Învierea: Începutul unui nou capitol (Marin Prisacariu)

0

Ce se întâmplă când învierea lui Isus devine mai mult decât un salut de Paște, și ajunge să-ți transforme viața? Pastorul Marin Prisacariu pornește de la întâlnirea dramatică dintre Saul și Hristos cel viu pentru a arăta cum realitatea învierii schimbă radical prioritățile, direcția și inima oricărui om.

Nu este vorba doar despre un eveniment din trecut, ci despre o putere care și astăzi rupe lanțuri, aduce speranță, naște bucurie și deschide un nou capitol pentru cei care cred în El. Mormântul e gol, crucea e goală, dar tronul e ocupat – Hristos domnește și mijlocește pentru noi!

Un mesaj care te provoacă să trăiești cu inima aprinsă de realitatea că Isus este viu. Învierea nu rămâne în trecut – ea continuă să aducă bucurie, pace și putere tuturor celor care cred cu adevărat.

Mesaj înregistrat la data de 20 aprilie 2025 în Biserica Antiohia.

Pasaje biblice menționate în această predică: Ioan 10:17, Luca 24:32-33, Isaia 53, Efeseni 1:17-21

Transcriere

[0:00]În dimineața aceasta ar dori să vorbesc puțin despre minunea învierii. Minunea învierii. Și știu foarte bine că pentru unii învierea este o nebunie. Este o nebunie.

[0:27]Cum spune un proverb românesc că mortul de la groapă nu se mai întoarce. Cu toate acestea, Domnul nostru Iisus Hristos, slăvit să fie numele lui, infirmă cumva proverbul acesta și înviază. este viu. Slăvit să fie numele lui, că el este viu în vecii vecilor. Și așa cum spune în Ioan 10: 17 spune: Tatăl mă

[1:03]iubește pentru că îmi dau viața ca iarăși s o iau. Cu alte cuvinte, ca să înviez. El este viu. Hristos este viu. Este interesant cu noi creștinii. Suntem multe confesiuni culte creștine. Multe. Nu zic un număr ca să nu greșesc și ne închinăm diferit. Dacă vă uitați pe unde vă duceți, o să vedeți o altă închinare decât cum am făcut noi în dimineața aceasta programul în locul

[1:55]acesta, dar cu toții, cu toții avem ceva în comun. Și acest lucru este învierea. Pentru noi, credincioșii, învierea este temelia de bază. Fără înviere noi în dimineața aceasta nu am fi fost în locul acesta. Fără înviere nu am fi fost în locul acesta. Noi suntem rodul învierii și Iisus Hristos este viu.

[2:38]Amin. Slăvit să fie Domnul. Și aș putea să spun că fără înviere degeaba facem programe, degeaba cântăm, degeaba ne rugăm, că într un fel totul ar fi înzadat, dar slăvit să fie Domnul pentru că El este viu în vecii vecilor. Amin. Dacă ne uităm în Sfânta Scriptură, veți constata un lucru. Că de la început ucenicii când au început să vestească cuvântul lui Dumnezeu, știți ce aveau la baza vestirii lor? Pe unde mergeau peste tot în Ierusalim și pe unde îi trimitea Duhul lui Dumnezeu? Deci ce avea la bază în predica lor, în vorbirea lor? Deci ce avea la bază? Învierea. Învierea. Iar multora nu le a plăcut lucrul acesta și nu credeau lucrul acesta și

[3:49]unii se împotriveau. E prea de tot. E prea de tot. Dar ei au mers mai departe cu propovăduirea, cu vesirea învierii Domnului nostru Iisus Hristos. Slăvit să fie numele lui. Și noi facem lucrul acesta. Și noi facem lucrul acesta. Vestim moartea Domnului, dar vestim și

[4:18]învierea lui, pentru că El este viu în vecii vecilor. Amin. Revenind la pasajul care l am citit, apostolul Pavel, Saul, cum era numit la vremea respectivă, era un vrăjmaș. al Domnului, al învierii. Era un prigonitor. Chiar dacă era un om înțelept, chiar dacă era un om învățat, chiar dacă era un om care avea multe cunoștințe despre viață, era și într un fel filozof, el nu putea să accepte învierea. Nu se poate așa ceva. Nu se poate ca Hristos să fie înviat. E o erezie și mă voi împotrivi cu tot sufletul, cu toată puterea mea să stârpesc această erezie. Și în acest scope cuvântul lui Dumnezeu că s a dus s a dus la marele preot și i a cerut

