cu bucurie Păi n ai cum să naști în inima ta imnuri de laudă la adresa lui Dumnezeu n ai cum să cânți la harfă în timp ce ai grijă de oi decât dacă ai bucurie în inimă pentru că nu poți să fii posac amărât trist și să zici iar m a pus pe mine din toți frații mei să am grijă de oile astea amărâte și să ți iasă un nim de laudă nu ai cum în inima lui David erau numai cântări de Lauda la adresa lui Dumnezeu și David nu făcea lucrul acesta ca să l impresioneze pe Dumnezeu nu făcea lucrul acesta ca Dumnezeu să l vadă și să l răsplătească ce aceea era realitatea în
[4:55]care David trăia De ce credeți că David a fost numit cum om după inima lui Dumnezeu Eu cred că de asta a fost David numit om după inima lui Dumnezeu pentru că fața lui spunea tot timpul Da era un om bucuros Era un om care trăia relația cu Dumnezeu și tot timpul avea laude pe buzele sale întrebarea Am putea s o punem în altfel oare a fost David mai binecuvântat decât oricare dintre noi Haideți să luăm pe etapele vieții lui Gândiți vă la faptul că Noi trăim în secolul acesta în secolul XX un secol în care ne bucurăm de tot confortul modernității în care avem apă caldă 24 din 24 bine cu mici
[5:47]ă sincope uneori pentru că mai sunt și erori umane trăim într un oraș mare cu conducte foarte vechi dar ne bucurăm de tot confortul pe care Ăă modernitatea îl poate oferi unei ființe apă caldă Gândiți vă numai când aveți o problemă cea mai mică durere puteți Să coborâți la colțul blocului și vă luați un medicament asta în primă fază apoi a doua zi puteți imediat să vă faceți o programare la medicul de familie și problemele noastre de Sănătate se pot rezolva așa în decurs de ore avem totuși și cu toate acestea suntem mai bucuroși decât era David sau oamenii care trăiau în vechime de ce este astăzi nemulțumirea o problemă atât de mare De ce nu putem să l lăudăm pe Dumnezeu pentru tot ceea ce a făcut și face pentru fiecare dintre noi de ce nu putem să ne sculăm
[6:49]dimineața și să vedem partea bună a lucrurilor și vedem partea rea a lucrurilor De ce adesea suntem mai tot timpul înclinați să spunem o critică de cât o laudă De ce în fiecare zi lăsăm ca îngrijorările de multe ori să ne cuprindă viața ca niște buruieni și acestea să dezonoreze numele lui Dumnezeu pentru că cum mai putem spune noi că suntem copii ai Domnului că ne închinăm unui Dumnezeu atotputernic când grijile ne au cuprins inima sufletul și viața Cât de onorat este
[7:23]Dumnezeu de modul în care ne manifestăm noi bucuria pacea și Lauda la adresa lui Dumnezeu a fost o introducere dar vreau să citim împreună un psalm al lui David și Haideți să vedem cum era David cum era David și cum am putea și noi face astăzi în așa fel încât să l lăudăm pe Dumnezeu încât ca încât inima noastră să fie plină de bucurie Ce am putea face ca să îl onorăm pe Dumnezeu pentru că binecuvântările o să vedem sunt enorm de multe pentru fiecare dintre noi Haideți
[8:09]să citim împreună Psalmul 103 binecuvântează suflete pe Domnul și tot ce este în mine să binecuvânteze numele lui cel sfânt binecuvântează suflete pe Domnul și nu uita niciuna din binefacerile lui el îți ți iartă toate fărădelegile tale el îți vindecă toate bolile tale el îți izbăvește viața din groapă el te încununează cu bunătate și îndurare el îți satură de bunătăți bătrânețea și te face să întinerești iarăși ca vulturul Domnul face dreptate și judecată tuturor celor asupriți el și a arătat căile sale lui Moise și lucrările sale copiilor lui Israel Domnul este îndurător și milostiv înde lung răbdător Și bogat în bunătate el nu se ceartă fără încetare și nu ține mânia pe vecie nu ne face după păcatele noastre și nu ne pedepsește după fărădelegile noastre cât sunt de Sus cerurile față de Pământ atât de mare este bunătatea lui pentru toți cei ce se tem de el cât este departe de departe răsăritul de apus atât de mult
