Oricât ai căuta sens, tehnici de succes sau validare, numai reconectarea cu Creatorul îți poate umple sufletul cu plinătate și libertate autentică.
Predica lui @TimoteiRusu te provoacă să vezi dincolo de filosofia motivațională modernă: eliberarea de trecut, puterea reală de a ierta și bucuria zilnică sunt privilegii ale celor care trăiesc ca fii ai lui Dumnezeu.
Ce înseamnă să te întorci la sursă, să accepți identitatea de copil al lui Dumnezeu și să înveți să nu te mai mulțumești cu substitute?
Te invităm să (re)descoperi sensul vieții și trăiești plinătatea pentru care ai fost creat!
Mesaj înregistrat la data de 16 noiembrie 2025 în Biserica Antiohia.
Pasaje biblice menționate în această predică: Ieremia 2:13, Galateni 6, Psalmul 100, 2 Petru 1:3, Iacov 1:25
Transcriere
[0:00]Cum știți dacă cineva are nevoie de încurajare? Asta e o chestie foarte profundă. Nici nu știu dacă doctorat învață. De unde știi că cineva are nevoie de încurajare? Uite, vă dau vă vă o spun acuma așa. Uită te la el și vezi dacă respiră. Dacă respiră, are nevoie de încurajare. Aia înseamnă că tot avem nevoie de încurajare. Toți avem nevoie să primim din partea lui Dumnezeu încurajare, dar nu din partea lumii, ci din partea lui Dumnezeu. În ultima perioadă, Dumnezeu mi a dat în ultimii trei ani o pasiune pentru a oferi ceva
[0:53]ce noi avem cu adevărat. să oferim ideea aceea că viața împlinită, că viața cu scop, că o viață cu semnificație o au doar copiii lui Dumnezeu. Lumea de astăzi umblă după semnificație, după împlinire și există sute, mii de cărți de dezvoltare personală. Și am zis: „Stai puțin, ce e aia? Și cum ei care nu au fericire vor să ne învețe pe noi fericirea. Ei care n au iertarea vor să ne învețe pe noi cum să iertăm. Ei care nu au speranță vor să ne învețe pe noi cum stăm cu speranța. Și noi stăm de multe ori și ne uităm și luăm de la ei o carte și mergem la un webinar și mergem la o conferință și încă la una și încă la una și încă la una și voiam să învățăm de la ei. În ultimii trei ani Corina s a rugat foarte mult și într o conjunctură oarecare Domnul mi a pus pe inimă să scriu o carte. Se numește Înspre țintă. Șapte principii
[2:05]pentru o viață cu semnificație. O carte de dezvoltare personală din perspectiva autorului, din perspectiva lui Dumnezeu. Și vreau astăzi dimineață să vă spun de ce noi ar trebui să le oferim lumii lumina. Noi ar trebui să le oferim sarea. Noi ar trebui să le oferim adevărul pentru că noi îl avem. De ce? Vreau să răspund la întrebarea de ce credincioșii ar trebui să fie sunt sau ar trebui să fie cei mai fericiți pământeni. Am pus cei mai fericiți pământeni pentru că pe aice ne ducem noi veacul. Cei mai fericiți. De ce? Există un verset interesant pe care î spune Domnul
[2:53]vorbind despre poporul său. Căci poporul Ieremia 2:13, căci poporul meu a săvârșit un îndoit păcat. M au părăsit pe mine, izvorul apelor vii și și au săpat puțuri, puțuri crăpate care nu țin apă. Omul a fost creat să aibă legătură cu Dumnezeu și din Dumnezeu să aibă toată împlinirea lui. L a creat inteligent. Dacă nu credeți, vedeți câte specii de animale sunt de păsări și toate celelalte, câteva mii, nu? Și renumiți le dumneavoastră. Faceți 20000 de cuvinte noi și apoi să rețineți fiecare cuvânt nou ce animal reprezintă și să vedeți ce capacitate aveau, ce inteligență erau. Ba mai multe aveau loc de muncă. Avam trebuia să lucreze și să păzească
[3:55]grădina. Am avut un mesaj pe care l am intitulat Este bătaia ruptă din rai? Și știți care i răspunsul? Nu. Nu i ruptă din rai. Raiul înainte de cădere n a fost nevoie de bătaie și după ce au căzut au fost scoși de acolo. Deci n au rămas ă Știi ce ai rupt din rai? Munca. Munca e ruptă din rai. Doar că atunci era munca fără durere, fără
