Plecând de la textul din 1 Corinteni capitolul 1, pastorul Emi Ciupe prezintă un mesaj despre ce este Biserica și care este rolul acesteia.
Această prelegere scoate în evidență patrimoniul spiritual al bisericii, care trebuie prețuit și protejat. El avertizează că dezbinarea este principalul pericol care poate distruge acest patrimoniu și îndeamnă la unitate în biserică.
Predica oferă o perspectivă echilibrată asupra vieții bisericești, încurajând credincioșii să aprecieze bogățiile spirituale pe care le au în Hristos și să le cultive prin unitate și slujire reciprocă.
Mesaj înregistrat la data de 19 ianuarie 2025 în Biserica Antiohia.
Pasaje biblice menționate în această predică: 1 Corinteni 1, Ioan, Efeseni
Transcriere
[0:00]vă invit să vă Ridicați împreună cu mine și să deschideți Sfânta Scriptură în 1 Corinteni capitolul 1 și îngăduiți vă în această dimineață să citesc primele 16 versete 1 Corinteni Capitolul I primele 16 versete Pavel chemat să fie Apostol al lui Iisus Hristos prin voia Lui Dumnezeu și fratele soen către biserica lui Dumnezeu care este în Corint către cei ce au fost sfințiți în Hristos Iisus chemați să fie sfinți și către toți cei ce cheamă în vreun loc numele lui Iisus Hristos domnul lor și al nostru har și pace de la Dumnezeu Tatăl nostru și de la Domnul Iisus Hristos Mulțumesc Dumnezeului meu totdeauna cu privire la voi pentru harul lui Dumnezeu care v a fost dat în Iisus Hristos căci în el ați fost îmbogățiți în toate privințele cu orice vorbire și cu orice cunoștință în felul acesta mărturia despre Hristos a fost bine întărită în mijlocul vostru așa că nu duceți lipsă de niciun fel de dar în așteptarea ară Domnului nostru
[1:00]Iisus Hristos el vă va întări până la sfârșit în așa fel ca să fiți fără vină în ziua venirii Domnului nostru Iisus Hristos credincios este Dumnezeu care v a chemat la părtășia cu fiul său Iisus Hristos Domnul nostru vă îndemn fraților pentru numele Domnului nostru Iisus Hristos să aveți toți același fel de vorbire să n aveți dezbinări între voi ci să fiți uniți în chip desăvârșit într un gând și o simțire Deci fraților am aflat despre voi de la e cloei că între voi sunt certuri vreau să spun că fiecare din voi zice eu sunt a lui Pavel și a lui Apolo și eu a lui chifa și eu a lui Hristos Hristos a fost împărțit Pavel a fost răstignit pentru voi sau numele lui Pavel ați fost voi botezați mulțumesc lui Dumnezeu că n am botezat pe Niciunul din voi afară de Cris și gaius pentru ca nimeni să nu poată spune că ați fost botezați în numele meu Da am mai botezat și casa lui stefana încolo nu știu să mai fi botezat pe altcineva Amin vă rog să vă reașeza
[2:04]sunt onorat să stau înaintea dumneavoastră în această dimineață și sunt onorat de prezentarea așa de în detaliu la care nu trebuie să mai adaug nimic suntem bucuroși să fim în București pentru o nuntă ieri așa că sunt onorat de invitația Fraților de a sluji în această dimineață Dacă tot am rămas în București Nu ne am întors la Suceava vă aduc salutul Bisericii Creștine după evanghelie Diaconia din Suceava ă în care slujesc de ceva vreme dorim ca Domnul să vă întărească în tot ceea ce faceți bun pentru numele lui și pentru Lauda lui în așa fel încât Lucrarea Domnului și din locul acesta să crească orice instituție și orice organizație din țara noastră are un patrimoniu Ce este patrimoniu când vorbim despre patrimoniu ne ne referim la totalitatea de bunuri de care o organizație sau o instituție dispune și de regulă în patrimoniu intră clădirea intră autovehiculele ăăă intră aparatura de care este nevoie în cutare fabrică
[3:04]pentru ca lucrurile să fie realizate și atunci când ne uităm la biserică bisericile în cea mai mare parte au câte un patrimoniu cea mai mare parte a bisericilor din țara noastră au clădire unele au și anexe avem și parcare care i pavat sau este asfaltată când vii aici în clădire avem aparatură avem lucruri în care am investit bani avem un cont bancar în care avem niște bani care ne folosim și pe care investim în lucrarea domn așa că orice biserică are un patrimoniu mai mic sau mai mare însă ceea ce diferențiază o biserică de o instituție organizație un ONG public din țara noastră este că o biserică are și un patrimoniu spiritual Biserica are niște bunuri pe care le deține pe care le posedă și care sunt invizibile care nu se văd care nu figurează în Cartea funciară pe care nu le poți conduce nu le poți muta de aici de colo însă Biserica are parte de acest patrimoniu spiritual și aș argumenta în această dimineață că patrimoniul spiritual al
[4:05]unei biserici este mai important decât patrimoniul material al unei biserici pentru că dacă se întâmplă ceva nefericit și o clădire ia foc lucrurile pe care le avem din cărămidă și din BCA iau foc și se fac scrum Adevărul este că o biserică poate rezista în continuare o biserică poate continua să existe Evident nu mai este confortul care era înainte când era clădirea și locul și spațiul și anexele dar chiar și fără ele o biserică poate continua să existe și probabil că o o groază de biserică în toată lumea aceasta care au pierdut patrimoniul spiritual prin persecuție prin război prin accidente nefericite acolo bisericile au continuat să existe pentru că patrimoniul spiritual al unei biserici este mult mult mai important decât patrimoniul material așa că în această dimineață din 1 Corinteni Capitolul I aș vrea să ne uităm la acest patrimoniu spiritual care sunt acele bogății spirituale pe care biserica le are care sunt acele bunuri de care
