Cât de mult poți ierta înainte să devină prea mult? În dialogul dintre Petru și Domnul Isus, suntem invitați să descoperim o iertare care nu se măsoară, nu se negociază și depășește limita rațiunii omenești.
În Matei 18 ni se cere să iertăm fără contabilitate și fără resentimente. Refuzul iertării nu e doar o tragedie pentru celălalt, ci și auto-condamnarea celui care nu iartă, blocând circulația harului pe care l-a primit.
EVENIMENTUL MENȚIONAT ÎN ACEASTĂ PREDICĂ:
Bărbat drogat intră cu mașina într-un grup de copii:
https://www.youtube.com/watch?v=ayw0FYcfJVA
Întâlnirea tatălui cu ucigașul copiilor săi:
https://www.youtube.com/watch?v=gzc9VAKfCbI
Mesaj înregistrat la data de 4 septembrie 2025 în Biserica Antiohia.
Pasaje biblice menționate în această predică: Matei 18, Matei 18:21-27
Transcriere
[0:00]Dragă biserică, în urmă cu vreo trei săptămâni, aproximativ trei săptămâni, două trei săptămâni, în timp ce mergeam spre muncă într o dimineață, eram conduceam și în timp ce conduceam aveam telefonul așezat așa în suportul lui acolo pe bord și de obicei dimineața fie ascultă ceva știri, fie ascultă câte un podcast, depinde de anumite interese pe care le am fie ascult cântări. În dimineața respectivă, mergând spre muncă ăă
[0:37]mi a apărut așa în față o notificare cu un oarecare video care avea un titlu ciudat. Avea un titlu ciudat care din moment ce am văzut titlul m a tulburat un pic. Nu, mă, nu multe mă tulbură, dar la un moment dat când am văzut titlul respectiv care suna în felul următor, m a tulburat. Titlul era acesta: Tatăl se întâlnește cu criminalul copiilor lui. Ați vă dați seama ce ce titlu de video?
[1:14]Inițial am crezut că e doar o ficțiune până când am am intrat în pe clipul respectiv și mi am dat seama că era vorba de o întâmplare reală, o întâmplare șocantă. Se întâmplase undeva în urmă cu 10 ani când la un moment dat un tânăr, un tânăr până undeva în anii lui 20, da, început de ani 20 avea vreo 20 21 22 maxim de ani, era un tânăr ca oricare alt tânăr care nu l cunoaște pe Domnul în Australia, care într o zi, da, după o seară în care consumase tot felul de băuturi, era oarecum sub influența a alcoolului
[1:58]și sub influența unor droguri. Era spre dimineață, dacă nu era deja dimineață, era poate un pic trecut de dimineață, spre 10:00, ceea ce pentru mulți dintre noi nu mai e dimineață. Da. Ă și conducea mașina. Pe de o parte era el, pe de altă parte era o un grup de copilași cu vârsta între 6 și 11 ani. Erau șapte copii. Copiii aceștia mergeau dimineața, era vară, era cald. Vă povestesc o întâmplare reală, nu neapărat, nu, nu, nu e o ficțiune. Mergeau să și cumpere o înghețată. Ce era rău în asta? Nu era nimica rău. Mergeau pe trotuar, era frumos, era vreme bună. Problema mare era că la un moment dat tânărul care era în spatele volanului pierde controlul mașinii și din nefericire a intrat direct în copi. Era o baltă mare de sânge.
[3:02]Patru din șapte copii au fost uciși. O tragedie. Ceilalți trei copii erau a fost răniți, dar au supraviețuit. Trei din cei patru copii erau frați. Al patrulea copil care a murit era o verișoară de celor trei care au murit. Numai dacă stăm puțin să ne imaginăm câtă tragedie într o familie. Tragedia mai mare o face că, desigur, poate pentru unii nu face nicio diferență, dar tragedia era în sine aceasta. Poate pentru noi care ne numim copii ai lui Dumnezeu, tragedia e poate un pic mai accentuată fiindcă familia din care făceau parte acești copii care au murit erau credincioși. A fost o tragedie în în Australia. Asta se întâmpla în urmă cu 10 ani în timpul procesului, dragii mei, în timpul procesului în care tânărul acesta de vreo 20 și ceva de ani era judecat,
[4:09]la un moment dat cineva îi luase mamei copiilor care au murit. celor trei, desigur. Și al patrulea copil avea mamă, dar mama celor trei. Cineva i a luat un interviu și în interviul respectiv mama respectivă îi zicea:„Eu l am iertat pe Sam. Așa îl chema pe tână. Vă mărturisesc când am auzit când ascultam în timp ce ascultam videoclipul mă mă treceau tot felul de sentimente și de emoții. Vă vă puteți imagina durere, plâns. La un moment dat eram cu ochii în lacrimi, trebuit să opresc pentru că impactul era suficient de mare încât să să nu comit aceeași greșeală. Da. sub influența unor emoții. De data aceasta am preferat să trag pe stânga, dar inițial nu am putut să cred. E ușor să spui câteva cuvinte, chiar dacă nu în nu acele cuvinte, dar e greu să ierți.
