De ce orice predică fără Hristos este goală (Marin Prisacariu)

0

Sub tema „Mărturia bisericii prin predicarea cristocentrică”, Marin Prisacariu confruntă direct pericolul unei predicări în care omul, experiențele lui și ideile „interesante” ajung în prim-plan, iar Hristos este împins discret la margine.

Din 1 Corinteni 1 și din panorama Noului Testament, predica arată că Evangheliile și epistolele au un singur fir roșu – Isus Hristos de la început până la sfârșit – și că orice mesaj care nu-L are pe El în centru își pierde valoarea spirituală, chiar dacă impresionează la nivel intelectual sau emoțional.

Mesaj înregistrat la data de 4 ianuarie 2026 în Biserica Antiohia.

————————————————————-

Biserica Creștină ANTIOHIA

▪️ Web: https://www.antiohia.ro/

▪️ Locație: Episcopul Radu 53-33, București

▪️ Hartă: https://maps.app.goo.gl/gozNM2esvCkG8uTr9

————————————————————-

🕖 Program slujbe: 🕖
Vino să ne închinăm Creatorului împreună!

▪️ Duminică dimineața: 10:00-12:00

▪️ Duminică seara: 18:00-19:30

▪️ Joi seara: 18:00-19:30

Pasaje biblice menționate în această predică: 1 Corinteni 1, Filipeni 4:1, Matei 2:9, Matei 2:10, Matei 2:11, Filipeni 4:4

Transcriere

[0:00]Iudeii într adevăr cer minuni și grecii caută înțelepciune, dar noi propovăduim pe Hristos cel răstignit, care pentru iudei este o pricină de potignire și pentru neamuri o nebunie. Dar pentru cei chemați, fie iudei, fie greci, este puterea și înțelepciunea lui Dumnezeu. Amin. Slăvit să fie

[0:42]Domnul. Dacă ne uităm în Noul Testament, de la Matei la Apocalipsa în Evanghelii, în epistole, știți ce vom vedea în centru? Nu vom vedea apostolii, nu vom vedea preoții, nu vom vedea împărații, nu vom vedea nu știu ce alte mari personalități, ci în centrul evangheliilor, epistolelor

[1:18]este Iisus Hristos. De la început până la sfârșit este Iisus Hristos. cel răstignit și Hristos trebuie să rămână. El este baza. Frați și surori, dacă noi ne îndepărtăm de Hristos și există riscul acesta să ne îndepărtăm de Hristos, să știți că ne pierdem scopul, ne pierdem puterea noastră,

[1:53]ne pierdem valoarea noastră. El este scopul pentru care în seara aceasta ne am trâns în locul acesta. Ne am strâns în numele lui Iisus Hristos. Și știți că orice predică să aibă valoare trebuie să l aibă în centru pe Hristos. Am auzit predic de peste 40 de minute, o oră și nu era menționat o dată numele Hristos. Îi Hristos îi dă valoare, îi dă frumusețe. Iisus Hristos. Orice cântare, rugăciune, lucrare care o facem în toate aceste lucruri trebuie să l aibă în centru. Știți pe cine? Pe Hristos. Nimic fără Hristos. Pe Hristos trebuie să l avem în centru.

[3:09]Și dacă ne uităm la pasajul care l am citit la aceste trei versete, spune cuvântul lui Dumnezeu și apostolul Pavel se adresează corintenilor și vorbește și le spune că iudeii într adevăr cer minuni, caută să vadă minuni. Iar grecii, spune cuvântul lui Dumnezeu, că vor să vadă înțelepciune.

[3:48]dumneavoastră vreți să vedeți minuni. Vă plac minunile? Ne plac. Ne plac și nouă, nu numai iudeilor, ne plac și nouă. minunile. Să vedem minuni. Dar dacă ne uităm în Sfânta Scriptură, știți cine făcea cele mai multe minuni. Nu avea limită. La cuvântul lui care era dat și amin, se înfăpunea minunea. Uite așa.

[4:27]Deci știi la cine? La Hristos. La Hristos. Hristos a venit pe pământul acesta. Ce? Pe unde s a s a dus el? A făcut numai și numai minuni. Iar noi, cei care suntem aici suntem rodul minunilor lui. Este o minune cum El ne a transformat, El ne a schimbat, cum ne a luminat,

[5:00]cum ne a schimbat el macazul în viață. că el ne a schimbat macazul. Și noi în seara aceasta am venit în locul acesta să ne bucurăm, să cântăm, să ne rugăm Domnului pentru că Domnul a făcut minunea aceasta în viața în viețile noastre, metamorfoza aceasta în viețile noastre. Hristos a făcut o și el face în continuare minuni. El ne dă sănătate, El ne dă viață, El ne dă pâinea aceea de toate zilele. El ne poartă de că, ne poartă de accidente, de atâtea și de atâtea și de atâtea lucruri. Hristos minuni. Și mai departe spune: „Grecii cer înțelepciune. Păi, frați și surori, era cineva mai înțelept decât Domnul nostru Iisus Hristos? Nici măcar Solomon în toată înțelepciunea lui n a avut înțelepciunea Domnul nostru Iisus Hristos.