[5:01]dispunem și pe care uneori nu le prețuim așa de mult pentru că ne este mai ușor să prețuim lucrurile vizibile fizice pe care le vedem de fiecare dată când venim la casa Domnului pe care le cumpărăm și le instalăm și merg lucrurile mai bine și este mai ușor să punem mai mult accent pe ele și să le prețuim mai mult decât să prețuim ceea ce este invizibil ceea ce e imaterial ceea ce nu poți ține neapărat în mână și care totuși este absolut Vital pentru lucrarea unei biserici cunoașteți Epistola lui Pavel către Corinteni în această epistolă apostolul Pavel are multe lucruri de rezolvat și multe lucruri de taxat și multe lucruri de certat în dreptul acestei biserici însă Este fascinant să l vezi cum începe această epistolă Probabil dacă am fi fost noi am fi sărit direct pe ei am fi scris o această scrisoare și după ce i am fi salutat am fi dat pe ei însă foarte interesant că apostolul Pavel înainte să înceapă să se ia de ei cu Ce făceau rău în biserică
[5:55]are această introducere în epistola sa în care apreciază niște lucruri la ei apreciază bunurile spirituale pe care le aveau apreciază ceea ce era până la urmă cel mai important în biserica din Corint așa că aceste bunuri sunt aceleași bunuri pe care le avem și noi și pe care le are orice biserică adevărată și autentică a Domnului Iisus aș vorbi mai întâi despre Lucrarea lui Dumnezeu faptul că Dumnezeu lucrează în biserica sa este unul dintre bunurile una dintre posesiunile una dintre marile bogății pe care biserica Domnului le are apostolul Pavel începe această epistolă prezentând se pe el împreună cu fratele soen care probabil a fost coautor acestei epistole și apoi ai în versetul 2 cea mai lungă explicare a destinatarilor în celelalte epistole apostolului Pavel știți că el trece destul de ușor Pavel roba lui Dumnezeu către biserica din Efes către biserica din filipii și merge mai departe însă în dreptul bisericii din Corint apostolul Pavel are cea mai lungă
[6:56]explicație a ceea ce este până la urmă biserica locală la această întrebare cum răspundem Ce este o biserică locală pentru că evident că în orice Adunare de oameni reprezintă și o biserică nu orice grătar care îi strânge pe oameni împreună înseamnă că acolo este și biserică Și atunci ce anume este Biserica locală cum o definim definiția o avem foarte important să reținem asta în 1 Corinteni capitolul 1 versetul 2 pentru că biserica Locală este biserica lui Dumnezeu care este într un loc anume În Corint sau în București sau în Suceava către cei care au fost sfințiți sunt chemați să fie sfinți și către toți cei ce cheamă în vreun loc numele lui Iisus Hristos domnul lor și al nostru observați ce este o biserică locală adunarea de oameni care au fost sfințiți au chemarea să fie sfinți și se întâlnesc Într un în într un loc nu ca să discute politică și fotbal și meciuri și alte cele ci se întâlnesc într un loc
[7:52]ca să cheme împreună numele lui Iisus Hristos domnul lor și al nostru ceea ce vorbește apostolul Pavel în versetul 2 are de a face cu Lucrarea lui Dumnezeu pentru că asta este ce face Dumnezeu Dumnezeu ne sfințește Dumnezeu ne face chemarea să fim sfinți și Dumnezeu pune în inima noastră această dorință de a ne strânge într un loc și de a chema numele lui Iisus Hristos domnul lor și al nostru în versetul 2 avem și acest Paradox că suntem sfinți dar suntem chemați să fim sfinți când citești în fugă aproape că te întrebi bun cum vine asta Că e aproape o contradicție Păi Ori suntem sfinți ori nu suntem sfinți Aici este par ul creștin că într un sens suntem sfinți și într un alt sens încă Trebuie să ne mai sfințim într un sens în sensul relației noastre cu Dumnezeu al poziției noastre înaintea lui Dumnezeu suntem sfinți am fost luați din împărăția întunericului și am fost aduși într o împărăție a luminii am fost mulși din familia celui rău și am fost
[8:46]adoptați în familia lui Dumnezeu așa că în sensul acesta Noi suntem în tabăra sfântă suntem în poporul lui Dumnezeu care este poporul sfânt și totuși ne știm umblarea noastră de fiecare zi și știm că nu suntem chiar așa desf chiar pe toate planurile și știm că încă suntem departe departe de desăvârșire așa că asta este viața de credință viața în care ești sfânt și totuși trebuie să te sfințești este o imagine asemănătoare a unui copil care este înfiat într o anumită familie are numele acelei familii gata Și a schimbat numele de familie și de acum este pe numele părinților și totuși mai este cale lungă până ajunge să semene cu părinții lui adoptivi cam asta este imaginea din din din din acest verset Am fost sfințiți Am fost aduși în familia lui Dumnezeu Și totuși încă nu semănăm cu Dumnezeu chiar la nivel desăvârșit așa că asta este lupta noastră și strădania noastră în fiecare zi pe care ne ajută Dumnezeu s o facem să ne asemănăm și Să
