Președintele UBCER, Cornel Haureș, vorbește în Biserica Antiohia despre costurile ridicate ale slujirii, importanța exemplului personal, secretele uceniciei, și ce să faci atunci când ți se bagă pumnul în buzunar.
Pasaje biblice menționate în această predică: 2 Timotei 3, 2 Timotei 3:1, 2 Timotei 3:10-17, 2 Timotei 4:1-8, Evrei 2, Romani 7, 2 Timotei 3:10-13, 2 Timotei 3:11, 2 Timotei 3:12, 2 Timotei 3:14-17, Proverbe 22, 2 Timotei 4:3, 2 Timotei 4:2, 2 Timotei 4:6, 2 Timotei 4:8
Transcriere
[0:00]sunt onorat să fiu aici împreună cu dumneavoastră și în același timp să vă și aduc Salutări de la biserica Providența din Suceava joi seara când am fost la rugăciune frații m au rugat să vă spun Multe salutări în numele Domnului Iisus Hristos Unii sunt legați de antiohia pentru că avem măritați de aici la la biserica noastră
[0:27]alții am fost studenți aici mai mult în Dragoș Vodă așa și a fost un timp benefic și nu uit pentru că pentru mine a fost un timp extraordinar atunci când am fost student Biserica de aici din Dragoș Vodă și a fost o reală binecuvântare o oază de binecuvântare pentru mine din punct de vedere spiritual și e bucuria noastră ca să fim mai departe în slujba Domnului și să ne bucurăm de ă tot ceea ce face Domnul chiar joi seara am avut așa un sentiment copleșitor ă p aproximativ 60 70 80 de frați surori la
[1:09]la rugăciune din 180 că suntem noi așa aproximativ jumătate și timpul pe care l avem pentru rugăciune nu ne ajunge chiar am și așa am fost copleșit că rugăciunile nu se opreau și bineînțeles că sunt foarte multe motive pentru care putem să ne rugăm Dar timpul a expirat și nu mai știam cum să opresc rugăciunea ajunge fraților că trebuie să plecăm acasă Vine sau ia locul corul că imediat după după programul de rugăciune este timpul corului și chiar am și exprimat lucrul acesta mi e nepotrivit cumva frații surorile vor să se roage și nu avem timp pentru rugăciune nu avem nu facem loc Nu creăm loc pentru aceasta ă și știți De ce Pentru că trăim niște vremuri foarte foarte dificile foarte ciudate sunt atâtea lucruri cu care trăim în lăuntrul nostru și am dori
[2:11]să le exprimăm am dori să ne sfătuim am dori să împărtășim și Parcă n avem încredere dar singurul care ne oferă întreaga lui încredere este Dumnezeu și avem ocazia să ne vărsăm inima durerea frământările înaintea Domnului care ne înțelege ne cunoaște așa cum s a citit în evrei capitolul 2 acolo El a venit ca să ne înțeleagă în lipsurile noastre și
[2:44]nu în ultimul rând să și să ne ajute ca să facem față și lucrul acesta este un lucru extraordinar permiteți mi să fac în prima parte partea cea mai ușoară să citesc Doar un singur verset și apoi să rog doi frați din sală de dorit zic eu doi frați tineri care au Biblia citesc vine să citeasc încă două părți din același capitol și bineînțeles
[3:13]și capitolul următor vă rog să deschideți împreună cu mine din 2 Timotei capitolul 3 2 Timotei capitolul 3 eu o să citesc versetul 1 și rog pe cineva din sală să citească de la versetul 10 până la versetul 17 adică până la finalul capitolului iar altcineva să citească din capitolul 4 de la versetul 1 până la versetul 8 capitolul 3 din 2 Timotei dacă dorește cineva să citească de la versetul 10 până la versetul 17 și
[3:51]la versetul 1 din capitolul 4 până la versetul 8 Dacă găsim Voluntari e foarte bine dacă nu numim Voluntari dacă n o să vă supărați pentru lucrul acesta citesc primul verset să știi că în zile din urmă vor fi vremuri grele Dacă dorește cineva să citească de la versetul 10 vă rog
[4:24]frumos t Unde sunt tinerii noști sau cel puțin cu inima tânără am găsit tânăr tu însă ai urmărit de aproape învățătura mea purtarea mea hotărârea mea Credința mea îndelunga mea răbdare dragostea mea răbdarea mea prigonirile și suferințele care au venit peste mine în antiohia în iconia și în listra Știi ce prigoniri am răbdat și totuși domnul m a izbăvit din de altfel toți cei ce voiesc să trăiască în evlavie în Hristos Iisus vor fi prigoniți dar oamenii răi și înșelători vor merge din rău în mai rău vor amăgi pe alții și se vor amăgi și pe ei înșiși tu să rămâi în lucrurile pe care le ai învățat și de care ești plin deplin încredințat căci știi de la cine le ai învățat din pruncie cunoști sfintele scripturi care pot să ți dea înțelepciunea care duce la mântuire prin credința în Hristos Iisus toată scriptura este însuflarea
