Puterea unei slugi (Marin Prisacariu)

0

Ascultă povestea unui general puternic, dar lovit de o boală rușinoasă, forțat să lase deoparte prejudecăţile și mândria pentru a descoperi adevărata vindecare.

Alături de Marin Prisacariu, aflăm despre curajul unei fete fără nume, în contrast cu neputința unui rege care intră în panică și își sfâșie hainele.

Dacă te crezi prea mic, predica aceasta este pentru tine! Nu cine ești contează, ci pe cine ai ca Stăpân. Ești gata să-ți asumi rolul în povestea Lui?

Mesaj înregistrat la data de 30 octombrie 2025 în Biserica Antiohia.

Pasaje biblice menționate în această predică: 2 Regi 5:2-3, Matei 5:44, Efeseni 6:5-8, 2 Regi 5:13

Transcriere

[0:00]o frumoasă istorisire care ne vorbește despre lecția dat, să zic așa, dată de niște slujitori ai Domnului care prin trăirea lor a adus pe un om, un mare om, un general, un viteaz, un om cu vază, l a întors de la păgânism. la Dumnezeu, la Dumnezeu lui Avraam, Isaac și Iacov.

[0:38]Și să fiți fără predici, fără să i citească din Sfânta Scriptură, fără să i tălmăcească ca famenului etiopian. Dar știți cum? Evanghelia trăită, cuvântul lui Dumnezeu trăită prin slujire. Știți că noi toți care suntem aici și cei care lipsesc, noi suntem slujitori a lui Dumnezeu.

[1:20]Chiar și atunci când nu vorbim despre Hristos, dar dacă î avem în inimă și trăim, știți că noi putem să răspândim mireasma lui Hristos. Și oamenii, cei din jur pot să l vadă pe Hristos și pot să l caute pe Hristos și pot să se întoarcă la Hristos. Credeți lucrul acesta? Eu aceasta am citit în seara aceasta, poate că n ați fost atenți, dar aș avea câteva lucruri să vedem despre un slujitor al adevărat, cum se manifestă el, ce are el, cum se pune în

[2:06]slujba lui Dumnezeu, cum ascultă el și câteva lucruri foarte foarte ă interesante. altădată când am vorbit din acest pasaj că am mai vorbit, Domnul mi a dat altceva, dar acum vorbesc despre altceva. Ce spune în prima parte a capitolului vorbește cuvântul lui Dumnezeu despre acest general că avea o boală pe nume lepră. Știți că lepra nu se vindecă.

[2:43]este incurabil. Nu se vindecă la oameni, dar se vindecă la Dumnezeu. Iar tot cuvântul lui Dumnezeu spune aici că atunci când au mers ei într o incursiune, așa cum se făcea la vremea respectivă, a luat ca pradă de război din Israel o roabă, o fată, o fetiță. Așa spune

[3:11]cuvântul lui Dumnezeu. A luat o fetiță și a adus o în casa lui și a început să struzească. Iar fetița aceasta, chiar dacă a luat o din țara lui ă din țara ei, a luat o din familia ei, a luat o din neamul ei, știți ce nu și a n a putut să ia avea în inima ei. Știți ce credința? a zis cineva parcă. Credința n a putut, frați și surori, să ia credința pentru că iată ce spune

[3:50]în versetul 3. Spune așa: “Recitesc”. spune, dar de la versetul 2. Și sirienii ieșiseră în cetate în încete la o luptă și aduseseră roabă pe o fetiță, fetiță din țara lui Israel. Ea era în slujba nevestei lui Naman și ea a zis stăpânei sale: „Of, dacă Domnul meu ar fi la proorocul acela din Samaria, proorocul l ar tămădui de lepra