[4:27]limită de program, fără transpirație, fără stres, să te bucuri. Și de aia unii oameni astăzi sunt așa dependenți de muncă. E frumos să muncești, nu i așa? Cine crede că e frumos să muncești? Mărit să fie Domnul. Așa e. Pentru că noi suntem creați de Dumnezeu să muncim, să facem ceva, să fim creativi. Noi nu suntem dumnezei, dar suntem după chipul lui. Omul avea absolut tot ce i trebuia. Era singur la un moment dat. Dumnezeu îi dă perechea și avea totul. Dar a venit Satana la el și i a spus ceva. I a zis: „Auzi, tu chiar ai impresia că ești împlinit? Tu chiar ai impresia că ești cum ar trebui tu. Ești chiar cea mai bună variantă a ta? Uite, Dumnezeu știe ceva ce ție nu ți a spus. Și dacă tu vei reuși cumva să ajungi ca Dumnezeu, cumva să te
[5:33]dezvolți, cumva să ți depășești condiția, atunci vei fi ca Dumnezeu. Și știi ce a făcut Satana? Satana nu i a schimbat direcția omului dinspre Dumnezeu, înspre Satana. Nu a zis: „Închină te mie". Nu, ci i a luat privirea omului dinspre Dumnezeu și a îndreptat o înspre sine.
[6:05]Și ceea ce înainte a fost o fereastră prin care vedea universul, totul pe Dumnezeu, a devenit dintr o dată o oglindă și s a văzut pe el. Mulțumesc. Și s a văzut cum e fără slava lui Dumnezeu. Și fără slava lui Dumnezeu suntem goi, exact cum spune Dumnezeu unei biserici și nu vezi că ești sărac. orb, gol, nenorocit [râsete] și așa s a
[6:40]văzut și au început înăuntrul lui mecanismul acesta al dezvinovățirii pe de o parte, al învinovățirii altora. A început emoțiile negative, a început să simtă rușine și după aceea frică. Nu. Primul sentiment pe care îl recunoaște Adam a fost acesta când îl întreabă Dumnezeu: „Unde ești?" Și el a spus: "Mi a fost frică." Frică? Ce i aia? De unde o ai asta toată? Și de atunci Satana continuă
[7:19]să ne îndrepte privirile înspre noi și vin unii și spun: „Nu există Dumnezeu, umanismul, tu ești în centrul lucrurilor. Uite, bea din această fântână. Domnul spune: "M au părăsit pe mine și și au săpat puțuri crăpate, fântâni care n au apă." Și le dă omul, dă societatea aceasta a omului o cană colorată, frumoasă, dar ce să iei cu ea? Și îi spune omului: "Mai adânc, dar pune mai adânc." Și omul, săracul, se apleacă la un moment dat și încearcă cât de adânc poate el să ia ceva și duce la gură. Nu i nimic. A spune, umanismul nu i bun, dar trebuie cumva religie, religiozitatea.
[8:14]Uite acolo în tine este Dumnezeu și natura asta întreagă și tu nu trebuie să faci altceva decât să să descoperi în tine și o altă fântână și din nou omul se apleacă și din nou scoate și nu găsește nimic. Dragii mei, tot ceea ce oferă lumea asta fără Dumnezeu sunt doar niște fântâni goale. Și spune: „A, îi bun, dar nu ai crescut destul. Mai trebuie să mergi la următoarea fântână și la următoarea fântână și la următoarea fântână și următorul webinar și următorul podcast și următoarea revistă și următoarea carte și următoar vacanță și următoarea tabără și toate astea și omul este tot mai însetat și tot mai însetat și tot mai însetat. M au părăsit pe mine izvorul apelor vii și și au săpat poțuri crăpate. Dragii mei, de ce noi suntem cei mai
[9:16]fericiți oameni și de ce noi ar trebui să le spunem oamenilor cum să fie fericiți? Primul răspuns este că noi avem izvorul. Slăvit să fie numele Domnului. Noi avem izvorul. Toate izvoarele mele sunt în tine, spunea psalmistul. Cei ce cântă, cei ce joacă, asta spun, ăsta era refrenul lor. Toate izvoarele mele sunt în tine. Tot ceea ce înseamnă pentru mine siguranță, tot ce înseamnă pentru mine importanță, tot ce înseamnă pentru mine valoare, toate astea le avem în Iisus Hristos.