[5:37]scrisori către sinagogile din Damasc ca dacă va găsi pe unii umblând pe calea credinței. Cu alte cuvinte, în ce credeau ei? în înviere, că în asta credeau ucenicii. Pe calea credinței, atenție, nu făcea nicio distincție. Spunea așa: "Aât bărbați cât și femei, ce să facă? Să i aducă legați la Ierusalim.

[6:09]Ba mai mult, nu numai legați, nu mai întemnițați, că dacă mergem puțin în spate, veți vedea că pe Sfântul Ștefan deci ce au făcut? L a omorât cu pietre pentru că credea în înviere. l a omorât cu pietre și el a zis: „Dați mi mie scrisori, dați mi mie putere și o să stârpesc această

[6:43]învățătură, această credință, neștiind că el de fapt se luptă cu Dumnezeu, neștiind că el de fapt nu se lupta cu oamenii, de fapt se lupta cu Dumnezeu. Și a început lucrarea, în nebunia lui a început lucrarea aceasta și s a dus la Damasc putere de la marii preoți. S a dus să prindă credincioșii, cei care credeau în înviere. Dar slăvit să fie Domnul că, fraților, cât de bun este Domnul. Nu l a lăsat pe nebunia lui. Nu l a lăsat să și ducă planul la

[7:35]îndeplinire. Ce spune cuvântul lui Dumnezeu atât de frumos că pe drum, pe când mergea hotărât i a apărut o lumină care este Hristos. Așa spune cuvântul lui. El este ce este lumina lumii. Și a auzit o voce Hristos îi vorbea și i vorbea cu dragoste. Să știți, nu l a mustrat, nu i a zis nimic de rău, doar i a zis

[8:08]atât. Saule, Saule, pentru ce mă prigonești cu dragoste? Și el nu știind ce se întâmplă pentru că îl cădea pe Hristos mort. Cumva îi spune să se identifice că el nu credea că este Hristos și spune„Dar cine ești, Doamne? Că și dădea seama că e din natură divină. Vedea de unde vine lumina și vocea și a zis: „Dar cine ești, Doamne?"

[8:43]Și ce i spune Hristos? care era viu, nu era mormânt, era viu. Deci ce i spune? Sunt Iisus pe care îl prigonești. Sunt Iisus pe care îl prigonești și sunt viu. Nu sunt mort, ci sunt viu. Ce mi se pare interesant că atunci când omul crede în Iisus Hristos cel înviat din morți, se întâmplă ceva. Se întâmplă o metamorfoză.

[9:21]Se trage cumva macazul în viața credinciosului. Nu mai poți să mergi înainte. Dacă înainte mergeai cum mergeai, în momentul în care te ai întâlnit cu Hristos, se întâmplă ceva. Se întâmplă o transformare, o schimbare a felului de viață. Și apostolul Pavel spune așa în versetul 6, aș vrea să l recitesc, tremurând și plin de frică, spune că el a

[10:02]zis: Doamne, ce vrei să fac? Dar parcă mai devreme știa ce are de făcut. să meargă la Damasc, să prindă pe toți credincioșii care cred în înviere și să i bage în închisoare sau poate să i omoare. Și de data aceasta, fără să i zică Domnul nimic ce să facă, se produce ceva în interiorul

[10:41]lui, ceea ce ar trebui să se producă în inimile tuturor celor care cred în învieri. Pentru că el vine de bună voie și nesilit de nimeni și spune: „Doamne, ce vrei să fac? Pentru că pe drumul pe care am plecat, eu nu mai vreau să merg înainte. Eu vreau să mă întorc și eu nu mai vreau să fac voia preoților, voia nimănui de pe