[4:27]lui.” Știți ce înseamnă lucrul acesta? Înseamnă că fetița aceasta în ciuda traumelor, pentru că a trecut printr o traumă, a fost smulsă fără voia ei din țara ei, din familia ei, din neamul ei. A fost luată în lanțuri, cum se cum se obișnuia la vremea respectivă și a fost dusă într o țară străină. Putea să zică: “Gata, unde i Dumnezeul meu?” Îl avea pe Dumnezeu în inimă. credea în continuare și datorită credinței ei, pentru că avea și o credință mare, ea se uita la stăpânul ei care era lepros, că de fiecare dată când intra în casă îi vedea lepra pe mâini, pe față, cum era lepra și cum se manifesta pe el. Și avea credință, chiar dacă boala era incurabilă, că omul lui Dumnezeu din Samaria, din Israel, poate să l vindece. Eu

[5:36]acum vă întreb pe dumneavoastră, avea o credință mică sau o credință mare? O credință mare. Ce credință avea fetița aceasta care nu și a pierdut credința în Dumnezeu? Ea totuși mai credea că Dumnezeu poate să facă minuni.

[6:10]Ea nu avea o credință de circumstanțe. Să știți că sunt unii credincioși că atunci când le merge bine au credință. Ne merge bine cu serviciul, cu familia, financiar, cu sănătatea. Ne merge bine. Dar dacă sunt încercați, știți cum fac? Se leapădă de Dumnezeu. Știți cum? Ca soția lui Iov, care știți ce a zis? Bleasă mă pe Dumnezeu și mori.

[6:51]Pețist peis aceasta nu avea o astfel de credință de circumstanțe. Indiferent ce s a întâmplat în viața ei, ea și a păstrat credința în Dumnezeu. Și chiar dacă a luat o ca roabă, chiar dacă trjea în casa unui străin ca sclavă, ea tot îl iubea pe Dumnezeu. Ea tot mai nădăjduia în Dumnezeu. Ea tot mai avea credință în Dumnezeu. Sunt unii când ajung la greu, știți ce fac? Se leapădă. Se leapădă. Ea n a făcut lucrul acesta. ca drept dovadă arată cuvântul acesta pentru că ea mai avea credință și nu avea credință mică, avea o credință mare. Și Domnul să ne ajute și pe noi ca niște slujitori ai Lui. Și dacă vrem să fim niște slujitori ai lui, trebuie să avem credință și să umblăm prin credință și să nădăjduim în Domnul că El va

[8:04]lucra. Un alt lucru care aș vrea să l scot în evidență la această lecție de slujire, la felul în care fetița aceasta îl proslăvea pe Domnul prin slujirea ei este că fetița aceasta avea o dragoste mare pentru dușmani. Știți cine era de fapt stăpânul ei?

[8:44]era dușmanului, dușmanul poporilor, poporului lui Israel și a luat o cu forța din țara ei. Și dacă în țara ei era liberă, a luat o și știe ce spune cuvântul lui Dumnezeu că a făcut o. Știți ce a făcut o? sclav când te face sclav așa acum noi nu mai știm ce e sclavie pentru că nu mai avem sclavie sclavie s a abolit sclavia dar când te face sclav sclavul nu mai are niciun drept dacă acum avem o grămadă de dreptur ca sclav nu mai aveai niciun drept și animalele din zilele noastre au mai multe drepturi ca sclavii din vremea aceea.

[9:49]Pentru că în vremea aceea, dacă îți omorai sclavul ca stăpân, nu pățeai nimic. Era al tău și puteai să l omori. Era al tău și nu pățeai nimic. Nici o amendă. Acum, dacă omori un câine și te vede că l ai omorât, cred că ți dă amendă. Nu scapi fără amendă și ți dă și avertizare că dacă te mai prinde a doua, a treia oară te și închide sau cine știe ce se întâmplă. Dar sclavul nu avea niciun drept și ea era sclavă în casa acestui om Naman,

[10:34]dușmanul poporului ei. Și ce spune cuvântul lui Dumnezeu? Atâta compasiune văd la ă fetița aceasta, la felul în care slujește ea pe stăpânul ei. În versetul 3 e un singur cuvânt, dar care ă ne spune mult, ne vorbește mult ă cuvântul acesta și este atât și atât de mic, din două litere. Spune of, of, of. Ce spune? Ce? Ea a zis stăpânei ei: Of,

