De ce bogații nu sunt fericiți (Marin Prisacariu)

0

Care e diferența dintre cineva care are totul și nu-i ajunge niciodată și cineva care are puțin, dar este mulțumit cu adevărat?

Explorând textul din Filipeni 4, pastorul Marin Prisacariu dezvăluie cum pericolul nemulțumirii crește pe nesimțite și de ce bucuria autentică nu se naște din confort sau abundență.

Această predică scormonește în obiceiurile, moștenirile și sursa reală a nemulțumirii, oferind o alternativă clară: ascultă pentru a afla secretul!

Mesaj înregistrat la data de 2 noiembrie 2025 în Biserica Antiohia.

Pasaje biblice menționate în această predică: Filipeni 1:7, Filipeni 4:11, Filipeni 4:4, Filipeni 4:13, Faptele Apostolilor 4:4

Transcriere

[0:00]Nu există cineva, un profesor mai bun pe tema aceasta a mulțumirii ca apostolul Pavel. Și știți de ce spun lucrul acesta? Dacă citiți toată epistola după Filipeni și nu numai și Coloseni și toate epistolele lui, să vedeți că sunt dominate de bucurie, de bucurie, de mulțumire. să nu ne îngrijorăm și dominate de optimism.

[0:42]Dar toate acestea, știți în ce condiții? Nu în condițiile noastre. Știți de unde a scris el această epistolă? Știți de unde? Vreau să vă citesc Filipeni capitolul 1 versetul 7. Este drept să gândesc astfel despre voi toți, fiindcă vă port în inima mea

[1:20]întrucât atât în lanțurile mele cât și în apărarea și întărirea Evangheliei, voi sunteți toți părtași aceluiași har. Amin. Slăvit să fie Domnul. Unde era el? în lanțuri și în lanțuri el ajunge să vorbească de bucurie, ajunge să vorbească de mulțumire

[1:48]și să fim mulțumitori Domnului. Și el spune că eu m am învățat să fiu mulțumitor. Apoi, frați și surori, m am gândit și ziceam, era bun apostolul Pavel dacă trăia și indiferent unde era, să fie adus în adunare la noi și ea povestește ne, frate Pavel, cum e cu mulțumirea că noi în situația în care suntem noi, noi venim de multe ori nemulțumitori și indiferent ce am avea și ce am asimila și Cu ce ne ar binecuvânta Domnul, noi nu mai suntem mulțumitori.

[2:35]Și el în condiți în condițiile acelea de foamete, de frig, de lanțuri, închis, fără lumina soarelui, bătut, batjocorit, el vine și se bucură înaintea Domnului și mulțumește Domnului pentru starea în care se află. Iar noi de multe ori nu putem să ne bucurăm și suntem atât și atât de binecuvântați în comparație cu cu apostolul Pavel. De aceea zic, e o mare diferență între ceea ce trăia el și în ceea ce trăim noi cu privire la mulțumire.

[3:21]Iar dacă ne uităm la el, eu am văzut așa și am scos și vreau să scot în relief două aspecte, două secrete pe care le găsim în textul care l am citit mai devreme și aș vrea puțin să intru în subiect să vedem de unde venea el și cum el a reușit să și însușească această mulțumire, să fie bucuros înaintea lui Dumnezeu și indiferent că așa spune el, indiferent că avea pâine pe masă, într o zi pâine, într o zi cozonac, într o zi nimic, într o zi belșug de binecuvântări, starea lui era aceeași înaintea lui Dumnezeu, că așa spune că s a deprins să fie mulțumit în starea în

[4:13]care se găsește. Și aș vrea ca în seara aceasta să vedem două secrete pe care și noi ar trebui să ne le însușim și noi ar trebui să le învățăm pentru că avem de unde să învățăm. Învățăm de la apostolul Pavel care el la rândul lui știți de unde a învățat? Că s a uitat undeva. Știți de unde a învățat? De la Hristos pentru că el călca pe urmele lui Hristos. Iar Hristos, dacă vă uitați indiferent prin ce a trecut, să știți că Hristos era mulțumit, chiar dacă era fiul lui Dumnezeu, chiar dacă a trăit în să zic așa în sărăcie, în încercări, în ispite, în necazuri, în bătăi, în batjocure. El nu s a plâns. El nu s a plâns. Și am vrea să vedem primul lucru pe care noi am putea în seara aceasta să ni l însușim.