[11:15]pământul acesta decât vreau să fac voia ta. Pentru că tu ești viu, pentru că tu ești Dumnezeu și pe tine vreau să te urmez. și vine și spune: „Doamne, ce vrei să fac? Apoi, frate, soră, musafir, iubit ascultător, vreau să vă spun ceva. Mulți în zilele noastre spun: Hristos a înviat și e frumos și

[11:54]este adevărat. Dar nu trăiesc și nu cred. Zic cu limba, cu buzele, dar nu cu inimi. Când ai spus ă Hristos a înviat, trebuie să spui din inimă și apoi ceea ce spui trebuie să trăiești în viața ta. Și dacă ne uităm la toți ucenicii în Sfânta Scriptură, nu avem timp acum să îi menționăm pe toți,

[12:33]să vedeți că ei au trăit o schimbare radicală în viețile lor. pentru ei într un fel nu mai conta familie, nu mai conta lumea aceasta, nu mai conta avere, nu mai conta nimic altceva decât Iisus Hristos cel răstignit și înviat dintre morți. Amin. Slăvit să fie Domnul. Și știți de ce? pentru că știau că Hristos este viu. Și fără Hristos să știți că noi nu avem nădejde. Vreau doar să spicuiesc

[13:14]din Sfânta Scriptură legat de ucenici în Luca 24. Nu mai citesc să ăă mai scutez puțin din timp. În Luca 24 32 cu 33 pe acolo spune cuvântul lui Dumnezeu că doi ucenici chiar dacă auzit din gura Domnului că a treia zi va învia, știți că nici ei n au crezut. N au crezut. Ce spune cuvântul lui Dumnezeu? Că s au dus la Emaus fără nădejde. Ce spuneau

[14:02]ei? Noi trăgeam nădejde. Noi trăgeam nădejde. S a dus nădejdea noastră. Nu mai avem nicio nădejde. Ei trăgeau nădejde și credea că Hristos este mort. Dar știți unde era Hristos? Știți unde era Hristos? A citit Sfânta Scriptură. Sunt convins că ați citit o. Știți unde era Hristos? Era lângă ei. Știți că cuvântul lui Dumnezeu spune așa că unde sunt doi sau trei adunați în numele lui, așa spune că El este prezent

[14:40]acolo. Credeți că El este prezent aici? El este prezent aici prin Duhul Lui cel sfânt. El este prezent aici. Și Domnul nostru Iisus Hristos nu vine și le spune: "Eu sunt Hristos, am înviat din morți." Și nu ia și i mustră legat de faptul că n au crezut și așa mai departe, ci le descoperă pe Hristos din Evanghelie, cum avea să sufere, cum avea să fie răstignit. Iar a treia zi ce să facă? să învieze. Și după ce s a descoperit la frângerea pâinei, acolo li s a deschis ochii și și au dat seama că este Hristos. Deci ce au făcut și ce au zis ei? Nu ne ardea inima în noi când ne

[15:33]vorbea. O altă caracteristică a credincioșilor care cred în înviere. Când crezi în Iisus Hristos cel înviat, nu se poate să nu ți ardă inima în tine. Când Satana te pune și păcătuiești, faci multe păcate. Poate și săptămâna aceasta ai făcut. Nu se poate să nu ți ardă inima în tine dacă

[16:12]crezi în înviere, dacă crezi că Iisus Hristos este viu și nu mai poți trăi cum ai trăit. Să știți că ei s au întors înapoi și s au dus la Ierusalim. Au uitat de ce a trebuit să se ducă la Emau, s au întors la Ierusalim. Și vreau să vă spun ca unul care am fost în lume și am gustat de toate plăcerile acestei acestei lumi care lumea le oferă, plăceri păcătoase. În momentul în care am crezut în înviere, pentru că nu credeam înainte în înviere, să știți, n a venit nimeni să stea după mine, să mi spună:„Nu fă asta, nu fă asta, nu fă asta, nu fă asta." Și știți de ce? pentru că am crezut în înviere și Iisus Hristos cel viu era în mine și nu mai puteam. Când m am dus acasă și am început să mi reau viața de zi cu zi, știam că viața mea a luat o întorsătură, că în viața mea s a produs o