[5:13]Și în mintea mea ziceam, aș vrea eu să văd dacă chiar poate cineva să ierte lucrul ăsta. Ei bine, filmarea respectivă a continuat în urmă cu două sau în urmă cu vreo aproximativ o lună a fost o organizație. Este o o organizație în în Australia care face tot felul de experimente sociale și l a sunat pe tatăl celor trei copii care au murit și l au întrebat: "Ai vrea să stai de vorbă cu Sam?" Băiatul care Da. Le a ucis. Cei trei copii, sigur, ei aveau cred că șase sau șapte copii din care trei au murit. Și tatăl lui, tatăl copiilor a zis: „Da,
[6:01]asta se întâmpla în urmă cu o lună. Ei bine, a luat cel care a organizat întreg acest video, l a luat pe tatăl și au mers împreună către pușcărie, unde evident lucrurile s au organizat de așa manieră încât oamenii ăștia să se poată întâlni și să vorbească. Era pentru prima dată în ultimii 10 ani când tatăl ă fetei acesteia a avut o interacțiune
[6:32]cu Sam. pe drum către pușcărie. Vă imaginați ce sentimente puteau să l treacă pe acest tată. În timp ce vorbea cu cel care da era intervievatorul, eu ascultam, aveam tot felul de stări. Vă vă mărturisesc, de când sunt tată, altfel simt. Mai ales când vine vorba de copii, cei care sunteți părinți, majoritatea dintre dumneavoastră cunoașteți și simțiți, mă înțelegeți ce vreau să spun. îmi venea să strig în mașină de durerea de durerea pe care o înțelegeam, o receptam de la părinții ăștia cărora le au murit copiilor, de acești copii. În mintea mea mă gândeam, sunt curios ce se va întâmpla când acest tată va avea contact vizual
[7:26]cu criminalul copiilor lui. În mod normal, ne am așteptat ca atunci când îți vezi ucigașul copiilor tăi, nici nu trebuia copiilor tăi, dar ajunge să l vezi pe un criminal care știi că a luat viața unor oameni inocenți, dar unor copii. Te ai aștepta ca cineva să meargă la el, în special cel care este victima, de aștepta să meargă la el, să l strângă cumva de gât, cum a făcut sclavul ăsta, robul ăsta cu cu tovarășul lui de de de slujbă, să l ia cumva de gât și să nu știu să l facă cumva să plătească peste ceea ce i s a hotărât deja. Dar m am uitat, știți care au fost, care a fost prima lor interacțiune? Am fost oarecum șocat. Nu multe mă șochează în viața asta, dar m a șocat când am văzut un tată, când l am văzut pe băiatul ăsta Sam, care acuma are vreo 30 și ceva de ani,
[8:32]a dat mâna cu el și l a luat în brațe. În momentul ăla am simțit că capitulez. Ce fel de iertare e asta? Mă durea mai mult pe mine când am văzut că omul ăla chiar l a iertat. La am zis iertarea asta nu i o iertare la urmă. Asta e o iertare exagerată. Omul respectiv nu era vrednic de o asemenea iertare. Pur și simplu nu avea nimic ce să recomande pentru o iertare ca asta. Mă durea iertarea respectivă. Vă mărturisesc. Când m am uitat și am văzut era o iertare care pe mine mă durea. La un moment dat, în timpul întâlnirilor, intervievatorul vorbea cu ei și l întreabă pe tată: "Cum cum te simți? Cum te simți că știind că stai lângă cel care a luat viața a trei dintre copiii tăi?" Simțeam când punea întrebări de genul ăsta, simțeam că tata era parcă la atâta să explodeze. Dar nu
[9:51]zicea: "Tatăl, mi e foarte greu, vă imaginați, dar am am ales în urmă cu 10 ani să l iert pe Sam și mă țin de decizia mea." Pe de cealaltă parte, băiatul ăla tânăr, după 10 ani de închisoare, vă dați seama, cu regrete peste regrete, nici nu lui nu i a fost ușor. Evident, a fost din greșeală, dar o greșeală pe care pare că s ar fi s ar fi și ar fi asumat o, nu înceta să și ceară iertarea.