[5:36]înțelepciune neprihănire pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit și cu totul destoinic pentru orice lucrare bună Mulțumesc mult capitolul 4 de la versetul 1 până la versetul 8 inclusiv vă rog frumos un frate cu inimă tânără Domnul să vă binecuvânteze frate mar te rog fierbinte înaintea lui Dumnezeu și înaintea lui Hristos Iisus care are să judece VIII și morții și pentru arătarea și pentru arătarea și împărăția sa propovăduiește cuvântul stăruiește asupra lui la timp și Nela timp mustră ceartă îndeamnă cu toată blândețea și învățătura căci va veni vremea când Oamenii nu vor putea să sufere învățătura sănătoasă ci îi va îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute și își vor da învățător după poftele lor își vor întoarce urechea de la Adevăr și se vor îndrepta spre istorisiri închipuite Dar tu fii treaz în toate lucrurile rabdă suferințele fă
[6:43]lucrul unui evanghelist și împlinește ți bine slujba Căci eu sunt gata să fiu turnat ca o jertfă de băutură și clipa plecării mele este aproape m am luptat lupta cea bună Mi am isprăvit alergarea am păzit credința de acum mă așteaptă cununa neprihănirii pe care mi o va da în ziua aceea domnul judecătorul cel drept și nu numai mie ci și tuturor celor ce vor fi iubit venirea lui Amin Amin Mulțumesc tare frumos Nu știu dacă vi s a întâmplat să faceți vreodată un lucru
[7:23]nechibzuit Mie mi s a întâmplat Nu sunt chiar tânăr am trecut de 50 de ani zic tot că sunt de partea cealaltă deja a dealului cobor la vale așa și m am gândit că totuși în experiența mea ar fi trebuit să fiu atent la anumite lucruri mi se întâmplă câteodată așa prins de anumite lucruri să trec drumul să trec strada și să mi dau seama că sunt singurul pe locul pe unde trec strada alții trec în altă parte și eu trec pe unde nu trebuie în vre două rânduri cineva un domn care are grijă de lucrul acesta am atenționat spune Domnul haureș vă cunosc sunteți om serios dar să știți că nu pe aici se trece strada și am fost așa de copleșit de bunătatea lui și am zis domnule Dar ce s a întâmplat de Doar eu nu știu pe unde se trece strada le spun copiilor Cum să facă pe unde să treacă să nu treacă Să nu fie inconștienți că sunt lucruri în viață pe care e suficient să faci doar o singură dată și pot fi catastrofale poți
[8:29]să te rogi după aceea poți să dai bani poți să ceri iertare nu se mai schimbă cu nimic Și totuși în anumite situații fac ceea ce știu că n ar trebui să fac eu numesc asta și probabil și legea numește inconștiență dar să știți că inconștiența nu se manifestă doar în acestei situații așa limită unii dintre noi trăim o continuă
[9:02]inconștiență adică nu ne dăm seama de anumite lucruri pe care le facem sau stări în care trăim și nu ne dăm seama că ele duc în niște locuri și niște poziții total dezastruoase dacă poate suporta cuvântul acesta și expresia total dar fără șire Și totuși mergem în direcția respectivă apostolul Pavel îl învață pe Timotei în a doua sa epistolă și spune otee să știi că în zile din urmă vor fi vremuri rele m ați auzit rele grele și cuvântul de aici are imaginea
[9:54]într o anume situație chiar am și venit Da are imaginea unui baros cine știe cum arată un baros mare mare un ciocan greu vremurile din urmă vor fi vremuri grele este un alt cuvânt aici dar ideea e aceeași de acest Baros pentru că în limba greacă ă greu înseamnă baros Bă nu se citește numai se scrie și se citește varos și această imagine arată a ceva împovărător
[10:40]Nu că n ai ai dar nu poți nu că nu știi Știi Dar nu reușești să faci parcă ceva te ține Și mi aduc aminte foarte bine de momentul când în mine se dădea o luptă eram în biserică am crescut într o familie de credincioși m au învățat să mă să mă rog mi au citit Biblia m au ad de fiecare dată la biserică venit la biserică nu era opțional am auzit de atâtea ori cuvântul lui Dumnezeu știam că trebuie să mă pocăiesc și de atâtea ori când se făcea provocarea aceasta pentru mine era foarte greu și într o duminică de 8