[9:24]depărtează el fărădelegile noastre de la noi cum se îndură un tată de copi lui așa se îndură domnul de cei ce se tem de el căci el știe din ce suntem făcuți își aduce aminte că suntem țărână omul zilele lui sunt ca iarba și înflorește ca floarea de pe câmp Când trece un vânt peste ea nu mai este și locul pe care î cuprindea n o mai cunoaște dar bunătatea Domnului ține în veci pentru cei ce se tem de el și îndurarea lui pentru copiii copiilor lor și pentru cei ce păzesc legământul lui își aduce aminte de poruncile lui ca să le împlinească Domnul și a așezat scaunul de domnie în cerul și domnia lui stăpânește peste tot binecuvântați pe domnul îngerii lui căci sunteți tari care sunteți tari în putere care împliniți poruncile lui și care ascultați de glasul cuvântului lui binecuvântați pe domnul toate oștirile lui binecuvântați pe domnul toate lucrările lui în toate locurile stăpânirii lui
[10:32]binecuvântează suflete pe domnul Amin Cât de Minunat Este Psalmul acesta David nu era mai deosebit decât Niciunul dintre noi dar el și a propus un lucru David și a propus să nu uite niciuna din binecuvântările lui Dumnezeu pentru că dacă uiți binecuvântările lui Dumnezeu dacă uiți tot ce a făcut el Pentru tine dacă uiți tot ce a făcut el în trecut dacă uiți tot cea ce a făcut Dumnezeu în momentul în care tu l ai rugat cu lacrimi să facă o minune și el a făcut o și a făcut una a făcut to pe a doua ți a dat binecuvântări după binecuvântări Dar tu sau eu uităm lucrul acesta avem toate șansele să fim neplăcuți lui Dumnezeu David și a propus un lucru binecuvântează suflete al meu pe Domnul și nu uita niciuna din binefacerile lui și David nu
[11:38]doar că își propune să nu uite niciuna din binecuvântările lui Dumnezeu mai face un lucru el Enumeră toate binecuvântările pe care Dumnezeu i le a dat și acesta este un gând atât de bun și pentru noi ca să nu uităm Ar fi frumos să avem un jurnal un jurnal de rugăciune un jurnal Am putea să l numim jurnal al bine binecuvântărilor în care să ți notezi toate binecuvântările de care îți aduci aminte de când ai fost conștient nu știu de la vârsta unii dintre dumneavoastră spun că își aduc aminte de la trei patru ani alții de pe la 6e de pe la 7 să scrii un jurnal în care să ți aduci aminte de toate binecuvântările lui Dumnezeu să ți aduci aminte ce a făcut el Pentru tine de când erai copil să ți aduci aminte familia în care ai crescut să ți aduci aminte de părinții tăi să ți aduci aminte de familia de contextul de biserică mai presus de orice să ți aduce aminte în care de ziua în care ai fost
[12:32]răscumpărat și ai înțeles planul de mântuire al lui Dumnezeu și l ai acceptat pe Domnul Iisus Hristos în inima ta Și dacă vom fi atenți și corecți cred că vom umple mai mult de un singur jurnal vom umple foarte multe jurnale și dacă Numai dacă vom avea acel jurnal pe noptieră în momentul în care am începe să ne îngrijorăm sau să ne supărăm sau să spunem Nuu Iar am probleme iar a uitat Dumnezeu de mine numai Văzând acel jurnal o să ne rușinăm și o să zicem Doamne iartă mă Doamne iartă mă pentru că atât de Multe binecuvântări am și vă