[9:44]arătăm tot mai mult cu Dumnezeu așa că tot ce am zis până acum are de a face cu Lucrarea lui Dumnezeu de fapt parte din ceea ce înseamnă sfințirea și această luptă strădanie personală ca să fiu sfânt are de a face și cu mă strânge împreună cu biserica într un loc anume ca să chem numele lui Iisus Hristos domnul lor și al nostru așa că asta face Dumnezeu în biserica lui Dumnezeu lucrează și asta Într adevăr nu se vede cam de la o zi la alta ci se vede pe parcursul timpului tot așa cum un copil nu și dă seama de azi pe mâine Cam câte lucruri face părintele dar odată ce copilul a plecat din casă și s a căsătorit și se uită la 18 ani pe care i a avut în casa părintească își dă seama cât de multe lucruri au făcut părinții pentru el toți am trecut pe aici când am părăsit cuibul Cam așa este și cu Lucrarea lui Dumnezeu nu neapărat o vezi de la au zil alta nu neapărat Dumnezeu lucrează totdeauna așa într un mod care uimește care toată lumea stă rămâne
[10:42]șocată Uau ce a făcut Dumnezeu mai face Dumnezeu și lucruri de felul acesta dar probabil că cea mai mare parte a lucrării lui Dumnezeu e ascunsă e în taină e acolo în inimile noastre care au nevoie să fie sfințite și Da când te uiți în urmă la 10 ani pe care i ai petrecut în biserică la 20 de ani pe care i ai pe calea Domnului îți dai seama că Dumnezeu lucrează Asta este bunul și posesiunea bisericii poți să știi că atunci când vii aici când ești partea unei biserici când ești parte sănătoasă a trupului lui Iisus Hristos poți să fii sigur că aice Dumnezeu lucrează dar nu lucrează Dumnezeu și în afara bisericii ba da ba da dar probabil că cea mai mare parte a lucrării lui Dumnezeu în afara bisericii este lucrarea de pocăință de convingere nu asta face Dumnezeu cu cei care sunt în afara bisericii sale îi convinge și se luptă cu ei avem pasajele din Ioan care ne explică asta tocmai ca să i aducă în biserică însă odată ce omul vine în
[11:32]biserică și începe să facă parte dintr o biserică locală din trupul lui Hristos aria de lucrare a lui Dumnezeu se lărgește aici Dumnezeu nu lucrează numai pocăință în viețile noastre aici Dumnezeu ne sfințește aici Dumnezeu ne încurajează aici Învățăm despre viață despre lume învățăm din scriptură aici avem modele pe care le putem urma avem exemple de oameni trecuți prin viață oameni trecuți prin viața de credință care au făcut mai multe lucruri decât noi și ne uităm la ei și ne aliniem viețile după ei aici putem sluji sunt oportunități de slujire aici putem sacrifica aici pot renunța la mine ca să mă dedic fraților mei fratelui meu și să fac ceva pentru el să cheltui din portofelul meu ca să beneficieze celălalt așa că în biserică aria pe care prin care lucrează Dumnezeu pur și simplu spectrul acesta se lărgește și devine tot mai amplu și tot mai mare Pe măsură ce fac parte dintr o anumită biserică așa că niciodată niciodată să
[12:22]nu uităm că aici în biserică Dumnezeu lucrează mă depărtez de biserică mă deconectez de biserică Zic lasă că n am eu nevoie de frații mei că oricum toți îs acolo apă și un pământ mă deconectez de ei și încep să mă văduv esc de Lucrarea lui Dumnezeu care se întâmplă aici în biserică e drept biserica nu i perfectă și nu totdeauna este cea mai frumoasă tot așa cum un șantier în lucru Nu i chiar cel mai plăcut la privit num dacă te a duce la un șantier în lucru și te ai supărat pe acolo a zice la muncitor De ce arată așa De ce i atâta molos de ce e atâta praf de ce încă nu sunt puse geamurile zice muncitorii Păi Omul e bun Păi de a suntem în construcție Când va fi gata vii și te uiți și va fi așa este și biserica nu e gata clădirea n am terminat încă finisajele încă este un șantier în construcție și da ne mai luptăm cu moloț cu probleme pe aici pe colo cu praf cu dar știm că biserica este un șantier în lucru nu un șantier abandonat este ceva
[13:19]Ce Dumnezeu încă zidește și și construiește și o va face până la finalul istoriei și atunci când vor fi predate Cheile vom sta și ne vom u domnule Ce frumoasă e biserica lui Hristos nu asta ne promit te scriptura în efeseni va fi o zi în care biserica va fi fără pată și fără zbârcitură până atunce suntem în șantier și da ne mai chinuim ne mai împiedicăm pe aici pe colo dar mergem prin credința că Dumnezeu lucrează în biserica sa așa că acesta este primul lucru pe care ar trebui să l apreciem să l prețuim și pe care n ar trebui să l uităm atunci când ne gândim la biserica din care facem parte Dumnezeu lucrează doi este vorba despre harul lui Dumnezeu pentru că primul lucru pentru care apostolul Pavel era mulțumitor în ce i privește pe Corinteni era harul lui Dumnezeu Mulțumesc Dumnezeului meu totdeauna cu privire la voi versetul 4 pentru harul lui Dumnezeu care v a fost dat în Iisus Hristos adică atunci când îl primești pe
[14:12]Cristos în viața ta Tu de fapt primești tot harul lui Dumnezeu este harul lui Dumnezeu care prin hos îți este dat ție harul lui Dumnezeu vine la pachet cu Hristos de fapt Hristos este harul suprem al lui Dumnezeu Hristos este harul divin Ce poți dori mai mult în viața ta decât pe Iisus Hristos și toate binecuvântările care decurg dintr o relație cu el așa că harul în scriptură se referă fie la darurile la cadourile pe care ni le dă Dumnezeu noi le numim binecuvântări sau harul se poate numi la acea lucrare pe care Dumnezeu o face un har care ne învață s o rupem cu păgânătatea cu poftele lumești să trăim acuma cumpătate și da și evlavie și harul lui Dumnezeu se referă fie la cadourile lui Dumnezeu la binecuvântările sale fie la lucrarea lui în în viața noastră Care este până la urmă ă tot un cadou și tot o binecuvântare problema este că ne obișnuim cu harul lui Dumnezeu că atunci când ceva este abundent când ceva este