[11:31]Martie am știut că trebuie să mă ridic și știam și un frate în vârstă Mihai tot repeta poate este cineva și sala era mată nimeni nu reacționa în niciun fel și el cu calmul lui zice poate mai este cineva și eu știam că eu trebuie să mă ridic Dar nu puteam aveam picioare neputincioase nu puteam să mă ridic și știam că trebuie să mă ridic este momentul meu este ziua mea este șansa mea și parcă ceva mă ținea legat de bancă Și nu puteam să mă ridic și fără să cunosc foarte mult din scriptură dar atunci îmi aduc aminte că în lăuntrul meu am spus Doamne ajută neputinței mele nu pot știu că trebuie să fac ceva și nu sunt în măsură Pavel vorbește în romani capitolul 7 despre faptul că ori De câte ori el dorește să facă binele răul stă lipit de el și el știe ce trebuie să facă și adesea efectiv este blocat și nu
[12:40]poate să facă dar culmina cu ultimul verset dar mulțumiri fi adus lui Dumnezeu pentru că în situații limită în situații când noi nu putem în situații în care noi nu conștientizăm acolo este mâna atotputernică A lui Dumnezeu care ne ajut ă și ne face să fim în stare să facem ceea ce trebuie zile pe urmă spune vor fi vremuri grele Când vei vrea să faci ceva și nu vei putea vei ști ce trebuie să faci și nu știi cum să le faci sau să te
[13:21]urnește tot ceea ce trebuie făcut și tot ceea ce trebuie spus și nu vei avea posibilitatea să faci pentru că nimeni nu te va va asculta nimeni n avea nu va avea nevoie de tine și de la versetul 2 până la versetul 10 unde ni s a citit e o listă întreagă în a descrie pe cei care creează acest mediu atât de dificil în care tu te simți împovărat apăsat ești sub o presiune și
[13:54]te aștepți cumva ca oamenii să cedeze și să renunțe și totuși nu pentru că oamenii spune în zile de pe urmă vor fi iubitori de sine vor fi iubitori de bani vor fi lăudăroși vor fi trufași vor fi hitori și lista continuă Ce trebuie să faci în asemenea situații despre ce vorbește apostolul Pavel cu Timotei și l învață pe Timotei în vremurile grele ce să faci începând cu versetul 10 până la versetul ă 13 apostolul Pavel aici îi spune lui Timotei otee fii conștient de greutatea slujirii fii conștient că slujirea nu i o chestiune
[14:46]ușoară Timotei fii conștient că mediul în care tu ți vei desfășura activitatea Îți va fi ostil și nu vei face ușor de aceea trebuie să fii pregătit și apostolul Pavel începând cu versetul 10 se dă pe sine exemplu pentru că ăsta e adevăratul învățător adevăratul învățător nu doar învață spune ce faceți și adevăratul
[15:18]învățător face ucenici Ucenicii Nu știu doar partea teoretică și Ucenicul alături de partea teoretică adică îl are pe ca model exemplu pe cel care îl învață și el învață Teoretic dar și practic să poată să facă exact ceea ce face învățătorul de aceea Domnul Iisus Hristos înainte să se înalțe la cer a zis mergeți și faceți învățători predicatori ucenici în toată lumea cu alte cuvinte a fi model pentru
[16:04]alții este un obiectiv e un obiectiv pe care trebuie spre care trebuie să țintești credinciosul în vremurile grele trebuie să și asume rolul acesta de a fi învățător de a fi model pentru alții în așa fel încât alții Fiindu i ucenici să ajungă și ei modele pe pentru toți ceilalți și lucrul acesta Este dificil slujirea este dificilă într un anume moment când
[16:46]absolvenții de la timoteus gradu și serbarea de graduare era la Sibiu frații Mi au dat șapte minute să spun ceva și în 7 minute n am putut să spun decât două lucruri unul bun și unul rău și i am întrebat pe absolvenți care să l spun primul și unul dintre ei mai curajos a zis spuneți l ăla bun și am spus După absolvire ăsta bun după absolvire toți care ați absolvit aveți job aveți slujbă aveți de
[17:26]lucru și așa în putea atmosferei au început să aplaude și cei din sală și absolvenții Da Să termini și să intri direct în câmpul muncii mai ales în domeniul Teologic Ce ce șansă ce ocazie dar am spus și partea mai puțin plăcută nu rea mai puțin plăcută biroul vostru este amenajat în stradă biroul vostru este în stradă ați terminat felicitări aveți job aveți de lucru ieșiți în stradă am văzut fețele celora care cu
[18:12]câteva secunde chiar nici cu minut erau foarte vesele dintr o dată s au crispat dar asta i realitatea apostolul Pavel îi spune lui Timotei otee fii conștient de faptul că irea este o sarcină grea pentru că tu trebuie să fii model pentru alții și nu în lucrurile simple și ușoare de multe ori în lucruri în care nu ți ar plăcea să te vadă nimeni cum acționezi sau reacționezi Și mi aduc aminte câteva momente în viața mea în care eu n am reacționat bine stăteam de obicei lângă un frate care îmi era așa aproape era mul meu și