[5:21]Versetul 11. Nu zic lucrul acesta având în vedere nevoile mele. Și acum vă rog frumos să fiți atenți. Aici e o taină, un secret. Ce spune? Căci m am deprins să fiu mulțumit cu starea în care mă găsesc. M am deprins, m am învățat, m am obișnuit, m am

[5:56]disciplinat. Noi ne am deprins după atâția și atâția ani pe calea Domnului, tot mai avem nemulțumire și tot mai sunt lucruri care ne mulțumesc și ne mulțumesc și ne mulțumesc. De fiecare dată când ne întâlnim suntem supărați că avem atâtea și atâtea nemulțumiri și parcă nu mai știm să ne bucurăm de viață, nu mai știm să ne bucurăm de ceea ce Dumnezeu ne a binecuvântat. El spune că m am deprins și el avea de ce să se plângă și avea dacă era să se plângă avea la mulțumiri,

[6:43]dar nu s a plâns. Citeam cu ceva timp în urmă despre Alexandru Macedon și acest mare împărat spune că într o zi s a dus la un filozof pe nume Diogenea niște sfaturi și să l ajute. Dar spune istoria că acest filozof trăia într un butoi.

[7:25]era înțelept, era un om recunoscut la vremea aceea, că de aceea s a dus și Alexandru Macedon la el și s a aplecat asupra lui Diogeni și Diogeni i a zis: „Dă te la o parte că mi iei lumina soarelui. Dă te la o parte. Și omul acesta, Diogene, filozoful acesta, spune că el se mulțumea și era mulțumit în butoiul acela. În butoiul acela. Și Alexandru Macedon a

[8:09]vrut să i dea ceva și a zis:n poți să mi dai nimic mie. Nimic nu poți să mi dai pentru că eu sunt bucuros, sunt fericit în în starea în care mă găsesc. Și atenție, trăia într un butoi. Și Alexandru Macedon s a întors către supușii lui, către cohorta lui, care venise cu el și a zis așa: "Dacă n ar fi cucerit lumea, aș fi vrut aș fi vrut să fiu ca Diogene,

[8:46]că el nu are nimic, dar nimic, nimic. trăiește într un butoi și e fericit și chiar mai fericit ca mine. Și trăiește într un butoi. Pe mine m a cercetat această istorioară și am stat și m am gândit: „Doamne, noi nu trăim în butoaie. Nimeni trăiește în dintre noi, din cei care sunteți aici și vă cunosc, nu trăiește în butoaie și nici nu știm cum e viața. Trăiești într un butoi. Și totuși omul acesta, filozoful acesta, care nici nu era creștin, nu era credincios, s a deprins, s a învățat să fie fericit acolo și viața. El ne a dat o lecție pe care și Domnul Iisus Hristos ne a dat o că nu ține în materialism, că noi știți care e

[9:38]e ideea noastră, dar e lumească și noi am luat o de la lume. Știți care e? Să avem mai mult. Și dacă prima dată spunem daacă voi avea o casă voi fi mulțumit și vei fi fericit. Și la un moment dat îți dă Dumnezeu casă. După mult timp mai ești fericit și mulțumit? Vezi că nu mai e. Fac o paranteză. Am auzit ceva cu ceva timp în urmă un milionar, multimilionar din România care spunea: "Prima dată am zis așa: "Să am

[10:11]10000 $ după revoluție și voi fi mulțumit." Și a luptat, a luptat, a luptat și a ajuns la 10000 $. Ce credeți că a rămas acolo? Nu, nu. n a rămas acolo. A ridicat ștacheta la 100000. Ce credeți că a rămas acolo? A ajuns și la 100000. Nu. Mai departe, la 1 milion, la milioane, la sute de milioane, la miliard. Și am stat și m am gândit,

[10:45]știți cine ridică ștacheta? Știți cine? Diavolul. Și știți de ce? Să nu se bucure. Să nu se bucure de viață. El strânge, strânge, strânge și va veni cineva după el și va rispi toată averea lui și el s a luptat și se luptă toată viața lui. Fericirea nu sunt bani. Nu sunt bani. Hristos a venit să ne aducă fericirea care nu stă materialismul. Și apostolul Pavel, să știți că a găsit

[11:23]secretul acesta. să se bucure de nimic. Cel dacă sunt în închisoare, în lanțuri, păi mă bucur aici. Nimeni nu poate să mi ia bucuria din inimă. Chiar dacă nu mi dați voi mâncare, chiar dacă nu mi dați voi o pătură să mi pun noaptea peste mine, că e frig și nu am nici așternut, chiar dacă nu am o fereastră mare să intre lumina soarelui și stau pe întuneric aici, eu vreau să mă bucur de viață așa cum e. și spune că s a deprins. Și vreau să vă spun, frați și surori, că de multe ori suntem nefericiți pentru că nu știm să ne deprindem. Și am stat și m am gândit, Doamne, Doamne, dar de unde vine nemulțumirea asta la noi? Și m am gândit, am mers în spate cât am putut eu de în spate și mi am dat seama că știți că noi o moștenim, nemulțumirea. Noi când ne naștem, ne naștem