[11:15]dacă Domnul meu ar fi la proorocul acela din Samaria, proorocul l ar tămădui de lepra lui. Eu am stat și m am gândit ce dragoste avea fetița aceasta, slujitoarea aceasta. de o durea pentru lepra stăpânului. Știți că în Vechiul Testament când era ea acolo și în perioada respectivă, ea era în perioada în care era ochi pentru ochi și dinte pentru dinte. Așa era la

[11:55]vremea respectivă. Așa este. Dar ea prin această exprimare și prin felul în care s a comportat trăia în ă legea harului, a dragostei, în legea lui Hristos, a noului legământ, nu a vechiului legământ, pentru că ea spune of și o durea pentru lepra stăpânului ei. Mulți dintre ă poate nu dintre noi, dar mulți știți ce ar fi zis? Bine i a făcut

[12:33]Dumnezeu pentru răutatea lui. I a dat lepră și să sufere, să sufere, să sufere. Dar ea n a făcut așa ceva, frați și surori. N a făcut așa ceva. Ba dimpotrivă, ea a venit un cuvânt care se găsește în Matei, capitolul 5 cu versetul 44, care face parte din legea noului legământ al harului,

[13:07]al lui Hristos. Ia uitați ce spune Hristos. Dar eu vă spun ceea ce a făcut ea în vechiul și felul în care a slujit ea. Iubiți pe vrăjmașii voștri. Ea când a spusf l a iubit pe Naman. Și când a dat soluția de vindecare, că vrea să se vindece, a dat dovadă că l iubește. că i vrea binele, că l vrea sănătos. Da dovadă. Și ce spune aici cuvântul lui Dumnezeu? Iubiți pe vrăjmașii lor, vrăjmașii voștri. Binecuvântați pe cei ce vă blastemă. Binecuvântați pe cei care vă fac sclavi, vă iau în robie, vă pun în lanțuri. Asta a făcut ea.

[14:05]Faceți bine celor ce vă urăsc. Ce a făcut ea? A venit cu soluția. Eu știu soluția. Du te la proorocul acela din Israel că te vei vindeca. Ți se va face pielea ca pielea unui copilaș. vei fi vindecat și rugați vă pentru cei ce vă asupresc și vă prigonesc. Era ea asuprită? Era ea prigonită? Era și ea a împlinit în vechio. Ce Hristos spune să facem în nouă?

[14:53]Doamne, eu cred că numai prin Duhul Sfânt al lui Dumnezeu poți să faci o astfel de lucrare numai prin Duhul Sfânt al lui Dumnezeu. Și lucrul acesta arată, frați și surori și iubiți ascultători, că ea slujba care o făcea acolo în ă în casă, felul care în felul care slujea, nu era o sluj slujire de mântuială, cum se mai spune la noi, forțată, obligată. Eu văd că ea făcea ca pentru Domnul

[15:35]plină de dragoste. Tot ceea ce făcea, făcea acolo cu dragoste. Și știți de de unde trag eu concluzia aceasta? Știți de unde? Ea a avut credibilitate o altă caracteristică a unui slujitor. Să câștigi credibilitatea stăpânului tău. Să știți că e mare lucru. E mare lucru să câștigi. Credibilitatea stăpânului. E mare lucru. Nu e puțin lucru ca un stăpân de rang înalt. că era de rang înalt, era văzut bine la curțile împăratului, avea trecere la curțile împăratului, avea cinste, avea glorie, avea faimă, avea bani, avea tot ceea ce i trebuia decât sănătate nu avea, dar în rest avea de toate. Și tu, o fetiță, roabă, sclavă, să i câștigi încrederea.