[19:05]într o anume situație în adunarea în care slujeam pe vremea aceea cineva s a ridicat și a început și pe mine și pe dumnealui să l fac în toate felurile acuzații grave foarte furios era soția mea acolo însărcinată a început să spună lucruri urâte despre soția mea și așa toți ne am crispat și și eu știu mă nevinovat în tot ceea ce eram am vrut să mă ridic fratele Mihai care era lângă mine o tras de mânecă Stai liniștit frate Mihai Dar și eu și dumneavoastră trebuie să luăm atitudine trebuie să spunem ceva Stai liniștit Domnul ne va apăra domnul dar noi ce suntem și
[19:53]încercam să mă ridic să spun la un moment dat fratele Mihai a văzut că eu sunt hotărât să mă ridic și să l opresc pe omul acela din toate lucrurile mi a pus pumnul în buzunar cum era lângă mine mi a pus pumnul în buzunarul meu în sacou și eu Încercam să mă ridic și mă uitam sacoul era bun nu merita să l rup pentru cineva și la final la final supărat pe fratele Mihai am spus frate Mihai Eu nu cred că așa se procedează Eu nu cred că i bine ce ați făcut Eu cred că noi trebuie să avem o atitudine trebuie să acționăm și când sunt situații de genul ăsta să reacționăm nu putem să lăsăm pe oricine să spună orice în adunare și chiar lucrurile acestea despre mine și despre dumneavoastră nu se poate frate Mihai și el cu un calm îmi spune frate Cornel în situații de genul ăsta mai ales în situații de genul ăsta ascultă mă e mai bine să te apere
[20:55]domnul decât să te aperi tu că tu n ai niciun argument acum dar o să vezi peste ceva timp Omul acesta va trebui să vină în fața bisericii să se pocăiască De ce a făcut să și ceară iertare și să fie pus sub disciplină să fie umilit și dacă eu și dumneata scoteam un cuvânt acuma apărea un conflict și pentru că un conflict nu se poate decât în cel puțin două părți da erai implicat
[21:29]și eu și tu și cu omul acela și trebuia să mergem prin același tratament pentru că am creat un conflict în biserică dar ai răbdare peste câteva zile o să l vezi numai pe el în față și o să l vezi numai pe el umilit și noi o să i Mulțumim domnului că ne a dat înțelepciune să acționăm sau să reacționăm așa cum trebuie știți că în Momentul acela așa m am felicitat dar nu pentru că eu eram pentru că era fratele Mihael în femie și mi a pus pumnul în buzunar și l a ținut jos acolo pentru că de a lungul timpului dumnealui a învățat poate și din rele poate și din bune Cum trebuie să acționezi sau să
[22:27]reacționezi în în momente dificile pentru mine a fost un model și Iertați mi lipsa de modestie a fost vremea când eu a trebu să l învăț pe un prieten de al meu care era foarte impulsiv par un frate de la noi de acolo spune îi ies cuvintele ca la autofreze cum îi spui ceva imediat știe să dea replica eu nu mă pricep Dar el știa și am avut ocazia eu să i pun pumnul în buzunar la sacou stai aici Nu că dacă
[22:58]dacă te ridici tu tu o faci așa lasă că eu îi spun fratelui așa cum trebuie să ne țină minte Stai liniștit aici și a trecut vremea el a devenit păstor într o altă biserică singur păstorea și de multe ori ne întâlneam la o cafea la o poveste și el îm spunea Cornel așa de mult îți mulțumesc pentru lucrul acela eram supărat pe tine zile întregi pentru că nu m ai lăsat să intervin cum trebuie acuma îi mulțumesc lui Dumnezeu pentru că trecând prin anumite situații Mi am dat seama că trebuie să ți asumi această slujire care înseamnă de multe ori greutate Pavel îi spune lui Timotei în pasajul citit tu ai urmărit în de aproape învățătura mea purtarea mea și hotărârea mea și
[23:48]Credința mea și ascultați și îndelunga mea răbdare în to în toate acestea Pavel este un învăță ător pentru un Ucenic care urma să devină învățător pentru alții ca să creze ucenici înarmați vă frați și surori cu gândul acesta slujirea nu i ușoară slujirea înseamnă dificultăți înseamnă în versetul 11 înseamnă să fii prigonit înseamnă suferință înseamnă să înțelegi că trebuie să rabzi de multe ori ceea ce normal n ar trebui să rabzi tu Și totuși apostolul Pavel în versetul 12 îi aduce aminte lui Timotei și spune Timotei să știi că toți cei ce voiesc să trăiască cu evlavie în Hristos vor fi prigoniți o
[24:45]Asta i greu asta i greu în biserică între frați să fii prigonit aveam un frate foarte talentat știa să cânte la foarte multe instrumente compunea poezii un artist știa să picteze și picta în multe adunări din Suceava sunt picturile lui un om deosebit dar era atât de sensibil și a zis la un moment dat când noi povesteam am un verset din Biblie cu care sunt total în dezacord care frate Mihai și el spunea versetul 12