[15:11]din belșug începe să își piardă din acel element ă aparte părinții care au copii care tocmai ce au trecut prin sărbătorile ă din luna decembrie și aduc aminte că atunci când copilul are șapte ă cadouri în trei zile la un moment dat începe să ți plângă că a primit ce vrea și atunce îți dai seama că atunci când sunt multe multe multe cadouri îți dai seama că ceva se pierde și nu mai prețuim și noi începem să le ținem prelegeri copiilor noștri Cum era în anii 2000 când primeai de la fabrică o pungă și era mare lucru că erau acolo două banane și Erau două portocale și o sticlă de suc și ei nu înțeleg de ce Pentru că harul e prea abundent și atunci când ceva este prea abundent începem să ne obișnuim cu el și asta este de fapt una dintre greșelile noastre ale credincioșilor că ne bucurăm de harul lui Dumnezeu constant de când te trezești și până dormi și și între somn și trezire e tot harul lui Dumnezeu
[16:09]și Avem așa de multe lucruri și facem așa de multe lucruri și Avem așa de multe oportunități și Uneori viața ne merge așa de bine și sănătatea e așa de bună și salarul Este așa de bun și oportunitățile și totul este așa de bine și când este așa de mult har din partea lui Dumnezeu începem să ne obișnuim cu el de aceea ar trebui să ne aducem aminte și a trebuit să începem să prețuim din nou harul lui Dumnezeu arătat în Iisus Hristos unde se vede cel mai bine acest har în biserica din Corint în faptul că în el sau prin acest har pe care l au primit în el ați fost îmbogățiți în toate privințele cu orice vorbire și orice cunoștință acest har al domnului abundent pe care î Primim din prea plinul generozității Domnului Iisus este un un har Care este revărsat în biserică și atunci când vii la biserică atunci când ești parte din biserică atunci când ești membru și mădular sănătos într o Biserică fascinant Ce spune apostolul Pavel ești îmbogățit în
[17:09]toate privințele fascinant pentru că noi uneori tindem să vedem biserica drept acel loc unde ne rezolvăm problema Raiului și a iadului Mergem la biserică De ce Păi că nimeni nu vrea să meargă în iad Hai să mergem toți rai și cumva biserica pare că are acel unic ă acea unică țintă doar pentru Rai să fim siguri că ajungem în raice Mergem la biserică ne place nu ne place dar mergem la biserică că vrem să ajungem în rai Dar cum ar fi să vedem biserica drept o îmbogățire nu numai că cei care sunt acolo parte și care Mărturisesc împreună numele lui Hristos și sunt născuți din nou și sunt Transformați merg în rai Cum ar fi să vedem biserica drept locul unde ești îmbogățit în toate privințele și pentru lumea viitoare dar și pentru lumea de acum pentru viața de acum apost apostolul Pavel spune despre orice vorbire și orice cunoștință prin orice ceea ce se vorbește aici și prin orice ceea ce cunoaștem aici în casa Domnului suntem îmbogățiți în orice
[18:07]privință Gândiți vă la acei mulți ani pe care i ați petrecut într o anumită biserică și puneți această întrebare oare oare cum am fost îmbogățit în acești mulți ani da mă bucur că sunt pe calea Domnului și avem nădejdea că mergem în cer Dar cum altfel a fost îmbogățiți în toate privințele atunci când te uiți la biserică nu i așa că ești îmbogățit prin relațiile pe care le faci prin frații și surorile care se roagă pentru tine atunci când treci pe undeva ești îmbogățit prin faptul că copiii tăi au alți copii cu care să se joace cu care să meargă la grupă și să meargă la fotbal și să se întâlnească în parc ești îmbogățit că poți să ți legi viața de alte familii tinere și poți să ți faci concediile împreună poți să mergi împreună la munte poți să e sunt sunt frații tăi ești îmbogățit prin faptul că apar tot felul de oportunități și te unești cu frații tăi și mergem și facem o anumită slujire cheltuim bani ca să
[18:56]facem ceva anume mergem undeva să ajut pe cineva anume ești îmbogățit prin faptul că ai modele nu prea știi ce să faci Dar este cineva mai înțelept ca tine este cineva mai trecut prin viață pe care poți oricând să l suni ești îmbogățit prin faptul că sunt atâția oameni care îți învață copiii îți învață adolescenții îți învață tinerii și știi că poți să i dai pe mâna lor o oră două pe parcursul unei săptămâni ca să primească har din partea Domnului așa că toate acestea sunt modalități prin care ești îmbogățit în toate privințele pe toate planurile tale în cadrul bisericii