[13:15]spun cu siguranță că multe dintre binecuvântări Nu n o să nu le nu vi le mai amintiți și nu mi le mai amintesc Pentru că așa suntem noi oamenii uităm binele dar ne aducem constant aminte de rău dacă cineva ți a spus o vorbă acum 20 30 de ani o ții minte ca ieri ca acum cinci minute și nu poți să ți o scoți din inimă și din suflet dar dacă un om a făcut un bine pentru tine sau ți a făcut un bine ieri alaltă ieri sau anul trecut de cele mai multe ori l ai uitat așa suntem noi de ce Doamne suntem așa De ce uităm atât de repede binecuvântarea și lucrurile bune și ne aducem aminte răul acest lucru nu este bine și trebuie să luptăm fiecare dintre noi printr o disciplină spirituală să îndreptăm lucrurile acesta și primul lucru prin care putem să începem Să ne amintim binecuvântările lui Dumnezeu este să le scriem să avem un jurnal în care să le scriem bineînțeles ele sunt scrise în inima noastră în memoria
[14:18]noastră Sunt binecuvântări pe care nu le vom uita niciodată dar este atât de frumos să le ai scrise ca să nu uiți binecuvântează suflete pe Domnul și nu uita niciuna din binefacerile lui și Haideți să vedem puțin cât de frumos Enumeră psalmistul binecuvântările pe care le a dat lui Dumnezeu și vedem cum în acest Psalm Care este o explozie de bucurie o explozie de laudă psalmistul începe ca și și când ar face un solo vorbindu
[15:01]și sieși vorbind cu sine încercând să și amintească toate binecuvântările iar apoi la final se termină ca o adevărată simfonie vorbind întregi lumi și îndemnând pe toată lumea binecuvântați pe Domnul și nu uitați niciuna din binefacerile lui el îți iartă toate păcat păcatele el îți iartă fărădelegile tale
[15:35]este puțin lucru că Dumnezeu ne a iertat fărădelegile este puțin lucru că Dumnezeu ne Promite în cuvântul său că pe cel ce vine la el nu l va izgoni afară că pe cel ce l mărturisește păcatele îl va ierta că păcatele noastre vor fi aruncate în Marea uitării oricât de grele ar apăsa ele sau ar fi apăsat pe conștiința noastră este puțin lucru că Dumnezeu ne a iertat ne aducem aminte de pilda aceea în care stăpânul iartă o datorie mare slujitorului său o datorie mare pe care n o putea plăti și acolo acea datorie este simbolizată de păcatul nostru care nu putea fi plătit și Dumnezeu în harul și în bunătatea sa o iartă și numai ce iese din camera de judecată omul acela și iese și pe scări Deci nu plecase nu a doua zi pe scările clădirii se întâlnește cu unul unul care îi datura o sumă infimă îl ia de gât și l trimite la
[16:44]judecată și ce face stăpânul când aude lucrul acesta Rob viclean Rob rău Eu ți am iertat Datoria pentru că m ai rugat nu se cădea ca și tu să ierți cât de ades uităm că Dumnezeu a iertat vina păcatelor noastre și adesea Cât de neiertător suntem pentru cele mai mici lucruri Doamne ai milă de noi doamne iartă ne și ajută ne să învățăm să iertăm și ne iartă nouă păcatele precum și noi iertăm greșiților noștri primul lucru de care își aduce aminte David prima binecuvântare Dumnezeu este cel care iartă păcatele să nu ne să nu uităm
[17:33]niciodată Spunea cineva că dacă nu te consideri cel mai păcătos om de pe pământ înseamnă că nu te cunoști prea bine nu în sensul că ești cel mai mare criminal sau ai făcut cele mai mari rele dar adesea tendința noastră umană este să să l vedem pe cel de lângă noi atât de rău și pe noi atât de bine sau pe el mai rău și pe noi puțin mai