[25:27]căutați și noi căutam care verset 12 că Biblia are multe versete 12 și ne uitam la modul în care el acționa și până la urmă am ajuns la concluzia că din 2 Timotei capitolul 3 ăla era versetul 12 și am spus ăsta e eu sunt dezacord în dezacord cu acest verset nu sunt de acord că un credincios trebuie să sufere dacă el trăiește pentru Dumnezeu și ori De câte ori erau un lucru de genul el spunea Gata uite ce fac pocăiții uite ce fac pocăiții avea el așa o chestie dădea mâna cu unul cu altul zice Dau mâna cu câte o soră și sora face pace auzi plină de dragoste pentru Hristos ea
[26:16]greu deschide gura face pace zice Dă mâna ca și cum ar fi o stropitoare pace și din tot felul de nimicuri de genul acesta pentru pentru el era o problemă o săptămână întreagă urmam după el frate Mihai așa nu pocăiții sunt așa dar și dumneata ești pocăit Ei eu sunt altfel dar toți ceilalți pocăiți nu știi cum să te comporți cu ei și ne aduce aminte din 2 Timotei 3 cu 12 toți când spune toți se referă și la
[26:50]mine și la dumneata dacă vrei să trăiești cu evlavie nu vei avea parte de vremuri ușoare dacă că vrei să slujești în evlavie nu vei fi lăudat și apreciat dimpotrivă spune cuvântul Domnului că veți fi prigoniți și prigoana este în vremurile bune când ai de toate când ai toate condițiile când auzi bine când stai acasă și asculți și vezi ce se întâmplă în biserică când vii cu mașina până în Poarta bisericii n ai nicio problemă Și totuși sunt vremuri grele
[27:29]pentru că de fapt noi stăm dragii mei într o bătălie între lumină și întuneric între binele Care este de la Dumnezeu și răul care domnește în lume între ceea ce este sfânt drept și curat și în tot ceea ce este murdar întinat și păcătos acestea două Nu pot conviețui nu există aici pace e un război e un război continuu și fratele Ciucur la intrare aici când am lăsat am spus că de fapt pentru unii simbolul este un porumbel pentru alții iar pentru creștini evangheli a spus Două săbii război război cu tine însuți cu Firea ta război cu tot ceea ce este murdar întunecat război atunci când slujești pentru că tu vei avea de trăit o viață sfântă evlavioasă de fapt termenul acesta acesta evlavie poate știți are un corespondent în limba română și avem un nume Ă spunem sau numim pe cineva
[28:37]evlavios adică eusebie cei care purtați numele de eusebie înseamnă în limba greacă evlavie sau evlavios slujirea este grea fii conștient de lucrul acesta nu te apuca să treci drumul așa pe unde vrei treci pe unde trebuie adică prin greutăți și greutatea înseamnă să nu doar să urmezi pe alții și să spui la noi în biserică nu i dragoste la noi în biserică nu este nu știu ce nu sunt frați cum trebuie tu ești chemat ca să fii model pentru alții și alții să devină la rândul lor uitându te la viața ta și ei învățători pentru alții care vin responsabilitatea aceasta trebuie să mi o asum în totalitate în al doilea rând dragii mei apostolul Pavel vorbește începând cu versetul 14 până la final până la versetul 17 despre faptul că noi trebuie să fim conștienți de valoarea scripturii de valoarea scripturii și veți zice e cineva
[29:46]inconștient despre lucrul acesta Da scriptura mai ales la oamenii care se numesc credincioși a ajuns pe locul doi sau pe locul trei de fiecare dată atunci când discutăm sau analizăm un anume lucru știți Cum spunem Probabil nu la București la noi undeva la țară în provincie Eu cred că și celălalt zice Nuu Eu cred că și
[30:13]altul zice Nuu Eu cred altfel și fiecare vine cu părerea lui și spunem că părerea noastră e autorizată pentru că în spate noi avem Așa înțeleg eu scriptura și aducem fiecare înțelegerea noastră și avem perspectiva noastră și Considerăm că trebuie să te iei după capul meu Pentru că așa este corect și dacă eu țip cât pot de tare înseamnă că trebuie să domin pentru că eu spun mai tare dacă eu sunt mai influent îmi trebuie înseamnă că trebuie să mă ascultați pe mine că eu cred că ce cred eu și ce cred Alții sunt