[19:29]așa că asta ar trebui să prețuim harul lui Dumnezeu care este manifestat în biserica lui și care ne îmbogățește în toate domeniile trei este mărturia lui Dumnezeu în felul acesta Prin faptul că biserica a primit Harul din partea lui Dumnezeu și acolo s au îmbogățit în toate privințele în felul acesta mărturia despre hos a fost bine întărită în mijlocul vostru adică apostolul Pavel spune e ceva uimitor pentru biserica din Corint că atunci când c ca se uita la ei putea totuși să l vadă pe Cristos și noi zicem imposibil așa ceva Păi nu știm Ce făceau cu darurile spirituale nu știm că se dădeau prin tribunale unii pe ceilalți nu știm Ce făceau la masa Domnului Ba da dar iată că apostolul Pavel totuși zice acolo în mijlocul lor așa răi Cum erau ei mărturia lui Cristos era bine întărită și puteai să mergi acolo la biserică și în continuare să l vezi pe Iisus Hristos așa ar trebui noi Să arătăm ca biserică să l arătăm de fapt
[20:29]pe Cristos este mărturia lui Hristos care trebuie întărită și trebuie să prindă rădăcini și trebuie să să să fie bine înfiptă în viața unei biserici pe parcursul anilor biserica nu este despre noi nu i Despre ce vrem Să arătăm noi nu este despre a fi cunoscuți noi despre a fi mari despre a fi influenți despre a fi populari despre a ști Cine i cutare biserică ci biserica este despre Hristos trebuie ca orice om care intră în cutare biserică să poate să spună Da domnule Aici este Hristos da Aici îl văd îl văd în rugăciune îl văd în predică îl văd în masa Domnului îl văd în ceilalți și astfel mărturia lui Iisus Hristos să fie bine întărită Adică cine vine aice să nu se întrebe domnule oare oare ce fac oamenii ăștia oare de ce s au trezit duminică dimineața cu noaptea în cap când puteau să doarmă Oare de ce nu să fie foarte clar pentru cine vine aici pentru Cine intră în contact cu noi pentru cine aude de noi să fie foarte clar ce se întâmplă aici De fapt această
[21:22]mărturia lui Iisus Hristos este inima oricărei biserici Aici este de fapt pulsul bis bisericii în această mărturie a lui Cristos care este bine întărită de a lungul anilor pentru că biserica Nu e despre banii mei dorințele mele plăcerile mele imaginea mea Aici nu neapărat vin ca să mi încarc eu bateriile ca și când Biserica e despre mine pentru că în imaginea asta cu vin să mi încarc bateriile Întrebarea este și dacă ai bateriile pline nu mai vii bateria plină nu o mai pui la priză Așa că ar trebui să vedem biserica mai puțin despre noi mai mult despre Cristos și eu prin ceea ce fac în tesc de fapt mărturia lui Hristos în mijlocul nostru astea nu sunt povești trecerea de la biserică la adunare religioasă e foarte
[22:09]subtilă este extrem de ușor să începem să nu mai fim biserică pentru că aice se întâmplă orice mai puțin Cristos se întâmplă proiecte și vrute și nevrute și se zice și se vorbește și se cântă mai puțin despre Hristos Cum se întărește această mărturie Păi odată are de a face amvonul foarte mult și de aceea și ne dorim și scrie aici Îl vedem pe Iisus ne dorim să vină aice și să ne spună unul vrute și nevrute din viața lui că nu ne interesează ne dorim ca aici din amvon să se vadă Cristos însă dacă lăsăm ideea aceasta de mărturie a lui Cristos doar la nivelul amvonului avem lucrurile ușor ușor dezechilibrate de ce Pentru că nu predicatorul trebuie să l arate pe Hristos și trebuie să întărească mărturia lui Hristos în mijlocul unei adunări este responsabilitatea fiecăruia nu este ceva ce pasăm la fratele predicator el Să ni l vestească el Trebuie să l arate pe Hristos e adevărat trebuie să l arate pe Hristos Dar eu nu Adică eu când mă pun lângă fratele meu
[23:14]nu trebuie să l arăt pe Hristos eu când mă pun lângă cineva care a venit nou nouț în biserică oare eu nu trebuie să l arăt pe Hristos eu care merg la grupa de copii eu care merg la tineret oare eu nu Ba da toată lumea Așa că această mărturie care a lui Hristos care se întărește bine de tot în mijlocul nostru e drept prezbiterii conduce a Bisericii au o responsabilitate aparte dar în același Tim să nu le o pasăm cu totul ei să facă noi consumăm ei să întărească mărturia lui Hristos nu fiecare dintre noi facem asta și în măsura în care fiecare membru și fiecare mădular al unei biserici îl arată pe Hristos biserica va deveni tot mai bine statornicită în acest adevăr al mărturiei lui Dumnezeu așa că atunci când se vine aici și Hristos este prezentat și este vizibil și este predicat și este arătat acesta este unul dintre bunurile bisericii unul dintre bunurile spirituale ale bisericii patru darurile lui Dumnezeu așa că versetul 7
[24:12]nu duceți lipsă de niciun fel de dar în așteptarea arătării Domnului nostru Iisus Hristos înainte ca apostolul Pavel să intre în ei în capitolul 12 și să taie în carne vie pe modalitatea în care foloseau darurile ai acest verset foarte interesant un apostolul Pavel le apreciază că deși abuzau ei de vorbire al lim proorocie și alte cele totuși nu le lipsea niciun dar Dumnezeu a fost atât de bogat cu ei a fost atât de bogat cu acea biserică încât nu le lipsea niciun dar în așteptarea arătării Domnului nostru Iisus Hristos V ați gândit vreodată Cât de uimitor este lucrul acesta Pentru că Dumnezeu este acela care oferă darurile bisericii sale de aceea apostolul Pavel are certitudinea că nu lipsește niciun dar dacă domnul Ne ar fi dat nouă responsabilitatea asta să împărțim noi darurile Cam cum vrem am fi ajuns ca biserica din Corint Noi am fi bătut pentru darurile mari pentru acelea vizibile publice care toată lumea se