[6:06]Ești chiar Solomon. Nimeni înainte de Hristos și după Hristos, nimeni n a avut înțelepciunea Domnului nostru Iisus Hristos. Și știți ce spune cuvântul lui Dumnezeu aici? Cuvântul lui Dumnezeu vine și le spune prin apostolul Pavel Corintenilor și ne vorbește și nouă în seara aceasta despre Iisus Hristos în centru. spune foarte important în versetul 23 23 spunear noi, după ce vorbește de minuni și de înțelepciuni spune: „Dar noi propovăduim pe Hristos cel răstignit. Dar de ce lucrul acesta? De ce l propovăduim noi pe Hristos? De ce mergem noi după Hristos? De ce de fiecare dată atâția și atâția ani, eu spun în dreptul meu, de când m am pocăit, de 30 de ani, Hristos, Hristos, Hristos și iar Hristos și nu știu câte zile îmi va mai da Dumnezeu sau ani, în continuare voi merge după Hristos. Hristos și Hristos trebuie să fie în centru. Hristocentric,

[7:21]Hristos pe primul loc. Și știți de ce? Răspunsul îl găsim în versetul 24 și vă rog frumos să fiți atenți pentru că în versetul 24 știți că ne cuprinde și pe noi cei care sunteți în seara aceasta în locul acesta și nu numai dumneavoastră, toți de pe fața pământului care s au strâns în seara aceasta și nu numai

[7:51]în numele Domnului nostru Iisus Hristos. să se închine lui Hristos. Și ia uitați, dar pentru cei chemați? Cine sunt cei chemați? Noi ca să ne pocăim și eu vorbesc din dreptul meu pentru că am venit din lume, am auzit o chemare. Hai la el. E o cântare care spune așa refrenul: Hai la el. Un cor îngeresc. Hai la el. La cine? La Hristos. La un moment dat, fiecare dintre noi, prin lumea aceasta pe unde rătăceam noi, am auzit chemarea aceasta.

[8:31]Să venim la cine? Să venim la un om, nu la Hristos. Dar de ce? Și aici spune, fie iudei, fie greci, ia uitați ce este Hristos pentru noi. Este puterea și înțelepciunea lui Dumnezeu. Vedeți cine este Hristos pentru noi? este puterea și înțelepciunea lui Dumnezeu. Nu degeaba. Apostolul Pavel spune în Filipeni capitolul 4:1 spune că

[9:20]potul în Hristos care mă întărește. De ce? Pentru că în el e puterea. Dacă te ai despărțit de Hristos, dacă nu mai ești cu Hristos, ți a dus puterea. În Hristos noi avem înțelepciune. În Hristos noi avem lumină. În Hristos noi avem viața. Pentru că Hristos pentru noi este calea, adevărul și viața. Noi nu mai rătăcim acum prin lumea aceasta. Neștiind încotro să mergem, suntem bulversați, suntem îngrijorați de ceea ce ne aduce ziua de mâine sau anul care ne stă în față, pentru că mai aud chiar și din credincioși, nu vreau acuma să bravez și vin și spun: „Au ce o să fie?

[10:18]Ia uite ce s a întâmplat în Ucraina, ia uite în Venezuela. Ia uite cu cutare cutare pe pământ ce se întâmplă cu taxe cu aia cu aia. Eu vin și spun și ce vin și spun și eu ca Hristos. Indiferent ce va aduce ziua de mâine, vin să spun în dreptul meu și dumneavoastră în dreptul dumneavoastră se spune cu tărie și cu credință totul în Hristos care ce face? Mă