[10:28]Oare iertările lui au mai contat? Nu prea n au adus înapoi în viață pe nimeni, dar constant își cerea iertare. Zicea el la un moment dat, simt că toată viața o să mi cer iertare. Dragii mei, oare noi când iertăm, oare cu adevărat iertăm? Mă uitam la iertarea Tatălui aceluia și ziceam:Omul ăsta are o iertare exagerată. Așa că în după masa asta, dragii mei, vreau să vorbesc despre o iertare exagerată. O iertare exagerată. Cum arată o iertare exagerată, frații mei? Ei bine, dați mi voie să mă întorc puțin la textul nostru. spune cuvântul Domnului în capitolul 18 de la versetul 21 de unde am citat Deși dacă ne uităm puțin la întreg capitolul 18 ne lasă autorul cumva să înțelegem ceva
[11:32]mai mult decât doar despre iertare. El începe cu cine era, cine e mai mare în împărăția cerurilor. Dacă vedeți Cornelescu apare titlul acesta. Ei începeau să se frământe pentru lucruri total neimportante, după care urmează o pildă. pilda cu oaia rătăcită prin care Domnul încerca să sublinieze că fiecare e important în împărăția cerurilor, urmată de iertarea greșelilor. Iertarea greșelilor în care a Domnul Hristos îi învăța pe ucenici ca atunci când cineva greșește împotriva lor s o rezolve între ei. Da. să fie suficient de maturi încât să și rezolve problemele între ei. Petru cumva se simte deranjat de ce zice Domnul, dar poate și provocat și zice: „Doamne!"
[12:23]Probabil că el voia și să scoată în evidență niște lucruri mărețe. Doamne, până când să iert pe fratele meu? Până când? În perioada respectivă, dați mi voie să vă spun că erau cât două cât două școli importante în Israel. lui Hilel și a lui Și niște învățători înalți, da, niște școli rabinice care și au pus amprenta foarte bine asupra gândirii iudaice din primul secol și dar chiar chiar mai de dinainte din primul înainte de Domnul. Da. și obișnuiau să spună că un om ar trebui să ierte până în trei dăți. Da, greșește
[13:13]o dată, hai treacă, meargă. Toată lumea mai greșește. Îți greșește a doua oară, mai găsești indulgență. Dar când greșești a treia oară, ai face bine să l avertizezi. Ți s a scurs ultima șansă. Da, dacă urmează a patra, ai încurcat o. Nu i așa că de multe ori gândim și noi la fel. Când studiam și am găsit elementul acesta, am zis: „Asta îmi sună cunoscut. Petru pare să fie puțin mai iudeu așa, mai veterotestamentar. El zice: „Doamne, să iert până la șapte ori?" El reflectă câteva lucruri și aspecte din Vechiul Testament, dar ce vrea să zică el îi Doamne, ai vrea să iert perfect? Șapte însemnând perfecțiune și Domnul îi zice: „Nu, Petre, nu vreau ca tu să ierți perfect. Eu vreau ca tu să ierți mai mult ca perfect. Cum arată această iertare exagerată? Ei bine, dragii mei, dați mi voie să spun
[14:19]că în primul rând iertarea asta exagerată depășește limitele. Spune Domnul în felul următor: Petre, eu nu îți zic până la șapte ori. Eu nu ți zic să ierți perfect. Cam cam atâta arăta perfectul la ei. Eu nu ți zic să ierți de șapte ori. Nu ți zic să ierți perfect, Petre. Eu îți zic să ierți de 70 de ori câte șapte. Adică am zice noi după un calcul matematic de 490 de ori. Nu asta vrea să zică Domnul. Domnul vrea să zică: Petre, iartă nelimitat.
[14:55]Nu sta să te gândești, mi ai mi a greșit o dată, de două ori, de 10 ori. Petre, iartă la nesfârșit. Nu i așa? Că e o o iertare care e caracterizată de un de o de un har nelimitat, nu i așa că e exagerată? M am dus în Irlanda în urmă cu vreo 12 ani. Era 2013. Terminasem liceul. Eram un un adolescent. Aveam 18 ani,
[15:27]eram un eram un om un tânăr. Da, eram un tânăr harnic. Aveam eu multă experiență în ale construcțiilor. Eu mai lucram pe acasă, că evident am crescut într o familie numeroasă la noi. Nu poate nu și aici, dar era numeroasă la noi să fim cinci frați. Da. Depășeam deja 90% din familiile din zonă și eram obișnuiți. Muncă în grădină. Când trebuia vopsit gardul îl vopseam. Când trebuia gletuit pereții din casă îi gletuiam. Șlefuiam. Făceam, Da, făceam cam de toate. Ei bine, m am dus în Irlanda și am început să muncesc în construcții la Grecia și Foianță.