[25:07]uită zice uau uau însă pentru că Domnul este acela care împarte darurile domnul știe să împartă darurile după înțelepciunea lui în așa fel încât unei biserici să nu i lipsească nimic să aibă acolo în rândurile ei tot ceea ce are nevoie ca să continue Lucrarea Domnului până la arătarea Domnului e drept o biserică mică care are doi trei oameni Probabil că acolo sunt unele lucruri care lipsesc e drept și e nevoie să vină Se ruga fratele ai nevoie să vină și alții să ajute însă Probabil că într o biserică ce depășește 50 de membri Probabil că putem avea aceeași siguranță apostolului Pavel nu ne lipsește niciun dar tot ceea ce avem nevoie este aici noi așa că important nu
[25:52]i să cerem daruri ci important să vedem cine l are cine se poate pune în slujba Domnului Cine poate sacrifica Cine își poate asuma responsabilitatea Cine este gata să lase confortul lui de mers la biserică oată sau de două ori pe săptămână și atâta tot ci să pună mâna pe treabă și să facă ceva așa că iată ce frumos este că în biserică Dumnezeu dă daruri și nu lipsește niciun dar așa că știi că tot ceea ce are nevoie ca o biserică să continue este deja prezent aici așa că te bucuri de darurile pe care frații le au de daruri pe care surorile le au de darurile pe care tinerii le au de darurile pe care bătrân le au și în felul acesta te uiți la Ce frumos este că atunci când venim împreună și punem la comun darurile noastre și uite că avem o lucrare a unei biserici care merge de mai mult de 100 de ani așa că Iată bogăția unei biserici darul meu și darul tău și ceea ce poți să aduci Aici este bogăția bisericii a că Evident Ce se întâmplă când nu
[26:52]aduci biserica se răcește când eu încălzesc un scaun dar nu încălzesc cu o lopată metaforic vorbind la treabă biserica sărăcește când eu stau fac nimic Lasă că are cine să facă la noi Uite ce Mulți sunt Mie mi a trecut timpul să fac alții biserica sărăcește pentru că eu nu aduc acel Dar acel Dar pe care l a dat Dumnezeu bisericii sale așa că atunci când ne gândim la biserică la darurile pe care le avem î vedem ca pe niște bogății care trebuie aduse trebuie investite ca în economia românească că dacă nu nu faci nimic banii se devalorizează și până la urmă nici nu mai valorează dar Câtă vreme investești abia acolo este rodnicia și este ă este bogăția cinci Aș vorbi și despre
[27:44]credincioșia Domnului o biserică se bucură de faptul că domnul este credincios față de ea credincios este Dumnezeu versetul 9 care va chemat la părtășia cu fiul său Iisus Hristos Domnul nostru pot să fi sigur că față de biserica sa Domnul e credincios problema cu credincioșia nu i niciodată la domnul este întotdeauna la noi noi mai umblăm cu dubla măsură mai acuma suntem într un fel mai acum suntem altfel acuma suntem așa în flăcări și suntem gata să ne apucăm de cutare treabă și peste două luni nu se mai poate că sunt prea ocupat cu timpul și trec printr o situație prea grea în viață și când te uiți la biserică poți să fii sigur că atâta cât biserica aceea este o biserică adevărată Hristos Dumnezeu va fi credincios bis bisericii sale atent Hristos a murit pentru biserica sa crede cineva că va lăsa pur și simplu biserica nu dacă și a dat sângele lui pentru ea asta am mărturisit la masa Domnului atunci normal că Iisus Hristos va rămâne
[28:40]credincios bisericii sale de regulă când e o sărbătoare a Bisericii și marcăm încă un an de la înființare de regulă atunci ne uităm în urmă și zicem ce credincios a fost domnul față de noi noi mai cu ale noastre Dar domnul a fost credincios Evident în această dimineață să nu așteptăm până la următoarea sărbătoare a Bisericii ca să vedem și ca să mărturisim că Iisus Hristos a fost credincios față de biserica antiohia față de bisericile din care facem parte și atunci un Dumnezeu credincios mă cheamă pe mine ce să fiu credincios să fiu credincios Dar când vorbim de ideea aceasta de a fi credincioși noi putem de regulă așa să fim credincioși în sensul de creștini religioși să ne mai citim Biblia Să mai zicem câte o rugăciune ne mai rugăm înainte de masă și să fim credincioși dar acum ar fi dacă am vorbi mai mult despre credincioșia față de biserica locală e drept o virtute care se cam pierde în ultima perioadă mai ales de când
[29:40]segmentul online a ajuns să influențeze foarte mult dinamica bisericilor În ce sens în sensul în care poți să fii în mai multe biserici în același timp și poți să te uiți și acolo și acolo și la ceilalți e mai fain și la ceilalți e mai bine și la ceilalți e mai interesant și asculți și de acolo și de de acolo și de acolo ceea ce nu i în sine o problemă fac și eu asta numai că fără să ne dăm seama putem să ajungem să fim membri Într o biserică dar cu mintea în altă biserică acolo e mai bine acolo e mai da iarba e mai verde la vecin și încet încet ne pierdem credincioșia față de biserica din care facem parte și dacă folosim această imagine a trupului Păi mădularul funcționează pentru trupul lui mâna mea nu funcționează pentru mădularul Dum dumneavoastră pentru trupul dumneavoastră mâna mea ajută trupul meu Evident nu vorbesc aici nu mai mergem pe la alte biserici să nu mai e perfect