[18:04]sus să nu uităm că noi zace cel mai mare dușman al nostru nimeni nu ne face ne poate face mai mult rău decât ne putem face noi înșine Domnul să se îndure de noi și să nu uităm că cel ce ne a iertat vina păcatelor noastre este Dumnezeu în bunătatea lui să nu uităm lucrul acesta să l scriem și să nu uităm să lăudăm pe Dumnezeu pentru că el este singurul care poate ierta păcatele el îți vindecă toate bolile tale el îți vindecă toate bolile tale Dumnezeu este viața Domnul Iisus Hristos este cel prin care s au făcut și se țin toate lucrurile și dacă este în voia sa și în planul său El îți vindecă și bolile trupești acum în viața aceasta dacă este spre Slava lui Dumnezeu dar cea mai boală omului așa cum am spus este păcatul și nimeni nu a fost în stare vreodată să ierte Păcatul de aceea Domnul Iisus Hristos este singurul în stare să spună acelui om paralizat păcatele sunt iertate de aceea
[19:13]îți spun scoală te ridică te ia ți patul și umblă Dumnezeu este cel care iartă păcatele Dumnezeu este cel care vindecă toate bolile tale adesea ne speriem că o să poate poate o să facem cancer sau poate o să facem un awc sau că poate nu știu se întâmplă ceva și o să rămânem imobilizați la pat cea mai mare grijă noastră ar trebui să fie să nu plecăm să nu existe vreun moment în viața noastră în care să fim nepregătiți să plecăm de pe pământ aceasta ar trebui să fie singura noastră grijă că dacă ai cancer Dar ai plecat în păcat cu Dumnezeu și ești în mâinile Domnului Iisus Hristos n ai nicio teamă el va răscumpăra trupul nostru muritor și într o zi îl va face asemenea trupului Domnului Iisus Hristos și va fi un trup de slavă nu asta trebuie să ne fie grija noastră de multe ori toată grija noastră este pentru sănătatea acestui trup pentru bunăstare aici și
[20:16]acum și uităm că viața aceasta este așa cum citim aici ca un ca o floare ca un fir de iarbă care apare puțin și apoi orice vânt îl poate Poate spulbera dar nu ne gândim că urmează eternitatea care nu se va termina niciodată David își aducem aminte de o altă binecuvântare pe care nu vrea s o Uite el îți izbăvește sufletul din groapă El este singurul care îți izbăvește sufletul din groapă chiar dacă ar fi să umblu prin Valea Umbrei morții
[20:57]Nu mă tem de niciun rău căci tu ești cu mine gropile vieții ce poate fi o groapă o boală foarte grea o depresie o problemă în familie o problemă în viața personală un moment în care crezi că viața ta se va termina și ai strigat la Domnul și Domnul a fost bun și Domnul ți a dat har și Domnul ne a dat har și Domnul ne a dat viață Slăvit să fie numele lui domnul Este cel care izbăvește sufletul din groapă Domnul îl
[21:28]poate ridica pe un om Dar domnul îl poate și coborî el îți satură de bunătăți bătrânețea el îți satură de bătr de bunătăți bătrânețea cât de frumos este lucrul acesta pentru cei dintre dumneavoastră care ați fost tineri și ați avut o energie și o vitalitate și o o putere de muncă extraordinară și Poate sunteți acuma La vârsta maturității în care simțiți Cum puterile nu mai sunt ca în tinerețe și ai vrea să faci atât de multe dar nu mai poți să faci și ai vrea să să să l slujești poate pe Domnul și nu mai poți să faci lucrul acesta Pentru că anii tinereții au trecut și stai în momentele poate de
[22:17]singurătate și îți dai seama că în clipele de singurătate în clipele de neputință chiar în clipele bătrâneții singurul care este cu adevărat lângă tine și ți dă pace și ți dă bucurie și ți îngrijește se îngrijește de toate nevoile tale este doar Dumnezeu Slăvit să fie numele lui cel sfânt El îți satură de bunătăți bătrânețea cât de frumos este Dumnezeu Cât de Minunat Este el El are grijă de copiii săi spune psalmistul când nu eram decât un plod fără chip ochii tăi mă vedeau și în cartea ta erau scrise toate zilele vieții mele Dumnezeu ne a știut înainte să ne naștem și el a vegheat asupra noastră de când am fost mici și neajutorați a vegheat în timpul vieții dar nu te părăsește Cum adesea prietenii din viață te părăsesc poate chiar familia la un moment dat îți întoarce spatele Dumnezeu este acolo cu tine tot timpul dinainte să te naști până în momentul în care îți sfârșești alergarea Slăvit să fie el și tot el