[30:52]zerouri fără valoare baza pentru tot ceea ce facem noi și trăim noi este Sfânta Scriptură astăzi au apărut tot felul de invenții tot felul de învățături tot felul de păreri și de credințe care n au nimic de a face cu scriptura de aceea noi spunem clar și răspicat numai scriptura Sola scriptura cuvântul acesta al lui Dumnezeu spune apostolul Pavel trebuie știut și spune aici Timotei din pruncie cunoști sfintele scripturi care poți să ți dea înțelepciunea care duce la mântuire prin credința în Domnul Iisus Hristos cunoașterea scripturii este importantă dar cunoașterea scripturii fără credința în Domnul Iisus Hristos fără mântuire este doar o cunoaștere rațională sau informațională cunoașterea scripturii Da din perspectiva unui om credincios unui om autentic în ceea ce privește viața de credință aceasta impactează și umplă ființa lui în așa fel Așa cum spune
[32:04]cuvântul Domnului pentru ca omul lui Dumnezeu să devină un om desăvârșit și cu totul destoinic pentru orice lucrare bună scriptura nu i pentru dezbateri teologice scriptura este pentru a impacta viața mea și Trăind această scriptură să poți să impacte prin ceea ce fac prin ceea ce trăiesc prin modul în care mă reacționez la oameni avem tot așa Probabil numai la noi este lucrul acesta Dar sunt unii care au fost credincioși într o localitate de lângă noi Nu era niciun credincios poștașul s a pocăit plin de râvnă plin de dedicare l
[32:53]am botezat așa cu credința că de acuma localitatea se va umple de credincioși pentru că Omul acesta într adevăr Era un om deosebit a trecut ceva timp a început să mai lipsească se mai duce cu alții ziceam eu un grup mai aproape și încetul cu încetul am constatat sau Noi am constatat că ceva Nu e corect trec cu mașina într o zi prin localitatea dumnealui și l văd grăbit îl opresc ce se întâmplă unde te duci mergem la rugăciune Na și dar ce ce ce ai acolo un
[33:30]caiet Dar ce faci cu caietul că la rugăciune Nu trebuie caiet Păi nu că am primit un cuvânt din partea Domnului și noi acuma cu așteptăm ca Domnul să ne vorbească și scriem tot un caiet și când mergem la rugăciune citim din caiet tot ceea ce trebuie l am luat în mașină și nu l am mai lăsat să meargă la rugăciune l am tocat două ore și ceva caiet versus
[33:58]Biblia caiet versus biblia ce i mai important vocea oamenilor Ce spune unul sau altul sau ceea ce spune scriptura care are menirea să impacte viața ta și tu să trăiești acolo unde ești în așa fel încât toți să vadă că tu ești un om deosebit aveam la noi în zonă tot așa un frate deosebit fratele Ghiță Rusnac tata lui mai este fratele David Rusnac aici Da tata lui fratele David Rusnac locuia într un localitate mică cu
[34:35]puține case și se ducea la servici printr o comună mare Verești unde era not de cale ferată și oamenii stăteau povesteau tot felul de glu glume beau și așa mai departe trecea fratele Diță îl vedeau de la distanță și se anunțau cei care erau pe margine și povesteau și beau băi trece Sfântul ascundeți tot fratele gh nu le spunea niciodată nimic îi saluta Bună ziua Bună ziua dar
[35:07]un respect pentru Omul acesta o o o așa o perspectivă deosebită pentru modul în care Omul acesta își trăia viața în relație cu Dumnezeu ascundeau țigările ascundeau sticlele de bere se opreau să să glumească și să vorbească tot felul de de de cuvinte nepotrivite dintr o dată un respect tăceți că trece Sfântul când se a ridica fratele Ghiță să vorbească Nu spunea multe cuvinte spunea puține dar după ce pleca în urma lui lăsa discuții Ai auzit ce a zis de unde
[35:49]zice omul ăsta așa ceva Cine l a învățat lucrurile astea ce reviste Ce cărți citește la ce programe se uită omul i îmbibat cu cunoștință de unde are Omul acesta atâta cunoștință scriptura dragii mei trebuie să fie singura carte de valoare pentru viața noastră ghidul vieții noastre noi trebuie să cunoaștem bine scriptura noi trebuie să ne îmbibă în ea și ea să fie îmbibată în noi pentru ca atunci când noi avem de trecut prin situații din viață să știm ce spune scriptura în acele situații nu ce cred eu sau Ce crede altul sau ce crezi tu sau ce scrie într un caiet ci ce spune scriptura cu privire la lucrul acesta scriptura de fiecare dată va face ca omul să fie
[36:49]destoinic priceput în locul în care este pentru ceea ce trebuie să facă dumnealui ne bucurăm frați și surori de oameni tineri care se ridică și auzi acolo și acolo și acolo oameni destoinici Ascultăm și auzim de la frați care au trecut prin viață cu tot felul de experiențe lucruri frumoase un om deosebit un pocăit deosebit zilele trecute auzeam despre cineva care așa mi a făcut o legătură foarte frumoasă din proverbe 22 unde