[16:47]Vă gândiți dumneavoastră când a venit și a adus propunerea aceasta, a zis: „Mă, cine ești tu? N avem noi doctori aici? N avem noi fel și fel de vraci, de vrăjitori care se ocupă cu vindecarea și așa mai departe și nu avea influență. Vii tu sclavă să mi spui mie. Eu nu știu că boala mea nu se vindecă că peste tot, că sunt convins că a fost să se vindece de boala lui și nu s a vindecat. Și iată că vine la vine fetița aceasta cu soluția aceasta spune cuvântul lui Dumnezeu că el o crede. Cuvintele fetiței acesteia sunt credibile

[17:39]în urechea lui Naman, a soției lui Naman. Și ei fac întocmai, atenție, întocmai cu ce spune fetița. Să știți că ea într un fel și a luat un risc mare pentru că dacă se ducea în Israel și se întorcea înapoi nevindecat, el pierdea timp. Vă dați seama? Se întorcea înapoi nevindecat. Eu nu știu cum ai scăpat fetița aceasta. Așa este. Dar fetița aceasta avea încredere. Avea încredere. Iar felul în care slujea ea a câștigat

[18:24]și credibilitatea stăpânului Naman și a soției. Vreau să vă întreb și să fac o paranteză. Pe unde ați lucrat? patronii voștri, dumneavoastră aveau încredere în dumneavoastră să zică să vină pocăitul, ca să nu dau nume, să vină el ca în el am încredere și să i dau lui cheile că în el am încredere. Să știți că noi dacă slujim bine,

[19:02]pe unde ne ducem? Toți patronii, dacă suntem copii ai lui Dumnezeu, trebuie să aibă încredere în noi, chiar dacă ei nu cred în Dumnezeu. Dar prin trăirea noastră, prin felul nostru de trăire și prin felul nostru de credincioșie, de slujire, noi trebuie să le câștigăm încrederea. Știți că Iosif, dau un alt exemplu de Iosif, știți că pe unde s a dus el și a slujit la Potifar. la în temniță, la faraon.

[19:37]Știți că le a câștigat încrederea la toți. Știți, eu vă întreb pe dumneavoastră, la cei care mai lucrați acuma sau chiar la vecini sau chiar în cartierul în care trăiți și mai slujiți, au încredere vecinii dumneavoastră în dumneavoastră să zicăuite îți spun un secret, dar nu spui la nimeni. Am încredere în tine, dar uite, îți dau o sumă de bani, nu știu ce, să mi o ții pe o perioadă mai lungă așa, că eu plec. Are încredere în tine să ți o dea sau se gândește, a n o s o mi o mai dea niciodată. Sau te duci tu la el că ai nevoie de niște bani și o sumă mare și zic am nevoie de 5000 €. Trebuie să fac o operație. Are el încredere în tine că i o dai înapoi? I ai câștigat încrederea.

[20:38]Copiii lui Dumnezeu, slujitorii lui Dumnezeu, pe unde merg? Dacă au o slujire corectă, cinstită, ca înaintea lui Dumnezeu, trebuie să le câștige încrederea. Și ceea ce facem, știți cum trebuie să facem? ca pentru Domnul. Ia uitați ne ce scrie în Efeseni, capitolul 6 versetul 5 la 8. Spune așa: Robilor, ascultați de stăpânii voștri pământești cu frică și cutremur în curăție de inimă

[21:19]ca de Hristos. Auziți? ca de Hristos. Ascultăm noi, ne uităm la ei sau spunem a cum să ascult eu de el? Bă, el face cutare, cutare, cutare. Nu contează. Tu tu să fii slugă credincioasă și spune: “Slujiți le nu numai când sunteți sub ochii lor. Atenție! Și cine slujesc doar când sunt sub ochii lor? Știți cine? Cei din lume. Eu am lucrat. Eu am lucrat. Și când lucram cei din lume când care fără Dumnezeu la ei mă refer, când nu era șeful de față, vorbeau, trăgeau de timp, se făceau că muncesc, nu știu ce. Când apărea șeful, gata șase șeful. Și