[23:27]este acela dacă ți ai încredințat sufletul în viața în mâinile lui El este acela să te primească și să ți ureze Bun venit în eternitate Slăvit să fie numele lui cel sfânt Cât de Minunat Este domnul apoi ce spune aice a doua parte a versetului 5 te face să întinerești iarăși ca vulturul poate anii au trecut energia și
[23:59]puterea s au dus dar de câte ori spiritul dumneavoastră duhul dumneavoastră nu a fost revigorat și ai simțit parcă din nou te ai simțit ca un copil sau ca un tânăr în duhul tău pentru că Domnul ți a înviorat inima printr o bucurie printr o părtășie deosebită printr un cuvânt din partea lui Slăvit să fie Domnul El te face să întinerești iarăși ca vulturul Domnul face dreptate și judecată copiii Domnului sunt bucuroși și fața lor spune da Și ei Sunt plini de pace și seninătate nu pentru că nu au probleme dar pentru că ei știu că domnul este judecătorul și lasă totul în mâna lui ar putea unii să i considere aiuriți să i considere naivi să i considere oricum ei
[24:46]știu că domnul veghează și domnul răsplătește fiecăruia după faptele lui și Domnul face dreptate Slăvit să fie numele lui el și a arătat căile sale lui Moise și Luc lucrările sale copilului lui Israel Dumnezeu nul nostru Dumnezeul căruia ne închinăm nu este un Dumnezeu care stă ascuns el s a descoperit oamenilor el s a descoperit lui Adam și i se arăta lui Adam În răcoarea dimineții și vorbea cu primul cuplu Dumnezeu vrea să se descopere oamenilor apoi Dumnezeu și a ales un om pe Avraam și din Avraam s a născut poporul lui Dumnezeu Dumnezeu s a descoperit acestui popor Dumnezeu i s a descoperit lui Moise și apoi i a dat legile cuvântul lui Dumnezeu și s a descoperit Poporului său dar cea mai mare revelație de care omenirea a avut parte și are parte este persoana Domnului nostru Iisus Hristos El este fiul lui Dumnezeu este Dumnezeu din
[25:53]Dumnezeu adevărat El a venit în lumea aceasta arătând ca un un om fiind un om Dar fiind Dumnezeu 100% și el a venit să ne mântuiască Am putea spune că Dumnezeu și a arătat căile sale nouă astăzi tuturor oamenilor prin Domnul Iisus Hristos cine ar mai putea avea vreodată vreo scuză când Domnul Iisus Hristos fiul lui Dumnezeu a venit a trăit și a murit pe acest pământ ca să ne ierte nouă păcatele și astăzi este viu și stă la dreapta lui Dumnezeu
[26:31]apoi vedem din nou care sunt binecuvântările pentru care putem să l lăudăm pe Dumnezeu avem un Dumnezeu și cât de frumos îl descrie versetul 8 Domnul este îndurător și milostiv este îndelung răbdător Și bogat în bunătate Slăvit să fie el este îndurător este milostiv este îndelung răbdător Și bogat în bunătate creștin înseamnă a fi urmaș a lui Hristos creștin înseamnă să semeni cu Hristos și acest verset ar trebui să ne caracterizeze să ne caracterizeze să nu fie doar caracteristica și caracterizarea lui Dumnezeu ci ar trebui să fie și caracteristicile noastre s ar putea pune în dreptul fiecăruia dintre