[12:27]nemulțumiți. Ați văzut că copilul prima dată când eram și eu la spital când s a născut copilul, prima dată când se naște știți ce face? plânge. E nemulțumit că a venit pe lume, că era bine, călduț, acolo, nu știu. E nemulțumit că n o fi mulțumit. Plângea de mulțumire. E nemulțumit. Mai târziu îi dai mâncare așa și să vedeți mama grijulie, iubitoare îi dă cea mai bună mâncare. Să vedeți că el începe s o alea. Nu, nu mi place. Asta e nemulțumit. Nu mi place ce mi dai tu. Cum a zis unul dintre copiii ai mei, nici nu știa bine să lege trei cuvinte, să facă o frază și îi dădea mâncare și nu, nu, mie mi e foame de dulce. Era nemulțumit de ceea ce primea și mai târziu nici nu știa el să se asorteze cu îmbrăcămintea. Deci la el zice: „Păi asta e. Nu iau eu haina asta pe mine, nu iau eu. Și vreau să vă spun că nemulțumirea aceasta, să știți că cu

[13:28]timpul crește. Așa este. Crește. Și dacă nu știm s o estompăm, nu știm să i punem capac și nu știm s o punem la respect, ne domină și ajungem cei cei mai nefericiți oameni. Ajungem să avem ceea ce ne dorim și să fim cei mai nefericiți. Pentru că nu știm să mulțumim Domnului de ceea ce Dumnezeu ne a dat. Ne a dat o soție. Mulțumesc i Domnului. Nu te plânge mai târziu că nu știe să gătească așa, că nu face curat ca nu știu cine, că nu i așa înțeleaptă ca alt mulțumește Domnului. Ți a dat Domnul un soț așa cum l ai. Mulțumește Domnului. Ți a dat niște copii, niște copii. Chiar dacă unul e mai așa. Mulțumesc i Domnului. Ai un servici mai așa. Mulțumesc Domnului. Asta i viața. Asta i țarea în care ești. Deprinde te în ea și bucură te de viață. Amin. >> Amin. Acum vreo trei săptămâni de zile era o zi din asta în care nu știu de ce, nici n aveam motiv, dar aveam o stare

[14:38]nemulțumitoare. Așa, așa m am prezint nemulțumitor. Și parcă eram nemulțumitor și nu știam de ce. Și Dumnezeu mi a dat o lecție. mi a pus pe inimă să merg la un om sărac acasă și l am găsit bolnav și eu din dorința de a l a l ajuta și a i da niște sfaturi, zic uite, îți faci un ceai din ăla, din ăla că ți face bine la ceai.

[15:12]și mi a zis ceva care m a cercetat și m a făcut mult să meditez și să i mulțumesc Domnului. Știți ce mi a zis? Mi a zis așa: "Domnul Marin, eu nu pot să beau ceai, cum îmi spui?" Și am zis: „De nu poți să bei ceai?" și a zis: „ Eu nu pot să beau opt ceai pentru că eu lichide, atenție, lichide pe zi am o boală care

[15:44]nu mi permite decât 200 de ml. Acum a băut Miși, cât are sticla aia Miși? Parcă 500. Nu, n are voie nici jumătate, ridic o s o vadă adunarea. N are voie nici jumătate din sticla aia să bea pe zi. Pe zi. M am speriat. Mie îmi place să beau. Nu alcool. Nu vă gândiți la alte lucruri așa. Dar îmi place să beau un suc, apă, ceaiuri. Îmi place să beau lichide. Mai vedeam frații platare cu sticla cu apă după ei și mie la fel îmi place. Vă

[16:27]dați seama să nu poți să bei decât 200 ml e un pahar mai mare. Pe zi, în 24 de ore e cineva în adunare aici care nu poate să bea? Eu vă spun, mulțumiți lui Dumnezeu dacă puteți să beți. Amin. Vă dați seama ce binecuvântare? Și știți ce vârstă avea? Nu, vârsta mea avea vreo 30 și ceva de ani, vreo 34 pe acolo. Vă dați seama? Nu vârsta mea. Și noi nu știm să fim mulțumiți. Noi nu știm să fim mulțumiți de ceea ce Dumnezeu ne a dat și suntem atât și atât de binecuvântați. Și întorcându mă la Diogene, fraților, surorilor, copiilor, când mergeți acasă nu vă culcați în butoaie. Mulțumiți lui Dumnezeu că părinții voștri v a pregătit o cameră cu niște paturi, niște asernuturi frumoase.

[17:30]V a binecuvântat cu hrană, v a purtat de grijă și Dumnezeu ne poartă de grijă. Și noi ce facem? Noi nu știm să fim mulțumitori. Iar apostolul Pavel vine și spune: "Eu m am deprins, dar noi ne am deprins. Cel mai greu sau cel mai dificil în viață, știți că este greu să lucrezi cu un om nemulțumit. Ați lucrat vreodată cu un om nemulțumit? să aveți un coleg de muncă nemulțumit, eu știu chiar în adunare sau pe cineva în familie care e nemulțumit mereu, indiferent ce ai face, e nemulțumit.