[22:17]munceau. Dar ce munceau? Să vadă șeful că muncesc. Eu nu mă schimbam. Eu nu mă schimbam și nici nu acceleram mai tare când venea șeful. Și știți de ce? Îmi păstream ritmul. Cum munceam în spatele lor, munceam și în fața lor și munceam? Munceam. Chiar la un moment dat a venit și m a întrebat că munceam la grămadă și când faci producție la grămadă suntem 10. Ne cere să să zic așa să facem 10 piese că suntem 10. Dau un exemplu. Nu era așa. Dar noi când făceam trei și eram 10, eu îmi făceam partea mea și mi făceam mai mult de o pesă, că munceam și când venea și spuneam: „Băi, ce ați făcut aici?” Și ne erau pe toți

[23:07]la un loc. I am spus: „Șefule, îmi pare rău, luați mă personal, întrebați mă. Mai târziu s a lămurit.”Dar Dar noi avem credibilitate. Ce spune cuvântul lui Dumnezeu aici? Așa spune în versetul slujiți le nu numai când sunteți sub ochii lor ca și cum ați vrea să plăceți oamenilor, ci ca niște robi ai lui Hristos care fac atenție de unde fac din inimă voia lui Dumnezeu. Și

[23:44]acuma spune un cuvânt care ne nu știu, ne termină, ne dezarmează, ne lasă fără cuvinte și nu putem să spunem altceva decât: Doamne, dă ne putere, Doamne. Doamne, ajută ne, Doamne, ia uitați ce spune. Slujiți le cu bucurie ca Domnului, iar nu ca oamenilor. M ați auzit, frați și surori?

[24:26]Oare am înțeles cuvântul acesta? Să te vadă șeful că vii cu bucurie. Eu cred că fata aceasta, pentru că a fost credibilă, eu așa cred și pentru că Naman a ascultat o și soția lui Naman a ascultat o și a crezut că ceea ce spun e e adevărat, înseamnă că ea avea ceva special și felul ei de slujire, comportamentul ei, trăirea ei, viața ei

[24:57]în casa lui Naaman era o lumină. Și eu cred că atunci când Naman venea acasă, nu mai putea de bucurie când se uita la fetița aceasta și o asculta. Cuvintele ei nu era în zadar. Nu erau în zadar pentru că a ascultat o. Cum suntem noi? Avem noi credibilitate

[25:33]ca slujitori al lui Dumnezeu? Pot cei din afară care nu sunt credincioși să zică: “Mă duc la pocăitul.” Îmi place să folosesc cuvântul acesta pocăit. Mă duc la pocăitul pentru că nimeni de pe stradă nu mă ajută, dar dacă mă duc la el nu mi închide ușa. Pot să vină la dumneavoastră așa și dacă vine tu să nu iei fața poomului. Ok,

[26:07]caut să văd cum fac, să te ajut trist, nu știu ce. Și așa aveam o grămadă de probleme pe cap. Ai mai venit și tu, dar ok, caut să te ajut. Nu, tu să faci ca cum spune cuvântul lui Dumnezeu, plin de bucurie să spui Domnul te a trimis. Văd cum fac, mă dau peste cap și cu mare dragoste, cu mare bucurie te ajut. Am cunoscut în Moldova un frate,

[26:37]era un slujitor al lui Dumnezeu, îl cunoștea tot satul. Era singurul din sat, din comună. Acuma au mulți mașină, vorbesc acum 30 și ceva de ani când m am pocăit eu. Singurul care avea mașină și nu erau mașini ca acum, știți cum erau și ratele erau cum erau autobuzele acelea care veneau din când în când și dacă le prindeai că erau foarte foarte aglomerate, se întâmpla să te îmbolnăvești. Și pocăitul avea mașină și el spunea la toți în sală, la toți spunea la 1 noaptea, la 2:00 noaptea, la 3:00 noaptea, nu contează. Bateți la poartă și eu mă urc în mașină și mă duc și tot s aia. Du te la pocăitul. Chiar dacă are mulți copii, are probleme, el se urcă în mașină și se duce.