[27:24]noi numele în dreptul acestor caracteristici sunt eu îndurător sunt eu milostiv sunt eu îndelung răbdător Și bogat în bunătate sunt caracteristici ale lui Dumnezeu care în Dumnezeu își au perfecțiunea dar Domnul Iisus Hristos spune fi sfinți Căci eu sunt sfânt și Domnul Iisus Hristos spune că cine mă urmează pe mine trebuie să trăiască și el la fel cum a trăit Domnul Iisus Hristos ar trebui să ne gândim la ceea ce exprimă fața noastră ce exprimăm în jurul nostru putem să vestim pe domnul fără cuvinte doar prin felul în care arată chipul nostru să te vadă
[28:21]cineva la coadă câ zâmbești Când toți sunt furioși Când toți strigă Când toți ar vrea primii în față în în trafic sunt atâtea circumstanțe în viața de zi cu zi în care poți să arăți pacea lui Hristos să arăți răbdare și recunosc că în multe din aceste caracteristici nu mă regăsesc Sau este o ă la un nivel foarte scăzut și fiecare dintre noi trebuie să luăm seama pentru că timpul care ne este
[28:51]dat fiecăruia dintre noi este un timp de har în care să creștem în sfințire și în asemănarea cu domnul Iisus Hristos apoi domnul Despre Dumnezeu se spune alte binecuvântări De câte ori nu greșim noi Domnului De câte ori nu l supărăm și spune aici versetul ou el nu se ceartă fără încetare și nu ține mânia pe vecie De câte ori nu poți să vii la scaunul de har și de îndurare al lui Dumnezeu De câte ori pe pe zi De câte ori este nevoie poți să vii și să te pocăiești de păcatul pe care î faci să i ceri iertare lui lui Dumnezeu pentru că acolo este încă har și ușa harului este deschisă el nu ne face după păcatele noastre și nu ne pedepsește după fărădelegile noastre este cer că Dumnezeu nu ne dă ceea ce merităm niciunuia dintre noi Dumnezeu nu ne dă ceea ce merităm niciunuia dintre noi ci el ne dă har ne dă ne arată bunătate ne arată îndurare și ne arată Iubire
[29:54]necondiționată asta Ar trebui să ne facă să fim mai atenți la felul în care trăim și la felul în care ar trebui să l lăudăm pe Dumnezeu binecuvântează suflete pe Domnul și nu uita niciuna din din binefacerile lui apoi versetul 11 Cât de Sus înt cerurile față de Pământ atât de mare este bunătatea lui față de cei ce se tem de el și atât de mult depărtează el fărădelegile noastre de la noi Cât de bun este Domnul El nu ține ia
[30:28]pe vecie el uită fărădelegile noastre dar nu uită pentru că este senil pentru că este uituc uită pentru că vrea să Uite pentru că vrea să ierte pentru că vrea să și arate bunătatea și dragostea față de noi de aceea uită Dumnezeu și aruncă în Marea uitării apoi versetul 14 Cum se îndură un tată de copiii lui așa se îndură domnul de cei ce se tem de el spune Domnul Iisus Hristos Dacă voi care sunteți răi știți să dați daruri bune fiilor voștri cu atât mai mult tatăl vostru cel ceresc va da lucruri bune celor ce i le cer acesta este Dumnezeu merităm de multe ori pedeapsa și am merita poate ca Dumnezeu să ne pedepsească să ne dea o lecție și el ne arată bunătatea lui din nou și ne a luat îndurarea lui și acolo parcă acel verset strigă de multe ori la noi nu vezi omul că îndurarea lui Dumnezeu te îndeamnă la pocăință așa să ne ajute Domnul pe fiecare dintre noi Dacă până astăzi nu
[31:37]amit ce am meritat dacă suntem încă sănătoși dacă suntem încă pe piare dacă încă putem respa este numai harul lui Dumnezeu de fiecare dintre noi trebui să luăm aminte la felul nostru de trai la Cum ne trăim credința la Cum îl slăvim pe Dumnezeu prin viața noastră și ar trebui să începem să ne obișnuim să nu mai uităm binecuvântările pe care ni le a dat Dumnezeu niciuna dintre ele și așa cum spuneam una din Metodele pentru a nu uita este să le scriem ca să ni le amintim în mod constant el știe din ce suntem făcuți își aduce aminte că suntem țărână nouă ne convine Am putea să spunem lucrul acesta Da Doamne știi că suntem nu putem e Firea pământească suntem un pământ suntem umani suntem neputincioși dar să ne aducem aminte că și Domnul Iisus Hristos a fost om la fel ca și noi cu aceleași slăbiciuni și ispitit în același mod cu aceeași intensitate ca oricare dintre noi dar numai e că el nu a căzut niciodată și am putea spune da