[9:59]Ce ți oferă lumea asta, tinerilor? Ce vă oferă lumea asta? Ce valoare aveți în ochii lumii? Știi cum îți dai seama ce valoare ai când vezi cât plătește cineva pentru tine. Colegii tăi cât dau pe tine? Îți dai seama la moment dat că lumea numai te folosește? Numai te folosește. Nu ți oferă nimic.
[10:38]Domnul Iisus spunea: „Hoțul nu vine decât să fure, să junghie, să prăpădească. Eu am venit ca oile mele să aibă viața s o aibă din beșug. Ce ți oferă lumea aceasta? Îți spun eu, n are ce, pentru că n are de unde. Satana nu are de unde. Satana este un frustrat, un neîmplinit. Îmi place de apostolul Pavel când vorbește despre Dumnezeu. Îi spune lui Timotei: Fericitul lui Dumnezeu.
[11:09]Noi avem un Dumnezeu fericit, vă dați seama? împlinit în sine, are absolut totul și a vrut să ne creeze și pe noi să fim fericiți și împliniți. Dar știi ce am făcut noi? Noi l am părăsit pe Dumnezeu și apoi ne am creat noi idolii noștri. Și știți cum sunt idolii noștri ca noi. Spunea fratele Mișu că organizez călătorii în locuri biblice și are dreptate. Fratele Mișu zice bine ce ziceam fost în Grecia, facem pe urmele lui Pavel o călătorie, Cavala, Filipi, Tesalonic, Meteora, Atena, Corint.
[11:57]Și foarte mult se vorbește acolo despre o limbă, despre zei. Știți cum sunt zei ca noi? Zeii sunt niște curvari, niște invidioși, niște răzbunători. Așa sunt, pentru că așa i am creat noi, că așa am fost noi. Sunt niște zei, sunt niște idei. Doar arată cine suntem noi, dragii mei, noi avem izvorul. Dumnezeu
[12:31]este fericitul Dumnezeu. Dumnezeu este dragoste. Dumnezeu este dreptate. Dumnezeu este bucurie. Tot ceea ce avem, avem de la Dumnezeul nostru. Lumea asta n are ce să ți dea. Tot ceea ce ai este valoros în ceea ce zice lumea sunt lucruri luate de la noi, lucruri furate de la noi, plagiate din cuvântul lui Dumnezeu. Eram într o călătorie în Turcia și Ghidu
[13:05]spunea:„Domnul pastor, trecem foarte aproape de casa lui Mevlana. și întrebă cine i mevlana? Păi, nu știți? Nu știu. Dar ce melană știe cine s eu? Nu știu. Noi suntem kit. Nu știe. Bun. Zică ziceți mi ceva despre el. Păi, un fel de Eminescu al Turciei. E poet, e filozof.