[16:10]Lucram cu un băiat mai mare ca mine cu câțiva ani, dar era un tânăr dintr o familie un pic mai mai dificilă. Ei fiind mult mai mulți frați, cel puțin de două ori mai mulți decât noi, dar au avut o creștere mult mai dificilă. În fine, băiatul n avea niciun pic de răbdare și eu eram ajutorul lui. Nu vă spun, mi a făcut viață grea, atâta de grea. Ah, îmi era greu atunci, foarte greu îmi era. Eram de două ori mai mare decât el fizic vorbind. Eram și sportiv, eram și boxior, făceam și sală. Nu, că asta contează acuma. conta atunce pentru mine că mereu eram la distanța asta de a rupe, dar pe de altă parte eram copilul Domnului. Făcusem un legământ cu Dumnezeu și îmi era teamă de Domnul. Dar băiatul ăsta mă jignea des și ziceam: „Doamne, dă mi putere! Nu știam atunci ce mă învăța Domnul, dar am început să număr greșelile lui. Am zis îi dau trei șanse.
[17:15]Dacă depășește astea trei șanse, o încurcat o cu mine. Evident, le a depășit. I am dat șapte șanse. Le a depășit și pe alea și de fiecare dată începeam de la zero. Da. Am zisdacă depășește 10, nu știu ce am să fac cu el, dar îl îl rezolv. A depășit, vă dați seama. Când a depășit 10 asta și m am gândit, no acuma să mă gândesc bine, ce fac cu el? Dar până când? Dar până când să i tolerez eu lui felul în care mă tratează?
[17:53]Am zis: „Mai dau o ultimă șansă. 20 de 20 de șanse. Eu eram ca un evreu, le număram pe toate. După 20 de șanse am zis: „Nici n are rost să le mai număr. Nu pot să zic eu că l am iertat. Atunci îl toleram. Ulterior am învățat că de fapt trebuie cu adevărat să l iert. Frații mei, nouă oamenii ne au greșit, nu i așa? Poate chiar când ați auzit că o să vorbesc din pasajul acesta, poate v ați gândit la oameni care v au greșit.
[18:27]Nu i așa că este greu să iertăm? Dragii mei, Dumnezeu ne cheamă la a ierta cu adevărat. Dumnezeu te cheamă să ierți la nesfârșit. Dar dacă ar fi doar atât, da, dacă ar fi o iertare din asta doar la nesfârșit, nu e complet așa. Pentru că spune Scriptura că iertarea aceasta exagerată mai are încă câteva componente. Printre care zice de la versetul 23 la 27
[19:06]mai spune că această iertare exagerată anulează datoria. Spune cuvântul Domnului că de aceea zice Domnul, împărăția cerurilor se aseamănă cu un împărat care a vrut să se socotească cu robii săi. A început să facă socoteala și a adus pe unul care îi datora 10000 de galbeni. Fiindcă el n avea cu ce să plătească, a poruncit să l vândă pe el, nevastă lui, copiii lui și tot ce avea și să se plătească datoria.
[19:47]Zice aici cuvântul un lucru interesant. Omul ăsta îi datora foarte mult. Echivalentul lui în zilele noastre ar fi o avere mare. Undeva, spun cercetătorii că undeva între 9 și 12 miliarde de euro. Nu i o sumă mică. Nu. Evident, contextul de atunce ne spune că o asemenea sumă nu avea decât împăratul. Cu alte cuvinte, nimeni nu putea plăti o asemenea datorie exagerată.
[20:21]Care era soluția regelui și era obiceiul vremii respective? Era acesta, să l vândă pe el, să i ia posesiunile, să i vândă familia, copii, nevasta și să se încheie situația cu el. Nu că cu sumele respective și ar fi acoperit paguba, ci pentru că în așa fel se cumva se ajungea să se ă servească un fel de dreptate. Robul, spune Scriptura, s a aruncat la pământ și s a închinat i a zis: „Doamne, îngăduie mi și ți voi plăti. Stăpânul robului aceleia, făcându i se milă de el, i a dat drumul și i a iertat toată datoria. Ce face stăpânul când când când un rob cu o datorie exagerată vine la el, îi îl imploră, stăpâne, iartă mă. Spune Scriptura în acest pasaj că mișcat de compasiune, de milă, îl iartă.