[30:36]normal dar vorbesc despre faptul că ar trebu să avem o credincioșie față de biserica în care Dumnezeu ne a așezat a fost o vreme când asta era nu când ne uităm la înaintașii noștri n aveau nicio problemă își luau o săptămână concediul de ce Că trebuia construită biserica erau acolo erau Trup și suflet pentru biserică nu prin tot Bucureștiul și de fapt niciunde așa că un Cristos care este credincios un Dumnezeu care este credincios față de biserica sa locală și de biserica sa universală în toată lumea toți credincioșii dar este credincios față de biserica din Corint Cum este credincios față de biserica din antiohia pe un astfel de Dumnezeu nu mă cheamă pe mine să fiu credincios la 100 de biserici mă cheamă în pine să fiu credincios la biserica din care fac parte Câtă vreme fac parte din ea să fiu aici cu inima și cu trupul Și cu minte cu banii și cu darurile și cu atenția și cu familia mă cheamă să fiu aici ca să fiu credincios bisericii locale Iată
[31:27]Deci patrimoniul spiritual al bisericii locale iată ce ar trebui să prețuim la adunarea noastră faptul că aici Dumnezeu lucrează ne oferă harul Său care ne îmbogățește pe toate planurile Hristos este vizibil darurile le primim ca să le punem în slujba altora și în felul acesta bogăția să fie și mai mare și Hristos este credincios bisericii sale Și totuși există ce poate strica foarte foarte foarte mult biserica Domnului este ceva Ce poate lovi în plin în aceste bu din patrimoniul spiritual al bisericii noastre pentru patrimoniul material pentru clădire și pentru ce mai avem focul distruge tot ai nevoie de un scurt circuit undeva nici nu l a văzut nimeni Și ai nevoie de oră și totul este
[32:21]scump așa că bazat pe ceea ce urmează în continuarea versetului aș argumenta că așa cum focul distruge tot în ce privește patrimoniul material tot așa dezbinarea distruge tot în ce privește patrimoniul spiritual dezbinarea lipsa de unitate este acel foc care era de tot pot să vină pompierii pot să vină frații că nu mai ai ce stinge adică nu l mai poți stinge trebuie să l lași să se stingă de la sine și când s a stins de fapt n a mai rămas nimic de aceea după ce îi apreciază pentru toate lucrurile pe care le au apostolul Pavel in intră în pâine vorba noastră vă îndemn fraților pentru numele Domnului nostru Iisus Hristos să aveți toți același fel de vorbire să n aveți dezbinări între voi și să fiți uniți în chip desăvârșit într un gând și o simțire așa de mari erau certurile în biserica din Corint știm din capitolele următoare că erau prin tribunale se judecau unii cu ceilalți dar așa de mari erau dezbinările încât apostolul Pavel
[33:24]zice oameni buni Păi am auzit de la e cloei adică nici n a văzut el a auzit Pentru că așa suntem noi oamenii lucrurile bune nu prea le zicem dar dezbinarea și lipsa de unitatea Să se afle imediat se întâmple ceva numai Vu ești orașul știe toată lumea că na e mai simplu de dat mai departe lucrurile rele decât lucrurile bune Observați dezbinările lor erau pe
[33:49]predicatori unii se aliniau în spatele lui Pavel Pavel fiind cel mai probabil cel mai neimportant apoi unii urcau o treaptă sunt a luat Apolo acelui tare în scripturi unii urcau altă treaptă Nu eu sunt a lui Pavel a lui Petru Ucenicul Domnului Iisus vocea acolo în cei 12 și Cine era cel mai spiritual în biserică zice eu nu s cu oamenii Eu sunt cu Hristos și uite așa se certau și erau râ Că nu puteau sta pe bancă unul lângă celălalt stăteau probabil pe partea lui Cristos și partea lui Pavel și partea lui Apolo și și erau dezbinări în biserică așa că Pavel î întreabă Hristos a fost împărțit Pavel a fost răstignit pentru voi în numele lui Pavel ați fost voi botezați și interesante cuvintele apostolului Pavel când în 2025 pare că puterea unei biseri și puterea unui predicator este în câți botează care s bisericile acelea Mari unde avem coadă la botez apostolul Pavel zice mulțumesc Domnului că n am boteza pe nicicare dintre voi mai ales în
[34:46]versetul 17 de fapt Hristos nici nu m a trimis să botez ci m a trimis să propovăduiesc Observați problema lipsei de unitate care se vede apoi în Ce făceau în tribunale apoi se vedem cum își exercitau darurile spirituale apoi se vedem cum participau la masa Domnului și de fapt lista de unitate este cam acel fir roșu care trece prin toată Epistola 1 Corinteni unul dintre cele mai simple lucruri pe lumea asta este să dezbine cu voie sau fără voie uneori interesul nostru și dorințele noastre sunt așa de puternice încât suntem gata să facem orice orice fel de Sacrificiu să să călcăm peste orice numai să se întâmple cum vreau eu biserica însă ar trebui să fie locul unității și tot așa cum ne dorim să protejăm patrimoniul material și avem stingătoare și hidranți și camere de supraveghere și investim bani în rețeaua electrică să nu se întâmple
[35:43]una alta și ne punem la punct cu Isus și cu toate cele tot așa ar trebui să protejăm cât de mult se poate patrimoniul spiritual al bisericii în așa fel încât ceea ce avem ca bun spiritual și duhovnicesc aici în sânul ul bisericii noastre să nu fie distrus de dezbinare de aceea unitatea este în lista de interese a conduceri unei biserici și aproape sigur că frații își pun problema Cum să facem să fie mai multă unitate încearcă să aplaneze una și alta care se întâmplă responsabilitatea unității din nou n ar trebui pasată pe frați să facă Ei unitate nu e ca și când există un buton roșu acolo la prezbiteri pe care scrie unitate și apes butonul și se întâmplă unitate nu nu funcționează lucrurile așa și unitatea ține de mine unitatea ține de ceea ce fac eu și de ceea ce nu fac eu pentru că dacă vrem să formăm acest climat de unitate Atunci trebuie să vedem și partea pozitivă și partea