[13:36]O filozof. Păi, ziceți mi ceva, ziceți mi o, știu eu, o sintagmă pe care el a inventat o, ceva ce să fie grozav. Simplu. Doamna spune: „Nu știu acuma n o s o fac eu de rușine pe doamna. Căutați, se numește Chat GBT. Ce a zis mevlana? Caută. Eu povesteam ceva, le spuneam ceva despre zonă și spune: „Părinte, am aflat și zic: „Ascultați, vă rog, dau microfonul doamnei." Și îi dau microfonul
[14:24]și doamna zice: "Mevlana a zis: "Ce seamănă omul, aceea va secera." Ha ha. Am râs toți. Nu eram în biserică. Eu știu dumneavoastră nu râdeți că sunteți în biserică. Noi eram în autobuz. Am râs cu toții și doamna întreabă: Ce s a întâmplat? Ce s a întâmplat? Păi, când a trăit Mevlana? Acum vreo 500 de ani. Păi, hai să vă spun eu. Cineva care a trăit acum 2000 de ani, uite ce a scris Pavel în în Galateni 6. Spune: „Nu vă înșelați. Dumnezeu nu se lasă să fie bajocorit. Ce seamănă? Omul aceea va secera. Uitați vă mai departe. în 3500 de ani în urmă înțeleptul Solomon care a vorbit despre lucrul ăsta și vin oamenii și vorbesc despre legea semănatului și a seceratului. O, câtă înțelepciune. Și noi uneori mergem, ne uităm la ei și
[15:25]zicem: „Bă, uite, asta e o lege extraordinară, dragii mei. Tot ce funcționează în universul acesta este de la Dumnezeu. În teologie spunem tot adevărul este adevărul lui Dumnezeu. Nu este nimeni care să poată să inventeze ceva și să fie adevărat, ceva și să nu fi deja aflat în cuvântul lui Dumnezeu. Dragii mei, noi avem izvorul,
[15:57]sursa identității noastre. sura identității unui om împlinit este în Dumnezeu. Care este valoarea noastră? În ce stă valoarea noastră? Semnificația noastră în ceestă? Uitați vă, de obicei sunt două lucruri, nu i așa? Uită te cine a fabricat lucrul respectiv. Sunt mașini, nu? Mai multe mașini. Valoarea unei mașini diferă de cine a făcut o și și cine dă bani pe ea. Întrebarea e
[16:39]cine ne a făcut pe noi? Dumnezeu David în Psalmul 100 spune: "Intrați cu laude în curțile lui, intrați cu cântări în curțile lui, binecuvântați i, lăudați i numele. Noi suntem turma pășunii lui. Noi nu avem o criză de identitate. Noi știm cine suntem. Suntem ai lui. El ne a făcut. Ai lui suntem.
[17:11]Valoarea noastră este dată în primul rând de faptul că Dumnezeu ne a creat. Noi suntem creatura lui. Pavel spune în areopag că suntem din neam de Dumnezeu, că Dumnezeu ne a creat și că Dumnezeu pune limite și că Dumnezeu ține istoria. Și istoria noastră nu este în mâna zeilor, ci în mâna lui Dumnezeu. Slăvit să fie numele Lui. Și apoi vrei să știi cât ești de valoros? Uită te cât a dat Dumnezeu pentru tine.
[17:44]Aici astăzi ne am amintit prețul pe care l a stabilit Dumnezeu pentru noi. Imaginați vă că Dumnezeu înainte de a ne crea a știut că noi vom păcătui. Credeți că a știut? A știut. De spune că înainte de întemeierea lumii, el s a adus jertfă și el a zis: "Cum aș putea eu să rezolv
[18:17]această problemă?" Dacă ar fi un om, ar fi zis: „Care i prețul cel mai mic?" Că oamenii cam asta vreau. Care i prețul cel mai cel mai mic? Eu când organizez câte o călătorie le spun: "Eu nu caut prețul cel mai mic. Dacă cauți prețul cel mai mic, nu cu mine trebuie să iei legătura. Dar dacă cauți ce i mai bun, atunci cu mine. Domnul n a vrut prețul cel mai mic, ci a zis: „Care să fie prețul cel mai mare?"