[37:28]vorbește spre bunătate și Spunea cineva de acolo un om bun ca ăsta n o să mai găsim ăsta a fost un om bun un om darnic nu era un om zgârcit un om care știa să dăruiască și să ajute pe alții un om bun eram într o altă localitate și cineva îl întreabă pe unul dintre băieți măi Cum îl păleau pe bunicul tău când erai când erai în Când era aici în sat Păi zice îi aduc aminte pâinea lui Dumnezeu dar de ce l porc Leau pâinea lui dumnezeu păi zice bunicul era bogat și când a fost foametea aia și după aceea a venit Războiul în 33 și apoi a venit Războiul bunicul tot ce avea împărțea cu oamenii și în localitate când cineva trecea prin se ducea la bunicul tău și așa și după aceea a trecut Războiul și așa și îl por Leau Cine vine pâinea lui Dumnezeu ăsta n a hrănit în timpul războiului Da bătrânul care îl întreba tata lui cos Iancu dacă l cunoașteți zice
[38:35]zice dar pe tine cum te pălesc oamenii nepotul pâinei lui Dumnezeu apoi nu știu zice Vino încoace să ți spun eu la ureche și o șoptit la ureche Cum îl porecle pe el și tu vezi ce distanță între tine și bunicul ce i cu tine și fratele căruia i s a șoptit la ureche îmi povestea frate Cornel m am prăbușit în ziua aceea înaintea Domnului și a trebuit să mă pocăiesc Pentru că nu așa se trăiește m am bătut cu cărămida în piept că sunt pocăit și sunt credincios dar uite ce porecl mi au pus oamenii în urma vieții mele
[39:21]neatente scriptura este standardul pentru ca eu și cu tine nu Să fim teologi c să fim oameni destoinici acolo unde ne a așezat Dumnezeu pentru orice lucrare bună în al treilea rând și mă apropii de sfârșit trebuie să fim conștienți dragii mei în vremurile grele de responsabilitatea slujirii în vremurile grele nu Când o să fie Biblie de unde să citești Nu că n o să fie Cum și unde să
[39:55]slujești dar o să fie o atmosferă un mediu așa nu la modă să vii la adunare să predici din cuvânt să te ții de cuvânt o să fie mult mai ușor acolo unde i fan unde e voie bună unde e veselie unde se întâmplă tot felul de lucruri Ascultați ce spune cuvântul Domnului va veni vremea versetul 3 din 4 când Oamenii nu vor putea să sufere învățătura sănătoasă ci i vor gă la urechile să audă lucrurile plăcute și își vor da învățători după poftele lor își vor întoarce urechea de la adevăr se vor îndrepta spre istorisiri închipuite Dar tu Fit
[40:51]treaz niciodată niciodată în istorie cât va fi istoria lumii nu se va opri predicarea scripturii însă va fi greu în anumite perioade în istorie să predici adevărul scripturii orice altceva va fi ușor spectacol show circ în biserică pe stradă evanghelis va fi foarte ușor pentru că oamenii vor gusta le va plăcea chestia asta dar să predici scriptura păcat sfințenie jertfă Sacrificiu Oh asta nu i
[41:37]pentru noi Noi am evoluat noi ne am modernizat noi ne am contemporan zat am primit altfel noi știm să ne raportăm la vremurile de acuma nu de altădată și o să să fie dificil dar Pavel îi spune Timotei fii conștient de responsabilitatea slujirii Iertați mi lipsa iarăși de modestie o să mă laud puțin nu știu dacă e laudă dar înainte să mă căsătoresc cu soția mea i am spus dragă Dacă vrei să vii după mine Îți dau două săptămâni să te gândești ă trebuie să răspund la următoarea întrebare pentru tine și apoi spui da sau nu Și am așteptat o două săptămâni și ne am întâlnit la o Evanghelizare făcută la rădăuț de fratele Vasile Tofan cel care făcea prăpăd în stânga și în dreapta și ea mi a răspuns după Evanghelizare când am gtit da zic auzi tu te ai gândit bine și am spus ferm Da acuma îi mai aduc aminte dacă mai uită știți așa mai sunt răutăcios Căte oată
[42:52]și i aduc aminte n ai spus tu că ești de acord să fim o familie anormală ai spus da de câteva ori pentru că am zis în mai multe rânduri Când toți o să vrea să facă nu știu ce noi va trebui să facem ceea ce trebuie Când toți o să meargă la mare noi va trebui să mergem la spital să i ajutăm pe cei care n are când toți o să vrea să nu mai meargă la biserică noi doi va trebui să venim la biserică pentru că noi înțelegem că valoarea stă în BIS și așa mai departe Iertați mi ă lipsa de modestie dar Asta înțeleg astăzi că de fapt dragii mei responsabilitatea slujirii înseamnă să fi anormal să faci ceea ce altora nu le