[17:15]metamorfoză. Nu mai puteam și eu care nu m am rugat niciodată din toată inima, am început să mă rog. Ca și cum Hristos era acolo cu mine în cameră și era cu mine în cameră și mă asculta și mă vedea și mi răspundea și nu mai puteam să fac orice. Și mi aduc aminte, frați și surori și iubiți ascultători, când a venit prietenii mei vechi cu care mă duceam pe la discotecă, pe unde mă duceam prin lume și păcătuiam când m a când au venit la mine și mi au zis, ei nu știau că m am pocăit Marine, hai să mergem să facem cutare cu tare lucru. Le am zis, m am pocăit. Cred în Iisus Hristos cel înviat. E în inima mea. E spunea: Ce i aia pocăință? Și ce dacă vii cu noi? Și am spus: „Dar nu mai pot. Gata, s a terminat. A fost o lume, a fost un capitol din viața mea. S a terminat. De astăzi e un alt capitol cu Hristos. Și așa este. Și așa este. Este

[18:20]un alt capitol. Cei care cred în înviere trăiesc un alt capitol în viața lor și zic ca Dumnezeu să ne cerceteze pe fiecare și să ne întoarcem și noi din drumul nostru dacă credem cu adevărat că Iisus Hristos a înviat dintre morți. Să îl rugăm să ni se descopere și să ne vorbească, să ne ardă inima, că nu putem să trăim cum vrem, că poate cântăm, dar nu credem. Poate ne rugăm, dar nu cred în toată inima. Nu știu. Zic ceea ce vreau să vă spun în dimineața aceasta din partea Domnului, că Iisus Hristos este viu în vecii

[19:10]vecilor. Și vreau să vă spun că mi s a descoperit în multe feluri, așa cum și apostolul Pavel, să știți că i s a descoperit și ulterior a avut multă vedere și Dumnezeu i s a descoperit, i s a relevat. Dar toate acestea se întâmplă să l vezi pe Hristos în viața ta. Știți când se întâmplă? Când crezi în înviere, când vii înaintea lui Hristos, zi de zi și spui:„Doamne, ce vrei să fac? Că dacă tu

[19:50]conduci viața ta și nu Hristos, că nu aștepți ca să vezi mâna lui Dumnezeu lucrând în viața ta cu putere. Aș vrea să vă spun ce este minunat cu privire la Hristos și mi aș dori ca în dimineața aceasta să văd mai multe zâmbete în adunare. Mi ar dori, dar între dorință și împlinire

[20:25]câteodată e cale lungă. Mă uit la dumneavoastră șiți cum vă văd ca pe ucenici înainte de a învia. Și dacă mă uit și v aș judeca, zice: „D nu credeți în înviere? Știu că vă rugați împreună cu mine, cântați, am văzut că vă implicați la cântări și așa mai departe. Veniți la adunare, faceți lucrări și așa mai departe. Oare ce se întâmplă cu dumneavoastră? Vreau să vă spun ceva din partea Domnului. Asta nu aveam în program. E de la Duhul Sfânt al lui Dumnezeu. Credinciosul care l a cunoscut pe Hristos. Hristos îi dă Duhul Sfânt al lui Dumnezeu și i dă bucuria mântuirii

[21:17]în orice circumstanță. Amin. O dă. Dacă l cunoști pe Hristos, să știți că îți dă bucuria aceasta. Dacă noi, credincioșii, nici când venim la biserică nu ne nu ne bucurăm, ce să mai zicem acasă, la muncă, pe unde mergem, unde e bucuria noastră? Ceea ce vreau să vă spun din toată inima aș țipa, aș urla să intre în inima noastră. Iisus Hristos este viu. Doar o parte credeți? Încă o dată, Iisus Hristos este viu. Amin. Mai bine, încă o dată, Iisus Hristos este viu. Amin. Și mai bine. Și mai bine. Iisus

[22:03]Hristos este viu. Și spun pentru că cred lucrul acesta din toată inima mea. Nu am multă școală, nu am multă cunoștință, dar l am experimentat și vorbesc din inimă ceea ce vă spun. Și am văzut un lucru la Hristos cu care vreau să închei, ceva minunat, ceva extraordinar, pentru că El este minunat și se merită să ne ațintim privirile la el. Când a venit în lumea