[18:48]Și a zis: „Preț mai mare decât însuși fiul său nu există." Știți pilda în care ă un viier, un stăpân a dat via unor viieri și a trimis un rob? a mai trimis un rob și după ce pe toți i au ucis, i au alungat, spune: „Acum voi trimite pe fiul meu. Îl vor primi cu cinste. Fiul meu era prețul maxim. Vrei să știi cât ești de valoros? Nu te uita ce zice societatea despre tine. Nu te uita ce zic cei de la modă despre tine. Nu te uita ce zic cei de la televiziune despre tine. Nu te uita ce zice societatea anticreștină despre tine. Uită te prețul cu care ai fost plătit. Imaginați vă două talere. Pe un taler este un suflet. Pum. Și când este pus un suflet, deja se lasă
[19:57]greu, că un suflet e valoros. Și întreabă Dumnezeu oare ce ar trebui să se pună pe celălalt taler ca să se echilibreze? Să pun aice un milion de euro se echilibrează. Să pun 100 de t de aur? Se echilibrează. să pun tot aurul, toți banii, toate proprietățile,
[20:26]toată România, tot pământul. Ce ar folosi unui om să câștige tot pământul? Dacă pui tot pământul, tot ce există valoros în lumea asta, toate constelațiile, tot, nici măcar nu se mișcă cântarul. Apoi a venit Domnul Iisus Hristos și a pășit. Și când a pășit Iisus Hristos, atunci s a echilibrat pentru că valoarea mea e dată de cel ce
[20:57]m a creat și de prețul cu care m a răscumpărat. O cântare mai nouă spune așa: "Valoarea mea nu stă în averi sau ale trupului puteri, ci în ale dragostei dureri la Calvar. Valoare n am că s înzestrat, nici că s înfrân sau înălțat, ci în sângele cel sfânt vărsat
[21:28]la calvar. Doar Hristos mi e bucurie, apă vie și comoara mea. Mă cred în el, nu în altul, căci numai el îmi umple inima. Precum pier florile din câmp, se duc și ani și faimă în vânt, dar veșnicia stă chemând la calvar. Cum să mă laud cu averi, cu ale cu cele omenești ce pier? Mă laud
[22:02]că l cunosc pe el la calvar. Și se încheie cu o strofă de asta, un bridge scurt. Două minuni declar voi: nevrednic sunt, dar valoros. Iar prețul l a prătit Hristos la Calvar. De ce? Credinciosul e singurul care poate să aibă o viață cu adevărat împlinită pentru că noi avem izvorul. Pentru că noi avem Mântuitorul, pentru că noi avem păstorul. Am ascultat un interviu care a fost luat lui Jack Welsh, era CEO ul de la General Electric. El a fost a obținut titlul de managerul secolului de către un o rezvistă Fortune și i a fost întrebat: "Dumneavoastră care sunteți managerul secolului, dați ne ceva idei, ceva idei de conducere." Și el a spus: „De ce veniți la mine?
[23:12]Voi aveți omul. Voi l aveți pe Hristos. Tot ce învăț valoros, învăț de la el. Dragii mei, lumea asta n are ce să ne învețe, pentru că singurul care este înțelept și singurul care este bun și singurul care ne iubește și singurul care ne a răscumpărat este Iisus Hristos. Noi avem omul, avem Mântuitorul, avem păstorul, avem izvorul. Uneori mă întreb de ce părem triști? Sau suntem De ce suntem triști când avem cea mai mare bogăție din universul acesta? Când avem păstorul, îl avem pe Domnul Iisus Hristos. Când avem
[24:06]să ajung și la titlu, că mi a spus satele mie și să vă dau un text. În 2 Petru în capitolul 1 spune versetul 3: "Dumnezeiasca lui putere ne a dăruit tot. Ne a dăruit tot. Hai să spunem toți împreună. Ne a dăruit tot. Tot ce privește viața și evlavia prin cunoașterea celui ce ne a chemat prin slava și puterea lui. Ne a dăruit
[24:34]totul. Avem totul prin Iisus Hristos. Apoi noi mai avem ceva. Avem cartea. Avem cartea. Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu și de folos să ne informeze, să ne învețe, să ne îndrepte, să ne mustre, să ne dea înțelepciune în neprihănire. Căci dacă noi ne adâncim privirile în legea desăvârșită, care e legea slobozeniei și stăruim în ea, nu ca un ascultătorul tut, ci ca un împlinitor cu fapta, spune: "Vom fi fericiți în lucrarea noastră."
[25:15]În Iacov 1 cu versetul 25 sunt trei cuvinte cheie, dacă putem spune. Iacov 1 25 spune că acolo își adâncește privirea în legea slobozeniei. Iisus Hristos a venit să ne aducă legea libertății, legea eliberării, legea slobozeniei. cu adevărat liberi sunt copiii lui Dumnezeu. Ascultam pe cineva care zice: „Am avut o discuție cu cineva și spunea: „A, tu nu ești liber, că tu nu poți să curvești, că tu nu poți să minți, că tu nu poți să fumezi, că tu nu poți să Și răspunsul a fost abia eu sunt liber pentru că eu aș putea să fumez sau să nu fumez, dar tu numai să fumezi poți. Tu ești rob. Eu pot, aș putea teoretic să curvesc sau să nu curvesc. Aleg să nu, pentru că am putere. Tu ești rob.