[27:40]Sau dacă avea cineva probleme cu banii, cu ceva, el se îmbrmuta și dădea pentru că zicea el: Marine, Domnul trimite, Domnul trimite slujitor destoinic, slujitor care lasă în urmă o mireasmă plăcută, frumoasă Și slujinica aceasta a lăsat în urma ei

[28:12]o mireasmă plăcută și spune cuvântul lui Dumnezeu să înaintesc că Naman a plecat și nu numai că a încurcat adresa, s a dus să capete în vindecare nu la omul lui Dumnezeu că ă ea i a zis să se ducă la omul lui Dumnezeu, ea s a dus la împăratul lui Israel și împăratul lui Israel n a putut ce sunt eu Dumnezeu zeu sunt eu Dumnezeu până la urmă a ajuns unde trebuie la omul lui Dumnezeu. Dar spune cuvântul lui Dumnezeu că el deja avea în mintea lui felul în care o să facă Dumnezeu minunea și o să l vindece. Ce credea el deja? Ce a închipuit el? Om cu vază, cu alai, cum a venit el cu carul, cu călărete, cu soldații pe lângă el, așa cum a venit el cu tot alaiul în spatele lui, așa și cum era la vremea respectivă, cum veneau călăreții, ieșea praful în urma lor așa și se auzea tropote de cai. O să iască osul, omul lui Dumnezeu în fața lui și o să vină să facă o rugăciune, o să

[29:25]pună mâna pe lepra lui și el o să se facă bine. Maria a fost dezamăgirea pentru că spune cuvântul lui Dumnezeu că omul lui Dumnezeu nici n a ieșit afară. Știa că vine, știa că e pe drum. Dar nici n a ieșit afară. I a dat soluția simplă, foarte simplă, care nu l costa nimic, să se ducă să se afunde în Iordan de

[30:01]șapte ori. Simplu, foarte simplu. Dar nu i a convenit și a zis: „Eu credeam că o să iasă înaintea mea, că o să pună mâna, că o să se roage, o să facă. Eu credeam.” Deci, spune cuvântul lui Dumnezeu că s a umplut de ce? De mânie. Ear era plin de mânie și a zis: „Gata, hai înapoi. Apoi eu vă spun, frați și surori, să vă feriți de oamenii plini de mânie, pentru

[30:41]că sunt capabil de multe, multe lucruri rele. Dar totuși lângă el, cei care au venit cu el avea niște slujitori cu înțelepciune, cu lumină și ă slujitorii care au văzut ceea ce se întâmpla pe din afară a zis: „Ui, stai așa până la urma urmei. El totuși poate să se vindece că omul lui Dumnezeu nu i a cerut un lucru greu, i a spus să se scaldă. El nu s a dus, s a scăldat și vine, au curajul

[31:18]să vină înaintea lui și să l întoarcă din drum. Și ă spune cuvântul lui Dumnezeu că vine și spune la versetul 13:dar. Slujitorii lui s au apropiat să i vorbească și i au zis: „Părinte, dacă proorocul ți ar fi cerut un lucru greu, nu l ai fi făcut, cu atât mai mult trebuie să faci ce ți s a spus. Scaldă te și vei fi curat.” Sta și m am

[31:53]gândit niște slujitori care au curajul să spună stăpânului adevărului în față. Să știți că și au asumat un risc că el era plin de mânie. Putea să scoată sabia și să i omoare pe loc. Păi, cine sunteți voi? să mi întoarceți mie hotărârea. M am hotărât să mă întorc înapoi și înapoi mă duc. Dar felul în care ei au vorbit, felul în care ei s au raportat la stăpânul lor, Naman a primit o lumină și că așa e.