[32:45]el n a căzut că era Dumnezeu nu el nu a căzut pentru că niciodată nu a lăsat neîntreruptă această relație această uniune cu tatăl și dacă domnul Iisus Hristos spune că putem face și noi același lucru ba chiar spune lucruri mai mari trebuie să credem pe cuvânt Omul și zilele lui sunt ca iarba înflorește ca floarea de pe câmp Când trece un vânt peste ea nu mai este și locul pe care îl cuprindea nu l mai cunoaște Cât de firavi suntem ca oameni Cât de fragili suntem oricât de mari oricât de puternici ne am crede oricât de tineri am fost odată vedem cât de fragilă este viața de aceea în zilele pe
[33:33]care ni le dă Dumnezeu de trăit să devenim mai înțelepți și să dăm Slavă lui Dumnezeu apoi psalmistul în versetul 19 Domnul și a așezat scaunul de domnie în ceruri Și domnia lui stăpânește peste tot binecuvântați pe domnul îngerii lui care sunteți tari în putere care împliniți poruncile lui și care ascultați de glasul cuvintelor lui noi nu ne închinăm unui Dumnezeu oarecare noi ne închinăm singurului Dumnezeu adevărat și dacă noi adesea uităm Cine este Dumnezeu și cât de mare este El și cât de sfânt și cât de glorios și cum El este atotputernic el care a creat tot universul acesta galaxiile constelațiile pământul cu toată frumusețea Lui oamenii de știință se minunează Cât de complex este natura viața pe pământ Cât de complexă este viața umană acesta este Dumnezeu și sunt încă multe lucruri nedescoperite acesta este
[34:47]Dumnezeu El stă în ceruri îngeri milioane de îngeri îi se închină și strigă glorie în fiecare zi ne aducem aminte că În apocalipsa Da toți acei bătrâni și acei sfinți care zi și noapte spun sfânt sfânt sfânt este Domnul și noi adesea uităm poate trec zile și nu l lăudăm pe Dumnezeu poate venim în casa lui Dumnezeu și nu putem să i spunem o vorbă de mulțumire de laudă este trist lucrul acesta Domnul să ne ajute pe fiecare dintre noi Să înțelegem că bunătatea lui Dumnezeu ne îndeamnă la pocăință Să înțelegem că Dumnezeu are toată puterea în cer și pe pământ și el se îndură de Aceia care l cinstesc și l onorează cât de frumos spune versetul acesta că Dumnezeu se îndură uită fărădelegea n o ține pe
[35:42]vecie dar binecuvântarea o dă până la al miilea neam așa este Dumnezeu bogat în îndurare Și bogat în în dragoste față de cei ce se închină înaintea lui binecuvântați pe pe domnul toate lucrările lui și toate în toate locurile stăpânirii lui binecuvântează suflete pe domnul Amin psalmistul începe acest Psalm
[36:27]Trezește te laudă L pe Dumnezeu nu mai uita cât de mult ai fost binecuvântat și Psalmul se încheie tot în aceeași manieră laudă L pe Dumnezeu suflete Nu uita să l lauzi pe Dumnezeu avem Oare motive să l lăudăm pe Dumnezeu Sunt nenumărate motive să l să l lăudăm pe Dumnezeu să nu uităm să l lăudăm pe Dumnezeu să nu uităm că realitatea pe care o trăim de multe ori se vede pe chipul nostru și
[36:58]putem să dăm Slavă și onoare lui Dumnezeu doar arătând chiar și pe chipul nostru dragostea aceasta pe care ne a dat Dumnezeu pacea pe care ne a dat o el și prin tot ceea ce suntem să lăudăm numele lui cel Mare și Sfânt Amin hai ne vom ridica și prin rugăciuni frați și surori vom veni înaintea vom veni înaintea lui Dumnezeu și vom da Laudă și Slavă numelui său cel Mare și Sfânt