[22:33]aceasta, oamenii, noi oamenii, el care era rege regilor și domn al domnilor, știți unde l am pus să se nască? Știți unde? Într o iesle. Acolo l am pus noi pe regea regilor și Domnul al domnilor l am pus într o iesle. Dar Domnul n a ținut cont. A depășiteslea. A mers mai departe. Și vreau să vă spun în dimineața aceasta că eslea este goală. Dar tot noi, oamenii, nu ne am oprit aici, că așa suntem noi. Vrem să l umilim mai departe, vrem să l batjocorim mai

[23:29]departe. După ce l am batriocorit bine, i am pus cunună de spini pe cap, în batjocură, a bătut cu bice, l am răstignit. L am pus pe cruce, l am pironit, i am bătut biroane în mâini și în picioare fără milă. Și acolo pe cruce, chiar dacă era chinuit și asuprit, cum spune Isaia în capitolul 53, nici acolo nu l am lăsat în suferința lui, în agonia lui nu l am lăsat. L am batrogorit și acolo și am crezut că va rămâne acolo. Dar Domnul a biruit crucea. Vă spun în dimineața aceasta că a biruit crucea, iar crucea este goală, așa cum

[24:30]este ieslea, și crucea este goală pentru că Domnul a biruit o. Dar tot noi, oamenii, nu ne a oprit aici pentru că suntem răi. Așa suntem noi, răi. E răutate în noi. E ură. Și ce am făcut mai departe? L am luat, l am pus într un mormânt, o piatră mare la ușa mormântului și am făcut un lucru care nu se face. Duceți vă la cimitir să vedeți că am dreptate. Un lucru care nu se face. Să fim siguri că nu iese de acolo. Am pus soldați să păzească ușă. Am pus soldați să păzească atenție mortul. să nu iasă afară. Deci ei știau cumva în duhul lor că Iisus Hristos, care are toată puterea în cer și pe pământ, știau cumva în duhul lor aveau o prințimire, aveau ceva, mă refer la preoții cei mai de seamă, la soldați și așa mai departe. Știa că va

[25:44]învia și au pus soldați. Dar Domnul nostru Iisus Hristos, slăvit să fie numele lui, a biruit și moarte. este viu. Este viu, iar mormântul lui este gol. Mormântul lui este gol. Vreau să plecăm cu un gând acasă. Dar știți ce este ocupat? Este ocupat ceva. Este ocupat ceva. Știți ce este ocupat? tronul lui. El și a la dreapta lui Dumnezeu și

[26:28]împărățește. Și aș vrea să citesc și cu asta să închei din 1 Efeseni capitolul 17 cu versetul 21. Vă rog frumos să fiți atenți. Dacă până acum n ați fost atenți, aici este cuvântul pur al lui Dumnezeu. Nu bag, nu adaug, nu interpretez nimic. E cuvântul lui Dumnezeu și poate să vă hrănească pe fiecare dintre dumneavoastră. Chiar dacă n ați luat nimic până acum, aveți șansa să luați ceva și să vedeți unde este Hristos și ce face Hristos. spune

[27:10]așa și mă rog ca Dumnezeul Domnului nostru Iisus Hristos, tatăl slavei, să vă dea un duh de înțelepciune, de descoperire în cunoașterea lui și să vă lumineze ochii inimii ca să pricepeți care este nădejdea chemării lui, care este bogăția slavei, moștenirii lui în sfinți și care este față de noi, credincioșii, nemărginita mărime a puterii sale după

[27:47]lucrarea puterii tăriei lui pe care a desfășurat o în Hristos. Și acum atenție, prin faptul că l a înviat din morți și l a pus să șadă la dreapta sa, în locurile cerești, mai presus de orice domnie, de orice stăpânire, de orice putere, de orice dregătorie și de orice nume care se poate numi nu numai în veacul acesta, ci și în cel viitor. Iisus Hristos este viu, șade la dreapta

[28:29]lui Dumnezeu, este viu și mijlocește pentru noi. Amin. Slăvit să fie Domnul. M.