[32:39]Hai să mă duc să fac și lucrul ăsta. Poate așa trebuie să fac, să mă duc și să mă scald. Și spune cuvântul lui Dumnezeu că s a dus, s a scăldat după cuvântul lui Dumnezeu și după ce s a scăldat de șapte ori spune că a fost vindecat. a fost vindecat și după aceea vine atât de bucuros înapoi la casa proorocului, alt slujitor al lui Dumnezeu, la casa lui Elisei. a venit înapoi. Și ca drept recunoștință

[33:20]spune cuvântul lui Dumnezeu că a vrut să i dea aur, argint, haine, că el a venit cu o avere, să știți, cu o avere foarte mare a venit. Cu alte cuvinte, era în stare să dea mult bani pentru vindecarea leprei lui, că de aceea a luat averea aceea cu ă cu el. Dar pe mine m a mișcat și am stat și m am gândit, Doamne, așa sunt slujitorii lui Dumnezeu. Cei care sunt adevărați

[33:54]nu sunt lacom de bani. Fără bani, fără plată ați primit, cum spune Domnul nostru Iisus Hristos, fără plată să dați vindecarea. De unde era? De unde? de la Dumnezeu prin Elisei. El era o unealtă prin Elisei. A făcut Dumnezeu lucrarea și a fost vindecat. Dar puterea de vindecare era de la Dumnezeu.

[34:28]Și Elisei știți ce i a zis? Viiu este Domnul. Nu iesc nimic. Și n a primit nimic. Și era un păgân. Atenție, era un păgân. putea să i zic să l jumulez, să iau tot ce are. Tot ce are să i iau. Pentru că omul acesta venea cu armatele lui și lua sclavi, robi asuprea pe poporul meu,

[35:00]pe poporul lui Dumnezeu. Dar el spune: “Nu iau nimic. Nimic nu iau. Niciuno, niciun dolar, niciun RON. Vorbesc în banii noștri. Nu iau nimic. Apoi, frați și surori, uitați vă pe internet, mari predicatori. Eu sunt mic, mic. Nici prin lupă nu mă vedeți cât de mic sunt. Uitați vă să vedeți că predică ce predică, zic ce zic. Vezi că pune într un colț acolo contul

[35:43]unde să se verse bani sau fac o lucrare și n o fac cator mari. Nu dau niciun nume. Acum lucrare dau ceva de pomană, nu știu ce, iar vorbesc cu slujitori, că la rândul lor au slujitori. Și ce fac? Eu când dau, fii atent, tu să mă filmezi, dar din unghiul cel mai bun și eu stau și explic și cutare, cutare,

[36:22]eu nu sunt de acord cu așa ceva. Omul lui Dumnezeu, știți cum trebuie să trăiască? Prin credință. Ați auzit de George Müller, un mare slujitor al lui Dumnezeu? Ați auzit? Vă recomand să citiți cartea. Îmi place foarte mult și l am luat ca exemplu. Omul acesta a avut nevoie de mulți bani. A crescut vreo 10000 de copii.

[36:52]Dar știți ce făcea el? El nu făcea nici pliante, nu făcea nici filmulețe, nici nu era la vremea respectivă așa să pună pe Facebook, să pună pe toate mijloacele acestea de comunicare, de mass media. Așa. Știți ce făcea el? Făcea și el o reclamă. Făcea și el ceva. Știți ce făcea? Ce făcea? Te ruga Domnului. Citiți să vedeți ce minuni făcea Dumnezeu. Se ruga și erau bogătași care Dumnezeu nu i lăsa să doarmă până nu lua Erau bani la vremea respectivă 10000 $. Până nu luau banii

[37:38]de acolo din bancă, din casa lor, din unde i pese ei bine, se ducea să i ducă pace. Avea pace. Dumnezeu îi punea. Și prin credință, știți, prin credință în zilele noastre nu numai camera. Da, uite, am nevoie de camera, camera, camera, camera. Noi facem cinstei

[38:13]dacă venea să pună camera pe el, să zic eraței în vremurile noastre, ne fugărea cu camere, cu tot. Plecați de aici. Nu l interesa pe el, nici bani, nimic. Și știți de ce? Vă spun de ce. Pentru că dacă l ai pe Dumnezeu, ai tot ceea ce ți trebuie. Dacă l ai pe Dumnezeu și ai credință în Dumnezeu, Dumnezeu îți dă tot ceea ce ți trebuie. Tot ce ai nevoie să faci o lucrare.