[21:28]Cu alte cuvinte, știți ce face? Zice Scriptura, că regele acceptă paguba de dragul datornicului. >> Acceptă paguba că iertarea ce înseamnă? să renunți la un drept care ți se cuvine de dragul cuiva care te a necinstit sau te a te a deposedat de ceva anume, să accepți lucrul ăsta pentru el.
[22:03]Dragii mei, o iertare exagerată anulează o datorie imposibilă. Vedem acum și despre datoria aceasta imposibilă. Noi am fost iertați, iertați, dragii mei, de către Dumnezeu. N am meritat și nici nu nici nu trebuia să ne ofere. La fel cum robul acesta n a meritat și nici nu avea împăratul lui datoria de a l ierta. Mișcat de compasiune, în schimb, îl iartă. Dragii mei, când cineva îți greșește și nici măcar nu își asumă greșeala, îți vine a ierta. Nu ca să vină să și ceară iertare, că de poate de cele mai multe ori, cel puțin în viața mea, când cineva mi a greșit, de cele mai multe ori, da, a venit și și o cerut iertare. A realizat, dacă nu i a zis altcineva și în cele din urmă tot a
[23:07]realizat că a greșit și a venit să și ceară iertare. Uneori cu mai ușor, alteori mai greu, dar l am iertat. Dar atunce când oamenii nu își asumă vina, mai pot să l ierți? Anul acesta am avut am avut așa o relație mai tensionată cu cineva drag mie. Eu am crezut că n o să mi fie niciodată greu să iert. Sunt tânăr, sunt flexibil. Am zis că neieriarea poate mai încolo în viață când poate îs mai fixist așa și când am am așteptarea să și ceară alții iertare de la mine. Am zis eu totdeauna o să pot să iert. Mie oricine mi ar greși, orice mi ar greșit, eu o să pot să iert până când mi a greșit cineva drag din familie
[23:58]și nici măcar nu și asumă greșeala. Nici măcar nu și a asumat greșeala. Am fost atâta de ispitit o perioadă de câteva luni, n am știut ce să fac cu el. I am zis, uite care i situația. Nu e ok. Nu se poate să te porți așa. Cine credeți că o auzit? Pereții. Nu i așa? Că uneori așa avem impresia când când oamenii ne greșesc, nu și asumă. Încercăm să rezolvăm, există tensiune în aer. Cine aude? Pereții de cei mai multe ori. În asemenea contexte, dragii mei, Dumnezeu se așteaptă de la noi să iertăm exagerat, să anulăm datoria lor, să i iertăm în ciuda faptului că oamenii ăștia nu și asumă greșelile.
[24:55]Pur și simplu nu și le asumă. Nu i așa? E parcă e enervant, dar nu și asumă. Trece textul mai departe. și subliniază un alt lucru important. Spune cuvântul Domnului că robul acela iese afară iertat cu datoria anulată. Nu pot să nu ne nu nu ne putem imagina ce înseamnă au asemenea 12 miliarde de euro să ți se Da. îți cad jos de pe inimă rata la bancă. Poate ai făcut o rată pe numele cu copiii tăi la apartament, la casă, la mașină, la știu eu câte și dintr o dată se lasă jos. Simți în mod normal, un om normal ar simți că plutește. Da. Și cred că ăsta a simțit că plutește. Da. Până când l a văzut pe ăla care i datora lui.
[25:50]Tovarășul, adică robul acela, a ieșit afară și a întâlnit pe unul din tovarașii lui de slujbă care i datora 100 RON. Știți ce erau 100 RON? 100 RON și și suma asta de 100 RON era o oarecare avere. Era munca, salariul normal pentru 100 de zile era mult, nu? Și asta pentru un om de rând era mult. Pentru ăsta care numai ce i s o iertat de 600000 de ori mai mult
[26:26]era o nimica toată, nu i așa? Adică lui i s a iertat ceea ce nu se putea plăti și tovarășul lui care are nevoie de o iertare care s ar fi putut plăti asta nu acceptă. Știți ce vreau să scot în evidență? Că iertarea exagerată trebuie să aibă la bază o inimă schimbată. Spune cuvântul Domnului în versetul 35: "Tot așa se va face, spune el, și cu va face și tatăl meu cel ceresc, dacă fiecare din voi nu iartă." Și zice acolo din toată inima.
[27:13]Numai știți ce se întâmplă? Faptul că Dumnezeu ne iartă nu înseamnă că automat ne și transformă inima. Faptul că Dumnezeu ne iartă nu înseamnă că în momentul doi, în secunda doi, după ce am fost iertați, nu înseamnă că dintr o dată iertăm pe toată lumea. Iertarea nu i un sentiment. Iertarea e o alegere.