[10:56]întărește cu totul în Hristos care mă întărește. El este puterea noastră, Hristos. Dacă nu ai putere, fă ți o cercetare, frate și soră. S ar putea să nu mai fie Hristos în viața ta. S ar putea ca Hristos să nu mai fie în centrul vieții tale. Poate că l iei un pic cu tine la adunare, dar după aceea acasă în familie, la muncă. Pe unde te mai duci tu? Îl ar deoparte pe Hristos. Și când vine încercarea peste tine, te găsește fără putere, că nu l mai ai pe Hristos. Pentru că atunci când te afunzi, când vine încercarea și te afunzi, dacă nu mai e Hristos, cine e să ți întindă mâna să te tragă în sus și să te scoată la suprafață dacă nu mai e Hristos cu tine? De aceea spune apostolul Pavel, el este puterea și înțelepciunea noastră. El ne dă lumină, frați și surori. Hristos este lumina noastră. El este

[12:11]înțelepciunea noastră. Și vreau să vă spun că mie mi a plăcut foarte mult pentru că suntem și în contextul acesta al sărbătoririi nașterii Domnului nostru Iisus Hristos. Pe mine m a impresionat foarte mult că am recitit din nou, dacă vreți, despre nașterea Domnului nostru Iisus Hristos în perioada aceasta și m a impresionat foarte mult istoria magilor.

[12:44]Foarte mult m a impresionat. Și știți de ce? Pentru că pentru maci Hristos era totul. Am citit și am căutat și am observat că se spune nu se știe 100%, dar din răsărit de unde veneau ei, se spune că de la 1000 la 2000 sau chiar mai mult de km ar fi parcurs un drum lung din răsărit de unde au venit ei. și au venit au străbătut o cale atât de lungă. Știți de ce? Pentru că ei nu mai vedeau altceva. Nu i mai interesa nimic altceva în lumea aceasta decât Hristos.

[13:44]Nimic altceva. Și vine la Ierusalim. Hristos era în centru și pe ei nu i a interesat sistemul religios, cum se aduc jertfele, cum se închină poporul evreu, cum se roagă lui Dumnezeu Avraam și Iacov. Nu i a interesat. De ce i a interesat? A venit la Ierusalim și a zis: "Unde este pruncul de curând născut? Să ne închinăm cui? La un prunc. Vă dați seama? La un prunc. Da la un prunc pentru că i au dat valoare. Ei nu au venit la Ierusalim să vadă marele templu și să se minuneze. Cum merg acum mulți în Ierusalim să viziteze zidul plângerii sau ce mai vizitează pe acolo și vin din Ierusalim și din Israel spune: „Vai, ce am văzut acolo cutare, cutare, cutare." Nu, ei n au s au dus acolo în vizită. Ei s au dus să se întâlnească cu Iisus Hristos. Ei s au dus acolo să se închine

[14:55]lui Hristos. Ți ar avea un împărat? Ei nu s au dus acolo să se întâlnească cu împăratul, împăratul lui Israel. Vrem să l cunoaștem pe el și vrem să ne închinăm lui. Și mă gândesc, oare cum s a simțit Irod când ei au venit și au zis: "Unde este pruncul de curând născut să venim?" Împăratul l a văzut deja împărat, chiar dacă era un prunc și a zis: „Că am venit să ne închinăm lui. Nu ție, Irod, nu. Noi n am venit să ne închinăm ție. Am venit să ne închinăm lui Iisus. lui Iisus.

[15:45]Vezi ce înseamnă să fie Hristos în prim plan după ce ai ieșit de la Irod, nu mai citesc, dar după ce a ieșit de la Irod de acolo, spune cuvântul lui Dumnezeu. După ce au ascultat pe împăratul în versetul 9ă din Matei capitolul 2, spune că magii au plecat și imediat după ce au plecat magei spune cuvântul lui Dumnezeu ci iată că steaua pe care o văzuseră în răsărit mergea

[16:20]înaintea lor până ce a venit și s a oprit deasupra locului unde era pruncul și anume deasupra casei. unde era pruncul și spune versetul următor: Atât de frumos, atât de frumos e un verset care într un fel arată o viață împlinită, o călătorie împlinită, pentru că spune în versetul 10: "Când au văzut ei steaua, spune spune n au mai putut de

[17:05]bucurie. Așa este. N au mai putut de bucurie. Vreau să fac o mică pauză să vă gândiți fiecare dintre dumneavoastră când a fost ultima dată anul trecut 2025 2024 23 și tot așa când ați avut o bucurie atât de mare nu mai poți de bucurie Să te vadă tot. Măi, ce ai? Ai câștigat la loto, ți ai luat mașină nouă, te ai însurat, nu știu, ți a mărit salariul, ți a făcut director, ce ai că văd o bucurie la tine, nu mai poți de bucurie. Ai zis că n ai bucurie mare. Eu am mai trăit așa ceva. Nu întotdeauna. Dar am mai trăit, parcă nici nu pot să stau jos. Sunt mai expresiv așa și îmi vine să stau în picioare de bucurie. Și când m am pocăit, eu așa am zis. Eu am mai zis aici și în alte părți. M am dus acasă și când m am dus acasă, eu a zis: „Nu vreau să mi ia nimeni bucuria pentru că mergeam pe stradă și parcă pluteam, parcă zburam, eram atât de bucuros. Am