[26:22]Dragii mei, noi suntem chemați la o viață de slobozenie. Acuma, viață de slobozenie nu înseamnă viață fără lege. Pavel spune:„Nu suntem fără lege, dar noi suntem sub legea slobozeniei, sub legea harului, în care noi nu stăm și ne tot uităm la un zid în care spune: „Nu, nu, nu, nu, nu, nu, nu, nu și tot cu ochi acolo. Noi suntem invitați, veniți la mine și ne uităm la Hristos și ne apropiem de Hristos și nu rămâne tot mai departe. Noi avem puterea să trăim nu fără lege, nu sub lege, ci deasupra, peste lege. Legea duhului de viață m a izbăvit de legea păcatului și a morții. Dragii mei, noi suntem liberi. Lumea nu este liberă. Lumea este într un țarc în care are numele libertate. Țar cu libertatea 1, țar cu libertatea doi. Țar cu libertatea trei. Noi suntem liberi pentru că avem cuvântul lui
[27:26]Dumnezeu, avem Duhul lui Dumnezeu și în cuvântul lui Dumnezeu este putere. Când Dumnezeu poruncește iertați vă unul pe altul, mi a dat putere să iert. Când îmi spune să nu se audă între voi vorbe murdare, când se spune fiți buni unii cu alții, miloși, iertați vă. Dacă unul are plicină, iertați vă, exact ca și Hristos, așa iertați vă și voi. Noi avem putere. Îmi place în Evrei 11 vorbește despre Sara. Prin
[27:58]credință a primit putere să zămizlească. Când Dumnezeu a zis: "La anul vei avea un copil în promisiune era putere. Pentru noi nu există nu pot. Sau dacă vreți putem să spunem în mine însumi nu pot, dar am izvorul, am mântuitorul, am păstorul, am mângâietorul, am cuvântul, am libertate. Eu sunt liber. Adevărata viață de libertate o au creștinii, o au ucenicii
[28:46]Domnului Iisus Hristos. Copiii lui Dumnezeu. Eu am venit ca oile mele să aibă viață, să aibă viața din belșug. Noi suntem liberi de povara trecutului nostru. Da, fiecare am avut un trecut, dar când am venit la Hristos, el a șters trecutul nostru. Este o cântare veche, sigur o știți. Vocea nu mă ajută acuma. Dar spune așa: "E șters pentru veci tot
[29:22]trecutul prin sângele scurs pe calvară. Am schimbat temerile într un cânt glorios! Sunt liber acum orice har." Oamenii vin și te învață tehnici cum să te întorci în trecut, cum să încerci să ți rezolvi problemele și după ce ai încercat toate alelalte numai le ai răscolit, îți dai seama că tu nu ești iertat și spui: "Dar cumva fă, cumva fă ceva, dar tu nu te poți ierta." Sunt oameni care spun: „Poate Dumnezeu mă o fi iertat, dar eu nu mă pot ierta singură. Sunt persoane care au spus: „Am avut un avort, alt am avut alte probleme și nu mă pot ierta. Dragii mei, noi avem libertatea pentru că suntem iertați și când suntem iertați putem să privim înapoi trecutul. Într adevăr sunt multe lucruri în trecut care s au întâmplat și nu s bune. Dar noi nu suntem trecutul nostru. Noi nu suntem greșelile trecutului. Noi nu suntem părinții noștri. Rick Waren spunea:„Nu există copii
[30:29]nelegitimi, există doar părinți nelegitimi. Dacă te ai născut, Dumnezeu a vrut să te naști. Dumnezeu a vrut să te naști în familia aia cu părinții exact cum au fost. [râsete] Ai vrut să te naști în locul respectiv cu numărul de frați care i ai avut. a vrut să te naști acolo pentru că Dumnezeu avea ceva pentru tine. Eu m am gândit când am venit și am făcut aproape cât din Deva până la Pitești, am făcut din încoace în București și zic și pentru oamenii aceștia există frații noștri care să fie mărturie pentru ei, care sunt colegii lor. Nu e nimic la voia întâmplării. Dragul meu, tu ești liber de trecut. Trecutul i bun, dar trebuie lăsat în urmă. Locul trecutului este în trecut. Nu l adu în prezent. Suntem eliberați de trecut. Suntem eliberați de robia emoțiilor noastre