[27:44]Cum știi că i ai iertat pe cei din jurul tău? De atâtea ori se zice: „Te iert, dar nu te uit." Cunoaștem că cu toții vorba aceasta. Hai să nu zic că cunoaștem neauzite, cunoaștem că am și aplicat o. N ar fi am fi ipocrit să zicem că noi n am aplicat o niciodată când mi a greșit cineva și după aia ce am făcut? L am evitat.
[28:11]Am fost reticent. Am fost reticent. Nu. Sau sunt reticentă față de femeile astea care cu mine sunt cu care m au trădat cumva pe la spate sau frații ăștia care de față cu mine, da, totul e în regulă, frumos, așa mai departe și pe la spate aud că stai tu numai să vezi că nu l mai las eu la mine în casă niciodată, dar nu mai mă duc cu el niciunde, dar nu l mai ajut eu niciodată. Frații mei, noi când iertăm, putem să ne rugăm pentru persoana în cauză? Când a fost ultima dată când te ai rugat ca Dumnezeu să l binecuvânteze pe cel care ți a greșit?
[29:03]Știți ce zice Scriptura? Dacă iubiți doar pe cei ce vă iubesc, ce lucru neobișnuit faceți? Asta le zice Domnul ucenicilor lui. Zice: „Nu, tot așa fac și păgânii, adică și păgânii își iartă pe cei care da, pe care îi iubesc. Și ei fac asta. Adică nu faceți nimic neobișnuit. Iertarea exagerată e atunci când îl iubesc sau îl iert și pe ăla care mi a greșit și nici măcar nici măcar n am niciun beneficiu, n am nimica. Iertarea aia când îl iert pe omul ăla și ulterior după ce l am iertat mi am reabilitat relația. De câte ori am reabilitat noi relațiile după ce ele s au sfâșiat un picuț, s au rupt un picuț. Când am fost întristați, am iertat și ce? Am închis relația sau am reabilitat o? Conform Scripturii, o iertare adevărată este iertarea care reabilitează relația.
[30:13]Întâlnesc oameni care cu durere ei spun că au iertat. Și având în vedere că am început să fac consiliere terapeutică și au îi am pe oameni și vorbesc cu ei și fac consiliere cu ei, realizez că în realitate, de fapt ei niciodată n au iertat. Ei încă așteaptă cei 100 de bani.
[30:42]Ei încă așteaptă după 10, 20, 30 de ani încă așteaptă cei 100 RON. Adică stăpânul cel mare i a iertat de 10, 20, 30 de ani și ei n au fost capabili poate de tot atâta vreme să nu re să n au fost capabil să ierte suma aia, greșeala aia care era iertabilă, cei 100 RON pe care îi putea plăti. Dragii mei, în seara asta nu știu unde unde stăm. Poate Domnul ne cercetează în momentele de față și ți aduce aminte de lucrul ăla care de relația aia pentru care încă nu te poți ruga. Poate ți o adus aminte de numele ăla pe care atunci când îl auzi simți o reacție în inimă.
[31:38]Poate din copilărie ți a făcut ceva. Poate la o vârstă mai adultă, poate chiar alaltă ieri. Poate copilul tău care te ai avut așteptări de la el să facă una și a ales altceva și nici nu mai poți să vorbești cu el. Poate vecinul care știu eu nu i pocăit și știu eu ce petrecere are el lângă tine și uneori e gălăgios și nu l mai suporți. Și poate a zis: „Scuză mă vecine, uite că n am avut și eu asta, dar na, nu se vor mai întâmpla. Și poate iară s a întâmplat. Poate șeful de la muncă, colegul de la muncă ți a greșit și pur și simplu numai când îi auzi numele simți așa o reacție în sufletul tău. Dacă simți asta, vreau să ți spun că tu încă n ai iertat. Eu încă n am iertat. Dacă sentimentele asstea încă sunt acolo. Știți care e cea mai problemă mare? E că iertarea asta care nu este
[32:38]exagerată, pe care o găsim și în lume, care iartă condiționat sau care nu iartă nelimitat, iertarea asta are consecințe și consecințele ei sunt atât aici cât și dincolo. Spune cuvântul Domnului că l au adus pe tovarășul ăsta, pe robul ăsta înapoi și zice împăratul te am iertat. Nu se cădea ca și tu la rândul tău să ierți. E o întrebare retorică. Evident, răspunsul era da. Se cădea să facă asta. Da, Doamne, dar n am făcut o. Na, știți ce se întâmplă în momentul în care Domnul ne iartă? Noi nu iertăm și vine ziua în care dăm socoteală față de Dumnezeu. Știți ce zice Domnul? Îmi retrag iertarea mea. Nu mai ești iertat. Plătește tot.