[36:40]negativă pentru că dacă vrei să ai unitate sunt unele lucruri pe care n ar trebui să le faci Dar nu i suficient pentru că sunt și unele lucruri pe care ar trebui să le faci dacă este să ne uităm la partea negativă ce să nu facem ca să fie unitate atunci aice mă mă mă gândesc la faptul că n ar trebui să fie bârfe împărțire în tabere certuri cuvinte aruncate aiurea acuze nefondate lucruri spuse la nervi amărăciune lipsa iertării ar trebui să nu zic tot ce mi vine când îmi vine trebui să las să mă liniștesc să mă răcoresc nu spunând ci să mă răcoresc la casa mea și apoi să vin și să zic dacă chiar este ceva de zis Astea sunt lucrurile pe care n ar trebui să le facem dar nu este suficient atât pentru că sunt și unele lucruri pe care trebuie să le facem pentru ca unitatea să fie întărită de exemplu invită pe cineva la tine Vorbește și cu altcineva la biserică doar nu doar cu cine te ai Ăă ă
[37:35]obișnuit Vino la evenimentele bisericii formează legături încurajează pe cineva Apreciază pe cineva Roagă te pentru cineva Pune te lângă altcineva pe bancă Du te la unul dintre departamente și spune o binecuvântare și în felul acesta iată că sunt și unele lucruri care formează dragostea noi ne concentrăm doar pe cele negative Cum să facem să să să nu stricăm unitatea Păi fraților hai să nu ne cer să nu fie bârfe să e foarte bine este esențial dar în același timp există și partea pozitivă Ce trebuie să facem ca să fie unitate Cina Domnului nu este niciodată în scriptură prezentată decât în contextul bisericii nu avem niciun caz în scriptură în care cineva pe persoană fizică la el acasă Să ia Cina de ce Pentru că unul dintre lucrurile pe care le arătăm la masa Domnului dincolo de jertfa Domnului Iisus că ne uităm în trecut la ce a fost ne uităm înainte la ceea ce va veni unul dintre lucrurile pe care le facem la masa Domnului este că
[38:30]ne uităm în jur de aceea Cina Domnului este ceva ce facem corporativ ceva ce facem împreună de ce Pentru că Cina Domnului reflectă sau ar trebui să reflecte unitatea dintre noi de aceea zice apostolul Pavel ceva mai târziu că nu puteți lua Cina Domnului când unu i ghiftuit și unu i beat și unu i flămând Deci ce unitate asta cum să iei Cina Domnului spunând că noi suntem în unitate când Voi nu sunteți în unitate de asta apostolul Pavel Chiar are niște probleme cu ei pe modul în care luau Cina de ce Pentru că luau cina fiecare cum voiau Dar nu era unitate acesta este unul dintre lucrurile pe care î comunicăm la masa Domnului Eu sunt în unitate cu frații mei de aceea zice Biblia este o singură pâine și un singur vin pe care î împărțim și astfel există acest element de unul care se împarte la mai mulți pentru că este același Hristos care s a împărțit la fiecare și fiecare îl avem pe Hristos și venim împreună ca trup al
[39:23]său așa că asta am celebrat la masa Domnului un ATE faptul că nu există dezbinare faptul că sunt în regulă cu frații mei cu în relațiile mele cu cei din jurul meu asta Ar trebui să fie biserica ar trebui să ne luptăm pentru unitate trebui să fim gata să facem orice sacrificiu să ne ținem gura dacă e nevoie dar să nu produc dezbinare și aș încheia
[39:57]noastră este mai dezbinată ca niciodată nu i așa și pe unde te uiți toată lumea e dezbinată pe probleme economice pe probleme politice nici nu mai vorbim și nici nu i gata c mai vine un rând de alegeri și atunci întrebarea mea este cetățeanul de rând din România românul nostru la Ce instituție să se uite în țara asta ca să vadă unitate dacă nu la biserică Că te uiți la Parlament te uiți la guvern te uiți la SANEPID te uiți la poliție te uiți la Oriunde te uiți e dezbinare atunci pare că în toată țara noastră a mai rămas o singură instituție care poate să arate unitate o singură instituție care îi adună pe oameni deși au votat diferit unii au fost cu unul unii au fost cu celălalt o singură instituție în care Putem să lăsăm ceea ce ne separă și să punem mai mult accent pe ceea ce ne Unește o singură instituție în care e mai important ce ne Unește decât ceea ce ne separă unii pe ceilalți Atunci cum fi ca în acest context Jale de tot electoral și politic
[41:02]și social și din România cum ar fi ca bisericile Domi să înceapă să arată să arate unitatea dar nu Teoretic matematic că știm că în biserică trebuie să fie unitate și să fie o unitate autentică reală una tangibilă vine cineva și vede ceea ce se întâmplă aici să vadă această unitate de aceea vă încurajez ca măcar aceleași eforturi care au fost depuse la ISU și toate cele această clădire să fie protejată măcar aceleași eforturi să le depunem pentru a forma unitate în biserică în așa fel încât pentru anii care stau înainte și generațiile care se vor succeda în această biserică să se poată bucura de acest patrimoniu spiritual pe care Dumnezeu l a lăsat bisericii sale