[31:31]negative, de mânie, de ură. Suntem eliberați de povara gândurilor noastre. În mintea noastră există, cum spunea un autor, coloane sonore, lucruri care ni s au spus, lucruri pe care cu care noi am fost de acord și care rulează acuma în zona în care noi nu mai auzim, dar deciziile noastre sunt dictate ceea ce este acolo în mintea noastră și oamenii nu pot să facă ordine în mintea lor. Cel mai lung capitol din această carte este cum să reușești să faci ordine în mintea ta, să ai control asupra gândurilor tale, cum să reușești să schimbi gama, cum să reușești să schimbi coloana sonoră, cum să reușești să îți pui în mintea ta cuvântul lui Dumnezeu? strâng cuvântul tău în inima mea. Și când vorbeam ieri în biblioteca noastră de valori să scoatem cărțile pe care ni le a pus acolo ă societatea și să le înlocuim cu altele. Desigur, nu este ceva magic. Ai pocnit din degete și gata, dintr o dată tu gândești altfel. Dar lumea noastră, nimeni nu poate să ți
[32:44]facă răul care ți l poți face tu însuți. De aceea, când este vorba de a avea declarații, noi suntem singurii care putem să avem declarații pozitive. Și uite cum timpul nostru zboară, ă bine face. Asta e este treaba lui să se ducă. Treaba noastră este să l folosim bine pentru noi. Lumea va zice: „A, tu trebuie să meditezi." A auzit el că la Biblie îți vorbește de meditații. Dragii mei, nu vă lăsați înșelați de aceleași cuvinte pe care le folosesc ei. Pentru ei, meditația înseamnă să eliberezi mintea de gânduri. Nu gândești nimic, o deschizi. Întrebare pentru cine o deschizi? Cine va pune acolo gânduri?
[33:38]Meditația biblică spune: „Mă gândesc adânc la cuvântul tău." Asta i meditație. Sunt unii care zic: „A, ziceți mantre, ziceți mantre, ziceți declarații pozitive. Dragii mei, dacă declarațiile pozitive sunt niște minciuni, cu cât le zici mai mult, cu atât ești mai nefericit. De câte ori ar trebui să zic eu: "Sunt milionar, sunt milionar, sunt milionar, sunt milionar." ca să înceapă să intre bani așa în conturi. Bum, bum, bum, bum, numai să trimit mesaje. PR au intrat. De câte ori pot să zic până se ia curentul?
[34:18]Degeaba. Degeaba. Afirmațiile pe care ți le spune lumea sunt niște minciuni pe care tu le tot repeți. Dragii mei, hai să vă spun eu niște mantre pe care le putem spune noi. Ce ziceți? să ne trezim dimineața și să vedem care ar fi niște adevăruri pentru ziua de astăzi. Cum ar fi, de exemplu, să mă trezesc dimineața să spun: Domnul este păstorul meu, nu voi
[34:48]duce lipsă de nimic. Asta nu este o speranță, asta este un adevăr. Este o realitate pe care eu o spun. Și când o spun eu atunce, exact cum vorbea David cu el, suflet al meu, binecuvântă pe Domnul. Hei, suflete al meu, hai adu ți aminte de binefacerile lui. Nu uita niciuna din binefacerile lui. David, hai vorbește cu tine. A, el îți iartă greșelile. Noi avem mantre. Noi avem mantrele adevărate. Noi avem adevărul care să ne ghideze calea, care să ne hrănească. viața. Eu pot să spun în fiecare dimineață: "Sunt iubit de Dumnezeu, sunt iertat prin sângele Domnului Iisus Hristos, sunt făcut neprihănit, sunt o făptură nouă în Hristos, sunt părtași firii dumnezeiești, sunt eliberat de sub puterea întunericului. Eu pot să spun: "Cel care este în mine este mai tare decât ispitele de mine. Eu pot să am toate astea