[33:37]Hai, plătește. Ai cu ce. N ai. Ți a fost greu să ierți suma aia mică? Mi a fost greu să iert suma aia mică și va zice Domnul no bun, atunci plătește asta mare. Imposibil de plătit. Ești responsabil. Ai putut s o faci atunci când te ai când ți am oferit harul. N ai făcut o. sunt consecințe. Știți că unul dintre lucrurile, unul dintre singurele lucruri care anulează sau ne descalifică de la harul lui Dumnezeu, știați că este neiertarea.
[34:23]Este singurul lucru și chiar și în rugăciunea Tatăl nostru unde zice: „Iartă nouă greșalele noastre precum și noi iertăm greșiților noștri. Nu că iertarea noastră activează sau aduce iertarea lui Dumnezeu. Nu. Ea vine ca un răspuns natural. ar trebui să vină ca un răspuns natural față de iertarea pe care am primit o de la Dumnezeu. Neavând răspunsul ăsta față de semenii noștri, ne descalificăm să primim iertarea de sus.
[35:00]Mă uitam la filmarea aia spre final, tatăl copiilor care au murit l a strâns în brațe și au plecat. Pe drum spre casă îl întreabă intervievatorul pe pe tatăl acela. Ce zici? Dacă ai fi tu judecătorul, le ai lăsa libere acum pe Sam. Nu știu ce aș fi răspuns eu. Probabil nu. Probabil că da. Știți ce a zis omul ăsta? Cu siguranță că da.
[35:41]Desigur, de data asta Sam era cumva responsabil. Era Da. și a reabilitat viața. Poți să l ierți pe cel care ți a greșit? Dacă nu pot. Ziceam că sunt consecințe aici jos. Și evident sunt consecințe ulterioare. Știți cum este cu neiertarea? Eu nu iert nu iert pe cutare că mi a greșit. Și știți ce se întâmplă? Devin eu, nu el. Eu devin prizonier.
[36:18]Vă ziceam că am trecut anul acesta printr o experiență de genul ăsta. N am crezut că voi trece vreodată și mi a fost extrem de greu. Devenisem impulsiv și nu mi am dat seama. Devenisem aspru, zicea Cristina, mă, de nu ești tu. Rezolvă ți treaba. Zic mai măi trebuie să aștept să și asume. Nu.
[36:47]Ce se întâmplă, dragii mei? Neiertarea asta e foarte, foarte, e foarte fină. Mă uit aici să văd, dar nu aveți. Știți că e o capcană neiertarea aceasta. E ca și o capcană cu care se prind maimuțele. Da? Știți cum se prind maimuțele? Aș zice că e cu adevărat caraghios cum le prind. Nu le trebuie nici pușcă, nu le trebuie nimic. Le trebuie, știți ce? Le trebuie un borcan în care să pună niște mâncare. Știți ce se întâmplă cu cu maimuțele? Merg, văd borcanul, bagă
[37:21]mâna în borcan. Intră când intră așa, dar când iau mâncarea și o scoată, nu mai pot lua. Nu și pot scoate pentru că pumnul acuma nu mai intră prin orificiul prin care a băgat mâna pentru că mâna acuma e strânsă. Pumnul e strâns și știți ce nu fac ele? Ele nici nu se gândesc măcar să dea drumul. Și vine braconierul, vine vânătorul ca să prindă maimuța și maimuța se agită din toate încheieturile, dar pe asta n o lasă. Așa i neiertarea. Devii un prizonier și te stresezi, te frămânți, aduni amărăciune și tot focul ăsta interior, da, se adună
[38:06]în zona emoțiilor și dacă nu te scapi de ea, dă mi boli. Unii au făcut cancer, alții au făcut tot felul de boli. Și astea nu vin că s pe bază genetică. Nu totdeauna. Uneori poate că vin așa, dar de multe ori vin pe baza unor trăiri intense emoționale și de cele mai multe ori aceste trăiri intense emoționale sunt cauzate de neiertare. Așa că, dragul meu, dragă frate, dragă soră, nu vă spun doar vouă, îmi spun și mie. Haideți să eliberăm, să iertăm pe cei din jurul nostru și veți vedea ca un efect principal o să fie acesta. veți fi liberi.