[38:44]Vreau să închei cu un gând. A venit un frate ceva timp în urmă la Găițeni și a venit văzut adunarea șiau prima dată a zis: „De unde ați luat banii? Cine v a dat banii? Și eu am zis, Dumnezeu ne a dat banii. Hai, mă, frate, mă. Hai, mă, frate, mă. Cum se poate? Cine v a dat banii? Atâția bani. Ia uite, atâția bani și adunarea asta. Atâția bani. Ce i am zis? Dumnezeu. Hai, frate, nici știți că pentru cei care ați fut la Găiseni, cei mai mulți bani care au venit acolo, nici în ziua de azi eu nu știu de unde au venit. De fapt, cunosc persoana, dar n am văzut niciodată. El nu m a văzut niciodată. Nu știu cum arată la față. a auzit de lucrarea de acolo și a zis: „Dumnezeu mi a pus pe inimă și a zis că o să vină o dată și nu știu așa cum a apărut a și dispărut. A dat banii

[39:52]și aș vrea să vină o dată, dar ne am rugat, spun, ne am adunarea la rugăciune. La rugăciune. Mai spun un lucru. Asta ca să vă întăresc, nu ca o laudă. Să vezi că Dumnezeu e viu. Nici nu eram aici la adunare, era în construcție adunarea și un frate a venit trăim în adunare și nu știu cine e în adunare. S a rugat de lucrarea la Găiseni s a rugat. Nici n a vorbit de la ambon. S a rugat cineva, o soră, un frate, nu știu cine și Dumnezeu îi spune, îi pune în inimă să dea 5000 €.

[40:33]Și nici nu mă cunoștea, nici nu știa lucrarea, nici n a mai fost. A fost odată pe a zis că a fost adunare, a văzut cum arată, nu știu ce, a fost o și a plecat și mă întâlnesc cu el și a zis:„Cum vă cheamă să trec în registru?” Și el spune:„Nu vreau să mi știi numele. Trece anonim. Trece anonim acolo. Cine ți dă așa? Nu l a mai văzut în cioar de atunci. A venit, a dat banii și a plecat. Cine face lucrul ăsta? Deci cine? Dumnezeu. Onorați l pe Dumnezeu și Dumnezeu va face minuni. Va vindeca de lebră. Vă va binecuvânta familiile, vă va binecuvânta copii, vă va binecuvânta casele și nu în ultimul rând vă va binecuvânta

[41:22]cu cerul. Că pe lângă binecuvântarea care i a dat o lui Naman că l a binecuvântat și i a luat lepra. Și ce binecuvântare mare a avut? că s a întors la dumnezei fără viață, care nu auzea, nu vorbea, nu i răspundea și îl lăsa în boala lui și se chinuia în boala lui și l a adus la Dumnezeul viu, pentru că spune: „Cunosc acum că există în Israel un Dumnezeu viu, un Dumnezeu adevărat, un Dumnezeu care vindecă, un Dumnezeu care mântuiește și vine și spune: „Eu nu mai vreau să mă închin altui Dumnezeu. Și atenție, pe mine m a mișcat, a zis: „Eu vreau ă dacă tu nu

[42:09]iei aur, argint ce ți am adus eu așa ca recompensă, ă eu vreau să mi permit să iau pământ înapoi ca pe pământul acesta să mă rog lui Dumnezeu, lui Avraam, Isaac și Iacov și Iacov, pentru că așa lucrează Domnul. Domnul să ne binecuvânteze, Domnul să ne întărească și Domnul să fie slăvit și binecuvântat în veci. să fim niște slujitori deici ca să care să i facem cinsteu prin trăirea care o avem în această lume. Amin.