[35:55]și dacă e cineva să afle. Noi suntem cei care trebuie să le spunem. Noi avem adevărul. Noi avem izvorul. Noi avem mântuitorul. Noi avem păstorul. Noi avem libertatea. Noi avem cuvântul. Noi le avem pe toate astea. Am încercat să răspund la întrebarea de ce? De ce noi putem să scriem o astfel de carte? Pentru că avem adevărul și avem
[36:26]milioane de mărturii. Dar în Petru spune așa: "Dumnezeiasca lui putere ne a dat tot." Bun, suntem de acord cu asta? Și acum e rândul vostru. Dați vă și voi toate silințele să uniți cu credința voastră, fapta, cu fapta, cunoștința, cu înfrunța, răbdarea, înfrânarea și așa mai departe. Cartea asta vă va da răspuns la cum. Cum să fii într adevăr să ai o viață cu semnificație? Și aici am luat textul Domnului Iisus Hristos, clasicul Luca I. Dacă voiește cineva să vină după mine, primul principiu este decizie dacă voiește să vină. Al doilea valori să vină după mine. Să fie prioritar să l urmezi pe Domnul. Lasă morții să l urmeze pe Domnul. Hai după mine. Gândire să se lepede de sine. Ce crezi tu despre tine? Ce crezi despre Dumnezeu? Despre cei din jur? Apoi acțiune să și ia crucea
[37:39]și apoi obiceiuri să și ia crucea în fiecare zi. Tânărul bogat ar fi vrut o acțiune. Spune mi: „Doamne, ce să fac să bifez și să mi văd de împărăția de împărăția mea până mă duci tu în împărăția ta?" Și spune Domnul:„Nu poți numai așa. Dacă vrei o singură acțiune, vinde tot ce ai de la săraci. Dar apoi trebuie în fiecare zi să ți iei crucea. Apoi mai există motivație. Sunt unii care au impresia că și câștigă viața, dar și o pierd. și grupul de sprijin, ucenicii. Aceasta este o carte
[38:13]care puteți să o luați, puteți să o folosiți, este scrisă pentru și pentru cei care nu l cunosc pe Domnul și am fost foarte bucuros de niște ăă răspunsuri extraordinare, oameni care au zis: „Acum am înțeles de ce tot ceea ce am făcut toată viața n a avut sens pentru că nu l am avut pe Hristos. Și o doamnă care nu e mediu evanghelic îmi scrie un mesaj și spune: „Acum am înțeles, dacă l ai pe Iisus Hristos, ai totul. Noi avem o viață cu semnificație." Și aș încheia altfel. Dacă cumva ceea ce ai auzit în dimineața asta este pentru tine tot doar la nivelul: "Oh! Și eu mi aș dori așa ceva. Dacă viața ta nu e așa, dacă nu l ai pe Dumnezeu ca tată, poți în momentele astea să l ai. Poți în
[39:12]momentele astea să pleci capul, cum putem toți de altfel, vă rog să plecați capetele. Și poți să spui o rugăciune. O rugăciune pe care o fac eu ca și când aș fi astăzi aici la un pas de a l avea pe Dumnezeu Tată, la ușa împărăției lui Dumnezeu. Și aș spune așa: Vă rosti rar cuvintele rugăciunii, astfel încât și tu, dacă vrei, să poți să le rostești în mintea ta, în inima ta, să le șoptești. Dumnezeule, cred că exiști și că m ai creat pentru o viață frumoasă, într o relație minunată cu tine.
[40:01]Mărturisesc că am încercat să mi conduc eu viața și nu s fericit. Cred că pentru păcatele mele a murit Iisus Hristos pe cruce. Iisuse Hristoase, cred în jertfa ta. Te invit în inima mea. Te declar Domnul meu. Îți mărturisesc păcatele. Te rog să mă ierți și să iei controlul. Din momentul acesta îți mulțumesc, Dumnezeule, că pot să spun tată și împreună cu frații mei
[40:46]rostim. Tatăl nostru, care ești în ceruri, sfințească se numele tău, vie împărăția ta, facă se voia ta, precum în ceruri așa și pe pământ. Pâinea noastră cea de toate zilele, dă ne o nouă astăzi și ne iartă nouă greșelile noastre precum iertăm și noi greșiților noștri și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăvește de cel rău. Căci a ta este împărăția, puterea și slava în veci. Amin.