[43:41]place să mergi în direcția în care ceilalți nu merg să înoți împotriva curentului să predici Evanghelia să proști cuvântul și să stăruiește asupra lui la timp și la timp versetul 2 să mustri să ceri sunt demn cu toată blândețea adevărat și cu învățătura dar conștient fii trebuie să fii de faptul că responsabilitatea ta este atât de mare înaintea lui Dumnezeu și nu faci show nu faci teatru nu faci ce vrei tu ci faci ceea ce cere Dumnezeu e vremea responsabilizării frați și surori a noastră și să mă Iertați dacă spun un cuvânt de dojană ne am cam scuturat așa de
[44:27]responsabilități în ultima bancă n am treabă cu nimeni pace pace Nu supăr pe nimeni și am plecat asta nu i treabă asta nu i treabă Trebuie să fii implicat acolo unde te a chemat Domnul chiar dacă e greu chiar dacă lucrurile nu sunt așa cum vor alții dar acolo unde te a chemat domnul trebuie să rămâi acolo Chiar dacă nu i fan și nu este modern și nu este tipic pentru vremea aceasta Noi suntem
[45:04]chemați să fim străjeri și să ținem la responsabilitățile pe care Domnul ne a dat fi responsabil știți De ce și închei cu asta pentru că vine vremea finalului Ești conștient de lucrul acesta că într o zi Dumnezeu te va chema și va trage o linie va trage va spune o concluzie și va face un total al vieții tale al vieții mele Pavel e atât de conștient înaintea lui Timotei și spune otee Căci eu sunt gata versetul 6 să fiu turnat ca o jertfă de băutură și clipa plecării mele este aproape m am luptat lupta cea bună Mi am înspre alergarea am păzit credința de acum mă așteaptă cununa vieții Ce frumos
[45:53]cununa neprihănire Iertați mă Ce frumos os conștient cănd orice clipă pleacă și în urma lui nu sunt regrete nu regretă e atât de conștient de faptul că el a dus lupta care trebuia dusă el a alergat alergarea care i a pusă era pusă înainte a păzit credința și era conștient de faptul că plecarea lui poate fi oricând și este aproape dar e fericit frați și surori fiecare în dreptul nostru dacă ne am analizat viața activitatea și astăzi ar fi ultima zi cât mai trăim ce am mai
[46:41]face o tânără la noi din biserică S a îmbolnăvit de leucemie Și când m am dus repede mama ei mi a povestit ce se întâmplă a fost la medic la un medic apoi s a dus zice asezat pe corp că de fapt nu venele Cum z frate mai subțiri frate Ciucur vasele de sânge au început să așa să se
[47:11]spargă să se întindă pe tot corpul și a fost diagnosticată cu o leucemie în fază galopantă și după un an a plecat la cele veșnice într o zi dimineața mă trezesc și eu grăbit mă duc și mă spăl pe vinți mă așa Și când îmi dau haina de la pijama jos văd pe pieptul meu niște spărturi de știți la ce m am gândit Uau mor și mi era greu să mă duc să la medic
[47:48]să spună ceva Am încercat eu prin aluzii la cineva la altul la un frate de acolo de la noi frate Ionel Ionel pascaru frate Ionel știți dacă Ce se întâmplă dacă nu știu ce la cineva fratele Ionel foarte sec cum era așa mi a dat două trei răspunsuri și așa dar nu m a convins că la mine nu i nimic și toată ziua aceea am trăit cu frica morții mor Știți ce a apărut prima dată ce gând a apărut Ce trebuie să rezolv
[48:28]ce n am rezolvat ce a rămas un am zis călă mai încolo Lasă că nu e cazul poate se rezolvă în timp poate lui îi vine cumva și rezolvă Nu mie Cui nu i am spus despre Dumnezeu a stat lângă mine Așa o perioadă lungă și eu n am reușit să i spun nimic despre Dumnezeu despre mântuire m a apucat fiorii morții și atunce mi am dat seama de responsabilități și că Domnul va cere
[49:02]socoteală Slavă Domnului zic acum că nu s a întâmplat atunci dar eram foarte conștient De ce ar fi trebuit să fac și n am făcut și eram așa de grăbit în ziua aceea să mi rezolv problemele Dacă mor Pavel n are o ASE asemenea atitudine foarte conștient de clipa plecării foarte conștient sunt gata Da îi spune lui Timotei aici zice judecătorul cel drept Domnul în ziua aceea îmi va da cununa neprihănirii dar nu numai mie în versetul 8 ci și tuturor celora ce vor fi iubit venirea
[49:53]lui și asta i o întrebare de final Dacă iubești venirea Domnului îl aștepți fără să ți fie teamă Dacă iubești venirea Domnului ești gata să stai față în față cu el și frați și surori prin vremuri grele trebuie să fim conștienți de lucrul acesta Pentru că venirea Domnului Iisus Hristos este foarte aproape dar s ar putea ca plecarea noastră de aici să fie mult mai aproape Ești pregătit Domnul să ne ajute pe toți să răspundem pozitiv la adunare la întrebare și să plecăm acasă la el în
[50:43]bucuria tatălui nostru ca să fim răsplătiți de el Amin