[39:02]În sfârșit vei dormi bine. După ce am iertat din toată inima această persoană dragă mie, am iertat o în ciuda lipsei lor de lipsei lui de asumare. Pur și simplu am iertat o că am realizat că mi făcea mult traumie celor din jurul meu ca să nu mai zic că mă punea în pericol și eu am crezut că nu stai că știți cum î când ești în situația aia pentru tine găsești justificări că dar stai așa că că nu eu, că el trebuie să și ceară iertare că eu am făcut că Dar se vede când când îl ai în inimă și când numai zice numele când auzi de numele lui Da se agită ceva în tine și tu zici„A nu că Domnul Știi cum îi No, eu am făcut ce a ținut de mine, dar dar tu știi în adâncul tău că de fapt lucrurile s altfel. Din afară tu ești ok, în interior nu ești.
[40:02]Haideți să iertăm. Știți, mă uitam la filmarea asta și într un final când am văzut deja eram în lacrimi, plângeam și am zis: „Omul ăsta n a meritat să l ierte pe ăla. Nu știu dacă l aș fi iertat în momentul ăla. Spre final simțeam cum Domnul îmi zice: „Ei bine, exact așa te am iertat și eu pe tine. Te am iertat exagerat. Erai dușmanul meu. Prin păcatele tale mă răstigneai și atunci eu te am iubit." Spune Scriptura că pe când eram încă vrăjmașii lui, el și a dat viața pentru noi. Dragii mei, haideți să nu lăsăm neiertarea aceasta, solul acesta al Satanei cu care noi devenim uneori prieteni foarte buni. Haideți să nu i mai dăm loc în inimile noastre. Haideți să ne împotrivim tari în credință. și să nu
[41:11]mai îl luăm cu noi la drum. Haideți să iertăm, dragii mei. Domnul îți zice ție astăzi și î zice mie astăzi, Cristi, iartă. Nu de șapte ori. Iartă depășind limitele. Anolează datoriile. Nu mă refer aici neapărat la la bani. Când zic anulează datoriile, mă refer, da, ar trebui să ți ceară iertare. Poate n o faci. Ar trebui. Te o păgubit. Acceptă paguba. Paguba poate fi emoțională. Da. Meriți să ți se ceară iertare. Ai dreptul să ți se ceară iertare cât pe tine te o păgubit. Ție ți o făcut rău, mie mi a făcut rău. Da, avem dreptul la asemenea lucruri. Ar trebui să se ia să ni se ceară iertare, dar nu ni se face. Ei bine, Domnul zice: "Ok, anulează, iartă, închide ochii." Da, n are rost. Nu mai aștepta. Iartă și fără să ți i se ceoară
[42:18]iertarea. Nu uitați, trebuie să iertăm din toată inima noastră. Adică atunci când am iertat din toată inima mea să facem niște exerciții. Rugați vă în după masa, după masa aceasta, Doamne, binecuvântează l pe cutare și cutare și cutare, care m au păgubit, care m au jignit, care m au înjosit. Te rog, binecuvântează i, Doamne. N am să mă rog Domnului, Doamne, arată le tu cine are dreptate. Cum am fi ispitți să facem. Am să zic: „Doamne, spune i lui tu. Doamne, spune i lui, vorbește i că văd că n ascultă de mine, n ascultă de soția lui, n ascultă de nimeni. Doamne, spune i tu. Nu, nu astăzi se așteaptă Domnul de la noi. Dacă s ar fi așteptat la asta, apostolul
[43:12]Pavel la un moment dat n ar mai fi scris atuncefaceți în tot felul, faceți în tot timpul tot felul de rugăciuni. Da, pentru ăia, pentru ăia, pentru ăia. Ar fi zis: „Frații mei, faceți rugăciuni Domnului ca să i înștiințeze pe oameni, să vi să vă ceară iertare. Dar nu face asta. ar fi mai ușor. Da, dar noi prin credință, credința noastră în Domnul, da, acceptăm, iertăm pe cei care ne au greșit pentru că înțelegem că astfel suntem compatibili pentru iertarea care vine de sus, fără de care, dragii mei, noi nu vedem cerul. și să ținem cont că o inimă neiertătoare niște consecințe pe care nimeni nu le poate plăti. Așa că haideți să nu ne asumăm o asemenea inimă neiertătoare, ci să ne asumăm o inimă iertătoare și Dumnezeu să ne ajute la aceasta. Dumnezeu să ne ferească de o inimă rea, necredincioasă
[44:17]și neiertătoare. Că ce rost ar fi ca până la vârsta asta să tot iertăm și acuma nu? Am pierde premiul alergării noastre pe care Domnul îl dă știți cui? Celor care rămân credincioși până la capăt. Și prin credincioșie, da, credincioșia include însăși iertarea noastră. Dumnezeu să ne ajute și pe voi și pe mine și pe toți credincioșii lui.