[18:23]mers până în Rahova, în partea aceea și am mers pe jos. Nici nu m a interesa, nici nu știu când am ajuns acasă și bucuria continua. Spune: „Nu mai putut de bucurie. Când a fost ultima dată când n ai mai putut de bucurie să vii acasă să te vadă soția, să te vadă soțul, să te vadă copiii și să te întrebe tată, mamă, ce

[18:51]ai? că văd așa o bucurie în tine. Văd o bucurie și vreau să am și eu bucurie aceasta. Când puteți sau n ați avut? Dar vedeți dumneavoastră, cuvântul lui Dumnezeu nu se leagă aici de nimic de ceea ce ceea ce este pământesc. Că dacă ne uităm, oamenii aceștia erau bogați, că nu putea să facă o astfel de călătorie, vedem că avea aur, aveau, erau înțelepți, erau oameni de știință, deci nu erau oameni așa de de rând, să zic așa. Cu toate acestea, împlinirea, bucuria, deci în cine și au și au găsit o în

[19:44]Hristos. în Hristos. Și știți de ce? Pentru că i au dat valoare lui Hristos. Știau valoarea lui Hristos. Știau știau. Și chiar dacă era un prunc neînsemnat la vremea respectivă, pentru că cine în afară de ei, bine, a mai fost Simeon și Elisabeta sau cine a mai fost, dar nu mulți care să i recunoască valoarea, ci să să vină să se închine

[20:17]lui Hristos. Și ei când au văzut, pentru că i au recunoscut valoarea, spune cuvântul lui Dumnezeu plin de bucurie au intrat în casă, versetul 11, au intrat în casă, au văzut pruncul cu mama lui și spune cuvântul lui Dumnezeu atât de frumos. Ce au făcut? S au aruncat. Cum l a văzut? L a văzut. S a aruncat.

[20:50]S au aruncat. Când te arunci în fața cuiva și te închini în felul acesta, ce dovedesc și ce arăți? Ești mai sus decât mine. Eu sunt nimic pe lângă tine. Tu ești mare. Tu ești atotputernic. Tu meriți toată slava, cinstea și onoarea, pentru că ție ți se cuvine și noi ne închinăm, ne prostem înaintea ta. Nu suntem nimic înaintea ta. Ci atenție, frați și surori, magii aceștia n au văzut mine. N au văzut. Ei n au văzut când l au înviat pe Lazăr.

[21:38]Ei n au văzut când i a dat vindecare orbului Bartimeu. Ei n au văzut când l a vindecat pe Ogul bolnavul bolnav de 38 de ani. Și atâtea și atâtea minuni care le a înfăptuit Domnul nostru Iisus Hristos, ei n au văzut, dar au crezut că Iisus Hristos este Mesia, că Iisus Hristos este împăratul

[22:08]și au venit și s a s au închinat înaintea lui. Spune cuvântul lui Dumnezeu că nu s a închinat doar cu vorbe, doar cu gestul acesta. Spune cuvântul lui Dumnezeu că apoi și au deschis viseriile și au adus daruri, aur, tămie și smirnă. Și știți de ce? Pentru că ei au recunoscut valoarea. E împăratul. Și la împărat nu poți să vii cu mâine goale. E împăratul. Mă întreb și vă întreb, este Iisus Hristos împăratul dumneavoastră? Vă închinați lui în duh și în adevăr?

[22:59]Vă produce el, dumneavoastră bucurie în inimile dumneavoastră? Vă produce bucurie. Vă mai bucurați în Domnul? Vă mai bucurați cum spune în Filipeni 4: 4: Mă bucur, vă zic să vă bucurați. Mă bucur și iar vă zicburați vă în Domnul. Vă mai bucurați? Ne mai bucurăm noi în Domnul? Știți câteodată stau și mă gândesc, mă uit așa la dumneavoastră. Dacă ar fi o oglindă mare, gândiți vă că e o oglindă mare aici și fiecare v ați vedea în oglindă.

[23:44]Știți că v a schimbat fizonomia feței? Știți? Știți, fraților, mie așa îmi place să cred. La adunare ar trebui să avem cu toate că nici eu nu sunt întotdeauna. Trebuie să fim bucuroși. Unul care primește mântuirea în dar să fie bucuros.