[18:21]Știți cât de greu e? Dar știți cât de greu este pentru el? Pentru că trebuie să i plângem de milă. Pentru că nemulțumiții, dacă ești nemulțumit, pentru că nemulțumirea nu e compatibilă cu fericirea. Nu e compatibilă. Nu poți să spui că eu sunt nemulțumit și mă bucur să fiu nemulțumit și tu să fii bucuros. N ai cum. Nemulțumirea nu e compatibilă cu bucuria, cu fericirea.

[18:52]Nu e compatibilă, ci mulțumirea e compatibilă cu bucuria, cu fericirea. Și apostolul Pavel și Dumnezeu, știți cum ne vrea? Ne vrea fericiți, frați și surori, cum spune apostolul Pavel, tot apostolul Pavel mai înapoi în Filipeni 4 cu 4: bucurați vă ce spune?

[19:20]Bucurați vă totdeauna în Domnul și iar vă zicburați vă de două ori. Bucurați vă, bucurați vă, bucurați vă. Noi ca și părinți care avem copii, știți cum vrem să fie copiii noștri? Nu știu cum vreți dumneavoastră. Eu știu cum vreau să fie copiii mei, cum vreau să arăt. Bucuroși, împliniți. Așa este. Așa este. Și așa vrea și Dumnezeu cu noi. Să fim

[19:52]bucuroși. Acum, încă un lucru și am să închei încă un secret. Apostolul Pavel, știți ce zice în versetul 13? Un secret legat de fericire. Știți care i secretul? Histos. Ce zice el în versetul 13? Potul în Hristos. Atenție, în Hristos care ce face? Mă

[20:37]întărește potul în Hristos care mă întărește. Păi, frați și surori și iubiți ascultători, în Hristos este nemulțumire. Dacă eu sunt în Hristos, există nemulțumire în mine. Și spune potul în Hristos care mă întărește. De acolo vine sursa putere

[21:12]putere prin care noi putem să biruim nemulțumirile din viețile noastre, din Hristos. Că de multe ori nu putem. S ar putea să ne străduim să luptăm, să luptăm, să luptăm, să ne învățăm, cum spune apostolul Pavel, și la un moment dat să nu mai putem, să nu mai putem să ne deprindem, să ne învățăm, să ne obișnuim. Să nu mai avem putere. Dar avem a doua variantă. A doua variantă știți care este? Hristos.

[21:48]Dacă vom fi în Hristos, vom găsi resurse, vom găsi putere să ne bucurăm în Hristos. Pentru că bucuria aceasta, vreau să vă zic că vine de nicăieri, nici nu ne dăm seama pentru că vine prin Duhul Sfânt al lui Dumnezeu. Și vreau să dau doar un exemplu de apostol de apostoli în Apostol din Faptele Apostolilor capitolul 4, nu mai citesc. Spune cuvântul lui Dumnezeu acolo după ce erau amenințați ucenicii, la un moment dat s au dus să se roage

[22:24]că nu mai aveau putere, aveau frică. Erau îngrijorați, erau abătuți, erau fără putere și s au dus să se roage. Și spune cuvântul lui Dumnezeu după ce a cerut putere de la Dumnezeu, că locul în care erau ei, ce s a întâmplat cu locul acela? Spune că s a cutremurat și că ei au primit putere. Ei au primit putere prin ce? prin Duhul Sfânt de la Hristos. Și când primești putere și când ești în Hristos, să știți că vine bucuria și mulțumirea de nicăieri,

[23:09]de aici de pe pământ, dar vine de acolo, de la Dumnezeu din ceruri. De aceea, frați și surori, când treceți prin încercări, când sunteți nemulțumiți, veniți înaintea lui Hristos. Să știți că Dumnezeu prin persoana Domnului nostru Iisus Hristos este sursa mulțumirii noastre. Să știți că El este sursa mulțumirii noastre. El ne va face să fim fericiți. El ne va face să fim mulțumiți. El ne va face să fim împliniți. El ne va face să trăim viața

[23:51]aceasta cu rost și nu în lucrurile acestea pământești. Și El ne va face să privim către lumea dincolo cu nădejde, cu speranță, cu bucurie. Amin. Dumnezeu să ne ajute. Dumnezeu să vă binecuvânteze, frați și surori și iubiți ascultători, ca atunci când vine nemulțumirea în viața noastră, în viețile noastre, să venim la Hristos. Pot totul în Hristos care mă întărește.

[24:26]Amin. Slăvit să fie Domnul. Yeah.